Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
13 септември 2008
Мислења
194
Поени од реакции
259
Член од
30 ноември 2014
Мислења
469
Поени од реакции
948
Bas me interesira so ke pisat po ovie portalite po izmenite vo zakono so gi cekame....dali uste ke se radvat a sega se prat za da demotivirat lugje koj so sakat da dojdat do Bg drzavjanstvo
Малце потешко ќе продаваат патриотизам после пародијава со бомбиве во оваа скапана држава. Едните се ќе направат за да дојдат на власт а другиве па мува не ги лази ни сервираат информации дека супер живееме само ние сме малоумни за да го сватиме тоа.....
 
Член од
12 март 2015
Мислења
17
Поени од реакции
3
kazete mi dali ima nekoj informacija za otvaranje na firma vo bugarija kakvi se procedurite i kolku toa bi kostalo poz odnapred
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.307
Поени од реакции
1.247
Член од
21 октомври 2009
Мислења
1.532
Поени од реакции
2.405
Здраво.
Размислувам за започнување на постапка за земање на бугарски пасош. Целта ми е преку него да се упишам на европскиве универзитети на мастер програма како европски студент (Партиципацијата е 200 до 400 евра за нив)

Како да ја започнам процедурата? Колку пари кошта посредникот?
Имам од прадедоми воена книшка (од министерството на војна) на која експлицитно си пишува националност- Бугарин. Значи на татко ми ми му е дедо по мајчина линија.
Еве една слика од книшката. Дали е ова валиден доказ? Внатре си има печат и која воена единица служел тој. Ова е од втора светска војна.
IMG043.jpg
 
Член од
30 ноември 2014
Мислења
469
Поени од реакции
948
Здраво.
Размислувам за започнување на постапка за земање на бугарски пасош. Целта ми е преку него да се упишам на европскиве универзитети на мастер програма како европски студент (Партиципацијата е 200 до 400 евра за нив)

Како да ја започнам процедурата? Колку пари кошта посредникот?
Имам од прадедоми воена книшка (од министерството на војна) на која експлицитно си пишува националност- Бугарин. Значи на татко ми ми му е дедо по мајчина линија.
Еве една слика од книшката. Дали е ова валиден доказ? Внатре си има печат и која воена единица служел тој. Ова е од втора светска војна.
Прегледај го приврзокот 119173
[DOUBLEPOST=1428951390][/DOUBLEPOST]Што се однесува до документот штом пишува дека е бугарин немаш проблем сигурно добиваш.
 

0210

шест
Член од
13 април 2015
Мислења
127
Поени од реакции
198
мислење ако може?
Закажав интервју во амбасада во јуни 2014,со сите докумнети кои ми ги спреми една гопоѓа во палома бјанка трговскиот...Бидејќи татко ми има бг пасош и брат ми од 2013г.ми рече дека одам директно на 2комисија...Отидов во амбасада,дадов сите спремни документи,се потпишав,испеав празниците :) платив 95евра и ми рекоа да се јавам во јануари оваа година за број кој ке треба да го следам на http://mjs.bg/emsg/ Се јавив ми дадоа број и од јануари до сеа кога ке го внесам ова ми вика:Преписката се намира в зад'лжителна процедура за с'гласуване с'с заинтересуваните институции.Што мислите,колку ќе се чека отпилика,и дали би ми требало тоа Произход,бидејќи нели татко ми има бг пасош и тогаш кога ги дадов док.во амбасадата во СК имав копија од неговиот пасош,не ми рекоа ништо за произход?Благодарам
 
Последно уредено:
Член од
6 февруари 2015
Мислења
56
Поени од реакции
26
E, jas istiot status go imam a brojceto od ambasada mi go dadoa vo juni 2014:(
 
Член од
30 ноември 2014
Мислења
469
Поени од реакции
948
E, jas istiot status go imam a brojceto od ambasada mi go dadoa vo juni 2014:(
Тоа значи дека предметите сеуште не се разгледани но се во процедура и богами ќе почекате уште бидејќи сеуште не е започната со разгледување 2014. Сега само што ја завршуваат2013. Но тоа што ви го пишува како статус го пишува на сите се до разгледувањето и не е за плашење.
 
Член од
24 јануари 2013
Мислења
273
Поени од реакции
316
Da ne ima nekoj nekoe info za zakonot, koga ke bide daden vo sobranie? Ili neshto okolu toa!
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom