Барате некој закон?

Член од
23 ноември 2016
Мислења
104
Поени од реакции
45
Кај можам да ги најдам законите за тендери во однос на училиштата, мислам дека се класифицирани во законите за јавни набавки?
 

Итар Пејо

Слободен Радикал
Член од
10 октомври 2011
Мислења
734
Поени од реакции
660
Повеќе прашања имам :)
1. Дали после 6 месеци поминати во редовен работен однос ме следува к-15 од фирмата во која што сум работел ако дадам отказ?
2. Дали е некако утврдено со закон право на неплатен одмор, т.е. дали работодавецот е должен да ми даде ако барам или по нивни избор е тоа?
3. Дали по завршувањето на неплатениот одмор работодавецот е должен да ме врати на работа на истото работно место или може да не ме врати воопшто?
4. Ако користам неплатен одмор од да речеме 3 месеци а претходно сум бил вработен на неопределено 6 месеци во тековната година дали ме следува годишен одмор?
 
Член од
13 март 2014
Мислења
687
Поени од реакции
142
Dali ako nekoj mi vrti od nepoznat broj i me voznemiruva mozam da tuzam?
Mojot broj e davan od nekoj lazen profil po grupite, vo smisla kao demek sum nudela uslugi, pa mi vrtat sekakvi? Pomos ve molam, dali ke mora preku vestacenje da se odi, dali nekoj ima nekakvo info, se javiv vo policija samo cisto informativno da prasam, mi rekoa deka ne se tie nadlezni za toa, ako imas 500E odfazla da terame procedura, bidejki odi preku vestak vo Srbija seto toa itn itn, pa dali e vistina ili samo sakaa da me otkacat?
 

baramrabota1

Nesuden PRAVNIK
Член од
26 септември 2017
Мислења
133
Поени од реакции
11
Здраво на сите. Може ли некој да ми каже следно: Поднесов барање за БЕСПЛАТНА ПРАВНА ПОМОШ... ги исполнувам условите.. соц.случај , ама Министерство ме одби... Дека барањето било за спор во врска со НПН ?!?!?!
 

jovankrstevski1

ТАТА_МАТА
Член од
2 декември 2012
Мислења
844
Поени од реакции
565
Здраво на сите. Може ли некој да ми каже следно: Поднесов барање за БЕСПЛАТНА ПРАВНА ПОМОШ... ги исполнувам условите.. соц.случај , ама Министерство ме одби... Дека барањето било за спор во врска со НПН ?!?!?!
Контактирај ја асоцијацијата на млади правници можеби ќе ти помогнат
 

baramrabota1

Nesuden PRAVNIK
Член од
26 септември 2017
Мислења
133
Поени од реакции
11
Контактирај ја асоцијацијата на млади правници можеби ќе ти помогнат
Пробано е тоа пријателе......тие ми помогнаа околу поднесување на барање за БПП ама не можат повеке. Мислам дека као некој да им врши притисок.....
Само рекоа дека толку од нив .....[DOUBLEPOST=1541293306][/DOUBLEPOST]Па ајде вака : Дали предлогот за извршување по Судски платен налог од 2003г после 13 годишно талкање низ судовите може денес да се смета за НАВРЕМе ПОДНЕСЕНА ТУЖБА која не застарува, а самиот предлог за извршување нема елементи на тужба ????
 
Последно уредено:
Член од
12 март 2009
Мислења
18.957
Поени од реакции
14.559
ИМА ЛИ ЗАКОН ВО ова банана држава ???

http://service.aerodrom.gov.mk/index.php?strana=vidi&id=6006

Ве молам да ми се врати возило рено клио подигнато на 04.04.2014 од паркинг на В.Смилевски -Бато 65. Возилото е неосновано подигнато од паркингот а не се наоѓало на тревна површина,тротоар и не го загрозувало сообраќајот.Не постои законска регулатива ниту било каков правен акт за одземање и е направен прекршок од лице кое издало налог , односно направило кражба на возило.Ви се молам возилото да се врати во рок од 15 дена на истиот паркинг.Во спротивно ќе бидам принуден да ги известам сите медиуми и поднесам кривична пријава за кражба . Однапред благодарам за разбирањето и поддршката

ОДговор од Општината :

Почитувани, Ве замолуваме да се обратите до одговорното лице во ЈП Градски паркинг. Контакт Кочо 072/306-941. Ви благодариме што го користевте граѓанскиот сервис центар на Општина Аеродром.

И сега овој оставил на ЈАВЕН Паркинг НЕРЕГИСТРИРАНО возило, веројатно и без Таблици, и наводно ЗАКОН го ШТИТИ !!, наместо ДА МУ НАПЛАТАТ што му го однеле во ОТПАД !!

а сите ние ќе плаќаме регистрација, има таму за патишта, а кога ќе дојдеш ДОМА нема каде да паркираш, бидејќи некој си го узурпирал Паркингот како ОТПАД !!

и сега како во ОПШТИНА ЦЕНТАР е ЕДЕН ЗАКОН а во ОПШТИНА АЕРОДРОМ ДРУГ ЗАКОН????

каква Европска Унија, ние сме за Тунгузија... се откри и за Оџаците дека НЕМАЛО закон , инспекција не може да казнува
 
Член од
24 декември 2013
Мислења
448
Поени од реакции
622
Dali IMA donesen zakon za surogat majka? Dali IMA pravo maz da si angazira surogat majka za da dobie potomstvo?
 

X3m

Титула по желба
Член од
20 јуни 2007
Мислења
445
Поени од реакции
177
Со кој закон/правилник е регулирано правото на субвенции во земјоделието ? Поконкретно ми треба за субвенции за стар лозов насад.
 
Последно уредено:
Член од
28 март 2006
Мислења
17.615
Поени од реакции
11.981
Со кој закон/правилник е регулирано правото на субвенции во земјоделието ? Поконкретно ми треба за субвенции за стар лозов насад.
Според Законот за земјоделство и рурален развој, член 47
http://zpis.gov.mk/Upload/Documents/Zakon za zemjodelstvo i ruralen razvoj mart 2017.pdf
на страната на Агенцијата за финанс. поддршка во земјоделството постојат уредби, упатства за корисници и поблиски критериуми за директни плаќања, конкретно 2019

http://www.ipardpa.gov.mk/Root/mak/_docs/Programi/Subvencii/Упатство за корисници 2019.pdf
http://www.ipardpa.gov.mk/Root/mak/_docs/Programi/Subvencii/Uredba za pobliskite kriteriumi za direktnite plakanja 08022019.pdf
 

kalimero456

Имам 100 проблеми а 1 ми е пари а пари немам 1312
Член од
7 ноември 2019
Мислења
3.504
Поени од реакции
3.727
KOMSIJATA GRADI I IZLEZE OD PROEKTOT ISPUSTI STREA BETONSKA NA SAMATA MEGA SO MENE ZNACI PO MOJA PRIJAVA , IZLEZE GRADEZNIOT INSPEKTOR I KONSTATIRA VON PROEKTANSKA GRADBA MU NALOZI SO RESENIE VO ROK OD 30 DENA DA JA OTSTRANI POMINAA 4 MESECI TOJ NAPRAVIL IZMENA NA PLANOT NO SEPAK I VO IZMENATA NE MU DOZVOLILE DA OSTANE STREATA TUKU MU IZDALE NOVO RESENIE ZA OTSTRANUVANJE OD 30 DENA NA 31-10-2019 ,IMA MILON PROPUSTI VO NEGOVATA GRADBA NO ME INTERESIRA DALI SMEE DA PRODOLZI DA GRADI KOGA IMA RESENIE ZA OTSTRANUVANJE OD 30 DENA KOI SE PRI KRAJ ZA ISTEKUVANJE ,INAKU SE RABOTI ZA ISTA K.P ----- O.K----
 

kalimero456

Имам 100 проблеми а 1 ми е пари а пари немам 1312
Член од
7 ноември 2019
Мислења
3.504
Поени од реакции
3.727
DALI IMA ZAKON KOJ MU DAVA ZA PRAVO DA PRODOLZI SO GRADBA IAKU GRADEZNIOT INSPEKTOR MU NALOZIL SO RESENIE DA OTSTRANI DEL OD GRADBATA BIDEJKI NE MU E OPFATENA SO OSNOVNIOT PROEKT IMA RESENIE ZA OTSTRANUVANJE VO ROK OD 30 DENA , NO TOJ SEPAK GRADI I NE OTSTRANUVA-KAZNI,KADE DA SE PRIJAVI? I STO PO ISTEKOT NA 30 DENA ?
 
Член од
22 јули 2015
Мислења
607
Поени од реакции
493
DALI IMA ZAKON KOJ MU DAVA ZA PRAVO DA PRODOLZI SO GRADBA IAKU GRADEZNIOT INSPEKTOR MU NALOZIL SO RESENIE DA OTSTRANI DEL OD GRADBATA BIDEJKI NE MU E OPFATENA SO OSNOVNIOT PROEKT IMA RESENIE ZA OTSTRANUVANJE VO ROK OD 30 DENA , NO TOJ SEPAK GRADI I NE OTSTRANUVA-KAZNI,KADE DA SE PRIJAVI? I STO PO ISTEKOT NA 30 DENA ?
Kога гледаш дека никој не ти одговорил, прашај адвокат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom