Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Epa znam deka e razlozen protein, vo pomali dozi,i zato si vikam da ne mi se vidi mn ako pijam protein, i nekako po light mi se amino. Neznam kolku sum vo pravo.. fala sepak, pozdrav
Како по лајт, зашто по лајт. Да не мислиш дека мускули ќе напраиш од протеин :pos:
 
Член од
18 декември 2014
Мислења
44
Поени од реакции
0
Ако планираш да се бавиш профи со овој спорт земај, во спротивно не се чепкај со ништо од тие што ги наброја и што ги гледаш на страната. А веќе ако си од тие што ги боли таквото што земаат, битно да имаат најдобри стомачни на лето на плажа, поарно не читај, купувај и барај некој да те боцка :D
Ако веќе се одлучиш да земаш било што од овие работи, мој совет оди на бодеж, а не на апој.
Една поговорка што ја научив во соседна Бугарија, „Без бодеж, њама растеж“[DOUBLEPOST=1426027740][/DOUBLEPOST]
Паметно ти пишале да земеш протеин, а не амино, но и амино би ти бркале работа според мене. Имаш едни во пбц, 900 таблети (Амино 20 000 се викаат) во кеса за 1100 денари имаш да пиеш 2 месеци, а големки се, па и најадена ќе си :) шала на страна јас машко се најадував додека да ги испијам 20таблети дневно, морав уште литар и пол вода да испијам со нив :)
20 tableti dnevno??? Ne e premnogu?? Inaku dali treba da se pijat samo vo denovite koga vezbas? Jas vezbam 3 pati nedelno, dali treba 3 pati nedelno da gi pijam? Bidejki celta mi e definicija, ne mi e za na bodibilding natprevar :)
 

Gjoroski

Master in Bodybuilding and Fitness Methods, IFBB
Член од
14 септември 2009
Мислења
1.332
Поени од реакции
998
Јас или ти?Некои луѓе го читаат тоа што сакаат да го прочитаат и некои луѓе го слушаат тоа што сакаат да го слушаат.Кај виде жити кариера дека јас тоа ги измислив?Го пишав тоа што ми го кажаа по твое барање,не сум го измислил јас.Викаш дека не си знаел за бебињата а сега викаш дека се губам,договори се барем..:facepalm:
Во право си. Да не те нервирам непотребно. Како и да е, фала што најде време да не информираш од прва рака.
Оние постари членови сега можат да ме сватат како сакаат, саркастичен, не културен...ама верувајте и вие на мое место после толку години ќе ви дојде еден ден каде навистина ви доаѓа да дигнете раце од се.
@martin_92 , поздрави го типот кој те советувал за леков, лично од мене. Кажи му дека тоа не е врвот во билдингот. Има уште некоја работа, која изгледа ја нема слушнато за сега.
 
G

Goldie

Гостин
20 tableti dnevno??? Ne e premnogu?? Inaku dali treba da se pijat samo vo denovite koga vezbas? Jas vezbam 3 pati nedelno, dali treba 3 pati nedelno da gi pijam? Bidejki celta mi e definicija, ne mi e za na bodibilding natprevar :)
Батали амино земи си протеин, и не се плаши дека ако земеш протеин ќе се набилдаш. Со средена исхрана + протеин ќе ти помогне кон целта побрзо да се издефинираш..
Пример јас порано пиев протеин кога трчав чисто заради побрза регенерација на мускулите
 
Член од
18 декември 2014
Мислења
44
Поени од реакции
0
Батали амино земи си протеин, и не се плаши дека ако земеш протеин ќе се набилдаш. Со средена исхрана + протеин ќе ти помогне кон целта побрзо да се издефинираш..
Пример јас порано пиев протеин кога трчав чисто заради побрза регенерација на мускулите
Dali ke treba sekoj den da go pijam, bidejki jas vezbam 3 pati nedelno? Ne sakam nisto da zloupotrebam, sto i da pijam, vo dozvoleni kolicini, bidejki taka mozi i obraten efekt da se postigni, da se zdebelam..... Fala za informacijata , pozdrav
 
G

Goldie

Гостин
Dali ke treba sekoj den da go pijam, bidejki jas vezbam 3 pati nedelno? Ne sakam nisto da zloupotrebam, sto i da pijam, vo dozvoleni kolicini, bidejki taka mozi i obraten efekt da se postigni, da se zdebelam..... Fala za informacijata , pozdrav
Можеш и секој ден можеш а можеш и само кога ќе вежбаш, според мене поарно ти се секој ден.
И нема шанси да се здебелиш од whey протеин, во една доза има околу 100 калории а ќе ти помогне да се чуствуваш по сита значи помалку ќе јадеш.

Најдобар ефект има кога го пиеш со вода, ама можеш и со нискомаслено млеко.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.926
Поени од реакции
35.794
20 tableti dnevno??? Ne e premnogu?? Inaku dali treba da se pijat samo vo denovite koga vezbas? Jas vezbam 3 pati nedelno, dali treba 3 pati nedelno da gi pijam? Bidejki celta mi e definicija, ne mi e za na bodibilding natprevar :)
Не треба ти да пиеш 20 таблети, доволно ти се 10 дневно и пиј ги секој ден без разлика дали вежбаш или не. А дефиницијата што ја бараш нема да ти ја донесат магично ниту амино, ниту протеин. Среди си исхраната, број калориите што ги внесуваш, исфрли благо, леб, јади повеќе оброци за да ги постигниш потребните калории, но помали. И иако си девојка тежински тренинг покрај кардиото задолжително. Не се плаши нема да се набилдаш, женско за бодибилдинг натпревар малку тешко може да стигне со 3пати неделно вежбање и без некои појаки „додатоци“.
 
Член од
18 декември 2014
Мислења
44
Поени од реакции
0
Не треба ти да пиеш 20 таблети, доволно ти се 10 дневно и пиј ги секој ден без разлика дали вежбаш или не. А дефиницијата што ја бараш нема да ти ја донесат магично ниту амино, ниту протеин. Среди си исхраната, број калориите што ги внесуваш, исфрли благо, леб, јади повеќе оброци за да ги постигниш потребните калории, но помали. И иако си девојка тежински тренинг покрај кардиото задолжително. Не се плаши нема да се набилдаш, женско за бодибилдинг натпревар малку тешко може да стигне со 3пати неделно вежбање и без некои појаки „додатоци“.
Vnimavam na ishranata, ke razmislam za sto ke se odlucam, a mi kazaa deka nekoi amino bile poslabi ,nekoj pojaki, znaci treba vo prodavnicata od kade sto ke gi kupam da mi kazat kolku da pijam, so soodnos so tezinata .[DOUBLEPOST=1426155559][/DOUBLEPOST]
Можеш и секој ден можеш а можеш и само кога ќе вежбаш, според мене поарно ти се секој ден.
И нема шанси да се здебелиш од whey протеин, во една доза има околу 100 калории а ќе ти помогне да се чуствуваш по сита значи помалку ќе јадеш.

Најдобар ефект има кога го пиеш со вода, ама можеш и со нискомаслено млеко.
A od kade kupuvas ti? Jas razmisluvam da kupam od Get ready
 
Последно уредено:

-x-

punished
Член од
2 март 2013
Мислења
1.191
Поени од реакции
837
Vnimavam na ishranata, ke razmislam za sto ke se odlucam, a mi kazaa deka nekoi amino bile poslabi ,nekoj pojaki, znaci treba vo prodavnicata od kade sto ke gi kupam da mi kazat kolku da pijam, so soodnos so tezinata .
И што ти менува ако аминото се послаби? Поспоро ќе се "набилдаш"? Мислам дека и тебе те удрила малце општата мисконцепција што ја имаат сите женски, дека несакајќи еден ден ќе станат вакви, што е огромна смешка.

Според мене, земи си квалитетно протеинче, внимавај на исхрана, вежбај си и не се замарај многу. А дека ќе се "набилдаш" премногу, сосема исфрли го тоа од памет.
 
Член од
18 декември 2014
Мислења
44
Поени од реакции
0
И што ти менува ако аминото се послаби? Поспоро ќе се "набилдаш"? Мислам дека и тебе те удрила малце општата мисконцепција што ја имаат сите женски, дека несакајќи еден ден ќе станат вакви, што е огромна смешка.

Според мене, земи си квалитетно протеинче, внимавај на исхрана, вежбај си и не се замарај многу. А дека ќе се "набилдаш" премногу, сосема исфрли го тоа од памет.
Pa ako se poslabi mozebi ke treba 10 vo denot na primer, a ako se pojaki mozebi pomalce,ke treba od prodavnicata tocno da mi kazat, bidejki imam 52 kg, i dozata nemozi kaj site da bidi ista . Celta mi e definicija, i jasno mi e deka nemozam da se nabildam duri i da sakam, bidejki sum poslaba.
 
Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.706
Поени од реакции
1.619
Pa ako se poslabi mozebi ke treba 10 vo denot na primer, a ako se pojaki mozebi pomalce,ke treba od prodavnicata tocno da mi kazat, bidejki imam 52 kg, i dozata nemozi kaj site da bidi ista . Celta mi e definicija, i jasno mi e deka nemozam da se nabildam duri i da sakam, bidejki sum poslaba.
Тоа е најмал проблем слабоста,ама нема врска,да не навлегуваме сега во тоа.4 пати ти кажавме дека подобро ти е протеин,ти си запнала за амино,така да иди во продавница,нека ти каже тој што работи таму кој како по колку да ги пиеш и си завршила работа.Ако сакаше да дознаеш дали ќе има нешто лошо,НЕ,нема да видиш ништо лошо од суплеммент ако го пиеш во препорачана доза и имаш средена исхрана,само добро можеш да видиш.
 
Член од
18 декември 2014
Мислења
44
Поени од реакции
0
Тоа е најмал проблем слабоста,ама нема врска,да не навлегуваме сега во тоа.4 пати ти кажавме дека подобро ти е протеин,ти си запнала за амино,така да иди во продавница,нека ти каже тој што работи таму кој како по колку да ги пиеш и си завршила работа.Ако сакаше да дознаеш дали ќе има нешто лошо,НЕ,нема да видиш ништо лошо од суплеммент ако го пиеш во препорачана доза и имаш средена исхрана,само добро можеш да видиш.
Epa zatoa se rasprasuvam, bidejki ne znam tocno, dosega ne sum piela ni sejk ni amino, a mislam deka vredi da probam. A instruktorkata e mn arogantna, i ne saka nisto da ti kazi.
 

-x-

punished
Член од
2 март 2013
Мислења
1.191
Поени од реакции
837
Epa zatoa se rasprasuvam, bidejki ne znam tocno, dosega ne sum piela ni sejk ni amino, a mislam deka vredi da probam. A instruktorkata e mn arogantna, i ne saka nisto da ti kazi.
Без навреда ама и ти си на некој начин. Сите до сега што ти дадовме совет, те посоветувавме да земеш протеин, а пак не не слушаш. На крај краева да, твоја си е одлуката, ама тука испаѓа како џабе да ти збориме, така? Ваљда не тресеме за џабе.
 
Член од
18 декември 2014
Мислења
44
Поени од реакции
0
Без навреда ама и ти си на некој начин. Сите до сега што ти дадовме совет, те посоветувавме да земеш протеин, а пак не не слушаш. На крај краева да, твоја си е одлуката, ама тука испаѓа како џабе да ти збориме, така? Ваљда не тресеме за џабе.
Pobarav samo mislenje i toj so ima iskustvo da spodeli,toa e se. A sepak moja e odlukata, taka da nema potreba od nervozi, a ne me znaes voopsto za da ocenis dali sum ili ne sum.. Imaj ubav den, i gledaj ne se nerviraj po tolku, suplementite se dobri, ama nervozata ne e
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.926
Поени од реакции
35.794
Epa zatoa se rasprasuvam, bidejki ne znam tocno, dosega ne sum piela ni sejk ni amino, a mislam deka vredi da probam. A instruktorkata e mn arogantna, i ne saka nisto da ti kazi.
Ај да ја упростиме работава, кажи ми ти до колку пари сакаш да одвоиш и ќе ти кажам што и од каде може да се набави, сооднос пари-состав.
П.С смени теретаната или пожали се кај газдата од инструкторката, додуша зависи за што имаш платено дојде работата, скоро сите за да ти обрнат внимание повеќе си наплатвуваат поскапо (нешто во стил на персонални тренинзи)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom