Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
9 април 2015
Мислења
9
Поени од реакции
0
Istoto i so mene bese i mene mi go pobara kartonceto i proveri na kompjuter i rece da cekam ama utredenta mi pratija meil ti napisav sto i kako mi pisaa.[/quot
Istoto i so mene bese i mene mi go pobara kartonceto i proveri na kompjuter i rece da cekam ama utredenta mi pratija meil ti napisav sto i kako mi pisaa.
ok, te razbiram ama jas sea nema so da dostavam, go dadov originalnoto krstelno od majka mi i sea nemam so dugo da dostavam
 
Член од
10 април 2015
Мислења
2
Поени од реакции
0
Decki aj ve molam za edno kratko mislenje od vas
Brat na dedo mi roden vo grcija,prebegnat ziveel se ozenil i umrel vo Bugarija
Imam dokumenti samo od sin mu koj e bugar i zivee tamu(prv bratuced na tatko mi) i umrenica na dedoto vo koja sto stoi deka ziveel vo BG ama roden vo Grcija....Btw imame i isto prezime!
Dokumentite mi se kopii od prepiski zavereni na notar kaj niv.
Koi mi se sansite?
Fala vi mnogu odnapred
 
Член од
21 јули 2010
Мислења
352
Поени од реакции
320
vaka moze za sovet jas za proizhod podnesov noemvri 2014 uste ne mi e izlezen :( bev so kopija od pasos od brat i sea neznam so da pravamm treba nanovo da se podnesuva aj ako moze sovet ??
Би требало да можеш повторно да однесеш.......почекај да видиме што ќе се случи со законов, ама провери дали си одбиен или чисто прашај некој посредник за совет.......јас на време не однесов дополнителни ама после по втор пат кога доставив документи во ДАБЧ од денес за утре ми ги достави посредникот без проблем.

Decki aj ve molam za edno kratko mislenje od vas
Brat na dedo mi roden vo grcija,prebegnat ziveel se ozenil i umrel vo Bugarija
Imam dokumenti samo od sin mu koj e bugar i zivee tamu(prv bratuced na tatko mi) i umrenica na dedoto vo koja sto stoi deka ziveel vo BG ama roden vo Grcija....Btw imame i isto prezime!
Dokumentite mi se kopii od prepiski zavereni na notar kaj niv.
Koi mi se sansite?
Fala vi mnogu odnapred
Ако чичко ти ( прв братуцед на татко ти ) е Бугар, тогаш зошто не се поврзеш со него преку оригинал изводи ? Не знам баш дали копија би поминала, потребно е сите изводи да се во оригинал и ги задржуваат ( барем во мојот случај беше така )
 
Член од
26 декември 2014
Мислења
36
Поени од реакции
63
Вчера добив писмо од бг од воениот архив и ми пишуваше дека не нашле демек ништо за мојот прадедо, на кој што наведов и кој полк служел, иначе уплатив како што ми беше напишано во маилот, 5 лева и 1.20 за поштенски расходи. А денес гледам ми стасал маил да уплатам уште 10 лева ако сум сакала да подигнам уверение дека пребарувале, и ако сум сакала и за другиот да пребараат прадедо што ми е наведен, ама не знам точно инфо кај служел. Не ми е јасно што им е на тие во архивот, зашто ми бараат сега да уплатам 10 лева ако веќе ми пратиле писмо дека немаат најдено ништо., што сега за да ми напишат официјален документ дека не нашле ништо... бог да чува.
Истото се сличи и кај мене. Иако наведов доста податоци, не пронапле ништо. Можеби се е само за пари, кога видоа дека ни се потребни, не знам што да кажам...За разлика од тебе немам дополнителен маил.
 
S

Sukhoi-27

Гостин
Здраво на сите.Еве документ од архивот во Велико Трново со имиња на лица коишто учествувале во балканските војни на страна на Бугарија -Македоно-Одринско Ополчение .Не сум сигурен дека истите учествувале во првата световна војна ама е можно штом се занимавале со војни :) .Вреди да се провери .....

http://www.archives.government.bg/uploaded_files/sprav_09_all.pdf
 
Член од
31 јануари 2015
Мислења
85
Поени од реакции
126
vaka moze za sovet jas za proizhod podnesov noemvri 2014 uste ne mi e izlezen :( bev so kopija od pasos od brat i sea neznam so da pravamm treba nanovo da se podnesuva aj ako moze sovet ??
Статусот на барањето за произход можеш да го провериш на страната на агенцијата http://www.aba.government.bg/?legal=7. И јас бев во ноември во Софија да поднесам документи за произход, статусот ми се промени кон крајот на јануари. Не би требало да трае повеќе од 2 месеци. Баш ме интересира исходот од твојата постапка, бидејќи со мене беше девојче со копија од пасош од брат и', дознав дека и таа е одбиена. Ако на страната ти прикаже статус "прекратен", тоа значи дека не си добил произход, и доколку сакаш повторно да аплицираш, ќе мораш одново да ја започнеш постапката со нови документи, претходната постапка не важи. Ако имаш статус "обработва се", тоа значи дека постапката се уште е во тек и ќе треба да чекаш дури да го разгледаат твоето барање.
 
Последно уредено:
Член од
28 јуни 2014
Мислења
720
Поени од реакции
694
Нашите ( а и ех ЈУ) матични служби не водеа семејни стебла; кај нас се е лук и вода, оставински постапки се водат кому иде, тие наследници што покренуваат можат да кажат дека нема друг. Затоа ние имаме проблем при наследување на имот во странство, бараат папирологија што тука не се води.
Туку дедоми е осуден во Грција 1946 како пријател на Блгарија, а всушност само поради тоа што не го сменил презимето; тој отишол на пат во Софија за време на ВВ2; ( отишол во главната команда на Вермахтот со потврдата што ја добил од германската војска за одземена стока... се работело за голема вредност ), а кога се вратил грчките кодоши го етикетирале дека е блгарски симпатизер. Е сега ако извадам копија од грчката пресуда дали тоа е доказ за бугарски корени ?.
( А многу повредно е да можам да најдам спискови на Вермахтот за запленета стока во ВВ2, бидејќи Ципраз ја актуализира воената штета на Германија спрема Грција и грчките граѓани)
Вреди да пробаш...иако сега бараат на старите документи да има напишано дека дедоти/бабати по националност се Бугари(со ова би требало сигурно да добиеш произход).Доколку нема напишано...незнам,но без разлика,мое мислење е дека сепак вреди да се проба.Ако не најдеш никаков документ,почекај би требало да го сменат законот,па полесно ќе биде.А за матичните служби се согласувам се е лук и вода...тоа е тоа.Следи ја состојбата во Грција,може ќе дојде и тој ден....ништо не се знае.[DOUBLEPOST=1428670619][/DOUBLEPOST]
vaka moze za sovet jas za proizhod podnesov noemvri 2014 uste ne mi e izlezen :( bev so kopija od pasos od brat i sea neznam so da pravamm treba nanovo da se podnesuva aj ako moze sovet ??
00359 2 935 0605 е бројот од ДАБЧ за справки и информации(го има и на web-страната на Агенцијата).Јави се објасни им како стојат работите и види што ќе ти кажат.
 
Последно уредено:
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
Статусот на барањето за произход можеш да го провериш на страната на агенцијата http://www.aba.government.bg/?legal=7. И јас бев во ноември во Софија да поднесам документи за произход, статусот ми се промени кон крајот на јануари. Не би требало да трае повеќе од 2 месеци. Баш ме интересира исходот од твојата постапка, бидејќи со мене беше девојче со копија од пасош од брат и', дознав дека и таа е одбиена. Ако на страната ти прикаже статус "прекратен", тоа значи дека не си добил произход, и доколку сакаш повторно да аплицираш, ќе мораш одново да ја започнеш постапката со нови документи, претходната постапка не важи. Ако имаш статус "обработва се", тоа значи дека постапката се уште е во тек и ќе треба да чекаш дури да го разгледаат твоето барање.
Јас го проверувам статусот на истата страница само преку амбасада поднесена во јануари и ми пишува се уште нема намерени зајавленија значи ли тоа дека се уште не сум дошол на ред за обработка?
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.307
Поени од реакции
4.726
Јас го проверувам статусот на истата страница само преку амбасада поднесена во јануари и ми пишува се уште нема намерени зајавленија значи ли тоа дека се уште не сум дошол на ред за обработка?
Документите од амбасада се испратени во бугарија на почетокот на март затоа така ти стоело, ама веќе треба да имаш промена (нормално ако си имал некој дополнителен документ)
 
Член од
19 март 2015
Мислења
107
Поени од реакции
52
Јас го проверувам статусот на истата страница само преку амбасада поднесена во јануари и ми пишува се уште нема намерени зајавленија значи ли тоа дека се уште не сум дошол на ред за обработка?
[DOUBLEPOST=1428682678][/DOUBLEPOST]jas imam podneseno vo noemvri isto taka mi pisi, proveriv na istata srana
 
Член од
17 јануари 2015
Мислења
421
Поени од реакции
194
Здраво на сите.Еве документ од архивот во Велико Трново со имиња на лица коишто учествувале во балканските војни на страна на Бугарија -Македоно-Одринско Ополчение .Не сум сигурен дека истите учествувале во првата световна војна ама е можно штом се занимавале со војни :) .Вреди да се провери .....

http://www.archives.government.bg/uploaded_files/sprav_09_all.pdf
Браво за документот и за труд.
Тоа навистина може да помогне на многу луѓе кои се занимаваат со б'лгарските архиви, за да можат да докажат потекло. За оние кои не се свесни за тоа како да бараат полесно - cntl + "F" по што пишуваат (през)името на својот роднина.
Ќе е подобро и ако е можно уште првиот пост да се измени, односно да се додадат најважните работи и прашања кои се заинтересирани повеќето од новите кои читаат / пишуваат. :)
 
Последно уредено:
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
Документите од амбасада се испратени во бугарија на почетокот на март затоа така ти стоело, ама веќе треба да имаш промена (нормално ако си имал некој дополнителен документ)

Изгледа имаат многу гужва со преписки, инаку без стар документ не те примаа, а јас поднесов сведителство од гимназија од дедо ми од 41,во кое се изјаснува бугарин и диплома од офицерска школа со чин поручник издадена 43 во софија. Не знам ако овие не се доволни документи тогаш кои дополнителни би требало да се.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.307
Поени од реакции
4.726
Изгледа имаат многу гужва со преписки, инаку без стар документ не те примаа, а јас поднесов сведителство од гимназија од дедо ми од 41,во кое се изјаснува бугарин и диплома од офицерска школа со чин поручник издадена 43 во софија. Не знам ако овие не се доволни документи тогаш кои дополнителни би требало да се.
Се е тоа одлично и документите треба да ти се и повеќе од доволни. Иначе преѓе заворавив да ти наведам дека од амбасада не ти даваат бројче за у дабч кога поднесуваш документи. Тоа бројче се издава тек кога твоите документи ќе пристигнат во дабч така што тешко дека ќе провериш. Одењето преку амбасада има и негативни страни не е се позитивно како што пишав порано. :)
 
Член од
10 април 2015
Мислења
2
Поени од реакции
0
Би требало да можеш повторно да однесеш.......почекај да видиме што ќе се случи со законов, ама провери дали си одбиен или чисто прашај некој посредник за совет.......јас на време не однесов дополнителни ама после по втор пат кога доставив документи во ДАБЧ од денес за утре ми ги достави посредникот без проблем.



Ако чичко ти ( прв братуцед на татко ти ) е Бугар, тогаш зошто не се поврзеш со него преку оригинал изводи ? Не знам баш дали копија би поминала, потребно е сите изводи да се во оригинал и ги задржуваат ( барем во мојот случај беше така )
Tesko davaat original dokumenti koj bilo,pa i rodnini na dalecini..me interesirase dali nekoj so kopii dokumenti zavrsil rabota
 
Член од
5 јануари 2015
Мислења
773
Поени од реакции
1.643
Се е тоа одлично и документите треба да ти се и повеќе од доволни. Иначе преѓе заворавив да ти наведам дека од амбасада не ти даваат бројче за у дабч кога поднесуваш документи
. Тоа бројче се издава тек кога твоите документи ќе пристигнат во дабч така што тешко дека ќе провериш. Одењето преку амбасада има и негативни страни не е се позитивно како што пишав порано. :)
кога аплицираш во амбасада те заведуваат под број, на кој ми рекоа да проверам од време на време на страната на ДАБЧ во статус на зајавленија од дипломатските консолства, а не на статусот на зајавленија поднесени директно во ДАБЧ. Знам дека е поспоро преку дипломатска пошта само нека биде. Фала за одговор во секој случај
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom