Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

Член од
8 февруари 2009
Мислења
911
Поени од реакции
173
човековото тело не е способно да апсорбира повеке од 30 г протеин одеднаш значи ти 10г ги исфрлаш џабе пари најдобро, најисплатливо и најефикасно мислам дека беше 22-23г протеини по оброк на секои 2-2.30 часа .
Затоа постојат различни извори на протеин, некој побрзо некој поспоро се разложуваат, незначи дека ако пиел шејк од сурутка и после пола саат јаде пилешко ќе му биде за џабе, затоа што додека се разложи протеинот од пилешкото си требаат 6-8 саати, на крај краева си се складираат аминокиселините и телото си ги влече кога му се потребни
 
Член од
1 април 2012
Мислења
4
Поени од реакции
0
Знае ли некој некоја посебна исхрана ?
Ако знае нека каже :)
 

Мајло

B I S
Член од
22 јуни 2009
Мислења
1.594
Поени од реакции
940
Неделава нема да одам да вежбам,рамово и малце подоле ме кине,вечерва болки ме разбудија морав да пијам вентор за да ме пушти,сеа ми е добро не ме боли,ама на моменти се активира пак,а на допир и на стискање не осеќам никаква болка.Кажете некое чаре?
 
S

Stef Bachatero

Гостин
мислам не си доволно информиран или грешно си а можеби и не си :P за да се здебелиш треба 45ксцл * твојата килажа да внесуваш на ден ксцл - калории 45ксцл*88=3960 во мој случај. табелава за ова колку грама треба да внесуваш нез кој ти ја праел али не е на арно. човековото тело не е способно да апсорбира повеке од 30 г протеин одеднаш значи ти 10г ги исфрлаш џабе пари најдобро, најисплатливо и најефикасно мислам дека беше 22-23г протеини по оброк на секои 2-2.30 часа .
Здрав човек може да апсорбира колку и да е протеин,кој ти кажал дека неможе.
http://www.tomvenuto.com/asktom/protein_grams_per_meal.shtml
Тоа е мит,не е вистина.Единствено нешто лошо од тоа е гасовите.
 

LaChupacabraLoca

jedi master
Член од
13 октомври 2011
Мислења
3.531
Поени од реакции
5.063
Здрав човек може да апсорбира колку и да е протеин,кој ти кажал дека неможе.
http://www.tomvenuto.com/asktom/protein_grams_per_meal.shtml
Тоа е мит,не е вистина.Единствено нешто лошо од тоа е гасовите.
Не е работата колку може да апсорбира , работата колку до тоа ќе биде искористено , а колку ќе биде исфрлено .. Шо мислеш зашо никој не пие по една туба протеин после тренинг ?
 
Член од
18 февруари 2012
Мислења
64
Поени од реакции
4
Затоа постојат различни извори на протеин, некој побрзо некој поспоро се разложуваат, незначи дека ако пиел шејк од сурутка и после пола саат јаде пилешко ќе му биде за џабе, затоа што додека се разложи протеинот од пилешкото си требаат 6-8 саати, на крај краева си се складираат аминокиселините и телото си ги влече кога му се потребни
да али он напиша 6 оброци по 40 грама протеин што сакаш праи пак ке ти се поклопи.се исфрлаат не се складираат и по потреба да се искористуваат. затоа и се прават повеке оброци 5-6 за да имаш принос на протеин во секое време и да го забрзаш метаболизмот. ако е ти како што викаш ке се напукаш сабајле 100-150 г протеин и ке си имаш за цел ден ?
 
S

Stef Bachatero

Гостин
Не е работата колку може да апсорбира , работата колку до тоа ќе биде искористено , а колку ќе биде исфрлено .. Шо мислеш зашо никој не пие по една туба протеин после тренинг ?
Па неможе да изеде една туба протеин.Но тврдам дека човек може да искористи повеќе од 50 грама протеин.
 
Член од
8 февруари 2009
Мислења
911
Поени од реакции
173
да али он напиша 6 оброци по 40 грама протеин што сакаш праи пак ке ти се поклопи.се исфрлаат не се складираат и по потреба да се искористуваат. затоа и се прават повеке оброци 5-6 за да имаш принос на протеин во секое време и да го забрзаш метаболизмот. ако е ти како што викаш ке се напукаш сабајле 100-150 г протеин и ке си имаш за цел ден ?
Јас лично на себе имам подобри резултати сега кога сум на 350г протеин дневно, отколку кога бев на 200, ајде објасни ми го тоа 6 оброци и тогаш и сега имам
 
Член од
18 февруари 2012
Мислења
64
Поени од реакции
4
Па неможе да изеде една туба протеин.Но тврдам дека човек може да искористи повеќе од 50 грама протеин.
баш ме интересира ова немам експериментирано јас туку се што знам е од читанње по интернетов.

биди ти тој и пробај купи си протеини храна едно друго израчунај си колку внесувач планирај си ете по 40-50 грама по оброк да внесуваш отакко ке потрошиш напиши ги твоите резултат по 2 месеци купи ист протеин и внесувај отприлика 25 г по оброк и пак изнеси резултати.иако и ова нема да биде ни 70 % точно бидејки зависат и многу други фактори сепак пробај :)

иначе да точно е дека човек може да искористи повеке од 50 г протеин но не одеднаш внесен ист вид на протеин .
--- надополнето: 3 април 2012 во 14:53 ---
Јас лично на себе имам подобри резултати сега кога сум на 350г протеин дневно, отколку кога бев на 200, ајде објасни ми го тоа 6 оброци и тогаш и сега имам
можно е ти верувам но мислам дека не си имал рамномерно внесување на сите хранливи материи посебно оние кои придонесуваат за апсорбирање на протеинот тоа се јаглени хидрати.треба да имаш добар сооднос.ти џабе внесуваш протеини, ако не внесеш јаглени хидрати протеинните не се користат за реконструкција на мускулот туку се претвараат во енергија за мозокот.јас погоре напишав дека најдобро,најефикасно и најисплатливо ти е таков внес.
 

Misery

30% off
Член од
3 април 2011
Мислења
1.598
Поени од реакции
2.394
Неделава нема да одам да вежбам,рамово и малце подоле ме кине,вечерва болки ме разбудија морав да пијам вентор за да ме пушти,сеа ми е добро не ме боли,ама на моменти се активира пак,а на допир и на стискање не осеќам никаква болка.Кажете некое чаре?
Те боли како воспаление, мускулот или во рамениот зглоб чувствуваш болка? Акое е првото:
Масажа со топол туш практикувај, пушти топла вода и тушот на рамото.
Ако не те боли направи истегнување на рамо без тежина. Ако те боли, одмарај го неделава и протеински внес зголеми си за деновиве за репарација.

Ако те боли рамениот зглоб посоветувај се со специјалист (физијатар/физиотерапевт).
 
Член од
8 февруари 2009
Мислења
911
Поени од реакции
173
можно е ти верувам но мислам дека не си имал рамномерно внесување на сите хранливи материи посебно оние кои придонесуваат за апсорбирање на протеинот тоа се јаглени хидрати.треба да имаш добар сооднос.ти џабе внесуваш протеини, ако не внесеш јаглени хидрати протеинните не се користат за реконструкција на мускулот туку се претвараат во енергија за мозокот.јас погоре напишав дека најдобро,најефикасно и најисплатливо ти е таков внес.
Абе кој прави муабет тука за јаглехидрати, јас за такмичење се спремам и добро знам што како функционира, само ти кажувам дека кај мене подобар ефект имаше со x4 протеин по килажа отколку x2, кај секого е индивидуално ова, но само ти ја погазува теоријата дека телото апсорбира само 30г на 2 саати, никаде не е докажано такво нешто, чисто информативно на 400г јаглехидрати бев во двете диети
 
I

Iblis

Гостин
Абе кој прави муабет тука за јаглехидрати, јас за такмичење се спремам и добро знам што како функционира, само ти кажувам дека кај мене подобар ефект имаше со x4 протеин по килажа отколку x2, кај секого е индивидуално ова, но само ти ја погазува теоријата дека телото апсорбира само 30г на 2 саати, никаде не е докажано такво нешто, чисто информативно на 400г јаглехидрати бев во двете диети
Кажи ми што направи со мастите и кои ти се извори на протеин? Ако не е тајна се разбира ;)
 
Член од
8 февруари 2009
Мислења
911
Поени од реакции
173
Кажи ми што направи со мастите и кои ти се извори на протеин? Ако не е тајна се разбира ;)
Мастите ми се x1.5 по килажа, главни извори се јајца,пилешко, риба, сурутка, нешто ситно останува од житарици, компир, ориз итн..
 
Член од
27 ноември 2008
Мислења
5.539
Поени од реакции
4.066
Неделава нема да одам да вежбам,рамово и малце подоле ме кине,вечерва болки ме разбудија морав да пијам вентор за да ме пушти,сеа ми е добро не ме боли,ама на моменти се активира пак,а на допир и на стискање не осеќам никаква болка.Кажете некое чаре?
Не вежбај неделава, види дали ќе се подобри ситуацијата, ако се подобри одлично, ако не, у понеделник иди направи снимка.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom