Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

Член од
18 декември 2014
Мислења
44
Поени од реакции
0
Ај да ја упростиме работава, кажи ми ти до колку пари сакаш да одвоиш и ќе ти кажам што и од каде може да се набави, сооднос пари-состав.
П.С смени теретаната или пожали се кај газдата од инструкторката, додуша зависи за што имаш платено дојде работата, скоро сите за да ти обрнат внимание повеќе си наплатвуваат поскапо (нешто во стил на персонални тренинзи)
Teretanata ne bi ja smenila, bidejki odat samo zenski tamu , i nema personalni treninzi kade sto odam... e sega za cena, gledajki gi cenite na get ready stranata, gore dolu, poveketo se okolu 1500-2500 denari, sto ako mi traat barem 2 meseci, mozam da si dozvolam
 
Член од
17 јуни 2012
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.438
Epa zatoa se rasprasuvam, bidejki ne znam tocno, dosega ne sum piela ni sejk ni amino, a mislam deka vredi da probam. A instruktorkata e mn arogantna, i ne saka nisto da ti kazi.
Како што ти кажаа погоре,ако инструкторката е арогантна и неќе да ти покажува вежби тогаш највероватно сака од тебе да извлече пари и да ти биде персонален тренер е сеа ти ако бараш преку леб погача и сакаш на секои 2 минути да стои до тебе и да те придржува тогаш не си во право.На крај краева смени ја теретаната,она губи, не ти.Ако не си финансиски моќна а сакаш да качиш некое килце земи си гејнерче,тоа ти е "турлитава" од се по малку и терај.2-3 кила за еден месец имаш од него што е топ за тебе.
 
Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.706
Поени од реакции
1.619
девојката бара дефиниција,не ја преплавувајте со информации.

Значи,или земи протеин што е најдобра опција,ќе ти се свиѓа вкусот сигурно,или земи амино киселини ама јас би одел на течни,не таблетки.Од тебе зависи,мада сите ти кажавме,подобро е протеин,и ќе ти трае една мала кутија од 1500-2200 денари зависи каков ќе земеш 2 месеци сигурно,бидејќи ќе пиеш пола доза.

за тренерите по теретани не ми се праи муабет,почнале многу луѓе да фрлаат пари на персонални тренери,и го викаш да ти спотува на бенџ,ти вика абе брат имам персонален тренинг,ако можам ќе дојдам...ненормално ме напиња тоа,ако сакаш да држиш приватни часови,бујрум остани покасно со клиентот,а у теретана 95% кај што идам се аматери и не ни знаат да спотуваат на бенџ,па не ми се ризикува 100кг да ми паднат на врат или гради.
 
Член од
18 декември 2014
Мислења
44
Поени од реакции
0
Како што ти кажаа погоре,ако инструкторката е арогантна и неќе да ти покажува вежби тогаш највероватно сака од тебе да извлече пари и да ти биде персонален тренер е сеа ти ако бараш преку леб погача и сакаш на секои 2 минути да стои до тебе и да те придржува тогаш не си во право.На крај краева смени ја теретаната,она губи, не ти.Ако не си финансиски моќна а сакаш да качиш некое килце земи си гејнерче,тоа ти е "турлитава" од се по малку и терај.2-3 кила за еден месец имаш од него што е топ за тебе.
Jas upatena sum vo vezbite i znam kako treba, samo ja prasav za suplementite , i taja nisto posebno ne mi kaza, zatoa. Inace ne sakam kilo da kacam, daleku od toa, sakam da ja zadrzam momentalnata tezina, i definicija sakam, zatoa prasuvam. :)
 

Gjoroski

Master in Bodybuilding and Fitness Methods, IFBB
Член од
14 септември 2009
Мислења
1.332
Поени од реакции
998
Jas upatena sum vo vezbite i znam kako treba, samo ja prasav za suplementite , i taja nisto posebno ne mi kaza, zatoa. Inace ne sakam kilo da kacam, daleku od toa, sakam da ja zadrzam momentalnata tezina, i definicija sakam, zatoa prasuvam. :)
Такви се инструкторите, кога нешто не знаат, не сакаат да кажат :)
Ти, најдобро е прво да си ја средиш исхраната и прилагодиш према она кое целиш да го постигнеш. Паралелно на тоа, среди тежински и најбитно кардио тренинг. Е, ако ти е потребна психичка подршка кон сето тоа, што и да земеш, нема воопшто да погрешиш. Ниту пак ќе погрешиш и во дозирањето (ако следиш барем она што е препорачано на самиот производ. Среќа не е гејнер во прашање, тамо сигурно после препораката нема да ти се јаде недела дена :)
 
Член од
18 декември 2014
Мислења
44
Поени од реакции
0
Такви се инструкторите, кога нешто не знаат, не сакаат да кажат :)
Ти, најдобро е прво да си ја средиш исхраната и прилагодиш према она кое целиш да го постигнеш. Паралелно на тоа, среди тежински и најбитно кардио тренинг. Е, ако ти е потребна психичка подршка кон сето тоа, што и да земеш, нема воопшто да погрешиш. Ниту пак ќе погрешиш и во дозирањето (ако следиш барем она што е препорачано на самиот производ. Среќа не е гејнер во прашање, тамо сигурно после препораката нема да ти се јаде недела дена :)
ti blagodaram na informaciite, na ishranata mnogu vnimavam, sredena e taa rabota :)[DOUBLEPOST=1426187281][/DOUBLEPOST]
Како по лајт, зашто по лајт. Да не мислиш дека мускули ќе напраиш од протеин :pos:
Ne mozam da se definiram?
 
Последно уредено:

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
ti blagodaram na informaciite, na ishranata mnogu vnimavam, sredena e taa rabota :)[DOUBLEPOST=1426187281][/DOUBLEPOST]
Ne mozam da se definiram?
Дефинирај дефинирање?
Телото или може да слабее или може да се дебелее. Тоа што ти го бараш е технички слабее (масти), така ќе се покажат мускулите. А за да не се слабее мускул, се внесуваат (пијат) протеини и се вежба со високи тежини.

Сакав да кажам женско си - нема да напраиш мускул и да сакаш. Телото не ти дозволува, хормоните, да не мислиш дека сум шовинист.
 
Член од
18 декември 2014
Мислења
44
Поени од реакции
0
Дефинирај дефинирање?
Телото или може да слабее или може да се дебелее. Тоа што ти го бараш е технички слабее (масти), така ќе се покажат мускулите. А за да не се слабее мускул, се внесуваат (пијат) протеини и се вежба со високи тежини.

Сакав да кажам женско си - нема да напраиш мускул и да сакаш. Телото не ти дозволува, хормоните, да не мислиш дека сум шовинист.
Na toa mislev, ubavo opisa, znam deka nas zenskite ni e potesko radi hormonot koj kaj nas ne e zastapen
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Na toa mislev, ubavo opisa, znam deka nas zenskite ni e potesko radi hormonot koj kaj nas ne e zastapen
"Потешкo" е дури understatement. Треба да вежбаш како маж, за да изгледаш како јака пичка.
Тоа значи, давај се од себе, не во времетраење на тренинг туку во интензитет. И бателете ги розевите тегчиња, баба ми носи потешки кеси од пазар.
Ако вежбаш, вежбај.
Тоа би ти било мојот совет. Незнам конкретно ти шо праиш, ама ги глеам жениве у теретана шо праат... губење време.
 
Член од
18 декември 2014
Мислења
44
Поени од реакции
0
"Потешкo" е дури understatement. Треба да вежбаш како маж, за да изгледаш како јака пичка.
Тоа значи, давај се од себе, не во времетраење на тренинг туку во интензитет. И бателете ги розевите тегчиња, баба ми носи потешки кеси од пазар.
Ако вежбаш, вежбај.
Тоа би ти било мојот совет. Незнам конкретно ти шо праиш, ама ги глеам жениве у теретана шо праат... губење време.
Hahahha se slikat za na fb??? nekoi da,nekoi ne
 

Kocka

Manchild
Член од
1 август 2006
Мислења
3.531
Поени од реакции
2.752
девојката бара дефиниција,не ја преплавувајте со информации.

Значи,или земи протеин што е најдобра опција,ќе ти се свиѓа вкусот сигурно,или земи амино киселини ама јас би одел на течни,не таблетки.Од тебе зависи,мада сите ти кажавме,подобро е протеин,и ќе ти трае една мала кутија од 1500-2200 денари зависи каков ќе земеш 2 месеци сигурно,бидејќи ќе пиеш пола доза.

за тренерите по теретани не ми се праи муабет,почнале многу луѓе да фрлаат пари на персонални тренери,и го викаш да ти спотува на бенџ,ти вика абе брат имам персонален тренинг,ако можам ќе дојдам...ненормално ме напиња тоа,ако сакаш да држиш приватни часови,бујрум остани покасно со клиентот,а у теретана 95% кај што идам се аматери и не ни знаат да спотуваат на бенџ,па не ми се ризикува 100кг да ми паднат на врат или гради.
za 100ka ti treba spoter pfffff hahahha...se zaebavam...toa e sea u moda e site da se fitnes instruktori i instruktorki
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.926
Поени од реакции
35.794
стегачи за колено каде има ако знае некој ?
http://www.gladijatori.com/gr-pro-sport-еластични-завои-за-колено-hos-hfa-888-a,-gr-pro_p740.html

http://www.gladijatori.com/gr-pro-sport-надколеници-(еластични),црни-hos-hfa-082,-gr-pro_p722.html
и плус за раце
http://www.gladijatori.com/gr-pro-sport-стегачи-за-зглоб-hos-hfa-444,-gr-pro_p737.html

Ако не им се продадени ќе порачам деновиве и јас за колена и за зглобови, ако имаат и стрепс за мртво дигање.
 

-x-

punished
Член од
2 март 2013
Мислења
1.191
Поени од реакции
837
1 stegach za zglob e 170 ili dva? Dobra cena ako se kolku tolku kvalitetni.

Sent from my D5103 using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom