Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

I

Iblis

Гостин
Smokey држи 4/4/2 (Јх/П/М) сооднос при внес на калории(златен сооднос)
Ти со твоите карактеристики би требало да внесуваш ~2300 калории за одржување тежина + околу 300 за да накачиш= ~2 600(или повеќе)(ова е на дневна база).
Вака дневната доза на Јх/П/М би ти била 260г /260г/65г, сеа ова ти е идеален случај(и е пребогат со протеини)
Во принцип доколку внесуваш повеќе од калориската вредност за одржување и околу 2г протеини за 1 кг телесна тежина, би требало да накачуваш пополека тежина.
--- надополнето: 2 април 2012 во 16:26 ---
U dare to defy the master Stef ?? Shame on u ...
Не провоцирај, ќе проба некој ,па ќе заврши на инфузија...
 

LaChupacabraLoca

jedi master
Член од
13 октомври 2011
Мислења
3.531
Поени од реакции
5.063
Smokey држи 4/4/2 (Јх/П/М) сооднос при внес на калории(златен сооднос)
Ти со твоите карактеристики би требало да внесуваш ~2300 калории за одржување тежина + околу 300 за да накачиш= ~2 600(или повеќе)(ова е на дневна база).
Вака дневната доза на Јх/П/М би ти била 260г /260г/65г, сеа ова ти е идеален случај(и е пребогат со протеини)
Во принцип доколку внесуваш повеќе од калориската вредност за одржување и околу 2г протеини за 1 кг телесна тежина, би требало да накачуваш пополека тежина.
--- надополнето: 2 април 2012 во 16:26 ---

Не провоцирај, ќе проба некој ,па ќе заврши на инфузија...
Викаш има до толку такви на форумот ? :D

Иначе само што завршив со 8 неделната програма шо ја пишав неколку страни наназад ( me gusta резултати btw ) , сега идам со 1 недела полесни вежби , па здравје од следниот понеделник ќе почнам со HIIT кардио и програма со суперсетови.
 
S

Stef Bachatero

Гостин
Моеш да си замислиш 420 грама јаглехидрати? :D
И знаеш дека јаглехидратите се шеќери? И бодибилдерите ги јадат у ограничени количини?
А знаеш дека јаглехидратите се делат на комплексни(овес,леб,ориз,житарици-скроб) и прости јаглехидрати(глукоза,сахароза,декстроза и сите тие продукти што ги купувате од 150 ден кг) и се главен енергенс за кога вежбаш да добиеш енергија.Диета без нив се осеќаш млитаво.Прав си но треба да ги подели 6 оброци по 70 грама јаглехидрати 40 грама протеини и 10 грама масти.Јас ги намалувам и ги зголемувам на секои 3 дена,некој циклус имам висок,среден и низок внес на јаглехидрати.Но без нив нема шанси да постигнеш добри резултати затоа што глукозата е потребна од нив.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
А знаеш дека јаглехидратите се делат на комплексни(овес,леб,ориз,житарици-скроб) и прости јаглехидрати(глукоза,сахароза,декстроза и сите тие продукти што ги купувате од 150 ден кг) и се главен енергенс за кога вежбаш да добиеш енергија.Диета без нив се осеќаш млитаво.Прав си но треба да ги подели 6 оброци по 70 грама јаглехидрати 40 грама протеини и 10 грама масти.Јас ги намалувам и ги зголемувам на секои 3 дена,некој циклус имам висок,среден и низок внес на јаглехидрати.Но без нив нема шанси да постигнеш добри резултати затоа што глукозата е потребна од нив.
Знам. Јаглехидратите даваат енергија. Затоа се јадат ПРЕД и ПОСЛЕ вежбање. 60/40/20 (carb,pro,fat) е храна за маратонец. 40,40,20 e таман за тоа он шо бара. Дури и вака многу јаглехидрати се.
 

Razor

u jelly?
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.543
Поени од реакции
166
Моеш да си замислиш 420 грама јаглехидрати? :D
И знаеш дека јаглехидратите се шеќери? И бодибилдерите ги јадат у ограничени количини?
зошто невозможно ? јас моментално јадам 350 на ден
 

Мајло

B I S
Член од
22 јуни 2009
Мислења
1.594
Поени од реакции
940
Иам проблем со рамењата.Се ми иде добро со нив,највеќе сум задоволен како се развив у рамења(особено трапезите),ама имам проблем.У последно време,дали е од промаја,дали е од лошо спиење,ама ме кинат значи буквално особено десново рамо сабајле неможам да го кренам.Кога ќе се раздвижам олабавува,а деновите кога вежбам рамо особено овие две вежби
http://exercisetoloseweightquick.com/wp-content/uploads/2011/12/Deltoids-Exercises-lateralraise.jpg
http://t3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRygzh826qTKM9w-s_X1SL7gpFrfmWnZZT-2y3ga_oyZ4xoC14LKg

можам да направам 2-3 повторување,пошо болката е огромна.

И друга работа во врска со рамово,незнам како е можно на рамо да можам кревам 45 кила и на предно и на задно,а бенчот да ми е многу слаб 60 кила а мислам дека секој момент ќе се посерам.
 
F

FuckYouAll

Гостин
Иам проблем со рамењата.Се ми иде добро со нив,највеќе сум задоволен како се развив у рамења(особено трапезите),ама имам проблем.У последно време,дали е од промаја,дали е од лошо спиење,ама ме кинат значи буквално особено десново рамо сабајле неможам да го кренам.Кога ќе се раздвижам олабавува,а деновите кога вежбам рамо особено овие две вежби
http://exercisetoloseweightquick.com/wp-content/uploads/2011/12/Deltoids-Exercises-lateralraise.jpg
http://t3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRygzh826qTKM9w-s_X1SL7gpFrfmWnZZT-2y3ga_oyZ4xoC14LKg
Истиот проблем и јас го имам со десното рамо, и веќе 1 месец не вежбам рамо, освен трапезите.
Одмори го малце, само то помагат. ;)
 
S

Stef Bachatero

Гостин
Иам проблем со рамењата.Се ми иде добро со нив,највеќе сум задоволен како се развив у рамења(особено трапезите),ама имам проблем.У последно време,дали е од промаја,дали е од лошо спиење,ама ме кинат значи буквално особено десново рамо сабајле неможам да го кренам.Кога ќе се раздвижам олабавува,а деновите кога вежбам рамо особено овие две вежби
http://exercisetoloseweightquick.com/wp-content/uploads/2011/12/Deltoids-Exercises-lateralraise.jpg
http://t3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRygzh826qTKM9w-s_X1SL7gpFrfmWnZZT-2y3ga_oyZ4xoC14LKg

можам да направам 2-3 повторување,пошо болката е огромна.

И друга работа во врска со рамово,незнам како е можно на рамо да можам кревам 45 кила и на предно и на задно,а бенчот да ми е многу слаб 60 кила а мислам дека секој момент ќе се посерам.
За бенчот крив ти е задниот дел на рамото.Подобри го него и ќе имаш резултати.Но пак зависи од каде добиваш проблеми.Трицепсот е исто важен.Истегнувај го повеќе рамото да ти биде пофлексибилно,па види ако има ефект.
 

Мајло

B I S
Член од
22 јуни 2009
Мислења
1.594
Поени од реакции
940
За бенчот крив ти е задниот дел на рамото.Подобри го него и ќе имаш резултати.Но пак зависи од каде добиваш проблеми.Трицепсот е исто важен.Истегнувај го повеќе рамото да ти биде пофлексибилно,па види ако има ефект.
Заден дел на рамо-крив?Не те разбирам.
 
S

Stef Bachatero

Гостин
Јас имав проблеми и се фокусирав повеќе на вежби за задно рамо.
http://www.youtube.com/watch?v=si9aV4u7nig
Успеав од 40 кила на бенч да ставам 80-90 плус со права исхрана и внес на вода.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
7.510
Поени од реакции
6.148
Јас не сум задоволен од растот на градите. Ептен некако како да ми заостануваат. Вежбам еднаш неделно, започнувам со бенч, па после бенч на коса клупа, разбој, со еднорачни на коса клупа и развлечување. Правам по 4 серии од сите, првата 12 кревања, втората 10, трета 10, четврта 5-8 коолку можам со макс. килажа. Некој совет што да сменам или добро е вака ?
 
Член од
18 февруари 2012
Мислења
64
Поени од реакции
4
Иам проблем со рамењата.Се ми иде добро со нив,највеќе сум задоволен како се развив у рамења(особено трапезите),ама имам проблем.У последно време,дали е од промаја,дали е од лошо спиење,ама ме кинат значи буквално особено десново рамо сабајле неможам да го кренам.Кога ќе се раздвижам олабавува,а деновите кога вежбам рамо особено овие две вежби
.
можно е да ти е од спиењето и мене ми се дешава некогаш коа спијам страично да имам проблеми во текот на денот тоа ти е поради што ги истегнуваш лигаментите и така ти стојат можда и по 4-5 саати бар кај мене тоа се дешава ;)
--- надополнето: 3 април 2012 во 02:37 ---
За бенчот крив ти е задниот дел на рамото.Подобри го него и ќе имаш резултати.Но пак зависи од каде добиваш проблеми.Трицепсот е исто важен.Истегнувај го повеќе рамото да ти биде пофлексибилно,па види ако има ефект.
прв пат слушам задно рамо влијаело на бенч можно е нез јас поише мислам дека е преден дел спореден мусклул ти е додека вежбаш на бенч, а исто така има и многу луге кои погрешно вежбаат бенч со широко поставени раце тотално тоа мава на предното раме.
--- надополнето: 3 април 2012 во 02:41 ---
Јас не сум задоволен од растот на градите. Ептен некако како да ми заостануваат. Вежбам еднаш неделно, започнувам со бенч, па после бенч на коса клупа, разбој, со еднорачни на коса клупа и развлечување. Правам по 4 серии од сите, првата 12 кревања, втората 10, трета 10, четврта 5-8 коолку можам со макс. килажа. Некој совет што да сменам или добро е вака ?
не прај секоја недела исти вежби една недела како што вежбаш едно рачните прај ги на права клупа а другата недела пробај прво на коса клупа па бенч па еднорачни на коса и остало јас така применувам на првата и третата вежба на иста клупа ми е права или коса во зависност на што почнувам.
--- надополнето: 3 април 2012 во 02:49 ---
А знаеш дека јаглехидратите се делат на комплексни(овес,леб,ориз,житарици-скроб) и прости јаглехидрати(глукоза,сахароза,декстроза и сите тие продукти што ги купувате од 150 ден кг) и се главен енергенс за кога вежбаш да добиеш енергија.Диета без нив се осеќаш млитаво.Прав си но треба да ги подели 6 оброци по 70 грама јаглехидрати 40 грама протеини и 10 грама масти.Јас ги намалувам и ги зголемувам на секои 3 дена,некој циклус имам висок,среден и низок внес на јаглехидрати.Но без нив нема шанси да постигнеш добри резултати затоа што глукозата е потребна од нив.
мислам не си доволно информиран или грешно си а можеби и не си :P за да се здебелиш треба 45ксцл * твојата килажа да внесуваш на ден ксцл - калории 45ксцл*88=3960 во мој случај. табелава за ова колку грама треба да внесуваш нез кој ти ја праел али не е на арно. човековото тело не е способно да апсорбира повеке од 30 г протеин одеднаш значи ти 10г ги исфрлаш џабе пари најдобро, најисплатливо и најефикасно мислам дека беше 22-23г протеини по оброк на секои 2-2.30 часа .
 

Kajgana Shop

На врв Bottom