Бугарски пасош - Да или не?

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
11 февруари 2012
Мислења
5
Поени од реакции
9
Нема правдање тука...работата е кој како може да си се снајде најдобро, така нека си прави...зошто да биде осудуван?

Народот вади пасош за да иде да работи по ЕУ, не дека ќе добие нешто ако се декларира бугар...асимилација може да се каже од друг аспект, ама немора да биде...и така кога ќе влезе Македонија у ЕУ по некоја година, фрли бугарскиот пасош у канта и готово...

Можеш да идеш да работиш у ЕУ со наш пасош?
 
Член од
1 февруари 2012
Мислења
3.677
Поени од реакции
4.208
Eпа утре ке ни дојдат и ке ни извадат листа колку проценти од Македонија се потпишале дека се бугари и ете ви Македонија е бугарија ке си серат и ке си јадат гомна,но тоа е некој добиваат шанси и сакаат подобар живот тоа е човечка природа али далеку од патриотизам.
 
Член од
11 февруари 2012
Мислења
5
Поени од реакции
9
Ја да ти кажам бугариштата ги сакам колку Албанците...ама бугарскиот пасош за тие што го вадат го сфаќам како алат да послужи за работа некаде во ЕУ...за кој патриотизам збориш ти бе човече ако некој дома неможе да нахрани дете или други недостатоци пошто „патриотскава ни држава“ прима 300 неписмени Албанци у администрација да не работат ништо, да се плаќа од мој и твој данок а??? А нашите со факултети нека седат дома и нека работат по кафичи...

Тоа патриотизам ли е?? Што не се противиш на тоа???
 

Итар Пејо

Слободен Радикал
Член од
10 октомври 2011
Мислења
738
Поени од реакции
660
Ја да ти кажам бугариштата ги сакам колку Албанците...ама бугарскиот пасош за тие што го вадат го сфаќам како алат да послужи за работа некаде во ЕУ...за кој патриотизам збориш ти бе човече ако некој дома неможе да нахрани дете или други недостатоци пошто „патриотскава ни држава“ прима 300 неписмени Албанци у администрација да не работат ништо, да се плаќа од мој и твој данок а??? А нашите со факултети нека седат дома и нека работат по кафичи...

Тоа патриотизам ли е?? Што не се противиш на тоа???
Абе братко реален си по муабетиве гледам и делам твои ставови ама на патриотиштава им треба наредба од централниот комитет за да речат нешто против коалиционите партнери што веќе пола држава ни ја земаа! Туку нејсе, тоа им е само за одвлекување внимание од реалните проблеми па се фатиле за ситнава боранија што се бори за пуста сува корка леб а пред вљора од шалтер што не разбира македонски наведнуваат глава и пцујат во себе.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.369
Поени од реакции
16.568
Абе братко реален си по муабетиве гледам и делам твои ставови ама на патриотиштава им треба наредба од централниот комитет за да речат нешто против коалиционите партнери што веќе пола држава ни ја земаа! Туку нејсе, тоа им е само за одвлекување внимание од реалните проблеми па се фатиле за ситнава боранија што се бори за пуста сува корка леб а пред вљора од шалтер што не разбира македонски наведнуваат глава и пцујат во себе.
Eдна половина тие, другата болварска и раат ќе седиме.
Битно пасоши имаме и ќе ни цвета се, јебига.
 
Член од
16 октомври 2011
Мислења
371
Поени од реакции
408
Ја да ти кажам бугариштата ги сакам колку Албанците...ама бугарскиот пасош за тие што го вадат го сфаќам како алат да послужи за работа некаде во ЕУ...за кој патриотизам збориш ти бе човече ако некој дома неможе да нахрани дете или други недостатоци пошто „патриотскава ни држава“ прима 300 неписмени Албанци у администрација да не работат ништо, да се плаќа од мој и твој данок а??? А нашите со факултети нека седат дома и нека работат по кафичи...

Тоа патриотизам ли е?? Што не се противиш на тоа???
Така ако мислешеа сите ќе немаше македонци у македонија ..
 
Член од
11 февруари 2012
Мислења
5
Поени од реакции
9
Абе братко реален си по муабетиве гледам и делам твои ставови ама на патриотиштава им треба наредба од централниот комитет за да речат нешто против коалиционите партнери што веќе пола држава ни ја земаа! Туку нејсе, тоа им е само за одвлекување внимание од реалните проблеми па се фатиле за ситнава боранија што се бори за пуста сува корка леб а пред вљора од шалтер што не разбира македонски наведнуваат глава и пцујат во себе.
Абе брат тоа ти е што да правиш....битно ситуацијата у државава ич не ми се свиѓа..
--- надополнето: 11 февруари 2012 во 14:22 ---
Така ако мислешеа сите ќе немаше македонци у македонија ..
Абе како да не бре...10000 Македонци ако отидат да поработат по Европа за семејствата, готово ќе снема Македонци овдека...кај ќе идат тие со фирми, лоповите од администрација и тако даље?
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.770
Поени од реакции
9.891
Јас тотално ги оправдувам луѓето што вадат бугарски пасоши. Ако вадат бугарски пасош, не значи дека се помалку патриоти или предавници или пак дека се декларираат како бугари...напротив, го вадат заради финаниска корист и тоа е во ред според мене.

Македонијава што не пружа многу можности за работа не пружа, така да народот треба да си бара чаре кај што може да се снајде, таму. Јас имам двојно државјанство исто така, македонски и американски пасош, и пак живеам тука у МКД...

А за кај нас за пасоши вадење да не збориме...ми се гади од самата помисла...Албанци и цигани врие по тоа шалтерите, како у авганистан да се наоѓаме...а и ако не сте погледнале наоколу, пола држава стана албанска више, кај и да влезеш у државна установа, се збори на албански без гајле и мора да ги трпат нашите вработени..така да наместо квази патриотите да се расправаат за Македонци со бугарски пасош, ваков пасош, таков пасош, бранете ја државата од вистинскиот проблем
Никој не вика дека не се патриоти и дека се предавници.. а дека се декларираат како бугари и те како се декларираат.. и не само тој што вади,него и цела фамилија.. а дека го вадат од финансиска корист тоа е повеќе од јасно,кој будала би го извадил за да живее у затуцана земја како Бугарија.
 

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.530
Поени од реакции
13.903
Бугарски пасош - Да или не?

Апсолутно да:)
Тоа не значи дека сум бугарофил, бугароман, или дека ќе ваѓам пасош...
Но доколку такво нешто ми падне в раце, моја нога нит Бугарија.. па нит Македонија ќе стапни повеќе :)
 
Член од
16 октомври 2011
Мислења
371
Поени од реакции
408
Абе брат тоа ти е што да правиш....битно ситуацијата у државава ич не ми се свиѓа..
--- надополнето: 11 февруари 2012 во 14:22 ---


Абе како да не бре...10000 Македонци ако отидат да поработат по Европа за семејствата, готово ќе снема Македонци овдека...кај ќе идат тие со фирми, лоповите од администрација и тако даље?

Само напред. . Бугарофили на чело со Љупчо . . продадени души :facepalm:
 

Итар Пејо

Слободен Радикал
Член од
10 октомври 2011
Мислења
738
Поени од реакции
660
ЉуБчо или како веќе е пишува е случај за набљудување од експертски тим. Тие што земале само за кола по мое мислење е неоправдано а тие што бараат подобра иднина (и не планираат да се вратат овде) мислам дека имаат право на избор. Ова го мислам особено на луѓето од источниот крај (каде што имаме неодреден број на македонски борци комити и патриоти) кои се заборавени и од самиот ѓавол па чекаат некој од дедовците да земе пензија па да купат леб. Среќни се оние кои имаат дедо рудар па има добра пензија. И бајаги од истокот има отидено Италија. Како и да е кој сака може и да се откаже и никому ништо, така да серење од типот биди патриот и јади вошки не поминува. Најголеми патриоти се економски моќни држави како Америка, Канада, Норвешка и ред други кои што имаат асимилирано еден тон арапи индијци пакаистанци и разни племиња и орди ама сите се пишуваат американци или канаѓани. Јас сум убеден дека ако теоретски дојде до војна помеѓу Македонија и Бугарија сите Македонци со БГ пасош ќе застанат да ја бранат МК а не БГ. Евентуално би можеле да ги искористиме за инфилтрирање на бугарска територија и вршење саботажа на битни објекти, Козлодуј на пример:D
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Не е никакво оправдување ситуацијата економска во државава за земање на бугарски пасош односно за писмено изјавување дека си бугарин,кое ќе стои за век и векови во документацијата.Само јас би го поставил обратно прашањето за бугарските пасоши:кој е интересот на Бугарија за издавање на бугарски државјанства,сигурно не е за да му овозможат на кутрото македонче подобар живот ,тука причините се многу подлабоки и тоа е лошптпво целата оваа работа.(Една од причините би била:ако по некој случај некои од овие македонски бугарчиња стане славен во својата област тука ќе се мафта со тие признанија како што сега тоа го прават со многу Македонски дејци).
Па кога е така би ги запрашал сите овие кутри кои бараат спас во бугарското државјанство зошто не отидоа во една Романија,или Унгарија или било која друга држава од ЕУ да бараат државјанство.
Това сум го кажувал, но за тебе пак ке го повторам. Бугарско државенство по таа процедура не се дава само на македонци. Това е процедура за бугарски државени,кои са останали надвор от границите на Бугариja поради празлични причини. Такви са бугарите во Украjна, во Молдавиja, во Србиja,... Државата дава можност на лугето,които са бугари да користата правото си да се вратат во родината, да имат истите услови на патуване како сите други бугари. Това,дека некоj злоупотребува со таа процедура - това си е негов проблем.
--- надополнето: 16 февруари 2012 во 00:40 ---
ЉуБчо или како веќе е пишува е случај за набљудување од експертски тим. Тие што земале само за кола по мое мислење е неоправдано а тие што бараат подобра иднина (и не планираат да се вратат овде) мислам дека имаат право на избор. Ова го мислам особено на луѓето од источниот крај (каде што имаме неодреден број на македонски борци комити и патриоти) кои се заборавени и од самиот ѓавол па чекаат некој од дедовците да земе пензија па да купат леб. Среќни се оние кои имаат дедо рудар па има добра пензија. И бајаги од истокот има отидено Италија. Како и да е кој сака може и да се откаже и никому ништо, така да серење од типот биди патриот и јади вошки не поминува. Најголеми патриоти се економски моќни држави како Америка, Канада, Норвешка и ред други кои што имаат асимилирано еден тон арапи индијци пакаистанци и разни племиња и орди ама сите се пишуваат американци или канаѓани. Јас сум убеден дека ако теоретски дојде до војна помеѓу Македонија и Бугарија сите Македонци со БГ пасош ќе застанат да ја бранат МК а не БГ. Евентуално би можеле да ги искористиме за инфилтрирање на бугарска територија и вршење саботажа на битни објекти, Козлодуј на пример:D
:pos: Това стварно станува за сценариja на некоj филм. Да идиш да вривиш нуклеарка и да си мислиш дека до тебе нема да доjди... :icon_lol:
 

LMC

Член од
26 август 2011
Мислења
147
Поени од реакции
45
Тука повеќето се деца или патолошки идиоти :D
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom