Би сакал/а да патувам во...

M-1

Добро утро Махачкала!
Член од
6 септември 2010
Мислења
4.243
Поени од реакции
7.363
Гдиња, Гдањск, Познањ, Краков, Варшава, Санкт Петербург, Калинград, Владивосток, Новосибирск, Бајкалско Езеро, Глазгов, Единбург, Данди, Копенхаген, Осака, Токијо и Пјонгјанг.
 

Prince

PsyTrance, Musica Psychedelica
Член од
22 јуни 2007
Мислења
1.160
Поени од реакции
2.987
Амстердам, Берлин, Прага... Првa авантура шо ќе можам да си ја дозволам ќе е во некој од овие три :)
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.296
Поени од реакции
5.864
Рим, Париз, Лондон во една тура би сакал да ги поминам инаку многу места од Германија и Австрија еден роудтрип, Египет би сакал да го видам а Тибет ми е врвот и таму би сакал да сум неколку месеци. :)
 

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.857
Поени од реакции
7.241
Јас на пример во план мие да одам со кола со девојката до Словенија преку Србија не е лошо и Хрватска, бидејќи има убави места за да се посетат...

Но најголем сон ми е да појдам во Северна Кореја некако толку многу ми се допаѓа земјата тоа чудо некое. Имаат многу поинаков начин на живеење плус самата земја има многу убави пространства и села кои вредат да се посетат.

Друга земја исто така е Монголија.

Монголија е многу занимлива земја, самите луѓе имаат интересен начин на живот повеќето од нив преку три пати се преселуваат и цело време се во движење немаат куќи какп тука туку со нивните шатори се преселуваат што мене тоа многу ми се допаѓа. Додека пак тие што имаат куќи живеат најчесто во планининските предели каде најчесто може да се стигне само со моторче.
 
A

Antigona

Гостин
Би сакала да патувам во Лихтенштајн




Лихтенштајн - алпска држава во Западна Европа, што се граничи со Швајцарија и Австрија, и каде последното убиство било регистрирано во 1997-ма. Плус, совршена за одмор.

- Во Лихтенштајн криминал скоро и да нема. Во земјата има само неколку затвореници, а секој осуден на затворска казна подолга од две години ја одлежува во Австрија.

- Еднаш годишно сите жители на земјата се повикуваат на забава - на пиво во градините дворецот Вадуц.



- Лихтенштајн е водечки светски производител на вештачки заби. Компанијата Ivoclar Vivadent има удел на светскиот пазар од 20%.

- Пред неколку години во земјата бил воведен прирачник за однесување за доселениците. Во него се препорачува луѓето да бидат тивки додека трае официјалното време за ручек од 12 до 13.30 часот.

- Лихтенштајн е најмала држава каде се зборува германски јазик. Често ја нарекуваат „рај за даноци“.

 

The Ocean

Money. Power. Glory.
Член од
4 февруари 2016
Мислења
140
Поени од реакции
66
Не знaм oд кaде дa пoчнaм.
Милaнo, Бaрселoнa, Пaриз, Лoндoн, Абу Дaби, Микoнoс, Истaнбул, Мaјaми, Мaлибу, Лoс Анџелес, Ибицa, Мелбурн... мислaм, секaде.
 

Phoenixx

The Last Pharaoh
Член од
9 ноември 2015
Мислења
788
Поени од реакции
956
Izrael, Egipet...
Texas, Florida, California...
Anglija, Skotska...
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.951
Поени од реакции
5.508
Па сега ми се вртат Данска, Норвешка, Шведска, Холандија, Австрија, Перу, САД, Канада, Англија, Португалија... има многу места за псетување :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom