Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

Член од
25 септември 2016
Мислења
827
Поени од реакции
1.031
Извини вака што ќе треба да одвоиш малце време, ако може да ми кажеш како да вежбам? Пошто еве не си бил почетник.

Кога вежбам една група на мускули секој ден односно Пон-Пет после 4от ден ја губам напумпаноста на мускулот односно чуствувам дека имам потреба да го затегнам? Еве одговори ми прво за ова, после имам уште неколку прашања во врска со тоа што телото само ми складира мрснотии.
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.617
Поени од реакции
11.158
Извини вака што ќе треба да одвоиш малце време, ако може да ми кажеш како да вежбам? Пошто еве не си бил почетник.

Кога вежбам една група на мускули секој ден односно Пон-Пет после 4от ден ја губам напумпаноста на мускулот односно чуствувам дека имам потреба да го затегнам? Еве одговори ми прво за ова, после имам уште неколку прашања во врска со тоа што телото само ми складира мрснотии.
Ќе си пробаш повеќе начини на вежбање и ќе го вежбаш тој што тебе најмногу ти одговара. Не значи дека ако ти губиш напумпаност и кај мене истото се дешава. И стај еден ден пауза од понеделник до петок :D
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
eve pred 4 dena slikano koa nevezbav cela nedea odma posle rabota :) vo 12 sato vecerta :D mada ke ima podobar rezultat se nadevam do juni mesec
Малце си надуен од то гејнерите :).
Доста е зезање, тапа сме и двајцата, одам да вежбам :D

Sent from my A8 using Tapatalk
 

Attachments

Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.945
Поени од реакции
1.407
Малце си надуен од то гејнерите :).
Доста е зезање, тапа сме и двајцата, одам да вежбам :D

Sent from my A8 using Tapatalk
ne e loso brat taman e :D 38 cm e dobar napredok :) do juni mesec iame vreme hehe[DOUBLEPOST=1487170001][/DOUBLEPOST]
37cm raka pa uste i se slikate

:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D
38 e ne e 37 mislam ima razlika hahaha abe ne e lesno :P baska vezbam 2 nedeli edna nedela nevezbam poradi so sum vtora na rabota neam vreme,za 4 meseci e solidno[DOUBLEPOST=1487170174][/DOUBLEPOST]
Брат фати една и прави ја.
И да не е добра искуство ќе ти е.
Не заглавувај во парализа ради анализа.


едит: а иначе лоша е рутината али нема веза :)
еднаш неделно мускул само ако си на џус да имаш 7 дена покачен protein synthesis


Колку си висок, тежок и колку време вежбаш?
Зашо ова не е нешо пре импресивно.
visok sum 176 a tezinata mi e 70 kg. vezbam 4 meseci od koj eden mesec trenirav doma i poslednive 3 meseci vo teretana za prvpat :) pred 2 godini trenirav doma so tegovi od cimento sea vejke duri pocnav vo teretana baska 2 nedeli treniram a 1 nedela miruvam poradi smenite na rabota.
 
Последно уредено:
Член од
14 септември 2015
Мислења
21
Поени од реакции
3
Zdravo na site! me interesira koga sum na masa fakticki koga treniram za zgolemuvanje na telesnata i muskulnata masa po kolku grama trebe da se vnesuva protein? po 2 grama na 1 kg telesna masa ili po 3,4? me interesira isto i za jagleno hidratite po kolku grama se vnesuva po 3 ili 4 grama na kilogram telesna masa! vezbam 2 meseci prvo povnav da treniram so dve muskulni grupi sega treniram edna muskulna grupa so opteretuvanja. telesnata tezina mi e 66kila.
ishranata mi e vaka: Sabajle 4 sato 6 vareni jajca samo belka 100 grama oves so banana i mleko,znaci tuka imame 40 grama na protein samo od jajcata ako ne se lazam?,14 grama od oves i 2 grama od banana. jagleni hidrati imam okolu 60 grama od oves. posle 3 sati useden obrok 200 grama pilesko so 100 grama oriz,vo 200 grama pilesko kolku grama na proteini ima?.. sleden obrok pilesko 200 grama so zlatna mesavina,odma posle jadenje spijam i pred trening 100 grama oves so 200 grama kaloricen gejner i ista doza odma posle trening i za vecera 200 grama tuna tuka imam 22 grama na protein kako so pisuva ako e tocno. od gejnerot imam 100 grama na proteini,2x50 :) pa nekade vnesuvam okolu 220 grama na protein dali e dovolno?
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.945
Поени од реакции
1.407
Zdravo na site! me interesira koga sum na masa fakticki koga treniram za zgolemuvanje na telesnata i muskulnata masa po kolku grama trebe da se vnesuva protein? po 2 grama na 1 kg telesna masa ili po 3,4? me interesira isto i za jagleno hidratite po kolku grama se vnesuva po 3 ili 4 grama na kilogram telesna masa! vezbam 2 meseci prvo povnav da treniram so dve muskulni grupi sega treniram edna muskulna grupa so opteretuvanja. telesnata tezina mi e 66kila.
ishranata mi e vaka: Sabajle 4 sato 6 vareni jajca samo belka 100 grama oves so banana i mleko,znaci tuka imame 40 grama na protein samo od jajcata ako ne se lazam?,14 grama od oves i 2 grama od banana. jagleni hidrati imam okolu 60 grama od oves. posle 3 sati useden obrok 200 grama pilesko so 100 grama oriz,vo 200 grama pilesko kolku grama na proteini ima?.. sleden obrok pilesko 200 grama so zlatna mesavina,odma posle jadenje spijam i pred trening 100 grama oves so 200 grama kaloricen gejner i ista doza odma posle trening i za vecera 200 grama tuna tuka imam 22 grama na protein kako so pisuva ako e tocno. od gejnerot imam 100 grama na proteini,2x50 :) pa nekade vnesuvam okolu 220 grama na protein dali e dovolno?
2-2,5 grama se dovolni jas po tolku vnesuvam :P jgh mi se nekade 600 grama dnevno. super ti e ishranata vo 200 grama pilesko ima okolu 40 grama na protein a vo edno jajce ima 6 grama na proteini samo belka a celo jajce 8 grama na protein. vareno :P
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
1.082
Поени од реакции
447
Zdravo na site! me interesira koga sum na masa fakticki koga treniram za zgolemuvanje na telesnata i muskulnata masa po kolku grama trebe da se vnesuva protein? po 2 grama na 1 kg telesna masa ili po 3,4? me interesira isto i za jagleno hidratite po kolku grama se vnesuva po 3 ili 4 grama na kilogram telesna masa! vezbam 2 meseci prvo povnav da treniram so dve muskulni grupi sega treniram edna muskulna grupa so opteretuvanja. telesnata tezina mi e 66kila.
ishranata mi e vaka: Sabajle 4 sato 6 vareni jajca samo belka 100 grama oves so banana i mleko,znaci tuka imame 40 grama na protein samo od jajcata ako ne se lazam?,14 grama od oves i 2 grama od banana. jagleni hidrati imam okolu 60 grama od oves. posle 3 sati useden obrok 200 grama pilesko so 100 grama oriz,vo 200 grama pilesko kolku grama na proteini ima?.. sleden obrok pilesko 200 grama so zlatna mesavina,odma posle jadenje spijam i pred trening 100 grama oves so 200 grama kaloricen gejner i ista doza odma posle trening i za vecera 200 grama tuna tuka imam 22 grama na protein kako so pisuva ako e tocno. od gejnerot imam 100 grama na proteini,2x50 :) pa nekade vnesuvam okolu 220 grama na protein dali e dovolno?
1.5 грама протеин на телесна тежина, све над тоа за маса нема да ти користи, освен 2г се внесува ако си на чистење. Од дневните калории одбиј го протеинот и другото распореди на јаглехидрати и масти.
 
Член од
25 декември 2011
Мислења
404
Поени од реакции
185
Zdravo na site! me interesira koga sum na masa fakticki koga treniram za zgolemuvanje na telesnata i muskulnata masa po kolku grama trebe da se vnesuva protein? po 2 grama na 1 kg telesna masa ili po 3,4? me interesira isto i za jagleno hidratite po kolku grama se vnesuva po 3 ili 4 grama na kilogram telesna masa! vezbam 2 meseci prvo povnav da treniram so dve muskulni grupi sega treniram edna muskulna grupa so opteretuvanja. telesnata tezina mi e 66kila.
ishranata mi e vaka: Sabajle 4 sato 6 vareni jajca samo belka 100 grama oves so banana i mleko,znaci tuka imame 40 grama na protein samo od jajcata ako ne se lazam?,14 grama od oves i 2 grama od banana. jagleni hidrati imam okolu 60 grama od oves. posle 3 sati useden obrok 200 grama pilesko so 100 grama oriz,vo 200 grama pilesko kolku grama na proteini ima?.. sleden obrok pilesko 200 grama so zlatna mesavina,odma posle jadenje spijam i pred trening 100 grama oves so 200 grama kaloricen gejner i ista doza odma posle trening i za vecera 200 grama tuna tuka imam 22 grama na protein kako so pisuva ako e tocno. od gejnerot imam 100 grama na proteini,2x50 :) pa nekade vnesuvam okolu 220 grama na protein dali e dovolno?
telesnata tezina mi e 66kila
:facepalm:

што се замараш со тие калкулации само јади јади јади, и вежбај не форсирај, прај вежби правилно да не се повредиш и со некој година-2-3 ке бидеш супер, само не се одкажуј не форсирај, не пиј алкохол и не пуши цигари :anco:
 
Член од
25 септември 2016
Мислења
827
Поени од реакции
1.031
Дали си аматер? Јас како што гледам ти проближно внесуваш околу 4 грама на протеин на 1 килограм... На што сакаш биди па и на стероиди, внимавај еве да не гракам на секое јас од неправилна исхрана си го зафркав здравјето мој совет:
Оброк број 1. - Овесни снегулки 100 грама со гејнерот кој го пиеш една доза или тие 50 грама протеин (Одприлика 800 kcall со 100 грама јаглено хидрати *едноставни и сложени јх* и 60 грама протеини).
Ужина број 1. - 1 Банана.
Оброк број 2. - 3-4 јајца кајгана со изварка 50 грама и нормално нискомастен јогурт 250 мл.
Ужина број 2. - Јаболко со брусница...
Оброк број 3. - 100 грама макарони или шпагети (најубо ти е 50 грама кашкавал).
Ужина број 3. - Другата доза што си ја правиш со гејнерот.
Тренинг - Ако имаш повеќе парички земи си амино...
Ужина број 4 - Протеински шејк со малце декстроза и креатинче.
Оброк број 4. - Пилешко 200 грама со ориз 100 грама и златна мешавина 50 грама.
Оброк број 5. - 300 мл млеко со 2/3 кришки црн леб. (Последен оброк)

-И гледај вода да пиеш премногу и добар сон, ако си во можност лапни и едни мултивитамини, ако не се лажам овдека ти се ослободува некои си 100 денари од парите за храна што ќе ги трошеше...


Туна во количина од 200 грама дневно? Тоа е лудост, зарем не си читал ништо поврзано со морската храна поготово за туната?

2-2,5 grama se dovolni jas po tolku vnesuvam :P jgh mi se nekade 600 grama dnevno. super ti e ishranata vo 200 grama pilesko ima okolu 40 grama na protein a vo edno jajce ima 6 grama na proteini samo belka a celo jajce 8 grama na protein. vareno :P
Бато кај ги најдубаш овие јајца со 8 грама протеин? Јас немам сретнато со над 6.8 грама протеини...
 
G

Goldie

Гостин
Туна во количина од 200 грама дневно? Тоа е лудост, зарем не си читал ништо поврзано со морската храна поготово за туната?
Некој ќе рече дека е лудост и 4 јајца секој ден поради холестеролот, друг ќе рече дека е лудост да јадеш секој ден пилешко поради хормоните со кои ги клукаат пилињата
А и за млекото има еден куп работи пишувано во негативен контекст..

Поентата ми е ако гледаш се да биде “перфектно“ ич не влегувај во теретана за да направиш добро тело
 
Член од
25 септември 2016
Мислења
827
Поени од реакции
1.031
Некој ќе рече дека е лудост и 4 јајца секој ден поради холестеролот, друг ќе рече дека е лудост да јадеш секој ден пилешко поради хормоните со кои ги клукаат пилињата
А и за млекото има еден куп работи пишувано во негативен контекст..

Поентата ми е ако гледаш се да биде “перфектно“ ич не влегувај во теретана за да направиш добро тело
А од каде се појави ти? Те спомна некој? Јас му дадов мислење мое ако гледаш така не јади ни домат, ни морков, марулка, компир и сите овошја и зеленчуци се тоа е прскано со хемикалии умри си од глад, поентата ми е ако гледаш се да биде „перфектно“ ич не ни живеј, умри си.
 
G

Goldie

Гостин
А од каде се појави ти? Те спомна некој? Јас му дадов мислење мое ако гледаш така не јади ни домат, ни морков, марулка, компир и сите овошја и зеленчуци се тоа е прскано со хемикалии умри си од глад, поентата ми е ако гледаш се да биде „перфектно“ ич не ни живеј, умри си.
Немора да ме спомнеш, ова е форум така да можам да реплицирам на кого сакам. Инаку ти беше тој што реагираше во смисла дека е “лудост“ да се конзумира 200г туна дневно мислејки дека твојата програма е “перфектна“ па јас затоа ти реплицирав дека и во твојата листа има 2-3 работи што други би рекле дека е лудост и не се препорачуваат да се конзумираат секојдневно.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom