Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

Член од
24 април 2010
Мислења
1.251
Поени од реакции
1.756
Ај и од мене едно прашање за гејнер? Кој е подобар Mutant Mass ^^^ или Hyper Mass 5000 (Biotech usa)
 
Член од
29 август 2008
Мислења
2.646
Поени од реакции
931
Повеќе од 2 дозерки од Мутантот на едно пиење е премногу. Тешко е ептен тогаш за пиење, подобро да се подели 3х2дозерки дневно.
Христов ете каде лежел зајакот :pos:
 
Член од
7 септември 2011
Мислења
122
Поени од реакции
48
Некои вежби за раце,рамо и грб во домашни услови? Располагам со тегчиња 10кг,што можам вака,бидејќи неам баш време за теретана.
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
1.082
Поени од реакции
447
Член од
16 јули 2007
Мислења
12.497
Поени од реакции
4.070
Повеќе од 2 дозерки од Мутантот на едно пиење е премногу. Тешко е ептен тогаш за пиење, подобро да се подели 3х2дозерки дневно.
Христов ете каде лежел зајакот :pos:
Срамота :D И 3 по 2 дозерки дневно, колку калории ќе бидат тоа? :D Иначе до матура да бидам + 7,8 кила, тоа е до крајот на мај :D Ајде помагајте
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.617
Срамота :D И 3 по 2 дозерки дневно, колку калории ќе бидат тоа? :D Иначе до матура да бидам + 7,8 кила, тоа е до крајот на мај :D Ајде помагајте
2 дозерки - 500 калории
3х2=1500 калории
дозирањето ќе си го напраиш во однос на исхраната, не можеме ние да ти кажеме баш :)
иначе до мај ако кренеш 7-8 кила, више од 50% ќе ти е сало
 
Член од
16 јули 2007
Мислења
12.497
Поени од реакции
4.070
2 дозерки - 500 калории
3х2=1500 калории
дозирањето ќе си го напраиш во однос на исхраната, не можеме ние да ти кажеме баш :)
иначе до мај ако кренеш 7-8 кила, више од 50% ќе ти е сало
До јуни бе, ај немора 7-8, 5 нека бидат ама несакам сало.Дека имам 1.82, 70кг сум.Не ме разочарувај :D

Станувам 2 лажици мед.После тоа мусли, овесни снегулки со млеко или јогурт, една банана, ориз со стек, шака апетисани, компир со стек, банана и туна за крај пример.Еве вака ми изгледа, еден ден.Може нешто заборавив не сум сигурен, + гејнерот.Секој ден од понеделник до петок имам тренинзи, сабота или недела утакмица + теретана, и се во сало ќе оди?
 

X3m

Титула по желба
Член од
20 јуни 2007
Мислења
445
Поени од реакции
177
Без употреба на лекови, со средена исхрана, тренинг и суплементација, максимум може да се зголему мускулната маса 5-6 кг во текот на една година. Исклучок може да има кај некој што воопшто не бил активен претходно. А ти сакаш 5 кг чист мускул за помалку од 4 месеци... па сеа види дали може или не :)
 

Gjoroski

Master in Bodybuilding and Fitness Methods, IFBB
Член од
14 септември 2009
Мислења
1.332
Поени од реакции
998
Ај и од мене едно прашање за гејнер? Кој е подобар Mutant Mass ^^^ или Hyper Mass 5000 (Biotech usa)
Hyper Mass 5000 во секој поглед.
--- надополнето: 9 февруари 2013 во 11:05 ---
До јуни бе, ај немора 7-8, 5 нека бидат ама несакам сало.Дека имам 1.82, 70кг сум.Не ме разочарувај :D

Станувам 2 лажици мед.После тоа мусли, овесни снегулки со млеко или јогурт, една банана, ориз со стек, шака апетисани, компир со стек, банана и туна за крај пример.Еве вака ми изгледа, еден ден.Може нешто заборавив не сум сигурен, + гејнерот.Секој ден од понеделник до петок имам тренинзи, сабота или недела утакмица + теретана, и се во сало ќе оди?
Пиши кое време во текот на денот ти се тренинзите и какви.
 
Член од
27 април 2009
Мислења
2.482
Поени од реакции
1.669
Уште нешто, можете да ми кажите некој вежби за нозе (во теретана) ама ептен некој, како да кажам, "почетнички", бидејќи немам вежбано нозе 5-6 месеци, имав проблем со коленото, па така ги заборавив скоро сите. :)

Сигурно е 100 пати одговорено ова на темава, ама кај да барам сега...

Кога е ден за одмор, да се зема протеин, амино и глутамин? И ако да, кога? Бидејќи протеинот се зема после, а аминото пред и после вежбање ...
BUMP
 
Член од
16 јули 2007
Мислења
12.497
Поени од реакции
4.070
Hyper Mass 5000 во секој поглед.
--- надополнето: 9 февруари 2013 во 11:05 ---
Пиши кое време во текот на денот ти се тренинзите и какви.
Па некад тренинзите во теретана ми се пред тренингот во сала, друг ден ми се од сабајле.А вежбам еден ден нози, втор гради, трет бицепс-рамо, четврти трицеп-грб.

Тренинзите во сала ми се секад навечер
 
Член од
12 септември 2010
Мислења
22
Поени од реакции
1
Некој протеин за почетници да ми препорачате и каде да го купам?
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.475
Поени од реакции
3.278
Што може да е причината за болки во колената при чучњеви? Тапа болка, во горниот дел на колената, поинтензивна е на спуштање.. Првпат у живот ми се јави таква болка, а килажата ја дигам без некој екстремен напор, значи нема некое преголемо оптеретување. Да продолжам да вежбам или да напраам пауза од чучњеви?

Некој протеин за почетници да ми препорачате и каде да го купам?
Нема таков протеин посебно наменет за почетници, имаш чист протеин и гејнер (комбинација на протеин и јаглехидрати), провери во темата за суплементи.
 
Член од
26 октомври 2011
Мислења
795
Поени од реакции
375
Дали помага јаболков оцет за намалување на килограмите ?
 
Член од
30 јули 2009
Мислења
1.770
Поени од реакции
1.058
Сигурно е 100 пати одговорено ова на темава, ама кај да барам сега...

Кога е ден за одмор, да се зема протеин, амино и глутамин? И ако да, кога? Бидејќи протеинот се зема после, а аминото пред и после вежбање ...
Протеин кога ќе станеш, со јаболко, банана или овојше по твој избор.
Амино (претпоставувам таблети) во текот на денот, пред оброк.
Глутамин, пред спиење.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom