Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

Член од
21 јануари 2015
Мислења
54
Поени од реакции
73
Незнаев каде точно да го поставам прашањето па затоа тука..
Дали има некој/а што се разбира повеќе за стомачните мускули ? Ми треба мала помош.
Ако има некој нека ми пише во порака .. Фала :)
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.909
Поени од реакции
35.770
Незнаев каде точно да го поставам прашањето па затоа тука..
Дали има некој/а што се разбира повеќе за стомачните мускули ? Ми треба мала помош.
Ако има некој нека ми пише во порака .. Фала :)
Што поточно околу стомачни мускули? Како се прават или?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.909
Поени од реакции
35.770
Новото студио на Стефчо http://novalek.mk/oficijalno-otvaranje/ ме интересира секој може вака да си отвори фитнес соба, не треба нешто факултет, лиценци...? Interesting.
Искрено кога во оваа држава секој може да отвора што ќе му текне на таквото би отворил и јавна куќа, ваљда никој нема да се замара со тоа што работам. Ако и на овој му дозволија да отвори теретана своја......:popce::popce::popce:
 
Член од
3 септември 2013
Мислења
380
Поени од реакции
195
Незнаев каде точно да го поставам прашањето па затоа тука..
Дали има некој/а што се разбира повеќе за стомачните мускули ? Ми треба мала помош.
Ако има некој нека ми пише во порака .. Фала :)
Ова е врвот.
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
1.082
Поени од реакции
447
момци да прашам во темава, спортски лекари/ортопед/физиотерапевт препорака некоја, се работи за повреда на рака, кај коските под прстите удрена, во градска констатираа дека не се работи за скршеница(притоа без земајки рентген), и ми дадоа да се мачкам со крема и ладни облози но поминаа 3 недели уште не е како што треба, се уште има благ оток, да ги виткам можам но осекам како некој притисок, и неможам да стиснам силно ...?
 

Kaiser

Hidden Fortress
Член од
6 мај 2011
Мислења
3.202
Поени од реакции
2.443
момци да прашам во темава, спортски лекари/ортопед/физиотерапевт препорака некоја, се работи за повреда на рака, кај коските под прстите удрена, во градска констатираа дека не се работи за скршеница(притоа без земајки рентген), и ми дадоа да се мачкам со крема и ладни облози но поминаа 3 недели уште не е како што треба, се уште има благ оток, да ги виткам можам но осекам како некој притисок, и неможам да стиснам силно ...?
Неколку пати сум имал слична повреда и мене ми требаа околу 6 месеци за комплетно заздравување. Пред 2 месеца го повредив палецот а после тоа уште два пати на исто место и сега знам дека ќе си фати најмалку уште 4-5 месеци под услов пак да не го удрам.

Ако можеш оди барем да се осигураш дека не е нешто напукнато а отокот е веројатно од отечени ткива и тетиви.

Не значи и дека секоја повреда на рака ќе заздрави како пред тоа, треба и среќа да се има :).
 
E

Epsilon

Гостин
Колку пари коштаат тегови за нозе?
И дали има онлајн страница од каде можат да се порачаат, пишав на bidifit, но сеуште нема одговор..
 
Член од
18 септември 2012
Мислења
71
Поени од реакции
6
Добро бе има ли во карпош 1,2,3 теретани со до 1200ден месечна чланарина ??
 
Член од
3 септември 2013
Мислења
380
Поени од реакции
195
Добро бе има ли во карпош 1,2,3 теретани со до 1200ден месечна чланарина ??
Позади универзална има една, незнам точно како се викаше. Ќе да беше тие пари 1000/1200 денари месечно. Е сега не е баш во карпош ама би требало да ти заврши работа.

Апдејт: Еве ја. https://www.facebook.com/fitness.club.fit
 
Член од
30 јули 2012
Мислења
135
Поени од реакции
41
Dali nekoj znae kade mozam da najdam nekoi od lipo6 ili hydroxicut vo Skopje?
Dokolku znae neka mi kaze
Pozdrav
 
Член од
15 февруари 2015
Мислења
2
Поени од реакции
0
Имам 29 години 187 висок и 72 кила вежбам некој период али без никакви додатоци и без некое запазување на исхрана. Сеа земав hardcore mass phase гејнерот и сакав да прашам значи сакам да качам едно 3,4 кила али чиста маса па глеав на нет спрема тежина и висина проверував и ми искочи дека треба да внесувам отрпилика накај 2800 калории 400 гр јаглехидрати, 150 гр протеин , 60 гр фет.
Дали е ок математикава за накачување мускулна маса? Вежбам 3 пати неделно.

доручек 8 белки и 2 жолчки варени јајца
2 оброк овесни снегулки 150 гр и 200 мл немасно млеко
после вежбање гејнер 200 гр(750 калории,130 гр јаглехидрати 50 гр протеин)
ручек (што има дома али глеам да има протеини) со салата
вечера една туна

и измеѓу некое овошје, лажичка мед....
дали е ок ? Леб да јадам ли со туната и јајцата или да убацам нешто варен компир ау ?
 

Charon

Нинџа
Член од
31 октомври 2010
Мислења
428
Поени од реакции
1.104
Добро бе има ли во карпош 1,2,3 теретани со до 1200ден месечна чланарина ??
Позади универзална има една, незнам точно како се викаше. Ќе да беше тие пари 1000/1200 денари месечно. Е сега не е баш во карпош ама би требало да ти заврши работа.

Апдејт: Еве ја. https://www.facebook.com/fitness.club.fit
летото одев 1200 е за жени, 1500 за мажи.
 
Член од
3 септември 2013
Мислења
380
Поени од реакции
195
летото одев 1200 е за жени, 1500 за мажи.
Мора информацијата да ми била погрешна...ај баш ќе го прашам другаров што одеше (исто летото) да видам колку плаќал, изгледа сум помешал со некоја друга теретана.[DOUBLEPOST=1424042233][/DOUBLEPOST]
Имам 29 години 187 висок и 72 кила вежбам некој период али без никакви додатоци и без некое запазување на исхрана. Сеа земав hardcore mass phase гејнерот и сакав да прашам значи сакам да качам едно 3,4 кила али чиста маса па глеав на нет спрема тежина и висина проверував и ми искочи дека треба да внесувам отрпилика накај 2800 калории 400 гр јаглехидрати, 150 гр протеин , 60 гр фет.
Дали е ок математикава за накачување мускулна маса? Вежбам 3 пати неделно.

доручек 8 белки и 2 жолчки варени јајца
2 оброк овесни снегулки 150 гр и 200 мл немасно млеко
после вежбање гејнер 200 гр(750 калории,130 гр јаглехидрати 50 гр протеин)
ручек (што има дома али глеам да има протеини) со салата
вечера една туна

и измеѓу некое овошје, лажичка мед....
дали е ок ? Леб да јадам ли со туната и јајцата или да убацам нешто варен компир ау ?
Повеќе млеко, ориз (интегралниот е полесен за бутање), компири. Не сум некој фан на гејнери, освен ако стварно неможеш да буташ, онда се добра опција иако коштаат упм. Компири/ориз по однос се 1кг/200 грама, отприлика добиваш иста количина калории. Можеби ќе можеш да внесеш и паста (рецимо шпагети) ама незнам баш дали работи, немам пробано (паста~интегрален ориз по нутрициони вредности).

Гледај да имаш варијација во оброците, немој секој ден исто па исто. Пример еден ден јади ориз, следен ориз/компири мешај, следен само компири итн.

Покрај тоа, јади многу зеленчук, овојше тука-таму ама не форсирај. Гледај тестостеронот да ти биде на високо ниво, односно, спиј по минимум 8 саати, вежбај нозе, зимај масни киселини екстра (омега 3 од аптека)...пребарај на нет за повеќе.

Рандом ствари што ми идат на памет: месо, кикирики, боранија, спанаќ, банани(!)...а, прочитај ја The Renegade Diet.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom