Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

 • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

  Гласови: 4 50,0%
 • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

  Гласови: 4 50,0%
 • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

  Гласови: 0 0,0%
 • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

  Гласови: 0 0,0%
 • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

  Гласови: 0 0,0%

 • Вкупно гласачи
  8
 • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
9 април 2006
Мислења
3.515
Поени од реакции
1.873
И да се смени власта во Бугарија, исто ќе си продолжи бавно процедурата, тоа е суровата реалност.
И да сака некоја политичка опција во Бугарија да ја олабави постапката за Македонците, ќе си имаат проблеми од ЕУ.
ЕУ нигде не брани *побрзо* да оди постапката (ниту пак имаат проблем ако постапката трае една наместо четири години, впрочем во ниедна ЕУ земја не се чека волку за државјанство така да ЕУ е најмалце крива што Бугариве со години ги влечат овие процеси). ЕУ само не дозволуваат *лесно* да се делат државјанства, односно бараат да се има добра основа (потекло) и да не ги тресат државјанствата од рака на секој што ќе сака да добие. Лесно и брзо давање државјанства се две различни ствари. Тие може тешко да ги даваат државјанствата (како што бара ЕУ, и да дозволуваат само ако апла докажеш потекло од таму) но пак да оди (по)брзо.

Sent from my SM-N950F using Tapatalk
 
Член од
17 јуни 2019
Мислења
29
Поени од реакции
97
Posle 4 godina čekanja. Plus korona. Napokon
Po nov zakon iz Bugarske, za decu do 7 godine ne treba intervju. Ako su oba roditelja dobila Bugarsko Državljanstvo! Ide skraćenim putem. Prevode se izvodi za decu, popunjavaju formulari. I u opštini se podnosi za egn za decu.
Takav je slučaj kod mene, ja i supruga smo dobili Državljanstvo izvadili dokumenta. Možda nekome znači da zna...
 
Член од
18 јули 2020
Мислења
2
Поени од реакции
0
99% ne, eve samo sto zboruvav so eden covek sto raboti vo ministerstvo vo BG, covekot mnogu znae, mi kaza deka NE, odenje nema, mnogu ce go promasime terminot, ce treba uste 3-4 meseci cekanje od ambasada da sredime
Po 4 pat rezerviravme za vo februari odgodina. Ima Li sansi preku konzulatot vo bitola bidejki tamu podnesiv ako moze od tamu da se do sredi ima Li nekoj nacin? Fala na odgovorot.
 
Член од
15 август 2019
Мислења
68
Поени од реакции
26
Прв пат одбиена сега планирам да поднесам повторно. Пале е на одмор ми треба ваша помош.
Имам происход ама сега по друга линија ќе поднесам пак преку амбасада
Освен изводи и потврда и фотокопии мислам од пасош што ќе носам кои други документи требаат?
Благодарам
ти треба декларација за бугарско самосознание заверена на нотар и зајавление по образец т.е формулар во којшто треба да внесиш основни информации, го има на страната на ДАБЧ . позз и со среќа
 
Член од
19 ноември 2019
Мислења
22
Поени од реакции
52
ПРОЦЕДУРА ЗА ПОДИГНУВАЊЕ НА ДРЖАВЈАНСТВО ПРЕКУ АМБАСАДА

1.ДОКОЛКУ СТЕ ИМАЛЕ ИНТЕРВЈУ АМБАДАСА/КОНЗУЛАТ.
-КОГА ЌЕ ТИ БИДЕ ПОТПИШАНО ДРЖАВЈАНСТВОТО ,ДОКОЛКУ ВО МОЛБАТА ЗА ПОДНЕСУВАЊЕ НА ДОКУМЕНТИ ЗА ДРЖАВЈАНСТВО ИМАТЕ НАВЕДЕНО ДЕКА САКАТЕ ДА СИ ГО ПОДИГНЕТЕ ПРЕКУ АМБАСАДА,ПРВИТЕ 2-3 ЧАСА ЌЕ СТОИ СТАТУСОТ СО ОПЦИЈА ЗА ЗАКАЖУВАЊЕ.ПОТОА ДОКОЛКУ НЕСАКАТЕ ДА ЗАКАЖЕТЕ ЗА ВО СОФИЈА,ПО АВТОМАТИЗАМ ЌЕ СЕ СМЕНИ ДЕКА Е ПРАТЕНО ВО АМБАСАДА И ДЕКА ТРЕБА ДА СИ ГО ПОДИГНЕТЕ.
-СЕ ЈАВУВАТЕ ДАЛИ Е СТИГНАТО(ОБИЧНО ЗА ОДМА СТИГНУВА ДО 3 ДЕНА МАКС),И ОДИТЕ ВО АМБАСАДА,НОСИТЕ 2 СЛИКИ ПАСОШ ФОРМАТ(ИЛИ 3 ЗАВИСНО ДАЛИ СТЕ ПРЕКУ КОНЗУЛАТ ИЛИ АНБАСАДА),2 КОПИИ ОД ПАСОШ,ИЗВОД И ВЕНЧАНИЦА(ТИЕ ШТО СЕ ВЕНЧАНИ )СЕ ПЛАЌА 35 ЕВРА ЗА ДРЖАВЈАНСТВО(ПРВО ОДИТЕ ВО АМБАСАДА ДА ВИ ДАДАТ УПЛАТНИЦA ЗА ВО УНИ БАНКА НАША, НА 25 ЕВРА А ДРУГИТЕ 10 ЕВРА СЕ ПЛАЌААТ ВО АМБАСАДА) + 15 ЕВРА ЗА ИЗВОД ЛЕГАЛИЗАЦИЈА (МОРА ДА Е ПРЕВЕДЕН)+15 ЕВРА ВЕНЧАНИЦА ЛЕГАЛИЗАЦИЈА(ПРЕВЕДЕНА) ЗА ТИЕ ШТО СЕ ВЕНЧАНИ ЗА ВО ОПШТИНА.
-КОГА ЌЕ ВЕ ПРАШААТ ЗА АДРЕСА ,ТИЕ ШТО НЕМААТ ПРИВАТНА(НЕМА ПОТРЕБА ЗА ТАКВА),ЈА КАЖУВААТ ЛЕГЕ 6,ОПШТИНА СРЕДЕЦ.
АМБАСАДАТА ПРАЌА ПИСМО ДО МИНИСТЕРСТВО ЗА ПРАВОСУДИЕ,А ОД ТАМУ ТИЕ ДО ОПШТИНА СРЕДЕЦ.ПИСМОТО МОРА ПРВО ДА СТИГНЕ ЗА ПОТОА ДА МОЖЕТЕ ДА ИЗВАДИТЕ ЕГН,БЕЗ РАЗЛИКА ДАЛИ ПРЕКУ АМБАСАДА ИЛИ САМИ ЌЕ ПОДНЕСУВАТЕ ЗА АДРЕСА.ЗНАЧИ МОЖЕ И ДА СИ ГО ЗЕМЕТЕ ДРЖАВЈАНСТВОТО,А ПОТОА САМИ ДА ПОДНЕСЕТЕ ЗА АДРЕСА,НО САМО ПОГОЛЕМИ ТРОШОЦИ ЌЕ НАПРАВИТЕ,ЗОШТО КОГА ЌЕ ОДИТЕ ТАМУ ЌЕ ВИ КАЖАТ ДЕКА МОРА ДА СТИГНЕ ПИМОТО ,ПА ПОСЛЕ ДЕКА ЌЕ ВИ ЈА ДАДАТ АДРЕСАТА И ЌЕ МОЖЕТЕ ДА ПОДНЕСЕТЕ ЗА ЕГН.
-СЕ ЈВУВАТЕ НА БРОЈОТ ПОСЛЕ 1 МЕСЕЦ (МИНИМУМ)А НАЈКАСНО 2 МЕСЕЦИ-+35929872801 Општина Средец-адресна -ЗА ДА ПРАШАТЕ ДАЛИ Е СТИГНАТО ПИСМОТО ЗА ВАС.
-ОТКАКО ЌЕ ВИ ПОТВРДАТ,ИМАТЕ ОПЦИЈА ИЛИ ОД ТУКА ПРЕКУ ПОСРЕДНИК ДА ПОДНЕСЕТЕ ДА ВИ ГО ИЗРАБОТАТ МАТИЧНИОТ БРОЈ,ИЛИ КОГА ЌЕ ОДИТЕ ВО СОФИЈА ДА ПОЈДЕТЕ СО ПОСРЕДНИК И ЗА ОДРЕДЕН НАДОМЕСТ (ОКОЛУ 100 ЛЕВА),МОЖЕТЕ И ВИЕ САМИТЕ ДА СЕ ОБИДЕТЕ НА СЛУЖБЕНЦИТЕ ДА ИМ ДАДЕТЕ ,ДА ВИ ГО ИЗДАДАТ МАТИЧНИОТ БРОЈ ЕГН ВО ИСТИОТ
-ЌЕ ВИ ИЗДАТАТ УВЕРЕНИЕ ЗА АДРЕСА И ЕГН И ЌЕ СЕ УПАТИТЕ ВО МВР НА СЛИКАЊЕ,ИЛИ ДОКОЛКУ САКАТЕ ТУКА ДА СЕ СЛИКАТЕ ,НОСИТЕ ПРЕВЕДЕНИ ИЗВОД И ВЕНЧАНИЦА,КОПИЈА ОД УКАЗ,ПИСМОТО ОД ОПШТИНА ЗА АДРЕСА И ЕГН, И СЕ СЛИКАТЕ ЗА ПАСОШ И ЛК.ДОКУМЕНТИТЕ ТРЕБА НАЈРАНО ДА СТИГНАТ ЗА 1,5 МЕСЕЦ ДО 3 МЕСЕЦИ.

2.ДОКОЛКУ СТЕ ИМАЛЕ ИНТЕРВЈУ СОФИЈА.

-НАЈПРВИН ДА СЕ НАПОМЕНЕ ДЕКА НАЈДОБРО ЗА ОНИЕ КОИ ДОПРВА ЌЕ ИМ ПОТПИШАТ,ВО МОМЕНТОВ НАЈДОБРО Е ПОДИГНУВАЊЕ ПРЕКУ АМБАСАДА,И НАЈДОБРО Е ДА НЕ ЗАКАЖУВААТ ТЕРМИНИ,ЗА ДА МОЖЕ ДА ИМ СЕ ПРАТИ ДА ГО ПОДИГНАТ ТУКА.
-СЕ ПРАЌА ЕМАИЛ НА L_Stoyanova@justice.government.bg (со долна црта е мејлот),СЕ ПИШУВА ВО МЕЈЛОТ ВО КОЈ УКАЗ БРОЈ Е ВКЛУЧЕНА ВАШАТА ПРЕПИСКА ,МОЖЕТЕ И СКРИНШОТ ОД СТАТУСОТ ВАШ,ВАШЕ ИМЕ ПРЕЗИМЕ БРОЈ НА ПРЕПИСКА ,СКЕН ОД ПАСОШ ОБАВЕЗНО.
-ИМ ПИШУВАТЕ ДЕКА ПОРАДИ СОСТОЈБАТА СО КОВИД ,НЕМА ДА БИДЕТЕ ВО МОЖНОСТ ДА ГО ЗЕМЕТЕ ДРЖАВЈАНСТВОТО ОД СОФИЈА,И НАВЕДУВАТЕ ВО КОЈА АМБАСАДА (ПОСОЛСКА) ИЛИ КОНЗУЛАТ(КОНСУЛСКА СЛУЖБА)САКАТЕ ДА СИ ГО ПОДИГНЕТЕ.ЗА ТИЕ ШТО ИМААТ ПОСТОЈАН ПРЕСТОЈ ВО ДРУГИ ДРЖАВИ МОЖЕТЕ И ОД ТАМУ ДА СИ ГО ПОДИГНЕТЕ САМО НАВЕДЕТЕ ВО КОЈ ГРАД Е СЛУЖБАТА ОД ТАМУ ДА ГО ЗЕМЕТЕ.
ОСТАНАТОТО Е ИСТО КАКО ПОГОРЕ.
Eve za onie sto baraat za da izvadat preku ambasada
 
Член од
28 јуни 2014
Мислења
705
Поени од реакции
680
Прв пат одбиена сега планирам да поднесам повторно. Пале е на одмор ми треба ваша помош.
Имам происход ама сега по друга линија ќе поднесам пак преку амбасада
Освен изводи и потврда и фотокопии мислам од пасош што ќе носам кои други документи требаат?
Благодарам
ти треба декларација за бугарско самосознание заверена на нотар и зајавление по образец т.е формулар во којшто треба да внесиш основни информации, го има на страната на ДАБЧ . позз и со среќа
Не треба повторно да поднесуваш документи за произход односно ќе поднесиш молба за дупликат произход.Најдобра варијанра тие кога ќе ги отворат границите да идеш во ДАВЧ директно(нема потреба да се закажува како порано и ако најдеш некој посредник да ти среди дупликатот може да ти биде готов и максимум за 1 недела)
После тоа за во амбасада ќе ти требаат и следните документи.
Слики х 3
Молба до Министерот на правосудието X 1
Декларација X 1
Медицинско уверение- преведено на бугарски(легализацијата се прави во конзулатот)
Уверение за неосудуваност-преведено
Извод од книгата на родените-преведен
Автобиографија X 1
Копија од пасош X 1
Потврда од здружение (ако одиш со потврда ако не оригинал стар документ)
И сите изводи/умреници до-вклучитено и предокот од потврдата-преведени.

Од сите овие докуметни треба да имаш направено копии.
 
Последно уредено:
Член од
24 мај 2015
Мислења
398
Поени од реакции
281
Od utre so gospod napred, valjda nema pak cela nedela da pomine bez nieden ukaz
..
 
Член од
7 април 2019
Мислења
65
Поени од реакции
17
Dali ambasadite primaat diplomatska posta sega koga se zatvoreni granicite so pandemijava ?

Fala
 
Член од
27 март 2019
Мислења
280
Поени од реакции
263
До 31 јули дирекцијата Блгарско гражданство нема да работе, и нема да се вршат примање на документи и интервјуа за добивање бугарско државјанство :(
 
Статус
Затворена за нови мислења.
На врв Bottom