Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

DANTE

Gym instructor.
Член од
22 март 2006
Мислења
1.318
Поени од реакции
366
само утре одмарај мислам дека нема потреба да одмараш повеќе :) внесувај повеќе течности да се регенерира побргу крвта
 

Gjoroski

Master in Bodybuilding and Fitness Methods, IFBB
Член од
14 септември 2009
Мислења
1.332
Поени од реакции
998
Ориз,тестенини,грав,леб,леќа,грашок,овес бирај што сакаш.
Уште за креатинот да му пишеш, за да може целосно да му одговориш на прашањето. Или за гејнер...
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.306
Поени од реакции
15.538
Момци, утре ке давам крв, колку дена пауза да правам? Има некој да сподели искуство после давање крв, перформанси, исхрана итн??
Одмарај денеска, па би ти препорачал и утре, ако не, секако гледај да избегнеш бицепс.
 

MajMyH

EngineereD Fr0m DarknesS proTected by Divini✞Y ☤
Член од
11 септември 2011
Мислења
2.630
Поени од реакции
2.256
Уште за креатинот да му пишеш, за да може целосно да му одговориш на прашањето. Или за гејнер...
Tuka ce mu daj sovet mn telesko da jadi i maka nema da ima ;)
 
Член од
29 август 2008
Мислења
2.646
Поени од реакции
931
Момци, утре ке давам крв, колку дена пауза да правам? Има некој да сподели искуство после давање крв, перформанси, исхрана итн??
Ден-два одмор е доволно. Исхраната терај како си терал, инаку во разговор со дечкото што ми земаше крв (дарител сум иначе) вика потребни се 2 месеци за комплетно да се регенерира крвта со сите материи во неа инаку тие 400-500 ml крв телото ги надоместува за некој недела до две.

Sent from my LT22i
 
Член од
22 август 2009
Мислења
615
Поени од реакции
221
Ми рекоа само денес да одмарам, од утре да си продолжам нормално. Иначе 350мл крв собира во една кеса. Ќе одам на тренинг утре вечер, не очекувам да имам пад во тренингот, али ќе видиме.
 

DarkoG

Better then ever before.
Член од
19 август 2008
Мислења
701
Поени од реакции
81
Што има да те запознам кога те гледам што пишуваш/објавуваш и ти ги гледам клипчињата како вежбаш од тоа не треба ништо повеќе. Биди поздравен и ти и твоите 4 клиенти терај си филмот.
Инаку не само што сум ти љубоморен, многу ме инспирира твојот изглед како на инка струкот поширок од рамењата, навистина мотивирачки за мене и за твоите клиенти.
Сигурно ти си на многу мало ниво чим си решил да навредуваш, очигледно дека си љубоморен и дека имаш проблеми. Да не навлагаме во оф-топик...
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
1.082
Поени од реакции
447
Ми треба пример за 5 дневен сплит во теретана,каде што секој мускул ке го вежбам по еднаш неделно освен гради двапати. Јас би одел вака: гради,грб,одмор,рамо и гради,раце,нозе само проблемот е што нема да можам 100% да ги извежбам градите во вториот тренинг после рамо, некој друг пример ?
 

DarkoG

Better then ever before.
Член од
19 август 2008
Мислења
701
Поени од реакции
81
Ми треба пример за 5 дневен сплит во теретана,каде што секој мускул ке го вежбам по еднаш неделно освен гради двапати. Јас би одел вака: гради,грб,одмор,рамо и гради,раце,нозе само проблемот е што нема да можам 100% да ги извежбам градите во вториот тренинг после рамо, некој друг пример ?
Понеделник
гради
трицепс
Вторник
Грб
Бицепс
Среда
Одмор
Четврток
Рамо
Нозе
Петок
Одмор
Сабота
Гради
Стомак
 
Член од
7 август 2012
Мислења
176
Поени од реакции
11
Здраво пријатели во темава има прашања и одговори па сакам да поставам прашање а тоа вие да ми го одговоритет . Само што почнав да идам во теретана 1 месец имам 78 кила и 15 години висина 178 имам малце стомак за да ми стане рамен дали е доволно дневно внесување протеини: туна, јајца .... и 2 до 3 кришки леп вежбам 5 дена во недела, а 2 дена само трчам бес вежби
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Здраво пријатели во темава има прашања и одговори па сакам да поставам прашање а тоа вие да ми го одговоритет . Само што почнав да идам во теретана 1 месец имам 78 кила и 15 години висина 178 имам малце стомак за да ми стане рамен дали е доволно дневно внесување протеини: туна, јајца .... и 2 до 3 кришки леп вежбам 5 дена во недела, а 2 дена само трчам бес вежби
На кратко ќе ти одговорам, а за подетално расчепкај во темата за исхрана.

За рамен стомак треба процентот на телесни масти да го донесеш нешто под 15%. Пресметај колку калории трошиш, одземи 300-500 калории и направи исхрана според тоа што ќе содржи 160гр протеини, 100гр јх
 
Член од
24 јуни 2009
Мислења
310
Поени од реакции
124
денес бев во теретана и сега како кичмата да ме затега, како мала болка осеќам. зошто?
 
П

Пепси_

Гостин
денес бев во теретана и сега како кичмата да ме затега, како мала болка осеќам. зошто?
пиши што си вежбал ваљда си ја оптеретил со неправилно вежбање на некоја вежба или нешто друго ќе да е :)
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Јас исфорсирав deadlift и сеа сум како воз да ме поминал :icon_lol:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom