Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

Член од
28 октомври 2019
Мислења
1.637
Поени од реакции
3.654
Билдеришта,периодов се спремам физички за натпревар и имам по 2 тренинга од кој што едниот е во теретана и кардио кое што не го практикував баш но сега ќе морам. Со исхраната сум океј ,но ми треба суплемент пред се за побрзо опоравување на телото и мускулите од тренинг поточно да ми помогне во целиот процес.Од суплементација не сум зимал ништо само некои витамини од типот на магнезиум и цинк.Поздрав :)
BCAA(амино киселини) или само глутамин
 
Член од
12 септември 2016
Мислења
99
Поени од реакции
488
Билдеришта,периодов се спремам физички за натпревар и имам по 2 тренинга од кој што едниот е во теретана и кардио кое што не го практикував баш но сега ќе морам. Со исхраната сум океј ,но ми треба суплемент пред се за побрзо опоравување на телото и мускулите од тренинг поточно да ми помогне во целиот процес.Од суплементација не сум зимал ништо само некои витамини од типот на магнезиум и цинк.Поздрав :)
Креатин, Веј, Бцаа, Глутамин..Мое мислење дефинитивно Креатин и Протеин, а од витамини Магнезиум ама веќе користиш.После првиот тренинг доза протеин и 5г креатин и ќе ти биде подобро (y) , после 1х можеш веќе да имаш post workout оброк.Ама најбитно е добар сон
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.912
Поени од реакции
1.378
Ако треба да бирам едно глутамин или бцаа? Или едноставно да си земам whey?
EAA vo prav, kreatin i dextroza odma posle trening. Posle 30-45 min dobar obrok. Whey izmejgu obroci. Za izdrzlivost na natprevar dobra hrana bogata so hidrati a od suplement eaa, kreatin i 2gr beta alanin.
 
Член од
26 декември 2009
Мислења
263
Поени од реакции
192
Сакам малце и за Физик категоријата да напраам муабет.
Повеќето фанови на бб оваа категорија не ја сакаат и нормално не е толку атрактивна кога речиси пола тело не се оценува. Нозете не се оценуваат, видлив е само долниот дел од нозете и затоа често делуваат безвезе на сцена а речиси сите од овие момци апсолутно ги вежбаат и нозете. И во главната категорија (open) да им стават шорцеви, многу ѕверови ќе изгледаат непропорционално и како да не вежбаат нозе зашто едноставно делот под коленото е најтенкиот дел на телото, едино листовите се видливи како некаков мускул.
Ова е категорија која највеќе одговара на описот на @desolat т.е. нема ништо претерано, не висат стомаци, нема гротескни фигури и широки неатлетски струкови, како и преголема количина на мускул. Иако, сметам дека категоријава почнува да се доближува до Класик, и апсолутно треба да убацат лимит на тежина во однос на висина, нешто што во класик веќе постои.
Најмногу се оценува ширина на рамења и тенок струк, значи однос рамења и струк е вајда главен параметар за оценка во оваа категорија. Рамен стомак и стомачни исто е еден од главните параметри. На сцена се настапува со позирање а не со стегање како во другите категории. Океј направив некој осврт иако повеќето веќе знаете што е како е категоријава.
Победа во оваа категорија сметам дека е најтешка за еден учесник, од проста причина што има премногу конкуренција, премногу слични типови на тела и најмногу учесници, дупло повеќе него ли во останатите класи.
Брендон Хендриксон тепаше годинава, втора негова титула, иако сметам дека Андре Дуи романецот апсолутно најдобар беше на сцената. Џереми Буендиа е четирикратен шампион во оваа категорија, не учествуваше две години по ред и сметам дека ќе ги растуреше сите на сцена ако беше присутен. Рајан Тери е според мене секогаш потценет натпреварувач и можеби од сите на сцената го има најмногу она Физик, Beach-Body присуство на сцената.
Не го прават овие момци тој wow фактор што го прават поголемите категори, сосема јасно и нормално, али имам респект зашто многу од нив вложуваат максимум во тоа што го прават. Секако дека овој тип на тело е поздрав и пооптимален за нормално функционирање во животот, затоа не секој може и е спремен да учествува во друштво на најголемите момци. Така да не би менувал премногу овде, ако е до мене, би вовел само лимит во килажа со однос на висина, бидејки веќе и овде почнуваат да забегуваат пропорциите.
Види, не су проблем категорие, него правац у кој се движив. Еве ке гу земемо за пример твоју категорију. Прву годину Буендиа победи сс 72-73 кг, сг е 85кг. Исто и Брендон мислу дека искочи сс 84-85кг на 172цм. Френк Зејн зема Олимпију сс 84кг.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.658
Поени од реакции
34.949
Билдеришта,периодов се спремам физички за натпревар и имам по 2 тренинга од кој што едниот е во теретана и кардио кое што не го практикував баш но сега ќе морам. Со исхраната сум океј ,но ми треба суплемент пред се за побрзо опоравување на телото и мускулите од тренинг поточно да ми помогне во целиот процес.Од суплементација не сум зимал ништо само некои витамини од типот на магнезиум и цинк.Поздрав :)
Ova e ubo
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.819
Поени од реакции
10.966
Шон Роден беше дел од таа естетска страна на бодибилдингот. Штета што не доби шанса да ја брани титулата.
 
Член од
25 септември 2016
Мислења
827
Поени од реакции
1.031
Креатин, Веј, Бцаа, Глутамин..Мое мислење дефинитивно Креатин и Протеин, а од витамини Магнезиум ама веќе користиш.После првиот тренинг доза протеин и 5г креатин и ќе ти биде подобро (y) , после 1х можеш веќе да имаш post workout оброк.Ама најбитно е добар сон
Магнезиум не е витамин, туку минерал.
Веј, глутамин и бцаа, ако не ги користиш разумно и ајде да не речам паметно т.е правилно нема да осртиш горе доле никаков бенефит. Поготого веј после тренинг ти е тотално непотребно. Интернетот т.е јутубот од каде ви се количински исцрпени поголемиот дел од информациите е тотално погрешно. Секој еден примарен потег, влечи уште минимум 2 други кои секундарно вршат други контра ефекти.

Подготовки за натпревар не се прават на форум, потребно е стручно лице кое ќе ти го изработи цел процес...
 
Член од
26 декември 2009
Мислења
263
Поени од реакции
192
Мое субјективно мислење, мислу дека Крис га достигна пик и дека ако додаде још масу ке га изгуби флоу. Искрено мене тело на Теренса ми се највише свиѓа.
 
Член од
12 септември 2016
Мислења
99
Поени од реакции
488
Магнезиум не е витамин, туку минерал.
Веј, глутамин и бцаа, ако не ги користиш разумно и ајде да не речам паметно т.е правилно нема да осртиш горе доле никаков бенефит. Поготого веј после тренинг ти е тотално непотребно. Интернетот т.е јутубот од каде ви се количински исцрпени поголемиот дел од информациите е тотално погрешно. Секој еден примарен потег, влечи уште минимум 2 други кои секундарно вршат други контра ефекти.

Подготовки за натпревар не се прават на форум, потребно е стручно лице кое ќе ти го изработи цел процес...
Мислев на витамини и минерали а напишав само витамини дека ми беше мака да пишам реферати и да должам па да скаратам ама џабе.А дали дечкото ќе знае како да ги користи, тоа е сепак негова работа, која што може да ја најде на гугл за 1 минута.А за веј лично не пијам после трениг и дека треба за натпревар да се спрема со некој по стручен, се сложувам исто и за делот околу суплементација се си во право, Ама за некои работи кој ги има на гугл и се пребаруваат во неколку минути, нема ние да губиме пола сат за да му го олесниме процесот..Ние даваме насоки а другото останува на него, Поздрав и ништо лично, сепак е форум па си имаш право на мислење, све пет;)И за натпревар одлучуваат ситници а тие ситници ги "прават" тренерите а не ние на форумов
 
Последно уредено:

pumaval

Дрвен Адвокат
Член од
5 септември 2008
Мислења
1.480
Поени од реакции
598
Ima li nekoj kupeno gym maniac wall od runners da spodeli iskustvo?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom