Бодибилдинг дневник

Misery

30% off
Член од
3 април 2011
Мислења
1.548
Поени од реакции
2.391
Одамна не сум пишал.

Последниов месец направив повреда на флексорот на колкот. Да ја направев за време на тренинг ептен немаше да ми биде жал зошто од сопствена глупост би била.

Туку, почнав со Madcow 5x5 (+ accessory work) пред 6 недели.
Одлично е, си стигнав до PR-от на четвртата недела, од тогаш натака секоја недела кршам PR.
Си реков дека ќе се bulk-нам, ама по грешка се shred-нав. Немав праено strength програма долг период, ептен ми фалеше ова.
Флексорот, нормално, ме заебава при чучњеви, ама со low-bar не ми смета. Редовно истегнување помага, дефинитивно. Фала богу што факултетското образование ми е физиотерапија.
 

-x-

punished
Член од
2 март 2013
Мислења
1.183
Поени од реакции
836
Смешно ми беше кога си викав сам на себе дека јадам по цел ден, а не качуем килажа. Жими се, луѓе наједоставни работи ги прекомпликуваат, измислување топла вода. Качен сум некои добри 17тина кила, моментално крузам околу 76-77кг.

Можеби не сум нешто супер шредед како летото, ама... она чувство кога ќе попуниш блузи во кои си пливал некад, PRICELESS.
 
Член од
14 јануари 2015
Мислења
7.614
Поени од реакции
12.422
Дневниче,

Почнав во август со надеж за да вежбам сериозно, но излезе да вежбам само еден месец и пак да паузирам, па пак да почнам во Октомври и еве ме 6та недела активно вежбање после долгата пауза и многу изгубена мускулна маса, се враќам во форма. 100ката на бенч пак падна, 210кг преса нозе, 120кг чучањ, 140кг мртво дигање, 8 серии со мои 81кг на разбој по 10 повторувања беа причина 3 дена да имам воспалени лакти, гради и трицепс.
Со лактите и зглобовите и така и така мака мачам, посебно кога имам трицепс на дневен ред и skullcrushers ми се темни пред очи.
Се осеќам доста силен, форсирам моја програма во која ги вежбам по 2 пати секоја мускулна група неделно со што бегам од кардиото, а сепак трошам многу калории, едниот тренинг секогаш пауерлифтерски, другиот волуменски за хипертрофија, минатата недела 7/7 дена тренинг, оваа ќе правам 3 дена пауза поради обврски. Суплементи послабо, она што ми беше останато од креатинот заврши уште незапочнат да го пијам, протеинче уште за 2-3 дена, ЗМА за месец. Мора да се најде нешто пред новава за следни 3 месеци.
Храната ме мачи, посебно додека сум на работа, немам многу време за готвење, уште помалку услов за да носам и готвени оброци, па сеуште еве ме јадам пецива, исто и од благото се немам одречено, но полека го тргам на страна.
Од следна недела ќе правам еден експеримент во рок од 8 недели, па ќе видиме исход :)
 
Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.705
Поени од реакции
1.616
Дневниче,

Почнав во август со надеж за да вежбам сериозно, но излезе да вежбам само еден месец и пак да паузирам, па пак да почнам во Октомври и еве ме 6та недела активно вежбање после долгата пауза и многу изгубена мускулна маса, се враќам во форма. 100ката на бенч пак падна, 210кг преса нозе, 120кг чучањ, 140кг мртво дигање, 8 серии со мои 81кг на разбој по 10 повторувања беа причина 3 дена да имам воспалени лакти, гради и трицепс.
Со лактите и зглобовите и така и така мака мачам, посебно кога имам трицепс на дневен ред и skullcrushers ми се темни пред очи.
Се осеќам доста силен, форсирам моја програма во која ги вежбам по 2 пати секоја мускулна група неделно со што бегам од кардиото, а сепак трошам многу калории, едниот тренинг секогаш пауерлифтерски, другиот волуменски за хипертрофија, минатата недела 7/7 дена тренинг, оваа ќе правам 3 дена пауза поради обврски. Суплементи послабо, она што ми беше останато од креатинот заврши уште незапочнат да го пијам, протеинче уште за 2-3 дена, ЗМА за месец. Мора да се најде нешто пред новава за следни 3 месеци.
Храната ме мачи, посебно додека сум на работа, немам многу време за готвење, уште помалку услов за да носам и готвени оброци, па сеуште еве ме јадам пецива, исто и од благото се немам одречено, но полека го тргам на страна.
Од следна недела ќе правам еден експеримент во рок од 8 недели, па ќе видиме исход :)
Во премиум спорт имаат предновогодишни понуди,не знам за што си,ама масл џуз 2600 е 1990 денари од 4.5 кг...а имаат и простар и креатин 4000 мислам...
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
2.715
Поени од реакции
2.063
Член од
14 јануари 2015
Мислења
7.614
Поени од реакции
12.422
После видеово нема да сакаш уште еден Skullcrusher да направиш до крај на живот: https://www.youtube.com/watch?v=T6G2iE_ECLY
Не ги практикувам многу често, ги правев на почетокот кога почнав да вежбам и осетив проблеми со лактите, па ги прекинав. Сега еднаш во 3 тренинзи ги правам, обично со еднорачен ја правам или пак си правам на разбој, тесен фат...
 

-x-

punished
Член од
2 март 2013
Мислења
1.183
Поени од реакции
836
Еве како стоиме со трицепс играта моментално, не сум бил у теретана 2 недели а не сум се отрезнил месец дена. Знам дека премногу си играм ама јебеш. Варирам помеѓу 77-80кг моментално.

 
Член од
14 јануари 2015
Мислења
7.614
Поени од реакции
12.422
Следи недела предвидена за детоксикација и алкализација од наредната започнувам со MI40 Xtreme 2.0 . Не верувам дека ќе ја издржам во целост финансиски, но обезбедив 4.5 кг протеин за тие 6 недели, креатин монохидрат обезбеден, очекувам да пристигнат аргининот, цитрулин малат, минерали и витамини, во моментов го спремам екселот со храната за првите 2 недели, а тековно ќе ги средам и останатите 4 недели.
Let the game begin :ojeaa:
 
Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.705
Поени од реакции
1.616
Следи недела предвидена за детоксикација и алкализација од наредната започнувам со MI40 Xtreme 2.0 . Не верувам дека ќе ја издржам во целост финансиски, но обезбедив 4.5 кг протеин за тие 6 недели, креатин монохидрат обезбеден, очекувам да пристигнат аргининот, цитрулин малат, минерали и витамини, во моментов го спремам екселот со храната за првите 2 недели, а тековно ќе ги средам и останатите 4 недели.
Let the game begin :ojeaa:
нешто повеќе дај пиши ? и жити се не ми кажувај дека имам на нет,знам дека имам на нет,но сакам прочвакано,за тоа е и форумов.Во кратки црти зошто ти е тоа,и зошто толку многу суплементи,и толку долго(6 недели) и што храна ти треба за тие 6 недели ?
 
Член од
14 јануари 2015
Мислења
7.614
Поени од реакции
12.422
нешто повеќе дај пиши ? и жити се не ми кажувај дека имам на нет,знам дека имам на нет,но сакам прочвакано,за тоа е и форумов.Во кратки црти зошто ти е тоа,и зошто толку многу суплементи,и толку долго(6 недели) и што храна ти треба за тие 6 недели ?
Ја пратив на голем дел од членовите тука оваа програма, не измислувам топла вода во случајов, ја следам програмата со исклучок на храна што е поскапа и храна што не можам да ја јадам, па ја променувам со соодветна.
Не се многу суплементи, проблем е нашиот стандард инаку по канта протеин на 3 недели е таман ако имаш кеш да го купиш, друите суплементи се стандард стимуланс кои е пожелно да ги имаш и како рекреативец, за да не е муабетот џабе вежбај, џабе не седи.
Во порака имаш линк од торентот до оваа програма, таму имаш неколку пдф документи со детален опис што и кога се јаде, како се вежба и колку се вежба.
 
E

Epsilon

Гостин
После мала пауза од фитнесот, поради повреда на раката, се враќам jaci nego ikada и че ја врајчам сајонската форма, ма и нешто појако!
 
Член од
14 јануари 2015
Мислења
7.614
Поени од реакции
12.422
Дневниче:
Моментален статус:
Суплементација: 2 типа веј протеин, едниот изолат, другиот концентрат, Цитрулин малат, аргинин, креатин монохидрат+ зма + витамин Ц.
3 гр протеин по кг телесна тежина, 1гр јаглехидрати по кг телесна тежина, остаток до 2100ккал масти.
Суплементацијава ја осеќам одлично, секој тренинг различна варијација на вежби и тежини, после секој го осеќам воспалението следните 2 дена. Тежини на секоја вежба зголемено, бенчот 100ка х 3 повторувања, мртвото 160кгх 5, чучањ 130кг х 3повторувања.

Цел, крај на Јуни да бидам околу 8% телесни масти и 76кг


Време е за тренинг :vozbud:
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: -x-

-x-

punished
Член од
2 март 2013
Мислења
1.183
Поени од реакции
836
Дојде сезона за чистење, моментално сум на некои 74.5кг, во надеж дека ќе ги има стомачните на 70кг. За разлика од претходниот пат, овој пат планирам малце поспор кат, пошто меракот да ги имам стомачните помина уште претходното лето. Уште сум во онаа фаза каде што плачам за cheating day, така да, pray for me brothers.
 

X3m

Титула по желба
Член од
20 јуни 2007
Мислења
420
Поени од реакции
155
После 20 дена диета со макс 50јх на ден денес направив еден чит од 3 сендвичи со лесковачка и сладолед... незнам зoшто ама многу се каам и мислам дека претходните 20 дена се биле џабе диета :(
 

-x-

punished
Член од
2 март 2013
Мислења
1.183
Поени од реакции
836
После 20 дена диета со макс 50јх на ден денес направив еден чит од 3 сендвичи со лесковачка и сладолед... незнам зoшто ама многу се каам и мислам дека претходните 20 дена се биле џабе диета :(
Па за 20 дена и не се вадат стомачни искрено.. без DNP барем, не.
 
На врв Bottom