Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

[MkD]Scout

~Fade to Black~
Член од
28 јануари 2007
Мислења
1.485
Поени од реакции
9
Чек не сфаќам... има заинтересирани за согорување калории со точак или не?
 

Gorco

WEHADAHFUKDOWAHNODAT
Член од
29 април 2005
Мислења
556
Поени од реакции
35
Е ова сакав да прашам,ама ваљда ќе ми одговори некој...ама МОРА да ми одговори...ако не...
Некој спомна некој таблети со хормон Т3,муабетот ми беше дали е тоа чисто Т3 хормон или во комбинација со уште нешто,дали е диетски додаток што оди ус пат со диети и вежбање или...нешто како лек?!
Некои работи подобро да не ги знаеш, што во овој случај значи да не ги употребуваш... употреба на T3 условува големо предзнаење на неговото дејство, години со бавење на бодибилдинг, осознавање на науката поврзана со него и пред се голема претпазливост. Дизај тегови, помалку трчи, намали јагленохидрати, зголеми протеини.. резултатите сами ќе си дојдат.

Него, темата во моментот е најактуелна околу вежбање... дали знае некој каде се продаваат железни плочи за тегови од 5,10,15 кг во Скопје? Знам дека има во Емилијано, но некое друго место?
 
Член од
26 април 2005
Мислења
1.691
Поени од реакции
45
Некои работи подобро да не ги знаеш, што во овој случај значи да не ги употребуваш... употреба на T3 условува големо предзнаење на неговото дејство, години со бавење на бодибилдинг, осознавање на науката поврзана со него и пред се голема претпазливост. Дизај тегови, помалку трчи, намали јагленохидрати, зголеми протеини.. резултатите сами ќе си дојдат.
Upotreba na T3 za slabaanje e cista LUDOST, neznam koj voopsto go spomna toa ama T3 (Trijodthyronin) e eden od dvata najbitni hormnoni na stitnata zlezda i se upotrebuva vo terapija kaj luge so Hashimoto thyreoditis,odnosno luge koi imaat hypofunkcija na stitnata zlezda. Ako zdrav covek go zima gorenavedeniot hormon doaga do hiperfunkcija na stitnata zlezda(Thyreotoxikosis factitia), i samo ke gi nabrojam nekolkute rizicni efekti dokolku se zloupotrebi upotrebata na hormonot: srceva insifienca,razgraduvanje na koskite, muskulna insuficienca,psihosomatski zaboluvanja,gubenje na libidoto i seksualnata funkcija kaj mazi,istotaka i ginekomastija a kaj zeni poremetuvanje ili kompletno izostanuvanje na mesecniot ciklus.
Ima i zdravi nacini na slabeenje, so zimanje na hormonalna terapija samo ke si go narusite zdravjeto nisto poveke.
 
S

Stef Bachatero

Гостин
Upotreba na T3 za slabaanje e cista LUDOST, neznam koj voopsto go spomna toa ama T3 (Trijodthyronin) e eden od dvata najbitni hormnoni na stitnata zlezda i se upotrebuva vo terapija kaj luge so Hashimoto thyreoditis,odnosno luge koi imaat hypofunkcija na stitnata zlezda. Ako zdrav covek go zima gorenavedeniot hormon doaga do hiperfunkcija na stitnata zlezda(Thyreotoxikosis factitia), i samo ke gi nabrojam nekolkute rizicni efekti dokolku se zloupotrebi upotrebata na hormonot: srceva insifienca,razgraduvanje na koskite, muskulna insuficienca,psihosomatski zaboluvanja,gubenje na libidoto i seksualnata funkcija kaj mazi,istotaka i ginekomastija a kaj zeni poremetuvanje ili kompletno izostanuvanje na mesecniot ciklus.
Ima i zdravi nacini na slabeenje, so zimanje na hormonalna terapija samo ke si go narusite zdravjeto nisto poveke.
Како прво тироидните хормони се катаболични хормони,а повеќе се катаболитични за метаболизмот за јаглехидратите и мастите,затоа кога сите таблети за слабеење функционират со тоа што ја повишуваат термогенезата.А Т3 цитомел е чист хормон може да се земе само со препорака на лекар или можеш да го најдеш кај сите поголеми теретани ако се распрашаш повеќе.Тоа со кленбутерол што го користат сите бодибилдери кога се на кратење со калории е најдобар топач кога целат кон дефиниција,а нема негативни ефекти освен што ќе го намали природното ниво на лачење на т-3 кое се враќа назад после 3 месеци одкога ќе престанете да го користите препаратот.Ова се случува затоа како одбрана на вашиот метаболизам кога ќе прими страничен хормон,го суспензира лачењето на природниот за да одржи хомеостаза.Се што е земено во нормални граници и е кај здрав човек кој психички и физички спремен не предизвикуваат негативни ефекти.Затоа тие што имаат дијабетис не им се препорачува.Исто и тие што се на почеток на нешто нека си земат подобро efedrin,cafein,aspirin или ECA stack.Хормните ги користат бодибилдерите затоа што тоа им е живот,да се натпреваруваат,го жртвуваат своето тело за пари.
 
Член од
8 февруари 2007
Мислења
2.931
Поени од реакции
251
hhh ajde ajde forumziki da se naprajte mankenki da ve vidime na zabavata ubavi:pos2: .
 

petar_joker

OLD ROCKER
Член од
5 септември 2007
Мислења
1.249
Поени од реакции
57
Edno prasanje ako mozit: Ko ke pram stomacni, dali da go pram legnat so malku potkrevanje ili da gi pram vo sedecka sostojba so navednuvanje bez da dopram na podot? Neznam dali me sfativte, ama...Fala
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.186
Поени од реакции
34.419
Edno prasanje ako mozit: Ko ke pram stomacni, dali da go pram legnat so malku potkrevanje ili da gi pram vo sedecka sostojba so navednuvanje bez da dopram na podot? Neznam dali me sfativte, ama...Fala
Тука имаш вежби за горните и за долните стомачни мускули.
Подоцна ќе ставам уште по неколку вежби за истите (горни и долни) како и за страничните (кои јас лично сеуште не ги практикувам).

Инаку од вчера и Точкест ни се придружи во теретана. :vozbud:
 

Точкест

I'm Awesome
Член од
25 јануари 2007
Мислења
7.641
Поени од реакции
457
Инаку од вчера и Точкест ни се придружи во теретана. :vozbud:
E,Неее...!:vozbud: Али малце заебаваше лево рамо вчера ќе го фрлам жими ја
Ајде вечер пак:) целиот воспален ама оваа реченица ми се врти низ глава
No pain no gain

Еве како ми одеше распоредот со јадење вчера

Појадок(јес да многу рано ама факултет шо да се прави)
протеински шејк(3јајца протеин/креатин/глутамин и млеко) пола литро
на факултет за паузата хамбургер од 7ца


Ручек
Пола кило пилешки прсти/3 варени компири. После 15 минути пола литар протеински шејк


Пред тренинг
Житарици и протеински шејк

После тренинг(вечера)
Пилешки прсти некои 300-400 грама и протеински шејк


успат преку цел ден прикаснував што ми дојде:) грицки ресани благи пица парче ово оно
 
¯

¯\_(ツ)_/¯

Гостин
Едно ми е смешно,ко пички станавте!
Диети миети ова она :):) само на точкест му давам рУка!
Све друго е срам за мажите! Абе мажи,јадејте колку ви душа сака ама ТРЧАЈТЕ,ВЕЖБАЈТЕ!!! Не со диети таму...јас денес ке јадам бурек/хамбургер/тост вие со салати ке играте наТиГо - дајМиГо , јади ко крава не ко човек,оти кравата кога ке се задоволи со јадење престанува,а човекот ке јајт ке јајт,ке му пукне стомакот а тој ке јајт уште!!! блех.
 

Скулгрл

Queen of the superficial::..
Член од
17 јануари 2006
Мислења
5.059
Поени од реакции
69
Дечки, кога ќе видиме слики со (без) резултати?:)
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.186
Поени од реакции
34.419
Дечки, кога ќе видиме слики со (без) резултати?:)
Кога ќе го завршиме циклусот : )

Тоа ќе биде најверојатно за 3-4 месеци, на базен, намачкани со млеко, усијани од сонцето. Онака, ради оптичка мамка, да изгледаат поразвиени мускулите :) Може уште и сега да ставиме, ама некако не иде на 1/4 од работата да покажуваме стомачни. Башка, уште не стоплило како што треба за да се пуштиме на трчање на кеј. А со трчање, најубаво се чистат непотребните масти.

Не практикувам толку строга исхрана како точкест и стево на пример. Хемија не признавам. Тоа е чит.
Реков дека само не вечерам и дека се контролирам. Нема ништо поубаво од 2 киви на гладно срце од сабајле :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom