Бодибилдинг дневник

S

Stef Bachatero

Гостин
ThrowbackSunday споредба само вратило и мртво кревање и веслање.
#deadlift FTW
picisto-20150411091212-713657.jpg
 
S

Stef Bachatero

Гостин
Today's training
6x6 Squat
6x6 Deadlift
[DOUBLEPOST=1429133516][/DOUBLEPOST]Тренингот се состоеше вежбање на цело тело и тоа:

-Преса за рамења

-Мртво кревање

-Бенч прес

-Чучњеви

-Качување на платформа

-Лулање на руско ѕвоно

-Скокање на јаже

Линк од тренингот.
http://novalek.mk/invidualen-trening-so-sime/
 
Последно уредено од модератор:
Член од
14 јануари 2015
Мислења
7.893
Поени од реакции
13.476
Today's training
6x6 Squat
6x6 Deadlift
[DOUBLEPOST=1429133516][/DOUBLEPOST]Тренингот се состоеше вежбање на цело тело и тоа:

-Преса за рамења

-Мртво кревање

-Бенч прес

-Чучњеви

-Качување на платформа

-Лулање на руско ѕвоно

-Скокање на јаже

Линк од тренингот.
http://novalek.mk/invidualen-trening-so-sime/
https://www.facebook.com/677792905572200/videos/992061727478648/?theater
 
Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.705
Поени од реакции
1.616
Неее бе не е сериозен ? :D колку е ова ОК е друго прашање......но браво за детето.

И ме интересира,гледам и детево,и нашиов личен тренер,при дигање нагоре ги виткаат колената како путка срамежлива...ме интересира дали е тоа нормално ? јас мислам дека не,немам аргументи за поткрепување ама некако ми личи како да е лошо.Јас не сум дигал повеке од 105 кг на чучањ али не сум ги виткал така колената при качување нагоре...?
 
S

Stef Bachatero

Гостин
Бугарија секогаш има добри кревачи на тегови.
 
Член од
14 јануари 2015
Мислења
7.893
Поени од реакции
13.476
Неее бе не е сериозен ? :D колку е ова ОК е друго прашање......но браво за детето.

И ме интересира,гледам и детево,и нашиов личен тренер,при дигање нагоре ги виткаат колената како путка срамежлива...ме интересира дали е тоа нормално ? јас мислам дека не,немам аргументи за поткрепување ама некако ми личи како да е лошо.Јас не сум дигал повеке од 105 кг на чучањ али не сум ги виткал така колената при качување нагоре...?
Абе не дека е ОК, не би требало да прави така, но детето тежи 45кг, а дига 130, плус е само 13години. Сеуште нема ни коска врзано како што треба малиот за такви тежини, али во суштина правилно си ја изведува вежбата, со следните 5кг што ќе ги зголеми, на оваа тежина нема да ги витка така. Претпоставувам дека на 100ка не прави така.
 
Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.705
Поени од реакции
1.616
Абе не дека е ОК, не би требало да прави така, но детето тежи 45кг, а дига 130, плус е само 13години. Сеуште нема ни коска врзано како што треба малиот за такви тежини, али во суштина правилно си ја изведува вежбата, со следните 5кг што ќе ги зголеми, на оваа тежина нема да ги витка така. Претпоставувам дека на 100ка не прави така.
Значи сума-сумарум,не е правилно да се прави така чучањ ?
 
Член од
14 јануари 2015
Мислења
7.893
Поени од реакции
13.476
Значи сума-сумарум,не е правилно да се прави така чучањ ?
Сума сумарум, кога пробуваш да си собориш свој рекорд ќе направиш некогаш и така. Али на подолг период не, очигледно е дека му е премногу тежина кога има мака при исправањето, тој дел е најтежок при чучањ.
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.245
Значи сума-сумарум,не е правилно да се прави така чучањ ?
Не е ни правилно ни не правилно, кога се форсираат килажи нормално е да не изгледа перфектно формата. Според федерациите кои оценуваат дали движењето е валидно или не ова се признава, а е и прилично честа работа што ја прават повеќе пауерлифтери кога поставуваат рекорди. Има врска со поставување на ногата во положба во која е посилна, со придвужување на коленото навнатре (во валгус положба) тогаш задната ложа е поставена во по супериорна положба во која е посилна и овозможува повеќе сила при чучањ. Инаку за почетник секако не се препорачува така да го увежбува чучањот, но оној кој веќе е подолго време во спортот и ја има совладано техниката, може да си дозволи да ја прекрши во своја корист.
 

-x-

punished
Член од
2 март 2013
Мислења
1.184
Поени од реакции
836
Zapochnav eksperiment, teretana pauzirana momentalno.

Mesec dena kje se posvetam samo na Calisthenics i trchanje, a u tie mesec dena kje gledam da snizham najvishe bodyfat shto mozham. Imam odredeni skills vo koi shto sakam da naprednam i da se posvetam, veruvam ova e pravilna odluka

Sent from my D5103 using Tapatalk
 
Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.705
Поени од реакции
1.616
Почнав крос фит,сметам дека ќе ми се најде многу повеќе неголи обична теретана,и во вештината што ја тренирам и во тоа што сакам да го работам....па ќе видиме како ќе иде :)
 

-x-

punished
Член од
2 март 2013
Мислења
1.184
Поени од реакции
836
Почнав крос фит,сметам дека ќе ми се најде многу повеќе неголи обична теретана,и во вештината што ја тренирам и во тоа што сакам да го работам....па ќе видиме како ќе иде :)
Samo nemoj onaa pullup forma da ja pravish te molam, hahaha :)

Sent from my D5103 using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom