Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

Точкест

I'm Awesome
Член од
25 јануари 2007
Мислења
7.641
Поени од реакции
457
Koрисно е чоколадото, го јадам пред тренинг и после тренинг, ја собира млечната киселина која се лачи во мускулите од нивната активност.
Не дебелее тоа како лебот, пивото, газираното и др.
Видете сега, кај секој човек различно....
еве лично кај мене што се случува со одредени и добро познати дебелеачи
Чоколадо-Не
Фаст Фуд-Не
Кока Кола-Не
Свинско-Не
Други меса-Не

и не е ова да се рече понекогаш јадено не многу често:) Хамбургери јадам одприлика секој ден по два:) тостови правам 3, јајца варам 5 до 6.....се држам до една „исхрана„ која вика дека треба по нешто да јадам на секој саат....џабе АЛИ кога на сето ова додадов креатин монохидрат микронизиран за 50 дена се здебелив 10 кила:)
Али тоа не е битно, сакав да кажам дека се е до МЕТАБОЛИЗМОТ на човекот. Пак ќе пофторам дека најпаметно е да се отиде кај нутриционист и да се изврши проверка на своето тело. Тој најдобро ќе ти каже што те дебелее а што не....затоа што секој организам е различен и секој организам различно ги топи/согорува сите тие масти/шеќери/јаглехидрати.
Ај следната недела јас треба да идам па да видам шо ќе ми кажат
 

kpbKENGUR

Devil's Advocate
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.132
Поени од реакции
201
макарони(со сирење/кечап/без), пуканки, бејкролс... смее ова да се јаде? уз "диетава" мислам. процесов де на намалување на мешљакот.
имав повеќе јадења, ама испозаборавив на што мислев. ако има уште нешто, ќе допишам, ќе си прашам... -)
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.496
Можеш да јадеш тоа, само не ставај многу сол, ќе те тера да пиеш многу вода тоа, а кај некои луѓе тоа го отежнува топењето на мастите.
 

kpbKENGUR

Devil's Advocate
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.132
Поени од реакции
201
Можеш да јадеш тоа, само не ставај многу сол, ќе те тера да пиеш многу вода тоа, а кај некои луѓе тоа го отежнува топењето на мастите.
абе, па мене ми викаа мнооооооогу вода да пијам. мин. 2 литри на ден. сегде го пишува тоа.
само НИКАКО уз оброк и минимум пола саат-саат после оброк. водата е круцијална. мора вода.
 
N

NeMiRnA

Гостин
Макарони и слично не смееш...особено не навечер...и особено не во комбинација на сирење,едино ако имаш ден за одмор од диетата...Ќе го успори процесот,ова не го зборам на памет,туку од мое и туѓо искуство.Ако сакаш да го намалиш стомакот се што е од таков вид треба да го тргнеш од менито.
Едит.Уште да не пиеш вода и супер,оди во теретана и тап кенгурчо дехидрирал.
 

Точкест

I'm Awesome
Член од
25 јануари 2007
Мислења
7.641
Поени од реакции
457
абе, па мене ми викаа мнооооооогу вода да пијам. мин. 2 литри на ден. сегде го пишува тоа.
само НИКАКО уз оброк и минимум пола саат-саат после оброк. водата е круцијална. мора вода.
Вода мора за да не ти дехидрира телото т.е. вежбаш и мораш да пиеш вода, зашто во теретана наместена маса со јадења нема:)
Ќенгур:) идеме Hit em hard and they will grow like weed oд 1ви:)
Нешто бенџ шипка и 100 кила на гради

вака нешто?
 

kpbKENGUR

Devil's Advocate
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.132
Поени од реакции
201
Макарони и слично не смееш...особено не навечер...и особено не во комбинација на сирење,едино ако имаш ден за одмор од диетата...Ќе го успори процесот,ова не го зборам на памет,туку од мое и туѓо искуство.Ако сакаш да го намалиш стомакот се што е од таков вид треба да го тргнеш од менито.
Едит.Уште да не пиеш вода и супер,оди во теретана и тап кенгурчо дехидрирал.
ок, тенкс... неќеме тоа да му се случи, нали? -)))

Вода мора за да не ти дехидрира телото т.е. вежбаш и мораш да пиеш вода, зашто во теретана наместена маса со јадења нема:)
Ќенгур:) идеме Hit em hard and they will grow like weed oд 1ви:)
Нешто бенџ шипка и 100 кила на гради
ооо полека бачко. чичо ченгур иде од 11ти.. не 1ви. -)) и второ, идеме со мааааааааали тежини, за обликување. неќам да се напраам вратар без врат упм.
edit-анимал пак рулз -))
 

Точкест

I'm Awesome
Член од
25 јануари 2007
Мислења
7.641
Поени од реакции
457
Ајде бе шо има врска:) ќе бидеме после тоа раперишта:)......а чек и ти се приклучуваш на КГН билдинг тимот? Колку се плаќа у таа теретана?
 
N

NeMiRnA

Гостин
Е ова сакав да прашам,ама ваљда ќе ми одговори некој...ама МОРА да ми одговори...ако не...
Некој спомна некој таблети со хормон Т3,муабетот ми беше дали е тоа чисто Т3 хормон или во комбинација со уште нешто,дали е диетски додаток што оди ус пат со диети и вежбање или...нешто како лек?!
 

kpbKENGUR

Devil's Advocate
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.132
Поени од реакции
201
да бе тачко. реков јас од старт на темава. договорено е тоа ехехееееј... иначе и цената е пишана ама еве- 900 редовна цена(колку сакаш/колку можеш) и 750че за студенати(исто, колку сакаш/можеш)
 

Точкест

I'm Awesome
Член од
25 јануари 2007
Мислења
7.641
Поени од реакции
457
да бе тачко. реков јас од старт на темава. договорено е тоа ехехееееј... иначе и цената е пишана ама еве- 900 редовна цена(колку сакаш/колку можеш) и 750че за студенати(исто, колку сакаш/можеш)
900че ОМГОМГОМГ :pos: шала во Автокоманда кај што вежбам јас е 750 ама ако уплатиш за 3 месеци плаќаш 1500...башка и поблиску ми е :) ај гајтанлес ќе си прајме муабети:)
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.496
Мене тренеров ми даде една диета од еден Италијански тренер нутриционист, колку што ја видов имаше да јадам 5 пати на ден чоколадо, сладолед колку што можам повеќе, а риба и ориз минимум два пати неделно под услов секој ден по 5 километра испливани. Ме мрзи да ја барам сега, утре ако имам време ќе ја пишам, посакувам да ме здебели чудово, ако продолжи да ме слабее ќе му ја набутам на Италијанецот во уста.
 

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
макарони(со сирење/кечап/без), пуканки, бејкролс... смее ова да се јаде? уз "диетава" мислам. процесов де на намалување на мешљакот.
имав повеќе јадења, ама испозаборавив на што мислев. ако има уште нешто, ќе допишам, ќе си прашам... -)
Колку што знам(а едно време бев манијак за нутриционизам:pipi:) не би требало да внесуваш такви јаглено хидрати. Макароните, бејкролсот и пуканките се брзи јаглено хидрати, кои инстантно ти го зголемуваат нивото на шеќер(односно, те оставаат кратко време сит), многу брзо одат у резерви и организмот не троши некоја енергија за нивно согорување.
Општо, се што е од бело брашно треба да избегнуваш.
Евентуално може ко алтернатива да конзумираш макарони или леб од интегрално брашно, но и тие во ограничени количини. Протеините треба да го сочинуваат главниот дел од исхраната.
 
S

Stef Bachatero

Гостин
Стави се на кето диета 3 недели само на месо и зеленчук,и 2 дена јади јаглехидрати само и пак почни).Тука спаѓа и кардио одсабајле,исто може да јадеш јајца,млечни производи,кикирики,бадеми во ограничени количини.Треба да внесуваш 2грама протеин на секој килограм безразлика дали внесуваш масти или јаглехидрати.
 

kpbKENGUR

Devil's Advocate
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.132
Поени од реакции
201
уф, тешко ми падна... се насекирав. се појави антипропаганда на нашата.



е сеа, само сакам да ве потсетам да бидете карактер луѓе -)) нека си се тешат дебелите со ова сличево погоре -)
ние ќе се лишиме од често пиење на пиво до кај јуни, па затоа на плажа ќе пиете пифце со две пичиња минимуН*


*не важи за девојките -) они нека си изберат нивно сценарио ако сакаат -)


муахахаххахехаееххехуахуауехиихуихухахуехе! сакамѕверскистомачни.ком наскоро -)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom