Бугарски пасош - Да или не?

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
30 мај 2011
Мислења
552
Поени од реакции
130
Дали сопругата моја може да извади бг документи бидејќи јас имам,колку би траело тоа,какви документи и се потребни?
Ако има некој што посредува и знае како иде тоа нека ми пише пп.
 
Член од
18 февруари 2012
Мислења
1.273
Поени од реакции
930
Дали сопругата моја може да извади бг документи бидејќи јас имам,колку би траело тоа,какви документи и се потребни?
Ако има некој што посредува и знае како иде тоа нека ми пише пп.
колку што знам може но ти треба да имаш бугарско државјанство барем од 3 години или да сте во брак толку време(незнам), штом веќе сте во брак има олеснета процедура за да може постојано да живее со тебе во бг, но не сакам да те излажа затоа мора да прашуваш или во амбасадата или и јас не знам каде.
мислам дека ова е законот кој ти треба
http://www.mfa.bg/uploads/files/chlen13i14.pdf
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
И тука ли почнавте да тргувате со македонци (како навремето Б'лгарите од Волга што тргувале со Славски робови).

Република Кајгана I dissapoint.
 
Член од
7 јули 2014
Мислења
8
Поени од реакции
0
Интервјуто го прават за да го видат нивото на бугарски јазик, да видат дали ќе те фатат у лага и слично.. должината на одговорот не игра никаква улога само да не си кажал нешто што не треба, треба да знаеш неколку празници од почит па нели бараш БГ државјанство....
vo red toa , dali na makedonski mozis da cepis ? :D
 
Член од
6 јуни 2014
Мислења
3
Поени од реакции
0
Ако знае некој да објасне ке ве молам што значи ова Преписката е нередовна. Необходимо е представјане на доп'лнителни документи. дали ке треба да се доставе доказ за потекло или пак фале некој докумнт
 
Член од
25 март 2014
Мислења
202
Поени од реакции
198
Ако знае некој да објасне ке ве молам што значи ова Преписката е нередовна. Необходимо е представјане на доп'лнителни документи. дали ке треба да се доставе доказ за потекло или пак фале некој докумнт
Fali.
 
Член од
6 јуни 2014
Мислења
3
Поени од реакции
0
и плус после пак ке тражат и доказ за потекло :(
 
Член од
6 февруари 2014
Мислења
1.012
Поени од реакции
867
Ако знае некој да објасне ке ве молам што значи ова Преписката е нередовна. Необходимо е представјане на доп'лнителни документи. дали ке треба да се доставе доказ за потекло или пак фале некој докумнт
Ili ti fali nekoj dokument od tie sto treba da se podnesat,ili nemas potpisano nekoj dokument,ili nemas nesto popolneto. Mene mi pisuvase isto kako na tebe samo zaradi sto ne mi bese deklaracijata potpisana. Za eden potpis odev do sofija:)[DOUBLEPOST=1406067553][/DOUBLEPOST]
Дали документ за распределба на имот помеѓу таткото и децата од 1944 година заверен од бугарски нотар, со залепени таксени марки е валиден ако те вратат на дополнителна проверка ?
Sekoj dokument sto e zaveden od bugarska institucija e validen,i so nego si cekor poblisku do celta. A toa sto Kjelav trola ne go slusaj. Nema covekot popametna rabota pa siri dezinformacii.
 
Последно уредено:
Член од
27 јуни 2014
Мислења
198
Поени од реакции
119
http://tocka.com.mk/1/132423/utre-mozna-ostavka-na-bugarskata-vlada
dali ako dojde povtorno na vlast GERB na celo so Bojko Borisov da se nadevame deka ke se sredi procedurata za dobivanje bg pasos bez dopolnitelni dokumenti i proverki za makedoncite,da se pocituva vreme traenjeto na procedurata za zemanje drzavjnstvo za edna god od intervju,i dali bi bila moralna taa potvrda, dokument od klubot da se dostavi za da se dobie pasosot?
 
Член од
14 август 2008
Мислења
2.441
Поени од реакции
1.012
И тука ли почнавте да тргувате со македонци (како навремето Б'лгарите од Волга што тргувале со Славски робови).

Република Кајгана I dissapoint.
Joke's on them, ние сме антички, не сме славски.
 

Keljav

baram zena - test kujna
Член од
8 март 2009
Мислења
1.372
Поени од реакции
309
Ili ti fali nekoj dokument od tie sto treba da se podnesat,ili nemas potpisano nekoj dokument,ili nemas nesto popolneto. Mene mi pisuvase isto kako na tebe samo zaradi sto ne mi bese deklaracijata potpisana. Za eden potpis odev do sofija:)[DOUBLEPOST=1406067553][/DOUBLEPOST]
Sekoj dokument sto e zaveden od bugarska institucija e validen,i so nego si cekor poblisku do celta. A toa sto Kjelav trola ne go slusaj. Nema covekot popametna rabota pa siri dezinformacii.
Е па лажи ги луѓето бе. НЕ е секој документ валиден. Ќе се консултира во Амбасада и ќе му кажат.
 
Член од
6 февруари 2014
Мислења
1.012
Поени од реакции
867
Е па лажи ги луѓето бе. НЕ е секој документ валиден. Ќе се консултира во Амбасада и ќе му кажат.
Ja ne lazam nikogo,tuku sakam kolku mozam da pomognam,za razlika od tebe,koj sto fakja samo seir i tropa gluposti. Kako moze da ne bide validen dokument izdaden od bugarska institucija za raspredelba na imot i toa na bugarski jazik,so bugarski pecat???? I ako imas nesto pametno da kazes na temava,kazi,ako ne ne im odmognuvaj na lugeto koi prasuvaat za da im se pimogne.
 

Keljav

baram zena - test kujna
Член од
8 март 2009
Мислења
1.372
Поени од реакции
309
Ja ne lazam nikogo,tuku sakam kolku mozam da pomognam,za razlika od tebe,koj sto fakja samo seir i tropa gluposti. Kako moze da ne bide validen dokument izdaden od bugarska institucija za raspredelba na imot i toa na bugarski jazik,so bugarski pecat???? I ako imas nesto pametno da kazes na temava,kazi,ako ne ne im odmognuvaj na lugeto koi prasuvaat za da im se pimogne.
Си имаат амбасада. Во документот мора да пишува дека е Бугар. Така да тука нема конструктивна дискусија. А ти ако си чекаш чекај си. Не ни лечи фрустрации тука.
 
S

simpleman

Гостин
Само ако ГЕРБ ја формира следната влада имаме шанси да добиеме државјанство.Доколку под сплет на околности владејачкава коалиција во оставка формира повторно влада(што е малку веројатно,но не и невозможно),шансите за државјанство тогаш ни се никакви,тогаш не помага ни уверение од клубот,бидејќи тие бараа стриктно документ издаден од Бугарски или странски државен орган,Бугарска православна црква и Бугарски или странски суд, а не од организација на Бугари,иако запишана во регистарот на ДАБЧ.Целта им беше јасна што помалку државјанства да издадат,па не ги признаваа уверенијата издадени од ДАБЧ,која е државен орган и според законот издава уверение за произход,така да тешко би признале уверение од организација.
 
Последно уредено од модератор:
Член од
25 март 2014
Мислења
202
Поени од реакции
198
Само ако ГЕРБ ја формира следната влада имаме шанси да добиеме државјанство.Доколку под сплет на околности владејачкава коалиција во оставка формира повторно влада(што е малку веројатно,но не и невозможно),шансите за државјанство тогаш ни се никакви,тогаш не помага ни уверение од клубот,бидејќи тие бараа стриктно документ издаден од Бугарски или странски државен орган,Бугарска православна црква и Бугарски или странски суд, а не од организација на Бугари,иако запишана во регистарот на ДАБЧ.Целта им беше јасна што помалку државјанства да издадат,па не ги признаваа уверенијата издадени од ДАБЧ,која е државен орган и според законот издава уверение за произход,така да тешко би признале уверение од организација.
цитат од ДАБЧ
  • Документ, удостоверјавашт б`лгарскиот произход на лицето, издаден од организација на б`лгари, живеешти изв`н Република Б`лгарија.
Значи, се прифаќа и уверение од Клубот. Прашање е кои документи ги бара Клубот да издаде уверение?!
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom