Бремената притвореничка во случајот „Пајажина“ го изгуби бебето

Член од
17 јули 2006
Мислења
3.114
Поени од реакции
22
vakva tema i ne treba da se otvra nitu da se duiskutira no toa e .... zal za devojakta i i toa sto i se slucilo nemzat ni iljadnici forumii pikasovci da go opravdat. jas da sum moderator netreba dase diskutira na necija nesrekja
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
Види притвор - бремена жена може да го издржи дома. МОРА! ДОМА! МОРА! (сфаќаш)
ја коа бев 3 година средно баш во идризово не однесоа и ги водовме и женскиот затвор. памтам и тогаш имаше една бремена таму и баш ја прашаа дали смее да остане во затворот пошто е бремена или треба некој посебен третман. одговорот беше јасен и гласе без разлика дали е бремена или не местото и е во затвор.

П.С дај бе у кој закон пишува дека тоа така треба да биде. ја искрено не сум видел вакво нешто. те замолувам да најдеш и да ми покажеш тука на постов
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
Не е проблем во дискусијата, проблемот е во тоа што се осудува однапред од луѓе некомпетентни за тоа (да беа компетентни, ќе знаеа дека притвореник не е исто со осуденик), се употребуваат навреди, лични дисквалификации, и сл.
 
Член од
16 јули 2008
Мислења
1.858
Поени од реакции
1.034
Ама вие стварно не сфаќате за што станува збор во оваа ситуација. Значе осомничената не е виновна се додека не се докаже. Не е осудена па да ја одлежува казната туку е ставена во притвор поради можност да влијае на сведоците, да избега од државата или да го повтори делото. Дефинитивно мерката притвор е злоупотребена. Баш погледнете дали во земјите од ЕУ се носи во притвор бремена жена која е осомничена за злоупотреба на 100 000 ЕУР.
Дај ти се молам не ми ги мешај ЕУ со темава.Нашиве од нив изгледа научија како да се злоупотребуваат "демократските закони".Немора многу примери да бараме за злоупотреба на мерката притвор доволно е зборот Wikileaks.Или Санадер исто и он е невин така,се додека не се докаже спротивното.Да оваа жена беше трудна но беше трудна месец и пол.Јас колку што знам трудни жени РАБОТАТ и во 6 месец од бременоста.Никој не ги прашува дали работата им е стресна или не.Дали е физичка или не.Кај ќе ни е крајот ако судиите судат според емоциите.Имало опција жената да биде пуштена во домашен притвор,за тоа одлучуваат судиите.Впрочем можат и Велија да го пуштат да се брани од слобода.Ама затоа они се судии,за да одлучат,а не ние на форумов.

--- надополнето ---

Види притвор - бремена жена може да го издржи дома. МОРА! ДОМА! МОРА! (сфаќаш)
Што се плеткала што не се плеткала не не засега нас. После ПРИТВОР, значи НЕОСУДЕНА! Дали се плеткала или не, НЕКА СЕ ДОКАЖИ.
Значи по твојава логика никој не е крив што жената го изгубила детето,така.Ни грујо ни велија ни судиите.Се додека не се докаже.Или двојни аршини,како ти оговара.Некој е крив пошто така ти викаш,а другите се невини се додека не се докаже А?.А тоа дека мора - не мора.Ако судот процени така,МОЖЕ да ја пушти во домашен притвор.Исто така може сите да ги пушти да се бранат од слобода,има опција.А тоа дека е трудна не значи дека е имуна на законите.На крај краева затруднела ден-два пред да оди во притвор.
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
Не е проблем во дискусијата, проблемот е во тоа што се осудува однапред од луѓе некомпетентни за тоа (да беа компетентни, ќе знаеа дека притвореник не е исто со осуденик), се употребуваат навреди, лични дисквалификации, и сл.
Демек ако е осуденичка може слободно и да умре, така?
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
7.733
Поени од реакции
7.549
ја коа бев 3 година средно баш во идризово не однесоа и ги водовме и женскиот затвор. памтам и тогаш имаше една бремена таму и баш ја прашаа дали смее да остане во затворот пошто е бремена или треба некој посебен третман. одговорот беше јасен и гласе без разлика дали е бремена или не местото и е во затвор.

П.С дај бе у кој закон пишува дека тоа така треба да биде. ја искрено не сум видел вакво нешто. те замолувам да најдеш и да ми покажеш тука на постов
Абе 500 пати ли треба да ти се повторува едно те исто!?
Жената што го изгуби детето не била во затвор, не е осудена, туку е под истрага.
Да беше осудена, тогаш нема изговор, мора и бремена и небремена во затвор, но за притвор многу често се прават исклучоци, посебно бидејќи постојат домашни притвори.
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Значи по твојава логика никој не е крив што жената го изгубила детето,така.Ни грујо ни велија ни судиите.Се додека не се докаже.Или двојни аршини,како ти оговара.Некој е крив пошто така ти викаш,а другите се невини се додека не се докаже А?.А тоа дека мора - не мора.Ако судот процени така,МОЖЕ да ја пушти во домашен притвор.Исто така може сите да ги пушти да се бранат од слобода,има опција.А тоа дека е трудна не значи дека е имуна на законите.На крај краева затруднела ден-два пред да оди во притвор.
Демек на гимнастика ќе ме фатиш сега, со твоето мало мозоче.

Детуле, бремена жена не треба да е притворена во ЗАТВОР! ДОМА! Шо не разбра од приказнава! Умирањето на детето е последица на непочитувањето на законите и правилата.
 
Член од
5 јуни 2008
Мислења
3.632
Поени од реакции
5.724
Дали ова е воопшто прв случај во Македонија каде бремена жена осомничена за било што го губи бебето во затвор?
 
V

vlako088

Гостин
Незнам што се запали толку за А1.Ако си вработен таму и ти гори под нозе тоа е друга приказна.Не сум во ниедна партија ни па одам на гласање.А1 може да ја критикува и плука власта колку сака,мене како Македонец ми пречи тоа што плукаат по се што е Македонско.Ми пречи што секој настан било позитивен или негативен го извртуваат за да добие опозицијата некој политички поен.Ми пречи што нив им е тешко да не наречат Македонци,па мудро (по грчки рецепт) не нарекуваат "Граѓаните на оваа држава".Секоја вест откако ќе ја прочиташ на А1,треба да ја прочиташ и на сите останати медиуми за да сватиш колку ја извртеле вистината.Уствари незнам која е поентата на муабетов,како демек едниве од нас сочуствувале со жената,а другите не?
Темата е јасна.Жената беше 6-7 недели во притвор (толку време била и трудна колку што прочитав) ја носеле секоја недела на преглед,но најверојатно поради психичкиот стрес и условите во затворот дошло до спонтан абортус.Наградното прашањето е - кој е крив???
На некој му е крива власта (грујо),на друг Велија,на трет Судијата,некои ја окривуваат и самата мајка (демек не требала да се впушти во криминал) за некој државата е крива.Во едно сум сигурен овде,секој си го бара кривецот како му одговара.Според мене треба да одговара судијата кој иако знаел дека е во критична бременост сепак и ја продолжил мерката притвор.
Пак ќе ви одговорам истиото страмота е за КРСТОТ кој ви е поставен за аватар да говорите со говор на омраза! Јас ниту работам во А1 ниту ми гори под нозе... едноставно сум горд на новинарите што го бранат медиумот. Не само јас туку досега над 200.000 потписи за подршка на А1 се собрани, на сите ли нив им гори под нозе, сите ли тие таму работаат???
Во секоја држава постои критичен медиум, тоа е демократијата... А реално ли е што провладиниот канал 5 не објави за загубата на бебето???????????????
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
Бремена жена не треба да е во затвор, бремена жена не треба да врши криминал (ова е епик), бремена жена неможе да бега од држава.. ви ебам драмата. Едвај два месеца била. Ни стомакот не и е издуен. Таа.. грутка во неа, wannabe фетус не е за мене живот. Политика-free е постот, не сум обоен. Само навивам за абортусите и еве, има некои допирни точки.
Тежок ВМРОВЕЦ си...
 
V

vlako088

Гостин
ја коа бев 3 година средно баш во идризово не однесоа и ги водовме и женскиот затвор. памтам и тогаш имаше една бремена таму и баш ја прашаа дали смее да остане во затворот пошто е бремена или треба некој посебен третман. одговорот беше јасен и гласе без разлика дали е бремена или не местото и е во затвор.

П.С дај бе у кој закон пишува дека тоа така треба да биде. ја искрено не сум видел вакво нешто. те замолувам да најдеш и да ми покажеш тука на постов
Затвор е едно а притвиор е друго, не мешај баби и жаби се додека не е осудена таа е невина дали ти се допаѓало тоа на тебе или не.
 

Terebellum Sagittarii

Несопирлива
Член од
25 јули 2007
Мислења
1.194
Поени од реакции
578
Koга бев во посета во затвор од факултет, имаше жена со бебе, и ни беше кажано дека таа се породила пред 2 месеци, а останала бремена додека била во затвор, и дека бебето ќе и биде одземено кога ќе направи 6 месеци и ќе биде дадено на таткото, или во дом.
Мислам дека е лоша коинциденција, не знаела дека е бремена, дознала во затвор, веднаш имало предлог за домашен притвор, ама 2 дена по поднесувањето на приговорот, абортирала. Многу жално . Сепак, на 40 годишна жена ова би и се случило и дома,со таков стрес дека има шанси да оди во затвор. Велија можел да каже дека е виновен за се, или дека другите воопшто не биле вмешани, или пак само за трудницита да се погрижи.
Стресот каде и да била ќе бил ист, исходот исто.
Жално за детето.
 
М

Мартин`

Гостин
Што предизвикува спонтано пометнување (абортус)?

Пометнувањето е спонтано губење на бременоста пред 20-тата недела. Повеќето пометнувања се јавуваат поради тоа што фетусот не се развива нормално. Проблемите со гените и хромозомите се обично резултат на грешки кои се појавуваат случајно кога ембрионот се дели или расте. Понекогаш здравствената состојба на жената, како што е неконтролираниот дијабетес или проблемите со матката или вратот на матката, исто така може да доведат до пометнувања. Меѓутоа, често причината е непозната.

Околу 10-20% од бременостите завршуваат со пометнување. Вистинскиот број е веројатно поголем бидејќи многу пометнувања се јавуваат толку рано во бременоста, што жената не ни знае дека е бремена.
 
Член од
1 октомври 2010
Мислења
368
Поени од реакции
29
Домашен притвор за неа требало...абе ајдее...
и во Шутка и во Идризово има,имало и ќе има...бремени..дури некои таму и се породувале..
da bog da zenati u pritvor bremena da ide da vidis kao cela tvoja familija ko gluvci ke ripate po doma



ps.VMRO-vcite ne veruvate vo partija plan i programa veruvate vo covek
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
1.538
Поени од реакции
747
Дај ти се молам не ми ги мешај ЕУ со темава.Нашиве од нив изгледа научија како да се злоупотребуваат "демократските закони".Немора многу примери да бараме за злоупотреба на мерката притвор доволно е зборот Wikileaks.Или Санадер исто и он е невин така,се додека не се докаже спротивното.Да оваа жена беше трудна но беше трудна месец и пол.Јас колку што знам трудни жени РАБОТАТ и во 6 месец од бременоста.Никој не ги прашува дали работата им е стресна или не.Дали е физичка или не.Кај ќе ни е крајот ако судиите судат според емоциите.Имало опција жената да биде пуштена во домашен притвор,за тоа одлучуваат судиите.Впрочем можат и Велија да го пуштат да се брани од слобода.Ама затоа они се судии,за да одлучат,а не ние на форумов.
ОК се откажувам од темава дефинитивно. Давате политичка конотација на темава, тоа е единственото објаснување со кое може да се оправда притворот на бремената жена. Убаво ви е објаснето неколку поста погоре, правете разлика помеѓу притвореник и затвореник. Бремена жена може да биде во затвор ако е осудена, бремена жена да ставите во притвор за дело за кое уште се води истрага е грев. Инаку ЕУ ти го спомнав чисто за пример не мешај Wikileaks сега, конкретна е темава иако забегавме.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom