Бремената притвореничка во случајот „Пајажина“ го изгуби бебето

Член од
14 декември 2007
Мислења
3.271
Поени од реакции
707
Фрапантно е што некој се обидува да го пренасочи вниманието од криминалот на Велија Рамковски и да ќари политички поени заради нечиј спонтан абортус.

Во сите законодавства се притвораат и се затвараат бремени жени. Ова се практикува без разлика дали бремената состојба е во поодмината фаза или од само неколку недели. Бремените жени се пораѓаат во затвор, а секојдневно илјадници жени го губат својот пород од ред причини, објективни или субјективни во затвор.

Судството не треба да се обвинува за оваа лична трагедија. Бремена жена не е изземена од законот и не ужива имунитет.

Поентата е дека жената се наоѓа на место каде што според законот мора да биде, по налог на надлежна институција. За нејзиниот сегашен статус во притвор морала да мисли порано, пред да се впушти во активности заради кои била приведена. За тоа никој не може да ги окривува надлежните институции т.е. судот.

Секое политизирање на спонтаниов абортус -- какво што промовира А1 односно опозицијата во Македонија -- е најгнасно подигрување се личната трагедија на жената. Крадачите за кои што работела сигурно не ја жалат женава, како што сега се обидуваат да му наметнат обичниот свет да ја сожалува, односно да ја напаѓа владата.
Wow , orange post ....iljadnici kilometri daleku od vistinata
 
Член од
19 февруари 2009
Мислења
1.374
Поени од реакции
1.948
Да ти ебам и држава,и судии,и политичари,и велковци и новинари,и се да им ебам..Нема изговор за ова..

Ја не би му простил на судијата и ич кур не ме боли дали се вршел притисок на него,дали законски постапувал и што ти ја знам..Ќе го лежам мамето лешперско да му го ебам,го решавам по кратка постапка и ич кур не ми чуе.



А1 кога ги гледам како известуваат за случајов ми се повраќа,а ништо подобри не се ни лоботомираните партиски куропушачи на форумов - МРШНИЦИ, мајката да им ја ебам и на едните и на другите
 
Член од
6 јануари 2008
Мислења
1.895
Поени од реакции
717
Се дигна фама околу бременава жена,a од сигурни извори кажувам каде беа А1 за (многуте) други случаи вакви што се случиле во затворот....Дури и ми доаѓаат некои мисли,и сомнително ми е што била трудна само 4-5 недели и веќе била во подоцнежни години,и баш затруднела пред осудувањето...на што се спремни луѓево да одат само бог знае..
 
М

Мартин`

Гостин
Се дигна фама околу бременава жена,a од сигурни извори кажувам каде беа А1 за (многуте) други случаи вакви што се случиле во затворот....Дури и ми доаѓаат некои мисли,и сомнително ми е што била трудна само 4-5 недели и веќе била во подоцнежни години,и баш затруднела пред осудувањето...на што се спремни луѓево да одат само бог знае..
Истото и јас го пишав 3-4 страни поназад, можеби глупо звучи но за пари денеска се прават луѓето .. за жал.
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
Демек ако е осуденичка може слободно и да умре, така?
Дечко, мојот став го кажав погоре, а тоа што некои од вас мешаат политика, и благе везе немаат од право нивен проблем.
А и гледам дека ќе иде у канта, до утре темава, чим се продолжува вака. Смирете се, имате шанса до утре :).
 
Член од
9 декември 2010
Мислења
68
Поени од реакции
13
Тргнете од фактот дека веста е од А1, значи нашминкана и оформена за да извлечат некаква корист од сето ова. Како шо веќе кажаа погоре, абортусот можел да се случи и во домашни услови и кој да одговара тогаш? А1 се веќе очајни и се причина плус за уште поретко да уклучувам телевизор. А, на темава ретко кој расправа од правен аспект, како да не и тука место...
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.728
Поени од реакции
9.837
A која е жената..? Кочишки да не е ??

--- надополнето ---

Се дигна фама околу бременава жена,a од сигурни извори кажувам каде беа А1 за (многуте) други случаи вакви што се случиле во затворот....Дури и ми доаѓаат некои мисли,и сомнително ми е што била трудна само 4-5 недели и веќе била во подоцнежни години,и баш затруднела пред осудувањето...на што се спремни луѓево да одат само бог знае..
Затоа си треба истрага.. а не фама и експерти за право ( експерти у наводници) .. Второ.. до 2 месеци бременост, или така нешто временски, бременоста може да се прекине со лекарства.. Зашто да не се испита од таа перспектива..МОЖЕБИ не е тоа, ама сепак треба вештачење...и да сигурен сум.. ВЕЛИЈА, А1 , СДСМ и компанија..спремни се на све, само да се направи криза ..па каков и да бил тоа гнасен чин
 
C

cige

Гостин
После тоа што го видов со неотпакованите ленти за снимање, и како лажно вриштат дека полицијата ги тепа, не ме чуди и ова да е измонтирано.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.728
Поени од реакции
9.837
После тоа што го видов со неотпакованите ленти за снимање, и како лажно вриштат дека полицијата ги тепа, не ме чуди и ова да е измонтирано.
Викаш...не бе и ти си Хитлер..нене и ти си А1 :)
 
Член од
13 октомври 2007
Мислења
3.175
Поени од реакции
434
Значи дефинитивно админите треба да почнат да размислуваат за лекарски преглед на членови.....беда од луѓе сте,на ваква мака партиски сеири да се удираат ......не можам да разберам никако :nenene:
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.307
Поени од реакции
7.289
На жената и била овозможена лекарска помош, што серат А1?
 
Член од
14 декември 2007
Мислења
3.271
Поени од реакции
707
На жената и била овозможена лекарска помош, што серат А1?
c c c c kakvi postovi ..kade sere A1 deka ne i bila ovozmozena lekarska pomos ? ovde odgovornost snosi istrazniot sudija koj trebalo da i dodeli domasen pritvor kako sto i dodelija denes ..ama kasno
 

Kajgana Shop

На врв Bottom