Бугарски пасош - Да или не?

Статус
Затворена за нови мислења.

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Toa ти е како ја да ти дојдам дома кај тебе,да ти изнесам цела покуќнина, да ти го извадам кровот од куќата,со се врата и прозорци..и да ти оставам голи ѕидови..па после ќе те видам за колку време пак ќе ја вратиш куќата како што била.. цела МК економија се уништи и искраде тој период,а ти очекуваш нешто што било градено 50, а искрадено за 10-тина години да се врати за 5-10 години...
Нешто како JНА што направи?
Еве тука се разликуваме и лугето го видат.
 
Член од
1 февруари 2009
Мислења
289
Поени од реакции
236
Бугарски пасош 100% НЕ ама ова го мислев до пред некој ден, а сега како што поминуваат деновите пред ПЦ без обврски се повеќе и повеќе нажалост сакам да имам...
 
Член од
26 јуни 2006
Мислења
288
Поени од реакции
24
Абе никој од лесно не се нафаќа да извади бугарски пасош...
 
Член од
19 јануари 2012
Мислења
15
Поени од реакции
0
значи вака. бев на интревју за бугарски гражданство и кажав таму дека сум бугарка ама згрешив празниците нешто, но сепак ми дадоа бројче. е сега дали тоа значи дека успешно сум го минала интревјуто?
И уште едно прашање, на интернет постои веб страна за да проверувам до каде е процедурата, па го впишуват тоа бројче и не ми излегува ништо што е поврзано со мене, некои глупости излеваат,.
ако сум го поминала интревјуто, после колку време ке може да ја следам таа процедура на интернет
 
Член од
15 март 2010
Мислења
5.867
Поени од реакции
6.379
значи вака. бев на интревју за бугарски гражданство и кажав таму дека сум бугарка ама згрешив празниците нешто, но сепак ми дадоа бројче. е сега дали тоа значи дека успешно сум го минала интревјуто?
И уште едно прашање, на интернет постои веб страна за да проверувам до каде е процедурата, па го впишуват тоа бројче и не ми излегува ништо што е поврзано со мене, некои глупости излеваат,.
ако сум го поминала интревјуто, после колку време ке може да ја следам таа процедура на интернет
Па ти само што аплицираше и веднаш сакаш да ти излезе бројчето? Не не. ќе почекаш малку. Бројчето ке излезе таму на сајтот дури кога ке стигнеш на дневен ред за разглед. и веднаш ке си на листа примен или одбиен. Стрпи се малку.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.770
Поени од реакции
9.891
значи вака. бев на интревју за бугарски гражданство и кажав таму дека сум бугарка ама згрешив празниците нешто, но сепак ми дадоа бројче. е сега дали тоа значи дека успешно сум го минала интревјуто?
И уште едно прашање, на интернет постои веб страна за да проверувам до каде е процедурата, па го впишуват тоа бројче и не ми излегува ништо што е поврзано со мене, некои глупости излеваат,.
ако сум го поминала интревјуто, после колку време ке може да ја следам таа процедура на интернет
E да ти ...............
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
значи вака. бев на интревју за бугарски гражданство и кажав таму дека сум бугарка ама згрешив празниците нешто, но сепак ми дадоа бројче. е сега дали тоа значи дека успешно сум го минала интревјуто?
И уште едно прашање, на интернет постои веб страна за да проверувам до каде е процедурата, па го впишуват тоа бројче и не ми излегува ништо што е поврзано со мене, некои глупости излеваат,.
ако сум го поминала интревјуто, после колку време ке може да ја следам таа процедура на интернет
Ова ти е страницата за проверка на бројчињата кога е издадено граѓанството http://www.justice.government.bg/new/Pages/Citizenship/Default.aspx
 
Член од
19 јануари 2012
Мислења
15
Поени од реакции
0
да знам ама кога ке го впишам мојот број не излегува ништо што е поврзано со мене и со мојата процедура/ сакам да знам после колку време ке излезе нешто ако сум го поминала интревјуто???
 
Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
да знам ама кога ке го впишам мојот број не излегува ништо што е поврзано со мене и со мојата процедура/ сакам да знам после колку време ке излезе нешто ако сум го поминала интревјуто???
После повеќе месеци.
 

Мајло

B I S
Член од
22 јуни 2009
Мислења
1.594
Поени од реакции
940
значи вака. бев на интревју за бугарски гражданство и кажав таму дека сум бугарка ама згрешив празниците нешто, но сепак ми дадоа бројче. е сега дали тоа значи дека успешно сум го минала интревјуто?
И уште едно прашање, на интернет постои веб страна за да проверувам до каде е процедурата, па го впишуват тоа бројче и не ми излегува ништо што е поврзано со мене, некои глупости излеваат,.
ако сум го поминала интревјуто, после колку време ке може да ја следам таа процедура на интернет
Па прашувај бугари,збори бугарски,зашто прашуваш на македонски јазик и на македонски форум?
 
Член од
27 декември 2011
Мислења
164
Поени од реакции
89
Ако му помогне на човек во неговите планови и амбиции зошто да не извади. Секој пасош може да му помогне на човек во неговите активности на било каков план.
Не мислам дека не треба да се вади пасош поради патриотски, националистички причини, тоа е многу ограничено за мене.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: `V`
Член од
31 мај 2008
Мислења
803
Поени од реакции
33
Голема невработеност е во оваа држава "недојдија"...толку голема што колку и да има човек амбиција џабе му е.Порано не ги оправдував македонците што ваѓаа бугарски пасоши ама сваќам дека во оваа држава нема леб и луѓето се борат нешто да изменат и да им тргне па и ги ваѓаат и одат во странство на работа...Не сакам да навлегувам во некакви си "патриотски" дискусии,само ќе речам дека полошо од оваа мизерија што ја живееме не може да биде...
 
Член од
19 февруари 2011
Мислења
540
Поени од реакции
610
Не е никакво оправдување ситуацијата економска во државава за земање на бугарски пасош односно за писмено изјавување дека си бугарин,кое ќе стои за век и векови во документацијата.Само јас би го поставил обратно прашањето за бугарските пасоши:кој е интересот на Бугарија за издавање на бугарски државјанства,сигурно не е за да му овозможат на кутрото македонче подобар живот ,тука причините се многу подлабоки и тоа е лошптпво целата оваа работа.(Една од причините би била:ако по некој случај некои од овие македонски бугарчиња стане славен во својата област тука ќе се мафта со тие признанија како што сега тоа го прават со многу Македонски дејци).
Па кога е така би ги запрашал сите овие кутри кои бараат спас во бугарското државјанство зошто не отидоа во една Романија,или Унгарија или било која друга држава од ЕУ да бараат државјанство.
 
I

Intex

Гостин
Има ли некоја опција по брза постапка да го земеш пасошот? Рецимо, два месеци. Легална процедура. Пример, да си обврзан да се откажеш од македонско државјанство, нешто у тој стил.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom