Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

 • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

  Гласови: 4 50,0%
 • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

  Гласови: 4 50,0%
 • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

  Гласови: 0 0,0%
 • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

  Гласови: 0 0,0%
 • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

  Гласови: 0 0,0%

 • Вкупно гласачи
  8
 • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
22 јули 2011
Мислења
1.010
Поени од реакции
1.129
Ako se smeni vlasta u BG (a daj Boze da se smeni) racunajte deka pasosi pobrzo ke davaat. Da se nadevame deka ke se smeni vlasta, zasto ovie se definitivno shizofrenicari.:unsure:

И да се смени власта во Бугарија, исто ќе си продолжи бавно процедурата, тоа е суровата реалност.
И да сака некоја политичка опција во Бугарија да ја олабави постапката за Македонците, ќе си имаат проблеми од ЕУ.

Се ќе си остане исто без разлика кој е на власт во Бугарија. Иако не очекувам промена на власта во Бугарија.
 
Член од
28 февруари 2018
Мислења
140
Поени од реакции
233
@palekrstic pak mi treba tvoja pomossssssss , KADEEEEEEEE moooooooozam da prevedam Izvod na rodenite ??? (normalno na bugarski ) Blagodaraaaaaaaaaam odnapreddddd :D
 
Член од
26 март 2019
Мислења
62
Поени од реакции
75
Прв пат одбиена сега планирам да поднесам повторно. Пале е на одмор ми треба ваша помош.
Имам происход ама сега по друга линија ќе поднесам пак преку амбасада
Освен изводи и потврда и фотокопии мислам од пасош што ќе носам кои други документи требаат?
Благодарам
 
Член од
18 јули 2020
Мислења
2
Поени од реакции
0
Dobar den ima Li novosti moze Li nekako da se odi vo sofija za embg, za Li na karta... Zatvoreno Li e ako moze nekoj link da gi sledam novosti vo bg
Автоматски споено мислење:

Treti pat lravam rezervacija. Ima Li civek sto moze da sredi od bg?
 
Последно уредено:
Член од
14 јануари 2020
Мислења
33
Поени од реакции
31
Dobar den ima Li novosti moze Li nekako da se odi vo sofija za embg, za Li na karta... Zatvoreno Li e ako moze nekoj link da gi sledam novosti vo bg
Автоматски споено мислење:

Treti pat lravam rezervacija. Ima Li civek sto moze da sredi od bg?
99% ne, eve samo sto zboruvav so eden covek sto raboti vo ministerstvo vo BG, covekot mnogu znae, mi kaza deka NE, odenje nema, mnogu ce go promasime terminot, ce treba uste 3-4 meseci cekanje od ambasada da sredime
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.106
Поени од реакции
3.952
И да се смени власта во Бугарија, исто ќе си продолжи бавно процедурата, тоа е суровата реалност.
И да сака некоја политичка опција во Бугарија да ја олабави постапката за Македонците, ќе си имаат проблеми од ЕУ.
ЕУ нигде не брани *побрзо* да оди постапката (ниту пак имаат проблем ако постапката трае една наместо четири години, впрочем во ниедна ЕУ земја не се чека волку за државјанство така да ЕУ е најмалце крива што Бугариве со години ги влечат овие процеси). ЕУ само не дозволуваат *лесно* да се делат државјанства, односно бараат да се има добра основа (потекло) и да не ги тресат државјанствата од рака на секој што ќе сака да добие. Лесно и брзо давање државјанства се две различни ствари. Тие може тешко да ги даваат државјанствата (како што бара ЕУ, и да дозволуваат само ако апла докажеш потекло од таму) но пак да оди (по)брзо.

Sent from my SM-N950F using Tapatalk
 
Член од
17 јуни 2019
Мислења
29
Поени од реакции
97
Posle 4 godina čekanja. Plus korona. Napokon
Po nov zakon iz Bugarske, za decu do 7 godine ne treba intervju. Ako su oba roditelja dobila Bugarsko Državljanstvo! Ide skraćenim putem. Prevode se izvodi za decu, popunjavaju formulari. I u opštini se podnosi za egn za decu.
Takav je slučaj kod mene, ja i supruga smo dobili Državljanstvo izvadili dokumenta. Možda nekome znači da zna...
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom