Бугарија - новата Грција

karan

бивш поет, плукач, вљубеник во слободата
Член од
31 мај 2006
Мислења
3.590
Поени од реакции
2.706
Јас немам ништо против да бидам баниран.
Ама барем тој што ме банира да има некаков став, различен од никаков.

Да продолжам на темата.
Омразата кон Македонија достигнува невидени размери во "демократска и европска" Бугарија (нели и Грција е таква)..
Во прилог на ова, еве ја перфидната игра која ни подготвува нов Букурешт на оној дел кој остана да сведочи за постоењето на македонската национална идеја.

Со влезот на Србија во ЕУ пред Македонија, двоецот Грција-Бугарија добива нов соиграч. Сега се тројца Грција-Бугарија-Србија... Ве потсетува ова на почетокот на 1911 г.???
Знаеме што следува. Во тепачката за Македонија овој пат исто како и пред еден век Грција нема да има милост за Македонија, но затоа браќата од север и исток натпреварувајќи се за пленот кој што преостанува после Албанците, ќе бидат тие коишто ќе уценуваат и ќе попуштаат. Бугарија ќе тврди дека прва го поставила прашањето за Македонија, а Србија очигледно ќе тврди дека појасно го поставила и повеќе не поддржува. Сето ова со посредство на ЕУ.

Е сега, бидејќи видовме во изминативе денови дека Бугарија одеднаш почна да не "поддржува" ова е јасен сигнал дека таа почнала да си ја одработува улогата. Дека ставот на Вигенин и групата интелектуалци е само игра можете да се уверите читајќи ги коментарите на бугарскиот народ и јавност упатени кон Македонија...
http://www.blitz.bg/news/article/207419
a be peduh , nqkoi ot skopie the ne ti e zatoplil geyta6kiq anus, koi vi sloji tolkova mnogo nekadyrnici v edno pravitelstvo, nadminahte kalinkite na gerb, s cqla magistrala gi izduhahte.

јуРУШ ЧЕРВЕНИ ПРЕДАТЕЛИ.

Признајте им и езика и нацијата и нека с'всем да ни се качат на главата - комунетата са коминтерновски капути!

Червени предатели,как не ви е срам,п'рво ни продавате на турците,сега изпускате и македонците

Освен с'гласие ,дупе ште даде ли?Ега ти експерта,ега ти експертното правтелство.Това е национално предателство.Затова ни ебават навсјак'де.Да си отиват барабар с баш експерта.

БЕЗРОДНИЦ ајде На мајкати у путката Педерас гнусен Дееба и лајнара дееба

Напротив истина е!И това не е нај ужасното ,което могат да с'творјат тези безродници,Започнаха ја с'всем по коминтерновски.Впрочем ,која е тази д'ржава Македонија и на картата Турција в Европа ли се намира?

Този педераст прод'лжи делото на коминтерна! Оставка и с'д за т'пите предатели на б'лгарштината!
Какви условија, какви изв'ртанија, какви чудеса: БјуРМ нјама мјасто в ЕС, заштото не е европејска д'ржава! Това е политическото недоносче на Белград и Москва и без техните пари дните му са преброени; с тази си предателска политика ште се легитимират безбројните прест'пленија срешту македонските б'лгари. Вигенин - Гоце, Даме, Тодор и Ванчо, всичките свидни жертви на идејата за Целокупна Б'лгарија - ште те прок'лнат от гроба! Б'ди поне ведн'ж в живота си м'ж и б'лгарин, а не комунист и хомосексуалист; може и да ти хареса!

Тоз е голјамо КОПЕЛЕ-недоклатено.Оставката на това правителство става неизбежна,но ште направјат оште 1000 бели

Вместо да остави т'пите братја македонци
да рупат албански курове
на закуска, на обед и на вечерја,
а само след едно поколение
и да б'дат ебани от арнаутите кој к'де ги фане,
червенијат педераст ште ми ги пуска в европа ...
Горкијат будала ...
А макетата има да питат и да т'рсјат
к'де са Слобо и Ратко,
за да им правјат свирки ...

http://world.actualno.com/Izvestni-lichnosti-podkrepjat-pregovorite-za-evrochlenstvo-na-Makedonija-news_429164.html

Тија или са луди или продажници.... Нека да кажат за колко среб'рника се продадоха!

Макетата ни мочат в човките теја се облизват продажни курви

И аз бих подкрепил так'в призив - ако се доп'лни с призив к'м македонските политици да се вземат в р'це и да св'ршат каквото е нужно, не само да плјампат глупости срешту с'седите си. Че сега са само два, но скоро ште трјабва да се с'образјават и с оште нјаколко с'седа

Ако си бил 100 п'ти в Б'лгарија,добре знаеш,че ние не мразим никого - нај-малко единокр'вните си братја в Македонија.И като беше в Б'лгарија к'де видја монголоиди-татари?Дедовците ти умираха за Б'лгарија, а вие доброволно се продадохте за печена кокошка!Прав е Лјубчо, че вече сте срби со говорна маана!

Червените пл'хове се разб'рзаха да подбутнат,поне малко напред с'рбоманска и антиб'лгарската д'ржавица крај Вардар-БјуРМ,заштото на това разклатено правителство на БСП, му остава тв'рде малко живот!Другари,милионери и безросници от БСП,БјуРМ ште влезе в ЕС,само когато си проведе реформите,изп'лни условијата за доброс'седство и престане да краде б'лгарска историја!Срамно е,че червенијат историк Андреј Пан тев, чете от една книга с титовите,удбашки псевдоисторици от С'рбија и БјуРМ!

Известни личности подкрепјат преговорите за еврочленство на Македонија без резевно и по този начин изпадат на позициите С'рбија, Коминтерна и БСП/БКП/ за наличието на македонска нација. јавно са открити или прикрите членове на БСП/БКП/, Коминтерна.

"Да" на БјуРМ означава да легитимираме македонизма и да узаконим прест'пното отродјаване на 2млн. б'лгари от Белград и Москва! Не вјарвајте на тези родоотст'пници! " НЕ " на БјуРМ в ЕС, " ДА " на ОБЕДИНЕНА И ЦЕЛОКУПНА Б'ЛГАРИја!

P.S: Извадете ја Македонија од срцето и ставете ја во мозокот.
 
Член од
18 февруари 2012
Мислења
1.257
Поени од реакции
903
Јас немам ништо против да бидам баниран.
Ама барем тој што ме банира да има некаков став, различен од никаков.

.
ти само на свет и историја имаш двојно повеќе вулгарности по Бугарите, што те зачуди?
И наместо позитивно да покажеш веста дека бугарија е подготвена да ви поддржи, ти покажа дека некој во коментарите ви е навредил.По овоја логика ако одиме заради тебе и уште 4-5 на Кајгана треба ѕид да изградиме меѓу двете држави.

п.с
Што тропнало, такво се јавило!
 

karan

бивш поет, плукач, вљубеник во слободата
Член од
31 мај 2006
Мислења
3.590
Поени од реакции
2.706
ти само на свет и историја имаш двојно повеќе вулгарности по Бугарите, што те зачуди?
Никогаш ги немам навредувано Бугарите (дај некои примери).

Можеби само во одговор кога тие не навредувале нас, но никогаш не сум се занимавал со Бугарија за да навредувам или напаѓам, само сакам да покажам колку е неискрена наводната поддршка која ни ја давате сега, во минатото и најверојатно во иднината.
 
Член од
1 март 2008
Мислења
1.396
Поени од реакции
1.050
Никогаш ги немам навредувано Бугарите (дај некои примери).

Можеби само во одговор кога тие не навредувале нас, но никогаш не сум се занимавал со Бугарија за да навредувам или напаѓам, само сакам да покажам колку е неискрена наводната поддршка која ни ја давате сега, во минатото и најверојатно во иднината.

TI NE SI NAVREDIL BUGARI ? hahahahahahahahahahahahahahahhahha
 
Член од
1 март 2008
Мислења
1.396
Поени од реакции
1.050
Е тоа Бугари не се однесува на одродени како тебе, туку на вистинските Бугари.
nem nem nem nem ne otvaraj usta .... i sto biva kje bide li bugarija novata grcija ??? bugarija zemja so proceneti resursi na zlato od 1 trilion vo evro a za drugite resursi da ne zboreme ? kje bide novata grcija a ? koga od prilika ?
 

karan

бивш поет, плукач, вљубеник во слободата
Член од
31 мај 2006
Мислења
3.590
Поени од реакции
2.706
nem nem nem nem ne otvaraj usta .... i sto biva kje bide li bugarija novata grcija ??? bugarija zemja so proceneti resursi na zlato od 1 trilion vo evro a za drugite resursi da ne zboreme ? kje bide novata grcija a ? koga od prilika ?
:facepalm::facepalm::facepalm:

Бугарија веќе е потврдено "новата Грција" во однос на Македонија.
Дај те молам читај другпат кога ќе се обидеш да пишуваш надвор од темата Хит на денот.
Ако прочиташе ќе знаеше дека темава е насловена така заради политичкиот однос на Бугарија кон Македонија и Македонците, а не за бугарската економија (којашто патем гледаме како "расцвета" во последниве 2 години). Баш ми дреме што имаат..
 
Член од
1 март 2008
Мислења
1.396
Поени од реакции
1.050
:facepalm::facepalm::facepalm:

Бугарија веќе е потврдено "новата Грција" во однос на Македонија.
Дај те молам читај другпат кога ќе се обидеш да пишуваш надвор од темата Хит на денот.
Ако прочиташе ќе знаеше дека темава е насловена така заради политичкиот однос на Бугарија кон Македонија и Македонците, а не за бугарската економија (којашто патем гледаме како "расцвета" во последниве 2 години). Баш ми дреме што имаат..

aa ok ok se izvinuvam ;) ....
 
Член од
3 јуни 2013
Мислења
1.942
Поени од реакции
1.189
Така е сега,Бугарија е втората Грција,Србија ќе биде третата,Албанија четвртата,и ние ќе си останеме сардисани од сите страни.Чија ќе биде вината за таквата позиција,наша или нивна?
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
2.270
Никогаш ги немам навредувано Бугарите (дај некои примери).

Можеби само во одговор кога тие не навредувале нас, но никогаш не сум се занимавал со Бугарија за да навредувам или напаѓам, само сакам да покажам колку е неискрена наводната поддршка која ни ја давате сега, во минатото и најверојатно во иднината.
Бугариja е доказала своja относ и се е докала во тежки моменти. Дали тоа некоj сака да го види или не - негов избор.
 

karan

бивш поет, плукач, вљубеник во слободата
Член од
31 мај 2006
Мислења
3.590
Поени од реакции
2.706
Така е сега,Бугарија е втората Грција,Србија ќе биде третата,Албанија четвртата,и ние ќе си останеме сардисани од сите страни.Чија ќе биде вината за таквата позиција,наша или нивна?
Не е само наша... Можеби колективно сите досегашни генерации Македонци имаме некаква вина за состојбата во која се наоѓаме но тоа не ни дава за право да се самопоништиме, односно да се сведеме на ништо, во името на лажни и лицемерни вредности кои се пропагираат од страна на евроатлантските организации.
 
Член од
1 јануари 2010
Мислења
174
Поени од реакции
273
Не е само наша... Можеби колективно сите досегашни генерации Македонци имаме некаква вина за состојбата во која се наоѓаме но тоа не ни дава за право да се самопоништиме, односно да се сведеме на ништо, во името на лажни и лицемерни вредности кои се пропагираат од страна на евроатлантските организации.
А што прави ЕУ со Македонија 22 години-перманентно не држи во менгеме и повторува-името,името. А Грција додава-идентитетот,ERGA OMNES...
Сега имаме и нов член на хорот, Бугарија која додава-јазикот,историјата....
И , ЕУ ти испорачала услови за прием:
-проблем со името
-проблем со идентитетот
-проблем со јазикот
-проблем со историјата
Ако ги решиме овие спорови останува само уште една дилема да расчистиме-јажето ние ќе си го купуваме или ЕУ ќе ни даде....
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.245
Поени од реакции
2.312
многу коментари има на темава ме мрзи да ги читам сите... ке кажам на кратко само..

проблемот со името е толку вештачки што и под просечно интелигентен човек би го согледал.... но во меѓувреме толку публицитет му се дава на проблемот и толку многу се преовеличува како всушност да е стварно голем проблем - што дефинитивно не е.

луѓе - многу е јасно дека ако ЕУ сакаат да не примат како членка тоа може да се заврши за експресно кратко време - тоа што грчка не не признава како македонија нема да и биде пречка на ЕУ да ги притисне и да попуштат под притисок - едноставно не не сакаат како земја членка и помирете се со тој факт
 
Член од
1 јануари 2010
Мислења
174
Поени од реакции
273
многу коментари има на темава ме мрзи да ги читам сите... ке кажам на кратко само..

проблемот со името е толку вештачки што и под просечно интелигентен човек би го согледал.... но во меѓувреме толку публицитет му се дава на проблемот и толку многу се преовеличува како всушност да е стварно голем проблем - што дефинитивно не е.

луѓе - многу е јасно дека ако ЕУ сакаат да не примат како членка тоа може да се заврши за експресно кратко време - тоа што грчка не не признава како македонија нема да и биде пречка на ЕУ да ги притисне и да попуштат под притисок - едноставно не не сакаат како земја членка и помирете се со тој факт
Грешиш, ЕУ ќе не вметне во својот механизам,им требаат евтина работна сила,гага ресурси и послушна власт.. Доказ за тоа се „инвестициите“ во Македонија. Странски компании не влегуваат на слепо во држави како нашата, ако претходно немаат информации од нивната влада каква судбина ни е скроена,т.е. дали им е сигурен капиталот....
Со ова знаеш какви им се намерите на ЕУ за прием,ама и трпението им е при крај за името...
Уценуваат 22 години, ама годинава притисокот е најжесток, а очекувај уште пожестоко...
Стрпливо чекаа да се самоукинеме, ама ако продолжиме, ќе најдат формула да не укинат, имаат цела сет идеи и планови за тоа,без гајле...
Прашање е колку ние уште можеме да издржиме.. Ниедна власт досега не спомна алтернатива на ЕУ, сите играат послушно по нотите на Брисел...Ќе го доживееме хрватското сценарио-ќе ни ги решат споровите со соседите и ќе не внесат во ЕУ, крајната цел е едноставна, нашиот суверенитет да исчезне и да станеме сопственост на ЕУ капиталците...
Глобализација.....
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.245
Поени од реакции
2.312
Грешиш, ЕУ ќе не вметне во својот механизам,им требаат евтина работна сила,гага ресурси и послушна власт.. Доказ за тоа се „инвестициите“ во Македонија. Странски компании не влегуваат на слепо во држави како нашата, ако претходно немаат информации од нивната влада каква судбина ни е скроена,т.е. дали им е сигурен капиталот....
Со ова знаеш какви им се намерите на ЕУ за прием,ама и трпението им е при крај за името...
Уценуваат 22 години, ама годинава притисокот е најжесток, а очекувај уште пожестоко...
Стрпливо чекаа да се самоукинеме, ама ако продолжиме, ќе најдат формула да не укинат, имаат цела сет идеи и планови за тоа,без гајле...
Прашање е колку ние уште можеме да издржиме.. Ниедна власт досега не спомна алтернатива на ЕУ, сите играат послушно по нотите на Брисел...Ќе го доживееме хрватското сценарио-ќе ни ги решат споровите со соседите и ќе не внесат во ЕУ, крајната цел е едноставна, нашиот суверенитет да исчезне и да станеме сопственост на ЕУ капиталците...
Глобализација.....
за евтината работна сила и не се согласувам баш нај нај... види какви им се платите на романија.. т.е види прво какви се платите во бугарија како најдобар пример - немој да мислиш дека се нешто подобри од нас.... РЕАЛНО гледано - батали статистики извадени од државни институции - се е тоа лага и манипулација
 

Kajgana Shop

На врв Bottom