Барате некој закон?

Дискусија во форумот 'Право и закони' започната од Acid, 15 октомври 2005.

1. Anonymousone

Anonymousone

Член од:
    23 ноември 2016
    Мислења:
    54
    Допаѓања:
    12
    Кај можам да ги најдам законите за тендери во однос на училиштата, мислам дека се класифицирани во законите за јавни набавки?

2. Итар Пејо

Итар Пејо Слободен Радикал

Член од:
    10 октомври 2011
    Мислења:
    679
    Допаѓања:
    591
    Повеќе прашања имам :)
    1. Дали после 6 месеци поминати во редовен работен однос ме следува к-15 од фирмата во која што сум работел ако дадам отказ?
    2. Дали е некако утврдено со закон право на неплатен одмор, т.е. дали работодавецот е должен да ми даде ако барам или по нивни избор е тоа?
    3. Дали по завршувањето на неплатениот одмор работодавецот е должен да ме врати на работа на истото работно место или може да не ме врати воопшто?
    4. Ако користам неплатен одмор од да речеме 3 месеци а претходно сум бил вработен на неопределено 6 месеци во тековната година дали ме следува годишен одмор?

3. tigrica92

tigrica92

Член од:
    13 март 2014
    Мислења:
    630
    Допаѓања:
    125
    Dali ako nekoj mi vrti od nepoznat broj i me voznemiruva mozam da tuzam?
    Mojot broj e davan od nekoj lazen profil po grupite, vo smisla kao demek sum nudela uslugi, pa mi vrtat sekakvi? Pomos ve molam, dali ke mora preku vestacenje da se odi, dali nekoj ima nekakvo info, se javiv vo policija samo cisto informativno da prasam, mi rekoa deka ne se tie nadlezni za toa, ako imas 500E odfazla da terame procedura, bidejki odi preku vestak vo Srbija seto toa itn itn, pa dali e vistina ili samo sakaa da me otkacat?

4. baramrabota1

baramrabota1

Член од:
    26 септември 2017
    Мислења:
    69
    Допаѓања:
    6
    Здраво на сите. Може ли некој да ми каже следно: Поднесов барање за БЕСПЛАТНА ПРАВНА ПОМОШ... ги исполнувам условите.. соц.случај , ама Министерство ме одби... Дека барањето било за спор во врска со НПН ?!?!?!

5. jovankrstevski1

jovankrstevski1 ТАТА_МАТА

Член од:
    2 декември 2012
    Мислења:
    633
    Допаѓања:
    335
    Контактирај ја асоцијацијата на млади правници можеби ќе ти помогнат

6. baramrabota1

baramrabota1

Член од:
    26 септември 2017
    Мислења:
    69
    Допаѓања:
    6
    Пробано е тоа пријателе......тие ми помогнаа околу поднесување на барање за БПП ама не можат повеке. Мислам дека као некој да им врши притисок.....
    Само рекоа дека толку од нив .....
    --- Споено дупло мислење, 4 ноември 2018 ---
    Па ајде вака : Дали предлогот за извршување по Судски платен налог од 2003г после 13 годишно талкање низ судовите може денес да се смета за НАВРЕМе ПОДНЕСЕНА ТУЖБА која не застарува, а самиот предлог за извршување нема елементи на тужба ????

Последно уредено: 4 ноември 2018
  7. Ireal

Ireal

Член од:
    12 март 2009
    Мислења:
    11.490
    Допаѓања:
    5.355
    ИМА ЛИ ЗАКОН ВО ова банана држава ???

http://service.aerodrom.gov.mk/index.php?strana=vidi&id=6006

Ве молам да ми се врати возило рено клио подигнато на 04.04.2014 од паркинг на В.Смилевски -Бато 65. Возилото е неосновано подигнато од паркингот а не се наоѓало на тревна површина,тротоар и не го загрозувало сообраќајот.Не постои законска регулатива ниту било каков правен акт за одземање и е направен прекршок од лице кое издало налог , односно направило кражба на возило.Ви се молам возилото да се врати во рок од 15 дена на истиот паркинг.Во спротивно ќе бидам принуден да ги известам сите медиуми и поднесам кривична пријава за кражба . Однапред благодарам за разбирањето и поддршката

ОДговор од Општината :

Почитувани, Ве замолуваме да се обратите до одговорното лице во ЈП Градски паркинг. Контакт Кочо 072/306-941. Ви благодариме што го користевте граѓанскиот сервис центар на Општина Аеродром.

И сега овој оставил на ЈАВЕН Паркинг НЕРЕГИСТРИРАНО возило, веројатно и без Таблици, и наводно ЗАКОН го ШТИТИ !!, наместо ДА МУ НАПЛАТАТ што му го однеле во ОТПАД !!

а сите ние ќе плаќаме регистрација, има таму за патишта, а кога ќе дојдеш ДОМА нема каде да паркираш, бидејќи некој си го узурпирал Паркингот како ОТПАД !!

и сега како во ОПШТИНА ЦЕНТАР е ЕДЕН ЗАКОН а во ОПШТИНА АЕРОДРОМ ДРУГ ЗАКОН????

каква Европска Унија, ние сме за Тунгузија... се откри и за Оџаците дека НЕМАЛО закон , инспекција не може да казнува

8. maja-maja

maja-maja

Член од:
    24 декември 2013
    Мислења:
    234
    Допаѓања:
    285
    Dali IMA donesen zakon za surogat majka? Dali IMA pravo maz da si angazira surogat majka za da dobie potomstvo?

9. Gjoksi

Gjoksi

Член од:
    24 февруари 2013
    Мислења:
    407
    Допаѓања:
    218
    Таа материја е уредена во Законот за биомедицинско потпомогнато оплодување.

Прикачени податотеки:

На maja-maja му/ѝ се допаѓа ова.
  10. maja-maja

maja-maja

Член од:
    24 декември 2013
    Мислења:
    234
    Допаѓања:
    285
    Blagodaram.Ke iscitam.No na prv pogled se odnesuva samo na bracni I vonbrachni dvojki.

11. X3m

X3m Титула по желба

Член од:
    20 јуни 2007
    Мислења:
    407
    Допаѓања:
    149
    Со кој закон/правилник е регулирано правото на субвенции во земјоделието ? Поконкретно ми треба за субвенции за стар лозов насад.

Последно уредено: 19 мај 2019
  12. Lurtz

Lurtz

Член од:
    28 март 2006
    Мислења:
    14.881
    Допаѓања:
    7.682
    Според Законот за земјоделство и рурален развој, член 47
    http://zpis.gov.mk/Upload/Documents/Zakon za zemjodelstvo i ruralen razvoj mart 2017.pdf
    на страната на Агенцијата за финанс. поддршка во земјоделството постојат уредби, упатства за корисници и поблиски критериуми за директни плаќања, конкретно 2019

http://www.ipardpa.gov.mk/Root/mak/_docs/Programi/Subvencii/Упатство за корисници 2019.pdf
    http://www.ipardpa.gov.mk/Root/mak/_docs/Programi/Subvencii/Uredba za pobliskite kriteriumi za direktnite plakanja 08022019.pdf

Сподели преку: