Барате некој закон?

Член од
14 јули 2016
Мислења
7
Поени од реакции
0
Здраво
Барам закон кој појаснува што значи службен влез. Имено дел од мој имот државата го има дадено на заем на други за пат/пролаз до нивен имот. Би сакал да знам што опфаќа овај закон. Дали некој познава вакво нешто?
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.758
Поени од реакции
642
Мора да има право на нужен премин - закон за сопственост и други стварни права
 
Член од
22 јули 2011
Мислења
1.007
Поени од реакции
1.128
Каде има да се најде табела или шема или некоја ранг листа со одредби, на кој работник колку точно му следуваат денови на годишен одмор според износот на работен стаз?

Нели 20 денови е минимумот на годишен одмор, но пример ми треба за некој кој има 25 години работно искуство колку му следува, а колку му следуваат слободни денови на некој со пример 37 години работно искуство?

Молам одговор. Во закон за работни односи ова го нема за тие табели и шеми, ми треба ова да го најдам.
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.377
Поени од реакции
5.293
Ne e zakon, se raboti za sudski proces. Navodno, dobro poznat vo pravo I filozofija. Bi bil blagodaren ako nekoj pravnik moze da mi posoci kade mozam da procitam podetalno.
Znaci, Anglija, mislam 19 vek. Ima brodolom pri sto prezivuvaat kapetan, 2 oficeri, I 1 decko, obicen mornar. Posle 20-tina dena na camec, bez hrana na otvoreno more, go ubivaat I jadat mornarot. Na kraj, se spasuvaat no gi sudat za ubistvo. Cel grad gi brani, oficerite bile vidni luge, familijarni, dodeka mornarot bil sirak, bez nikogo. Poradi site okolnosti, procesot bil poznat. Na kraj se osudeni. Inaku, sudskiot proces go nosi imeto na brodot, uste se izucuval vo filozofija
 

meazza

lo §ono in†eri§†a
Член од
30 јануари 2007
Мислења
6.987
Поени од реакции
1.059
Ми треба дел од законот за приватизација и закуп на градежно земјиште. Мислам дека е член 28г став 2.

Делот за промена на барателот за приватизација на земјиште во сопственост на РМ.

Screenshot_20210730_085616_com.android.chrome.jpg
 
Член од
14 ноември 2008
Мислења
35
Поени од реакции
4
Дечки може е оф топик но дали ја има некој книга од Кимо Чавдар "Тужби
ТУЖБИ на граѓанското и трговското право и во работните и во управните спорови (примери, прописи, објаснувања и судска практика) во pdf формат да ми ја препрати?
 
Член од
12 март 2009
Мислења
18.966
Поени од реакции
14.567
Без да има важечка возачка дозвола, детето на возраст од 17 години, на 27 јануари во вечерните часови, управувало автомобил „Фолксваген голф“, сопственост на неговиот татко. Притоа, не се придржувал кон прописите и со тоа го загрозил јавниот сообраќај, доведувајќи го во опасност животот на луѓето.

од кога си измислија дека и постар малолетник е дете ????????? Законот, уште од ехЈу, ги ослободува од кривична одговорност децата ДО 14години, за постарите има малолетнички домови и затбори, а ако е поголема казна си ја дослужува по 18 во обичен затвор... пред неколку години беша згазен докторот од клинички, малолетник од 16г, не само што воопшто не одговараше тој, туку ни неговите родителикој му дале ОРУЖЈЕ - џип, беа сокриени и заштитени...
а пак малолетници се процесуират за лажна дојава за бомба на интернет ???
 

Miss.Independent

Me,Myself & I
Член од
26 јуни 2013
Мислења
1.356
Поени од реакции
3.335
Без да има важечка возачка дозвола, детето на возраст од 17 години, на 27 јануари во вечерните часови, управувало автомобил „Фолксваген голф“, сопственост на неговиот татко. Притоа, не се придржувал кон прописите и со тоа го загрозил јавниот сообраќај, доведувајќи го во опасност животот на луѓето.

од кога си измислија дека и постар малолетник е дете ????????? Законот, уште од ехЈу, ги ослободува од кривична одговорност децата ДО 14години, за постарите има малолетнички домови и затбори, а ако е поголема казна си ја дослужува по 18 во обичен затвор... пред неколку години беша згазен докторот од клинички, малолетник од 16г, не само што воопшто не одговараше тој, туку ни неговите родителикој му дале ОРУЖЈЕ - џип, беа сокриени и заштитени...
а пак малолетници се процесуират за лажна дојава за бомба на интернет ???

Сликава подолу е од Закон за малолетничка правда ако не се лажам 2007 е донесен а може и малку подоцна и не сум сигурна дали ова за постар малолетник е со дополнување или не.
Може да му изречат малолетнички затвор (што нема во никој случај), парична казна или забрана за управување со кола.

Инаку не сум во тек јас со настаниве сакаш да кажеш дека дечкото што го прегази докторов не доби ништо??
И ова за бомбиве некој фатен е или? Јас последно нешто што слушнав беше за дете некое не знам основно или помало..

Мене законов ми е некако многу комплексен различни термини различни мерки, исклучоци, посебени заштити посебни одредби хаос...

Screenshot_6.png
 
Член од
12 март 2009
Мислења
18.966
Поени од реакции
14.567
Сликава подолу е од Закон за малолетничка правда ако не се лажам 2007 е донесен а може и малку подоцна и не сум сигурна дали ова за постар малолетник е со дополнување или не.
Може да му изречат малолетнички затвор (што нема во никој случај), парична казна или забрана за управување со кола.

Инаку не сум во тек јас со настаниве сакаш да кажеш дека дечкото што го прегази докторов не доби ништо??
И ова за бомбиве некој фатен е или? Јас последно нешто што слушнав беше за дете некое не знам основно или помало..

Мене законов ми е некако многу комплексен различни термини различни мерки, исклучоци, посебени заштити посебни одредби хаос...

Прегледај го приврзокот 364334
најголем дебилизам е што сакаа до скоро да дозволат управување со моторно возило над 16 години :facepalm:
Конвенција за правата на децата не ја знам, но знам дека во УСА и застрелуваат малолетници со оружје... бај тхе веј, пред 6? години, беа сериозно застрелани малолетници во Струмица, кој само бегаа, а беа бркани зошто одврзале и веслале со некој самоделски пловен објект на пријателот на началникот Примослав, а всушност тој требаше да одговара за оставање на јавен простор нехомологирано и нерегистрирано и опасно возило..
патем малолетникот што го згази докторот кај Водњанска мува не го полаза а и родителите блиски до властта беа заштитени, а докторот кој едвам куртули мораше Приватно од џеб да плати лечењето во Словенија, фонд не му плати а МВР не му дозволи да ги тужи виновниците !!!!!!
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
18.260
Поени од реакции
32.146
Здраво ќе ми треба совет и инфо како би се движел следниот случај:
пред неколку месеци бев провоциран од лице на улица пред влезот на мојот дом. Вратив на провокациите со нељубезни зборови но не се доближив до истиот човек при што си влегов во домот.
После една недела доаѓа полиција да состави записник бидејќи истото лице ме пријавило во полиција и извадило лекарско уверение дека е физички нападнато.
Физички не се ни доближив до лицето а не да го нападнам.
Сега имам покана за на суд за нарушување на јавен ред и мир.

Бидејќи немам никакво искуство со судови, дали некој би можел да каже во која насока би се движел случајот?
ангажирав адвокат но неговиот став е дека се е во рацете на судијата, засега нема сведоци а и да се појават би биле лажни бидејќи во моментот на неговите навреди немаше никој.

Од искуство што следува?
...штом така ти кажал твојот адвокат, поарно остави го, законот има полно дупки и способноста на адвокатот е од важна улога, а не „во рацете на судија“, поарно сам ќе се справиш, а не со таков коркач адвокат колку да ти ги земе парите, тоа не е адвокат, леле!

...ако е навистина како што пишуваш, тој што те пријавил, зависи која националност е, која партиска припадност зошто затоа е и „силен“ и те пријавил, дополнително кој лекар „го прегледал“ и дали воопшто имал повреди или самиот се самоповредил да има доказ да лекарот напише белешка, па сега штом дошле во твојот дом полиција да состави записник, треба сега ти да одиш во полиција и да пријавиш вознемирување и лажно осудување од особата која те пријавила и да ја кажеш и ти твојата приказна на полиција и да дадеш исто пријава за лажно осудување за физичка повреда, а ти не си се доближил до него, дополнително праќајќи полиција те вознемири психички и тебе и твоето семејство.
... или ако го познаваш лицето со кој се искаравте да му одиш дома и да се договориш да ти ја тргне пријавата, да ја смирите топката, да речеме да се извиниш ако е постар од тебе или да направиш муабет да му објасниш дека со лажење нема правда добие, као двајцата криви, нешто да попуштиш и ти да не се влечеш по судови и дополнителни нервози!
 
Последно уредено:
Член од
9 јуни 2006
Мислења
62
Поени од реакции
3
2171.jpg
Ова важи или не,ФЗОМ за непл придонеси дава физ лице на извршител,има право или не.
Ако има право,а се работи за долг од 2009 г,важи ли сеуште законот за отпис на каматите и репрограмирање
CL 51.jpg
благодарам,
 
Член од
22 јули 2011
Мислења
1.007
Поени од реакции
1.128
Почитувани членови на форумов, доколку некој ги има законските измени и дополнувања на законот за работни односи објавени во Службен весник под број: 111 од 30.05.2023 година, ве замолувам да ги споделите и да ми ги испратите тие последни законски измени и дополнувања на законот за работни односи.
 

Флеш

Демодератор
Член од
23 март 2009
Мислења
10.177
Поени од реакции
10.338
Почитувани членови на форумов, доколку некој ги има законските измени и дополнувања на законот за работни односи објавени во Службен весник под број: 111 од 30.05.2023 година, ве замолувам да ги споделите и да ми ги испратите тие последни законски измени и дополнувања на законот за работни односи.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom