Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

ceasar

надеж, страв и алчност
Член од
2 април 2009
Мислења
1.133
Поени од реакции
574
Има ли некој искуство со изработка на вратило за во стан, без да се монтира на врата директно во ѕид? Ми кажаа дека тоа е најдобро решение
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.912
Поени од реакции
1.379
Има ли некој искуство со изработка на вратило за во стан, без да се монтира на врата директно во ѕид? Ми кажаа дека тоа е најдобро решение
ke ostanis bez kasa na vrata ili bez vrata. jas imav i si ja ostetiv vratata.
 
Член од
5 април 2010
Мислења
602
Поени од реакции
214
Има ли некој искуство со изработка на вратило за во стан, без да се монтира на врата директно во ѕид? Ми кажаа дека тоа е најдобро решение
Јас користам веќе со години кога неможам до теретана да одам вратило на рамката на вратата. Топ ме служи, башка и 40+ кг имам правено тренинзи и све е океј значи до 110 120 кг ми издржувало.
 

ceasar

надеж, страв и алчност
Член од
2 април 2009
Мислења
1.133
Поени од реакции
574
ke ostanis bez kasa na vrata ili bez vrata. jas imav i si ja ostetiv vratata.
Затоа е барам поинаква солуција, проблем е и со ѕидните затоа што ги подјадуваат циглите и малтерот и се проширува дупката каде е бушено. Реално згибови е најдобра вежба во овие услови кога не работат теретаните (јас кога работеа редовно ја вежбав)
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.659
Поени од реакции
34.950
Затоа е барам поинаква солуција, проблем е и со ѕидните затоа што ги подјадуваат циглите и малтерот и се проширува дупката каде е бушено. Реално згибови е најдобра вежба во овие услови кога не работат теретаните (јас кога работеа редовно ја вежбав)
Со типли ќе го вградиш убаво, јас додека живеев во куќа имав во визбата во ѕидот избушено и за вратило и за разбој (плус стомачни на истото правев), само убаво културно и со типли затегнати штрафовите. А на плочата горе може лесно да се стави на арматурата алка за боксерска вреќа (нормално си бара алат, бормашина, брусилица, апарат за заварување).
 
Член од
23 декември 2018
Мислења
112
Поени од реакции
276
Vezbi da preporacate za raci, po konkretno da se izjasnam, ramo imam mnogu dobro oformeno i biceps t.e skoro cel goren del od rakata, a od laktoto pa nadolu mnogu mi e po slaba rakata posebno naj dolu kaj dlankata.. spas?
 

Gjoroski

Master in Bodybuilding and Fitness Methods, IFBB
Член од
14 септември 2009
Мислења
1.332
Поени од реакции
998
Vezbi da preporacate za raci, po konkretno da se izjasnam, ramo imam mnogu dobro oformeno i biceps t.e skoro cel goren del od rakata, a od laktoto pa nadolu mnogu mi e po slaba rakata posebno naj dolu kaj dlankata.. spas?
Најдолу кај дланката, тоа зглоб.
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Vezbi da preporacate za raci, po konkretno da se izjasnam, ramo imam mnogu dobro oformeno i biceps t.e skoro cel goren del od rakata, a od laktoto pa nadolu mnogu mi e po slaba rakata posebno naj dolu kaj dlankata.. spas?
Mоже да се обидеш да правиш згибови на поширока шипка, или да правиш специјално вежби за подлактица, али претежно генетиката го диктира овој дел :)
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.659
Поени од реакции
34.950
Ако сака некој продавам тегови (пластични) како овие на сликата:
2х10кг
2х7.5кг
2х5кг
вкупно 45кг и шипка за нив.
не се оштетени воопшто, исклучиво од мене користени дома и тоа само кога правев пауза од теретана, ги имав купено од биди фит.
deset10-1200x1200.jpg
 

Attachments

Kajgana Shop

На врв Bottom