Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

Божино

4815162342
Член од
27 јуни 2007
Мислења
8.591
Поени од реакции
13.279
Колку пати неделно да правам HIIT кардио, и дали многу ќе ми страда растот на мускулите од тоа? Воедно дајте предлог и пример за HIIT, и дали е најсоодветно да се прави на гладно наутро?
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Колку пати неделно да правам HIIT кардио, и дали многу ќе ми страда растот на мускулите од тоа? Воедно дајте предлог и пример за HIIT, и дали е најсоодветно да се прави на гладно наутро?
- Колку сакаш/можеш. Ако го праиш зашо е добро а не зашо сакаш - боље батали го и најди си кардио што ти е интересно. Најоптимално е она кардио во кое уживаш.
- Не страда раст на мускул, остај ти тоа професионалците шо тупат. Само јади поише од што трошиш и немаш гајле.
- Предлог пример? Спринтови? Нема шо друго лол.
- Зашто побогу би трчал гладен? Батали предности и маани, види како ти се осеќаш. Не е се во textbook оптималност - секој човек е различен.
 

Божино

4815162342
Член од
27 јуни 2007
Мислења
8.591
Поени од реакции
13.279
- Колку сакаш/можеш. Ако го праиш зашо е добро а не зашо сакаш - боље батали го и најди си кардио што ти е интересно. Најоптимално е она кардио во кое уживаш.
- Не страда раст на мускул, остај ти тоа професионалците шо тупат. Само јади поише од што трошиш и немаш гајле.
- Предлог пример? Спринтови? Нема шо друго лол.
- Зашто побогу би трчал гладен? Батали предности и маани, види како ти се осеќаш. Не е се во textbook оптималност - секој човек е различен.
Па колку би било оптимално со оглед на тоа што повеќе акцент ми е билдањето, али сепак сакам да намалам сало... 2 пати неделно ваљда. Спринтовите се таман, е сеа ова HIIT шо значи, да спринтам 30 секунди па 30 секунди пешачење and repeat колку шо можам?
За гладен читав дека повеќе согорувало fat, затоа. Демек ако си најаден трошиш резервите од јаглехидратите само. Сигурно нема да трчам од шо сум заљубен во трчањето, не дека не ми прија и не го сакам, али на скалата резултат/ќеф претендира првото.
 
S

Stef Bachatero

Гостин
Па колку би било оптимално со оглед на тоа што повеќе акцент ми е билдањето, али сепак сакам да намалам сало... 2 пати неделно ваљда. Спринтовите се таман, е сеа ова HIIT шо значи, да спринтам 30 секунди па 30 секунди пешачење and repeat колку шо можам?
За гладен читав дека повеќе согорувало fat, затоа. Демек ако си најаден трошиш резервите од јаглехидратите само. Сигурно нема да трчам од шо сум заљубен во трчањето, не дека не ми прија и не го сакам, али на скалата резултат/ќеф претендира првото.
Си пробал некогаш спринтови да правиш со 90% напор?
На гладно не е најоптимално, тоа е верување не е факт.

Сите истражувања кажуваат дека кога се контролирани калориите нема разлика.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Па колку би било оптимално со оглед на тоа што повеќе акцент ми е билдањето, али сепак сакам да намалам сало... 2 пати неделно ваљда. Спринтовите се таман, е сеа ова HIIT шо значи, да спринтам 30 секунди па 30 секунди пешачење and repeat колку шо можам?
За гладен читав дека повеќе согорувало fat, затоа. Демек ако си најаден трошиш резервите од јаглехидратите само. Сигурно нема да трчам од шо сум заљубен во трчањето, не дека не ми прија и не го сакам, али на скалата резултат/ќеф претендира првото.
Нема оптимално. 30мин ХИИТ нема некоја сериозна предност наспроти рецимо 2 саата пешачење.
За да намалиш сало не ти ни треба кардио уопште. Дефинитивно ќе помогне малце ама не е ништо магично.
Прави 3 пати неделно ХИИТ еве ако сакаш од негде да почнеш.
Ако си гладен и трчаш ќе немаш ич енергија и помалце ќе согориш од предноста што ќе ја имаш.
Значи за чистење само број калории, трчај, спринтај, оди, што било прави + вежбај 5х5 или нешо слично, и пиј кафе и зелен чај и тоа е тоа.
Нема филозофија.
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
1.082
Поени од реакции
447
повеќе од 2 пати не би те советувал ХИИТ ако имаш и тежински тренинзи, и друго немораш спринтови, ХИИТ можеш на мн различни вежби да правиш
 

Gjoroski

Master in Bodybuilding and Fitness Methods, IFBB
Член од
14 септември 2009
Мислења
1.332
Поени од реакции
998
Моја хипотеза е дека важно е да се гледа целосната слика, ако се натпреваруваш и имаш два тренинга во денот потребно е да ги надополнуваш гликогенските резерви, зашто ќе ти требаат тие јаглехидрати за опоравок и да го издржиш интензитетот.
Без разлика дали ќе се појавиш со автомобил на писта за тркање или ќе возиш низ град, резервата мораш да ја имаш на гориво. Тоа е основа која како и автомобилот, така и организмот првенствено гледа да ја има. Неможеш да имаш полн резервоар гориво, а да немаш резерва. Нема логика. Па така и во овој случај, организмот воопшто не му е битно дали ти се малтретираш во теретана со желба да имаш мускулесто тело или не, тој први што прави е опстојување, а тоа е можно само ако прво ги задоволи основните потреби, меѓу кои е и поплнување на резервите со гликоген, На кој начин тој ќе го стори, зависи од твоето однесување и начинот на хранење.

Побитно за почетник е да се занимава со калорискиот внес ( да следи калории), да се запознаее со основата со тренингот (кој вежби и зашто е тоа така) и редовен сон од 8 часа.
Без тие работи не може да почне да вежба бодибилдинг.
Калориски внес, општа глупост. 4 калории имаш од Јаглени хидтрати и од Белковини, по грам, зашто да јаде одредено, ако е битен калорискиот внес?!
Битно е да научи редовно и правилно да се исхранува, вежба со однапред поставена цел и програма и одмори сосдветно на потребите.

Можам да споменам и Lean Gains што имаат и 3 оброци во текот на денот и имаат супер резултати.
Три главни оброка во денот, е основа, не научна фантастика.

Јас правам така не јадам 14 часа јадам во другиот тек на денот, кога се чувстувам гладен.
Ова ти што го правиш нема врска со ниту една наука, која љубиш да ја цитираш и е најголема глупост, за жал.

Гледам да ги задоволам потребите за калории, макро и микронутриенти.
Ако си гладен 14 часа, како ги задоволуваш потребите, со еден мега оброк?!

Што е до комбинација од аеробичниот тренинг и тежински тренинг, долготрајно тежинскиот тренинг е секогаш подобар за одржување на виталноста.
Не си ме разбрал овде.

Најдобро според мене е пешачењето и се што е ниско интензивно, зашто може да се прави со поголем волумен без да страдаат перфомансите во тренингот.
Пешачење за постигнување резултат е ок, ако целта ти е да стигнеш до одредена точка а притоа да се раздвижиш

Сепак кревањето тежини е средно-висок интензитет и бара поголема спремност од аеробичниот тренинг.
Самиот си противречиш. Поголема спремност, а гладен 14 часа...ни спартанците тоа не го применувале.

Исто ефективен е HIIT тренингот, но ако идеш премалку калории и премногу тренинг брзо ќе се откажеш.
Хит тренингот е за рекреативци кои сакаат да ја разбијат монотонијата на кардио тренингот, каде психички се попушта.

Но најбитна е исхраната, може да мамиш на тренингот но не можеш да мамиш со исхраната :)
Погоре ми покажа, колку е битна и од колкаво значење ти е исхраната, кога 14 часа дозволуваш да си гладен.
 
Член од
12 февруари 2015
Мислења
1
Поени од реакции
0
јас во шејкот ставам 30-50 грама обичен бел шеќер, значи целиот муабет е дека декстрозата е подобра од обичниот рафиниран шеќер од трска, што според понови истражувања мислам дека е докажано дека нема врска , во секој случај јас не би давал пари за декстроза :)

п.с. иначе мојот шејк што е за тренинг е веј протеин и прост шеќер, и цело време потпивнувм додека вежбам за да има константен спајк на инсулин и хранливи материи во крвта, иако ова не е најважното нешто во вежбањето сепак допринесува кон подобри резултати...

п.с.с. тој у ПБЦ кај универзална, младиот дечко мислам дека можно е да има некоја ептен ептен блага ретардација, значи не како навреда туку сварно можно е да е малце спор во мозокот, затоа и претходнот член што постираше тука рече дека е збунет , не му објасниле убаво, и не е крив он туку ако се работи за тој дечко што работи, тој не знае со дигитрон да работи а камоли да објасни што е декстроза и слично... а ако е стариот со бела коса ко манијак, епа тој тогаш бизнис само тера за да продаде што повеќе производи :D
Стигнав од мали дечиња да дознавам дека за мене некој искоментирал, дека сум имал блага ретардација, ха ха ха
Добро ми дојде смеењето, искрено да ти кажам.
А што се однесува до тебе пријателе, ќе те замолам среди си ја граматиката и земи малце отвори на интернет, прочитај точно за некои работи пред да почнеш да напаѓаш некого или да даваш совети, нема да ми се смеат на мене, на тебе ќе ти се смеат, зошто информацијата што ќе ја приложиш како "твое мислење" , не ти е ни коректна, а ни целосна. Мене лично не ме знаеш?!
Следно што ќе ти појаснам, ракомет играв 23години, една од работите што ги научив е : ШТО ТРЕБА ДА ЈАДАМ, КАКВИ СУПЛЕМЕНТИ МИ ТРЕБААТ ЗА ВРЕМЕ НА ПРИПРЕМЕН ПЕРИОД И КАКВИ ЗА ВРЕМЕ НА НАТПРЕВАРУВАЧКИ ПЕРИОД. Така да, што е до мене ти слободно можеш да зборуваш што сакаш и колку сакаш, ама јас никогаш не би прифатил никаков совет од тебе, дали тоа би било за исхрана, вежби и недај боже да биде за некаков додаток за во исхрана.
Поздрав
 
Член од
3 септември 2013
Мислења
380
Поени од реакции
195
Кој креатин монохидрат е најасален кај нас по квалитет? Гледам цените се најразлични, од 1денар/грам докај 2 денари/грам. Пример во пбц има разни фирми за кои не сум слушнал досега како bodyworld и 4D nutrition, на други места има од ON. Dymatize исто се тука некаде со цените. Во herkules иста ситуација, biotech usa и уште еден бренд.
 
Член од
23 февруари 2011
Мислења
1.095
Поени од реакции
1.801
Кој креатин монохидрат е најасален кај нас по квалитет? Гледам цените се најразлични, од 1денар/грам докај 2 денари/грам. Пример во пбц има разни фирми за кои не сум слушнал досега како bodyworld и 4D nutrition, на други места има од ON. Dymatize исто се тука некаде со цените. Во herkules иста ситуација, biotech usa и уште еден бренд.
Имав и јас слично прашање (доста постови претходно-може и друга тема[Bodybuilding Supliments]) ама не добив одговор!
 
S

Stef Bachatero

Гостин
Кој креатин монохидрат е најасален кај нас по квалитет? Гледам цените се најразлични, од 1денар/грам докај 2 денари/грам. Пример во пбц има разни фирми за кои не сум слушнал досега како bodyworld и 4D nutrition, на други места има од ON. Dymatize исто се тука некаде со цените. Во herkules иста ситуација, biotech usa и уште еден бренд.
Тој што има Crea Pure технологија и е микронизиран.
 

Gjoroski

Master in Bodybuilding and Fitness Methods, IFBB
Член од
14 септември 2009
Мислења
1.332
Поени од реакции
998
Кој креатин монохидрат е најасален кај нас по квалитет? Гледам цените се најразлични, од 1денар/грам докај 2 денари/грам. Пример во пбц има разни фирми за кои не сум слушнал досега како bodyworld и 4D nutrition, на други места има од ON. Dymatize исто се тука некаде со цените. Во herkules иста ситуација, biotech usa и уште еден бренд.
Линкот кој си го ставил за креатин на Херкулес, не е ажуриран, па така да го нема со години наназад.
А, ако одиш на овој линк
http://herkules.com.mk/index.php?option=com_content&view=article&id=133&Itemid=88
ќе најдеш и креатин кој е далеку поскап од овие кои ти се наведени, до 2 ден за гр. :(
Стеф ти пиша на хартија што е најдобро, кога монохидтратот е во прашање. Во пракса, лично кај тебе, ти ќе си провериш.
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.622
Поени од реакции
11.170
Воедно дајте предлог и пример за HIIT, и дали е најсоодветно да се прави на гладно наутро?
Phase 1 (1:4): Weeks 1-2

  • 15 seconds: High-intensity exercise
  • 60 seconds: Rest or low-intensity exercise
Repeat another 10 times, followed by a final 15-second high-intensity blast.
Total time: 14 minutes


Phase 2 (1:2): Weeks 3-4


  • 30 seconds: High-intensity exercise
  • 60 seconds: Rest or low-intensity exercise
Repeat another 10 times, followed by a final 30-second high-intensity blast.
Total time: 17 minutes


Phase 3 (1:1): Weeks 5-6

  • 30 seconds: High-intensity exercise
  • 30 seconds: Rest or low-intensity exercise
Repeat another 11 times, followed by a final 30-second high-intensity blast.
Total time: 18.5 minutes


Phase 4 (2:1): Week 7-8

  • 30 seconds: High-intensity exercise
  • 15 seconds: Rest or low-intensity exercise
Repeat another 25 times, followed by a final 30-second high-intensity blast.
Total time: 20 minutes
Еве јас според што би се водел доколку би правел HIIT.
 
S

Stef Bachatero

Гостин
Без разлика дали ќе се појавиш со автомобил на писта за тркање или ќе возиш низ град, резервата мораш да ја имаш на гориво. Тоа е основа која како и автомобилот, така и организмот првенствено гледа да ја има. Неможеш да имаш полн резервоар гориво, а да немаш резерва. Нема логика. Па така и во овој случај, организмот воопшто не му е битно дали ти се малтретираш во теретана со желба да имаш мускулесто тело или не, тој први што прави е опстојување, а тоа е можно само ако прво ги задоволи основните потреби, меѓу кои е и поплнување на резервите со гликоген, На кој начин тој ќе го стори, зависи од твоето однесување и начинот на хранење.



Калориски внес, општа глупост. 4 калории имаш од Јаглени хидтрати и од Белковини, по грам, зашто да јаде одредено, ако е битен калорискиот внес?!
Битно е да научи редовно и правилно да се исхранува, вежба со однапред поставена цел и програма и одмори сосдветно на потребите.



Три главни оброка во денот, е основа, не научна фантастика.



Ова ти што го правиш нема врска со ниту една наука, која љубиш да ја цитираш и е најголема глупост, за жал.



Ако си гладен 14 часа, како ги задоволуваш потребите, со еден мега оброк?!



Не си ме разбрал овде.



Пешачење за постигнување резултат е ок, ако целта ти е да стигнеш до одредена точка а притоа да се раздвижиш
Јадам 4 оброци и ги следам калориите.
Така можам да внесам 200 грама протеин секој ден и да се чувстувам заситен.

Повеќе оброци ме прави да јадам повеќе.


Самиот си противречиш. Поголема спремност, а гладен 14 часа...ни спартанците тоа не го применувале.



Хит тренингот е за рекреативци кои сакаат да ја разбијат монотонијата на кардио тренингот, каде психички се попушта.



Погоре ми покажа, колку е битна и од колкаво значење ти е исхраната, кога 14 часа дозволуваш да си гладен.
Линкот кој си го ставил за креатин на Херкулес, не е ажуриран, па така да го нема со години наназад.
А, ако одиш на овој линк
http://herkules.com.mk/index.php?option=com_content&view=article&id=133&Itemid=88
ќе најдеш и креатин кој е далеку поскап од овие кои ти се наведени, до 2 ден за гр. :(
Стеф ти пиша на хартија што е најдобро, кога монохидтратот е во прашање. Во пракса, лично кај тебе, ти ќе си провериш.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom