Би сакал/а да патувам во...

ЈуријАркадиевич

Модератор
Член од
10 мај 2010
Мислења
945
Поени од реакции
3.576
Јас сакам да отидам во Буенос Аирес и Истанбул. Пред се, е влијание книжевно. Па, така восхитен сум Јужна Америка, народот, боите, музиката... Аргентина ми предничи, а Кортасар е виновникот. Истанбул, поради Орхан Памук. Музеј на невиноста нека ми е водич низ Истанбул, а патеписите негови нека ми се сликите и доволно е.
 

Nuneee

Nune
Член од
27 декември 2009
Мислења
449
Поени од реакции
29
Јас сакам да отидам во Буенос Аирес и Истанбул. Пред се, е влијание книжевно. Па, така восхитен сум Јужна Америка, народот, боите, музиката... Аргентина ми предничи, а Кортасар е виновникот. Истанбул, поради Орхан Памук. Музеј на невиноста нека ми е водич низ Истанбул, а патеписите негови нека ми се сликите и доволно е.
Не, не, не!!! Никако во Истанбул. Таму - во никој случај. Ќе се заљубиш и кога ќе се вратиш, ќе го сонуваш босфорот секоја ноќ...
А па Јужна Америка? Народот, културата... Пишував дипломска на тема „Патагонија“ (на братучедка) и работите што ги читав за регионот... Any comment would be sufficient :unsure:
 

ЈуријАркадиевич

Модератор
Член од
10 мај 2010
Мислења
945
Поени од реакции
3.576
Претпоставувам колку е убаво, имам гледано пар репортажи и за двата града и само уживав. :) За такви нешта не барам коментари, како и што кажа, излишни се.
 
Член од
2 август 2011
Мислења
139
Поени од реакции
44
bi sakala da odam najveke vo AVSTRALIJA em da ja razgledam em da se vidam so bratucetmi od vujko dete no bi sakala da gi posetam i XAVAITE, EGIPED PA I AVGANISTAN vo bogatiot del zosto da ne.(y)
 

nameleess

N/a
Член од
9 јануари 2010
Мислења
299
Поени од реакции
25
сакам да патувам во градовиве низ Македонија во кои сеуште не сум бил, за подалеку не сум размислувал многу, да ја прошетам татковината па за надвор ќе му ја мислиме подоцна
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
17.799
Поени од реакции
28.174
сакам да патувам во градовиве низ Македонија во кои сеуште не сум бил, за подалеку не сум размислувал многу, да ја прошетам татковината па за надвор ќе му ја мислиме подоцна
Отсекогаш мислев патриотизмот е ирационална емоција која резултира со погрешно канализиран национализам.
И секогаш ме фасцинираат вакви постови и сфаќања, каде оваа емоција ве става во делузија каде некој Б град, што нема да го разликуваш од билокој Б град од земја со горчливо смешна економија, е интересен за посетување и желби за билокаква експлорација на истиот.

Сфаќам љубопитност и се тоа, еј.. поминувам низ Прилеп. Чекај да разгледам, првпат минувам.
О....к, 70 посто имаат ниви во двор. Кул. Се надевам Гостивар има поголеми атракции!

Посебно во тема каде може да посакате билокаде..
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.265
Поени од реакции
8.229
Отсекогаш мислев патриотизмот е ирационална емоција која резултира со погрешно канализиран национализам.
И секогаш ме фасцинираат вакви постови и сфаќања, каде оваа емоција ве става во делузија каде некој Б град, што нема да го разликуваш од билокој Б град од земја со горчливо смешна економија, е интересен за посетување и желби за билокаква експлорација на истиот.

Сфаќам љубопитност и се тоа, еј.. поминувам низ Прилеп. Чекај да разгледам, првпат минувам.
О....к, 70 посто имаат ниви во двор. Кул. Се надевам Гостивар има поголеми атракции!

Посебно во тема каде може да посакате билокаде..
Врска ти нема муабетов.
 
Член од
2 август 2011
Мислења
291
Поени од реакции
485
Отсекогаш мислев патриотизмот е ирационална емоција која резултира со погрешно канализиран национализам.
И секогаш ме фасцинираат вакви постови и сфаќања, каде оваа емоција ве става во делузија каде некој Б град, што нема да го разликуваш од билокој Б град од земја со горчливо смешна економија, е интересен за посетување и желби за билокаква експлорација на истиот.

Сфаќам љубопитност и се тоа, еј.. поминувам низ Прилеп. Чекај да разгледам, првпат минувам.
О....к, 70 посто имаат ниви во двор. Кул. Се надевам Гостивар има поголеми атракции!

Посебно во тема каде може да посакате билокаде..

Вистинита и интересна анлиза.
Инаку сакам да патувам во Ирска.
 
На врв Bottom