Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.703
Поени од реакции
27.659
поќе мускули
понепоќе сало
поќе генетика
поќе циркулација
 

LP1519

ЧастиОбраз
Член од
2 февруари 2012
Мислења
405
Поени од реакции
298
значи од се по поќе но умерено и со поќе :D:D:D
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.955
Поени од реакции
1.417
decki sovet vo vrska so stomakot? pocna da mi se pojavuva salo na stomakot. ramen stomak imam ama se pretvora vo salo potocno izlegvat spojleri od po stranite -_- stomacni nevezbam redovno pretezno pravam 1-2 nedelno se fokusiram samo na drugite muskulni grupi. momentalno nevezbam 2 nedeli kratka pauza operacii na zabi. pijam gejner beef mass pa od sledna nedela prodolzuvam so treninzi pa sto bi mozel da sredam za da ne nanesvam salo? dodusa na grbot na racete na gradite nemam salo samo na stomako se pojavi -_- celta m e da ja pokacam telesnata i muskulnata masa. potrebni mi se uste 4 kg vo rok od 3 meseci ali ko so gleam za naleto so spojleri ke bidam namesto so muskuli hahaha
 

Gjoroski

Master in Bodybuilding and Fitness Methods, IFBB
Член од
14 септември 2009
Мислења
1.332
Поени од реакции
998
decki sovet vo vrska so stomakot? pocna da mi se pojavuva salo na stomakot. ramen stomak imam ama se pretvora vo salo potocno izlegvat spojleri od po stranite -_- stomacni nevezbam redovno pretezno pravam 1-2 nedelno se fokusiram samo na drugite muskulni grupi. momentalno nevezbam 2 nedeli kratka pauza operacii na zabi. pijam gejner beef mass pa od sledna nedela prodolzuvam so treninzi pa sto bi mozel da sredam za da ne nanesvam salo? dodusa na grbot na racete na gradite nemam salo samo na stomako se pojavi -_- celta m e da ja pokacam telesnata i muskulnata masa. potrebni mi se uste 4 kg vo rok od 3 meseci ali ko so gleam za naleto so spojleri ke bidam namesto so muskuli hahaha
Најчеста грешка е а ко си го задржил начинот на исхрана и во периодот кога после оперативниот зафат, кога си престанал да вежбаш.
 
Член од
25 декември 2011
Мислења
404
Поени од реакции
185
decki sovet vo vrska so stomakot? pocna da mi se pojavuva salo na stomakot. ramen stomak imam ama se pretvora vo salo potocno izlegvat spojleri od po stranite -_- stomacni nevezbam redovno pretezno pravam 1-2 nedelno se fokusiram samo na drugite muskulni grupi. momentalno nevezbam 2 nedeli kratka pauza operacii na zabi. pijam gejner beef mass pa od sledna nedela prodolzuvam so treninzi pa sto bi mozel da sredam za da ne nanesvam salo? dodusa na grbot na racete na gradite nemam salo samo na stomako se pojavi -_- celta m e da ja pokacam telesnata i muskulnata masa. potrebni mi se uste 4 kg vo rok od 3 meseci ali ko so gleam za naleto so spojleri ke bidam namesto so muskuli hahaha
Ништо бе удри малце на кардио секој тренинг по 30 мин, и мене ми се појавува онака билдерско стомаче кога сум на булкинг
 
Член од
23 февруари 2011
Мислења
1.089
Поени од реакции
1.763
ako imas 50kg i imas stomacni izdefinirani moze da se kaze deka se pederski t.e. ne se ubavi, no ako si batka od 100kg i si se iscistil pa duri i si gi ispaknal stomacnite e togas e drugo :)

 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.955
Поени од реакции
1.417
ahhahahaha me ubi so smajlito me ubi :P[DOUBLEPOST=1488407565][/DOUBLEPOST]
Најчеста грешка е а ко си го задржил начинот на исхрана и во периодот кога после оперативниот зафат, кога си престанал да вежбаш.
vnesot na proteini mi e isto po 2 grama na 1 kilogram tezina. imam 4 obroci + 2 od gejnerot. e se a malce sum frlen na kokakola sekoj den po 1 kg pijam koga sum na rabota. rabotata mi e 8 saati nanoze ali nesum fizicki optereten. dosega nesum imal naslagi od salo ali eve za prv pat mi se pojavija i stvarno za kratok period. edino dodatok mi e kokakolata vo ishranava drugo se e isto i jgh. masti i proteini. dosega kardio nikogas ne sum pravel,dali e dobro da se pravi posle trening primer barem edno pola saat?[DOUBLEPOST=1488407716][/DOUBLEPOST]
ako imas 50kg i imas stomacni izdefinirani moze da se kaze deka se pederski t.e. ne se ubavi, no ako si batka od 100kg i si se iscistil pa duri i si gi ispaknal stomacnite e togas e drugo :)

nemam golema tezina brat :) 70 kg sum visok 175. mnogu vnesuvam sejkeri i jaglenohidrati. i predhodno sum vnesuval masti kalorii i tako dajle ali nikoas ne sum imal masni naslagi. ne e nesto kizne so sega ali za nekoe vreme ke se zgolemat pa zatoa mi trebase mal sovet okolu temava i neso za kardiovo posto nikogas ne sum pravel kardio :D[DOUBLEPOST=1488407777][/DOUBLEPOST]
Не пиј гејнер.
so da zemam drugo brat se e ckart -_-
 
Последно уредено:
Член од
23 февруари 2011
Мислења
1.089
Поени од реакции
1.763
Најмногу за слабеење или намалување на обем околу стомак ми помагало трчање, и тоа не екстремно многу, од 3-5км но секојдневно со добро темпо. Дури еднаш имав намалено и 10кг за 2 недели само со трчање.
 

Gjoroski

Master in Bodybuilding and Fitness Methods, IFBB
Член од
14 септември 2009
Мислења
1.332
Поени од реакции
998
ahhahahaha me ubi so smajlito me ubi :P[DOUBLEPOST=1488407565][/DOUBLEPOST]
vnesot na proteini mi e isto po 2 grama na 1 kilogram tezina. imam 4 obroci + 2 od gejnerot. e se a malce sum frlen na kokakola sekoj den po 1 kg pijam koga sum na rabota. rabotata mi e 8 saati nanoze ali nesum fizicki optereten. dosega nesum imal naslagi od salo ali eve za prv pat mi se pojavija i stvarno za kratok period. edino dodatok mi e kokakolata vo ishranava drugo se e isto i jgh. masti i proteini. dosega kardio nikogas ne sum pravel,dali e dobro da se pravi posle trening primer barem edno pola saat?[DOUBLEPOST=1488407716][/DOUBLEPOST]
nemam golema tezina brat :) 70 kg sum visok 175. mnogu vnesuvam sejkeri i jaglenohidrati. i predhodno sum vnesuval masti kalorii i tako dajle ali nikoas ne sum imal masni naslagi. ne e nesto kizne so sega ali za nekoe vreme ke se zgolemat pa zatoa mi trebase mal sovet okolu temava i neso za kardiovo posto nikogas ne sum pravel kardio :D[DOUBLEPOST=1488407777][/DOUBLEPOST]
so da zemam drugo brat se e ckart -_-
Незнам како неможеш да видиш каде е проблемот. Самиот си одговараш. Тебе после оерацијата ти е изменет начинот на живеење, не си активен како предходно, а ти го немаш изменето начинот на исхрана. Првиот момент кога ќе се вратиш на старион начи на живење, ќе се нормализираш. И престани со внесување на гејнери кои во себе содржат голема количина на ЈХ.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.725
Поени од реакции
18.473
Најмногу за слабеење или намалување на обем околу стомак ми помагало трчање, и тоа не екстремно многу, од 3-5км но секојдневно со добро темпо. Дури еднаш имав намалено и 10кг за 2 недели само со трчање.
Колку кг имаше пред да ослабеш 10кг?
ahhahahaha me ubi so smajlito me ubi :P[DOUBLEPOST=1488407565][/DOUBLEPOST]
vnesot na proteini mi e isto po 2 grama na 1 kilogram tezina. imam 4 obroci + 2 od gejnerot. e se a malce sum frlen na kokakola sekoj den po 1 kg pijam koga sum na rabota. rabotata mi e 8 saati nanoze ali nesum fizicki optereten. dosega nesum imal naslagi od salo ali eve za prv pat mi se pojavija i stvarno za kratok period. edino dodatok mi e kokakolata vo ishranava drugo se e isto i jgh. masti i proteini.
Стрес? кортисол/естроген?

BTW 1kg кола ти е 100 грама шеќер, па сеа ти види.
 
Член од
23 февруари 2011
Мислења
1.089
Поени од реакции
1.763
90kg - 10kg =80kg (на 23 години се е полсно), после 30 се е х10 потешко :)
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.725
Поени од реакции
18.473
90kg - 10kg =80kg (на 23 години се е полсно), после 30 се е х10 потешко :)
Не е точно дека е 10x потешко, првите 5-10кг идат одма. Поготво на low carb - high fat/protein ќе се направиш скелет.
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.471
Поени од реакции
3.277
Не слабејте со маратонски кардио сесии од 3-5 km или подолго од 30 минути зашто тогаш се лачи кортизол, се намалува тестостерон и покрај салото се убиваат и сите gainz. Подобра опција е HIIT или circuit workout, тренирање со висок интензитет но во кратки интервали, се трошат исто калории или повеќе а ги нема негативните ефекти од маратонското кардио.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom