Бодибилдинг дневник

Член од
22 јули 2015
Мислења
577
Поени од реакции
417
Некни сум си ибал мајката вежбајќи грб. Нешто како изнервиран, слушалките на ушињата, вежбање скоро без паузи, па на крајот земав и трчав на траките. Вчера такво воспаление на грбот, цела вечер не сум можел да заспам, дури у 8:30 сабајле сум заспал кога се намачкав со тие геловите на база на ментол што се.. 2 дена се тровам со магнезиуми, ибупрофени, наклофени, аспирини, не поминува за жива глава.. прв пат такво воспаление во 6 годишната кариера.
Пазете како вежбате :icon_lol:, никој нигде не ве брза.
Само тегнење, ни ибупрофен ни ништо. Земи топка од оние големите и тегни го грбот 15-20тина минути.
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
2.840
Поени од реакции
2.241
Не ми се верува колку ми ослабеле нозете.. После нешто повеќе од две години почнав пак во теретана, денес leg day. Овие две години немав ни еднаш вежбано нозе, освен 2 пати што бев до врв на Водно :toe:

Вадам тоа табелите од порано, гледам на чучањ последно запишано 80 кила, 3 серии по 10. Си викам ај да не форсирам од прв ден, ќе ставам прво 20 колку за загревање. Правам прва серија, пукам 12 ама нешто тешко ми иде. Ај, дека незагреан, ставам уште 20, вкупно 40, плус шипката. Едвај со мучење успеав 2 серии по 6 пати, нозеве мртви! Напраив уште неколку глупи вежби на машините и толку од мене..

Се влечам накај дома ко зомби и си мислам како е можно толку да се ослаби, со оглед на тоа што во бенч, мртво и други вежби од горен дел не сум скоро ич ослабен. Ама од друга страна склековите и згибовите што ги правев последниве две години си ја вршеле работата, а нозеве атрофирале :pos:
Сега се надевам на мускулна меморија па ваљда ќе се вратам за брзо. Утре и задутре ќе биде весело, time to embrace the DOMS :D
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
2.840
Поени од реакции
2.241
Задња ложа уште малце ме боли од тренингот во петокот, али добро е, најлошото помина.

Денес беше push day, добра сесија изгурав. Имаше нешто повеќе гужва од обично, ваљда дека неработен, ама после некое време се подиспразни. Ме мрзеше да вежбам стомачни, мора тоа да почнам од следен тренинг. Само треба да видам некоја добра вежба што ќе предизвика хипертрофија на стомачните, а не само виткање без видлив ефект..

Дојдов дома, пуштив една фотка на инста, јадев нешто брокула, боранија и ослиќ, со малце Грахам лепче. И сега си пијам јува. Што нема везе со бодибилдинг, али тоа време од годината е јбг :)
 
Член од
24 јули 2020
Мислења
265
Поени од реакции
399
Денес беше Upper body Hypertrophy (мала тежина) :

1. Push Ups ,5 сета , max reps , разни варијации
2. Dips 2 сета , max reps
3. High Cable Flyes 3 сета , 12-15 reps ; Low cable flyes 2 сета , 12-15 reps
4. Rocking Lat Pull Downs 3 сета , 12-15 reps ; Pull Ups 2 сета max reps
5. Cable Rows 3 сета , 12-15reps ; Renegade Rows 2 сета 10 reps
6. Arnold Press 4 сета , 12 reps
7. Delt Trifecta 3 сета , max reps
8. Spider Culrs 3 сета , 12 reps
9. Triceps Pulldowns 3 сета ,12 reps
10. Super set : Laying Cable curls + Triceps Kicksbacks 10+10 reps, 3 сета
11. Shrugs , 3 сета 15 reps


Финиш

HIIT прв круг, 2 кружни, 40 sec On, 20 sec OFF :

1. Platform Jumps
2. High Knees
3. Burpees
4. Kettlebell Swings

HIIT прв круг, 2 кружни, 40 sec On, 20 sec OFF :

1. Skaters
2. Plank Jack Knee ins
3. Mountain Climbers
4. Plank Punches


И попладнето 8-9 км hiking

*
 
Член од
25 септември 2016
Мислења
760
Поени од реакции
889
Денес беше Upper body Hypertrophy (мала тежина) :

1. Push Ups ,5 сета , max reps , разни варијации
2. Dips 2 сета , max reps
3. High Cable Flyes 3 сета , 12-15 reps ; Low cable flyes 2 сета , 12-15 reps
4. Rocking Lat Pull Downs 3 сета , 12-15 reps ; Pull Ups 2 сета max reps
5. Cable Rows 3 сета , 12-15reps ; Renegade Rows 2 сета 10 reps
6. Arnold Press 4 сета , 12 reps
7. Delt Trifecta 3 сета , max reps
8. Spider Culrs 3 сета , 12 reps
9. Triceps Pulldowns 3 сета ,12 reps
10. Super set : Laying Cable curls + Triceps Kicksbacks 10+10 reps, 3 сета
11. Shrugs , 3 сета 15 reps


Финиш

HIIT прв круг, 2 кружни, 40 sec On, 20 sec OFF :

1. Platform Jumps
2. High Knees
3. Burpees
4. Kettlebell Swings

HIIT прв круг, 2 кружни, 40 sec On, 20 sec OFF :

1. Skaters
2. Plank Jack Knee ins
3. Mountain Climbers
4. Plank Punches


И попладнето 8-9 км hiking

*
Натуралец си? Внес на макроси, искуство?
 
Член од
24 јули 2020
Мислења
265
Поени од реакции
399
Натуралец си? Внес на макроси, искуство?
Да, 16 год искуство.
Не пазам ептен, освен гледам да сум минимум околу 100г протеин на ден.
Не ми е целта градење голем мускул.
Фитнес тело е целта.
 
Член од
14 јануари 2015
Мислења
8.137
Поени од реакции
14.246
Прв тренинг после долга пауза, сериозни повреди/физиотерапии, корона и килограми кои треба да се скинат :свиркам:
За почеток планот е HIIT кардио во домашни услови со теткиве 3 пати неделно, и по план 3 пати тежински тренинг со свои килажи - ова дури да помине короната.
Здравје после тоа планот е пливање во комбинација со 1-2 пати неделно теретана или пак со своја тежина.

Храната уште во фаза на тестирање, веројатно за почеток само 300-400ккал калориски дефицит, намалување на јаглехидратите и зголемување на протеините + intermittent fasting, а за понатаму ќе ја прилагодувам по потреба.
Се надевам следно пишување ќе биде на 3 месеци континуирано вежбање и остварен прв milestone.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom