Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

Член од
18 јануари 2018
Мислења
334
Поени од реакции
246
Член од
22 јули 2015
Мислења
607
Поени од реакции
493
Автоматски споено мислење:




Daj mislenje sto e netocno od ova i ispravi ja greskata ako ima netocno so svoe mislenje temava e za soveti i zabludi taka?
Прво, не е мит дека треба да си во калориски суфицит да за изградиш мускулна маса. Точно е дека не треба да си во преголем калориски суфицит, и точно е дека можиш да имаш рекомпозиција и во "maintaince" mode ама за почетници е невозможно а и не практично.

Второ, ТРЕБА години за да изгледаш мускулесто и развиено. Не знам што е за тебе дефиниција за мускулест и развиен ама балон што лапнал по 1 година метан и е полн со вода не е дефиниција за мускул за мене.

Трето, тие проценти што ги кажуваш 80% тренинг, 20% исхрана и обратно се најидиотската работа што ја имам прочитано до сега. Не постој такво нешто во проценти. И тренингот и исхраната се 100%. Баш напротив кога си во калориски дефицит, ако интензитетот на тренингот го намалиш, телото нема потреба да ја одржава мускулната маса што ја имаш.

Не знам зошто си земате за право да пишите работи кој не ги познавате. Форумот го пратат многу луѓе, не е фер јас да пишам за квантна физика а да немам појма од истата.

Темата е за разменување мислења ама не за постирање факти ако притоа немаш познавање за истите.

Поздрав.
 
Член од
18 јануари 2018
Мислења
334
Поени од реакции
246
so procentite probuvam da iskazam deka treningot e povazen koga se nabacuva muskulna masa negoli kolicinata i vidot na ishrana.
Ne treba godini vezbanje vo smisla ne treba da vezbas 5-10 god za da stanes razvien.So godina preku sila 2 se postignuva dosta solidna masa...Pa zavisi od covek, ne e isto nekoj ako pocne da se razviva od 60 kg na 180cm i nekoj od 80 kg na 180 cm...
 
Член од
22 јули 2015
Мислења
607
Поени од реакции
493
so procentite probuvam da iskazam deka treningot e povazen koga se nabacuva muskulna masa negoli kolicinata i vidot na ishrana.
Ne treba godini vezbanje vo smisla ne treba da vezbas 5-10 god za da stanes razvien.So godina preku sila 2 se postignuva dosta solidna masa...Pa zavisi od covek, ne e isto nekoj ako pocne da se razviva od 60 kg na 180cm i nekoj od 80 kg na 180 cm...
Пак ќе речам, не зборај за нешто шо не знајш. И овај пост ти е цел со глупости.

Не постој такво нешто како тренингот е поважен кога се клава мускулна маса или па обратно. ЕДНОСТАВНО и тренингот и исхраната во двете случаи имаат подеднакво значење. Вежбај јако без јадење, нема да качиш мускулна маса. Не вежбај јако, а биди во калориски дефицит. Ќе изгубиш на мускулна маса.

И на крај краева, ај прати слика да те видиме чим си земаш толку за право да коментираш.

И треба години вежбање за да станиш развиен. Да се клаваја мускули во 1 година, сите ќе беа развиени.

Те молам прекини да коментираш глупости.
 
Член од
18 јануари 2018
Мислења
334
Поени од реакции
246
Пак ќе речам, не зборај за нешто шо не знајш. И овај пост ти е цел со глупости.

Не постој такво нешто како тренингот е поважен кога се клава мускулна маса или па обратно. ЕДНОСТАВНО и тренингот и исхраната во двете случаи имаат подеднакво значење. Вежбај јако без јадење, нема да качиш мускулна маса. Не вежбај јако, а биди во калориски дефицит. Ќе изгубиш на мускулна маса.

И на крај краева, ај прати слика да те видиме чим си земаш толку за право да коментираш.

И треба години вежбање за да станиш развиен. Да се клаваја мускули во 1 година, сите ќе беа развиени.

Те молам прекини да коментираш глупости.
ti ubavo pisuvas, ama ako od site tie sto vezbaat kako sto treba pa da site ke bea dosta solidno razvieni , sigurno ne so taa masa kako Frank Zane back in the day, ama site ke bea dosta muskulesti, problemot e sto dosta od tie ne vezbaat kako sto treba
a eve zosto vikam deka ishranata ne e tolku bitna,
eve vezbav jako so normalno jadenje, da receme prosek 2000-2500 kcal , za 3 meseca nabaciv okolu 10cm vo ramenici , na istiot procent salo i istata telesna tezina kako i prviot den. A ne pazev ni na vnes na proteinska hrana , ni na jh ni nisto. Ednostavno normalno jadenje, ne bev vo kalroski deficit, nitu pa suficit. kako ti go objasnuvas ova ?
 
Член од
22 јули 2015
Мислења
607
Поени од реакции
493
ti ubavo pisuvas, ama ako od site tie sto vezbaat kako sto treba pa da site ke bea dosta solidno razvieni , sigurno ne so taa masa kako Frank Zane back in the day, ama site ke bea dosta muskulesti, problemot e sto dosta od tie ne vezbaat kako sto treba
a eve zosto vikam deka ishranata ne e tolku bitna,
eve vezbav jako so normalno jadenje, da receme prosek 2000-2500 kcal , za 3 meseca nabaciv okolu 10cm vo ramenici , na istiot procent salo i istata telesna tezina kako i prviot den. A ne pazev ni na vnes na proteinska hrana , ni na jh ni nisto. Ednostavno normalno jadenje, ne bev vo kalroski deficit, nitu pa suficit. kako ti go objasnuvas ova ?
Noobie gains, во превод телото не ти е навикнато на тежински тренинг и мора да реагира. Продолжи така и врати се тука да прашаш зошто стагнираш. Проблемот е во тоа што, 99% па и такмичарите тука во Македонија ПОЈМА НЕМААТ како да вежбаат. Не ми беше со цел да те навредам во постот, ама нема да дозволам некој да шири невистини и глупости. Океј е да се разменуваат мислења, ама да тврдиш некој работи кој се тотално бесмислени nope.
 
Член од
22 јули 2015
Мислења
607
Поени од реакции
493

Kajgana Shop

На врв Bottom