Блуз

Член од
28 мај 2008
Мислења
3.234
Поени од реакции
4.102
Една од најдобрите инструментали изведби воопшто:

За B.B. King и нема шо многу да се каже, едноставно е КРАЛ на блузот... видеово кажува се’:

И морам да го спомнам Tony Joe White. Типов свири преку 40 години и има стварно добри албуми извадено, еден од најслушаните изведувачи ми е... Enjoy:


Оваа ми е една од поубавите:
 

^^GoRiLLaZ^^

Happiness...?
Член од
25 јануари 2007
Мислења
4.134
Поени од реакции
5.417
Нешто најново од Игор и Харе, изведено на 19 Февруари 2012. Звучи прекрасно! (y)


Оние кој сакаат да ја гледаат репризата... е утре (Среда, 22 Февруари 2012) во 13:45 часот на МТВ.
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
1.942
Поени од реакции
1.749


За мене овој е најголемиот блузер на сите времиња. Не знам колку од вас имаат воопшто слушнато за него, ама ова е прав блуз со прекрасна експресија на чувства.
 

Shorty

Вансериски
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.273
Поени од реакции
1.465
ББ Кинг е од поновите блузери у споредба со оние првите кои стварно крвави и морбидни текстови имале. :D
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.436
Поени од реакции
15.312

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.911
Поени од реакции
31.207
Death Letter!​
Skip James, Sleepy John Estes, Mississippi John Hurt, RL Burnside, Hawling Wolf Charley Patton, Lightin Hopkins, Willie Dixon, Sony boy, Blind Lemon Jefferson.... редици и редици​
Што е блуз? Еве што е:​
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.436
Поени од реакции
15.312
The Story of the Blues - From Blind Melon To BB King

The Story of the Blues traces the four principal traditions of blues music, Blues from Country Blues, Urban Blues, Country Blues and Electric Blues and also its significant contribution to the development of jazz, rock music and country western.

 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.697
Поени од реакции
3.047
Q: Why so blue?
A: Robert Johnson got himself dead!
Q: So? We still got the blues!
A: My point exactly.
 
На врв Bottom