Бугарија - новата Грција

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
2.270
ПРОВОКАЦИИТЕ ПРОДОЛЖУВААТ - БУГАРИЈА ИЗДАДЕ АНТИМАКЕДОНСКИ ВЕСНИКАнтимакедонските провокации од Бугарија продолжуваат, а последната е издавањето весник, кој таму се рекламира како средство за постигнување бугарско национално единство, а се вика „Охридска Бугарија“. Од редакцијата на весникот за април го најавија вториот број. „Продолжуваме смело кон целта за која сите мечтаеме – обединување со нашите браќа од Македонија“, пишуваат од редакцијата на весникот во соопштение за јавноста.
http://kapital.com.mk/mk/makedonija/79588/provokaciite_prodolzhuvaat_-_bugarija_izdade_antimakedonski_vesnik.aspx
Като читам, ми се чини,дека владата почнала да го издава този вестник или грешам нешто jaс?!o_O
Истото все едно да се каже Република Македониja издава антибугарскиот вестник "Народна Волja"
--- надополнето: 2 февруари 2012 во 16:55 ---
Се е продукт на един член во новиот доклад за напредокот на РМ. Дигнавте врева до Господа се едно го немаше преди.
Този пат просто е со други зборови и се чита,дека нема напредок по това прашане, кое неколко пати е кажувано. Па еве го и фамозниот проблематичен член 60.
чл. 60 од Резолуцијата за напредокот на Македонија Комисијата за надворешни работи при Европскиот парламент го изразува своето разочарување од немањето напредок во прославата на заедничките историски настани и личности со соседните ЕУ држави, што може да придонесе кон подобро разбирање на историјата и добрососедските односи; ЕП го охрабрува создавањето заеднички експертски комисии за историја и образование со Бугарија и Грција, со цел да се придонесе кон објективно и фактичко толкување на историјата, засилување на академската соработка и промовирање позитивен став на младите генерации кон своите соседи.
--- надополнето: 2 февруари 2012 во 18:51 ---
После емисиjaта ва бугарската приватна телевизиja БТВ и известуването за документалецот во РМ, започнаха различни интересни случуваниja - Господинот Додовски от ВМРО-НП се врати во ВМРО-ДПМНЕ, заштото почетниот председател злоупотребувал и говорел против македонците. Веднага беше поканен во дневник на провладениот Сител, интересно зашто преди това не го канеха... Се едно господинот Додовски заборави што зборуваше преди 5 месеци, но това не е се.
После филмот на БТВ, господинот Мирослав Грчев беше jaвно повикан да се извини от партиjaта ВМРО-ДПМНЕ. Нема да ме очуди, ако во наредните месеци и биде изправен пред суд за нешто.
Еве сите гледат каква репресиja се врши само заради еднин документалец.
 

Joakim

Skopjanecot
Член од
17 јули 2008
Мислења
534
Поени од реакции
71
После емисиjaта ва бугарската приватна телевизиja БТВ и известуването за документалецот во РМ, започнаха различни интересни случуваниja - Господинот Додовски от ВМРО-НП се врати во ВМРО-ДПМНЕ, заштото почетниот председател злоупотребувал и говорел против македонците. Веднага беше поканен во дневник на провладениот Сител, интересно зашто преди това не го канеха... Се едно господинот Додовски заборави што зборуваше преди 5 месеци, но това не е се.
После филмот на БТВ, господинот Мирослав Грчев беше jaвно повикан да се извини от партиjaта ВМРО-ДПМНЕ. Нема да ме очуди, ако во наредните месеци и биде изправен пред суд за нешто.
Еве сите гледат каква репресиja се врши само заради еднин документалец.


Јас кога ти велам - не постои политичар во Македонија што ќе ви излезе во пресрет на вашите безобразни барања - Ти не веруваш .

Ако де , ако ....по некоја година пак ќе го водиме истиов дијалог , мене не ми е досадно ...... :rolleyes:
 

karan

бивш поет, плукач, вљубеник во слободата
Член од
31 мај 2006
Мислења
3.590
Поени од реакции
2.706
После емисиjaта ва бугарската приватна телевизиja БТВ и известуването за документалецот во РМ, започнаха различни интересни случуваниja - Господинот Додовски от ВМРО-НП се врати во ВМРО-ДПМНЕ, заштото почетниот председател злоупотребувал и говорел против македонците. Веднага беше поканен во дневник на провладениот Сител, интересно зашто преди това не го канеха... Се едно господинот Додовски заборави што зборуваше преди 5 месеци, но това не е се.
После филмот на БТВ, господинот Мирослав Грчев беше jaвно повикан да се извини от партиjaта ВМРО-ДПМНЕ. Нема да ме очуди, ако во наредните месеци и биде изправен пред суд за нешто.
Еве сите гледат каква репресиja се врши само заради еднин документалец.
Нормален човек во Македонија никогаш не би застанал во ист ред со бугарските шовинисти и нивните пропагандистички тези.
Само ако е криминалец, ако има направено нешто против законите.
Само крајна неопходност може да натера некого да се согласи со вас.
Ние не сме криви што вие сте до толку слепи да не забележувате дека ваши адвокати во Македонија се токму такви криминогени личности.
Од многу червени, ќе да е..:D
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.580
Поени од реакции
27.101
Стравот на Грција и Бугарија од отварањето на македонското прашање е огромен и не случајно како две земји членки на ЕУ успеваат да го протуркаат својот предлог во предложената Разулуција, надевајќи се притоа дека на овој начин ќе успеат да ја омекнат Македонија во барањето на историската вистина. А кога Бугарија и Грција ќе ја исправат историската неправда, тогаш ќе можат слободно да ги празнуваат историските настани и личности заедно.

предлогот на Ричард Ховит за создавањето на заеднички експертски комисии за историја и образование со Бугарија и Грција, кај македонските историчари наиде на различен прием. Додека едни го одобруваат, други се на мислење дека и тука се работи за уште еден обид на бришење на македонскиот идентитет од европската карта.

извор
 

Македонец

мразам патетика во натпис
Член од
12 февруари 2007
Мислења
3.928
Поени од реакции
3.804
Од кога тоа дебело платена пропаганда се нарекува документарец??:pos:

Hие сме 2 милиона народ, кај нас неможе така лесно да се прошферцуваат некој ликови како Љупчо и Грчев. :icon_lol:

Друг пат најдете некој анонимуси...барем нема да се смееме толку,како на претходниов документарец.:pos:
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.580
Поени од реакции
27.101
Море чоек...ние сме 2 милиона народ....кај нас неможе така лесно да се прошферцуваат некој ликови како Љупчо и Грчев.:icon_lol:

Друг пат најдете некој анонимуси...
:pos::pos:

 
Член од
9 март 2007
Мислења
1.264
Поени од реакции
219
ВМРО-ДПМНЕ: Грчев да се извини за срамната изјава

ВМРО-ДПМНЕ денеска побара Мирослав Грчев јавно да им се извини на сите граѓани за неговата изјава дадена за една бугарска телевизија, а СДСМ да се дистанцира од неговата изјава. . .

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=A947F9210C4AC342A7592DF5875BE152

Во Македониjа може некоj да има своj став, посебен од овоj на владата?
 
Член од
9 март 2007
Мислења
1.264
Поени од реакции
219
Значи проектот Скопjе 2014 е пропаганда, така?
Или не?
Кое е бугарска пропаганда?
Горчев реално треба да биде награден - тоj показа дека и во Македониjа има нормални луге. Ако немаше такива като него приликата коjа штеше да добие денешна Македоинjа сред бугарската jавност ке бидеше много понегативна.
 
Член од
4 ноември 2010
Мислења
305
Поени од реакции
50
Нема да се косите, комунарот вицепрезидент Марин е давал пасоши бес указ на Прванов. Незаконно. Ке се окаже дека повекето бугарски пасоши дадени на странци са нелегитимни
 

Славјански

Антички Словен
Член од
2 мај 2008
Мислења
5.644
Поени од реакции
1.346
За кус период многу настани се случија во Македонија кои се против интересите на Македонскиот народ.
За жал, иако е 21 век, се појави оската Грција - Албанци - Бугари.
Сега не убедуваат дека тоа е оска која ќе не внеси во ЕУ и НАТО.
Дека сите тие настани во изминатите 10 дена се во тој правец.
Ама се поечко мислам дека Македонецот овој пат има простор за игра, може ќе стапнат на македонска земја ама газот ќе им биде на ачик.
 
Член од
9 март 2007
Мислења
1.264
Поени од реакции
219
Оска?
Да не е круг?
Србиjа каде е?
Или па може да си и у право. Постои оска Вашингтон - Бразилиjа - Лондон - Берлин - Приштина - Токио - Сеул - Софиjа - Рим - Тирана - Кувеjт - Атина - Виена. Оката е креирана со една цел - да се работи против античкиот идентитет на Македонците, коj е доказан преку Скопje 2014.
Шалата настрана, во кои филми се вкарвате сами???
И што толкова се е случило во последните 10 дни?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom