Барате некој закон?

Член од
22 јули 2011
Мислења
1.010
Поени од реакции
1.129

Благодарам на линкот.
Но ги нема оние одредби на измените кои се однесуваат на делот за договори на определено времетраење на работниот однос.
Со месеци наназад во јавноста се зборуваше дека ќе има измени на Закон за работни односи, и дека наместо досега условот од 5 години работа на определено времетраење за да може да се побара трансформација во работен однос на неопределено, требало да има измена и отсега да биде услов 2 години работа на определено времетраење за да може да се трансформира подоцна на неопределено времетраење работниот однос.

Но во линкот кој го постиравте, ги нема овие одредби за договори на определено времетраење.

Дали воопшто не се донесени овие измени за траење на договори на определено?
 
Ф

Флеш

Гостин
Благодарам на линкот.
Но ги нема оние одредби на измените кои се однесуваат на делот за договори на определено времетраење на работниот однос.
Со месеци наназад во јавноста се зборуваше дека ќе има измени на Закон за работни односи, и дека наместо досега условот од 5 години работа на определено времетраење за да може да се побара трансформација во работен однос на неопределено, требало да има измена и отсега да биде услов 2 години работа на определено времетраење за да може да се трансформира подоцна на неопределено времетраење работниот однос.

Но во линкот кој го постиравте, ги нема овие одредби за договори на определено времетраење.

Дали воопшто не се донесени овие измени за траење на договори на определено?
Знам за што зборуваш,ќе ти пратам пп :)
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.762
Поени од реакции
9.559
Благодарам на линкот.
Но ги нема оние одредби на измените кои се однесуваат на делот за договори на определено времетраење на работниот однос.
Со месеци наназад во јавноста се зборуваше дека ќе има измени на Закон за работни односи, и дека наместо досега условот од 5 години работа на определено времетраење за да може да се побара трансформација во работен однос на неопределено, требало да има измена и отсега да биде услов 2 години работа на определено времетраење за да може да се трансформира подоцна на неопределено времетраење работниот однос.

Но во линкот кој го постиравте, ги нема овие одредби за договори на определено времетраење.

Дали воопшто не се донесени овие измени за траење на договори на определено?
Овој закон го баталија или заборавија...ништо нема да има.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.814
Поени од реакции
15.738
не знам дали е за тука, проблематика на Закони за Права на Купувачи ??
Поодамно пишуваше за Хаосот во Маркетите, ЕДНА цена на Гондола, Друга на КАСА..
Но тоа не е толкав Проблем, ако НЕ одговара цената НЕ го земаш на КАСА
Сега пак се враќа една СТАРА Работа од времето на Ех Ју, КРИЕЊЕ на Роба под пулт на КАСА...
Пред некое време гледам на човек пред мене на каса му наплаќа тегла мед 299мкд...дојдов на ред и јас побарав, отиде од МАГАЦИН и ми донесе..
пред 2 дена гледам една дојде од преку ред на Каса, од надвор, касиерката и извади од под Пулт 2 мали пластични мини буренца, предпоставувам свежа кисела зелка или слично, си ги плати и ги зема, а на рафтови НЕМА.. Луге кој купувале убав еврокрем Нутела, прашаче зашто нема на Гондоли, им рекле само на каса ( ама од под пултот), ДЕМЕК оправдание од ГОНДОЛИТЕ ИМ ГО КРАДЕЛЕ еврокремот :facepalm:
Ебати пазарната Економија и наши Трговци СЕ ПО СПИСОК
 
Член од
10 октомври 2021
Мислења
42
Поени од реакции
20
Zdravo decki, mi treba sovet i pravna pomos, sakam da prasam vo vrska so davanje na mesto na investitor, kako moze pravno da si zastiten od site mozni pogledi, kako odi taa postapka, na sto treba da se vnimava pred da go napragis dogovor za utre nedajboze da ostanis i bez toa, vo smisla pocna investitorot da gradi ama snemal pari, bankrotiral ne odi se po planot i taka da ostane se toa, dali moze posle dr investitor da ja prodolzi gradbata?
Ako Moze nekoj da spodeli iskustvo ako imal so investiitor i sto e najdobro da se napravi za vo predogovor i glaven dogovor da si od site strani zastiten os site mozni aspekti ako se desat.
Fala odnapred
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
Zdravo decki, mi treba sovet i pravna pomos, sakam da prasam vo vrska so davanje na mesto na investitor, kako moze pravno da si zastiten od site mozni pogledi, kako odi taa postapka, na sto treba da se vnimava pred da go napragis dogovor za utre nedajboze da ostanis i bez toa, vo smisla pocna investitorot da gradi ama snemal pari, bankrotiral ne odi se po planot i taka da ostane se toa, dali moze posle dr investitor da ja prodolzi gradbata?
Ako Moze nekoj da spodeli iskustvo ako imal so investiitor i sto e najdobro da se napravi za vo predogovor i glaven dogovor da si od site strani zastiten os site mozni aspekti ako se desat.
Fala odnapred
Ke si ides u opstina ke prasas. Preddogovor sekako, i osobeno na rokot na gradba da pazis.
 
Член од
25 октомври 2008
Мислења
534
Поени од реакции
75
Здраво, ме интересира дали е законска обврска за обележување на границите на катастарска парцела да бидат известени соседите со кои се граничи?
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.173
Поени од реакции
15.984
Здраво, ме интересира дали е законска обврска за обележување на границите на катастарска парцела да бидат известени соседите со кои се граничи?
Не знам дали е, ама ако некој ми стаел колчиња кј мене без да ми каже дека мерел ќе му ги исшутирам.
 
Член од
25 октомври 2008
Мислења
534
Поени од реакции
75
Не знам дали е, ама ако некој ми стаел колчиња кј мене без да ми каже дека мерел ќе му ги исшутирам.
Прво нешто што ми падна на памет беше тоа. Но доколку е законска обврска да бидам известен многу подобро ќе дојде да им опнам по една тужба и на соседот и на фирмата која што мерела.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.173
Поени од реакции
15.984
Прво нешто што ми падна на памет беше тоа. Но доколку е законска обврска да бидам известен многу подобро ќе дојде да им опнам по една тужба и на соседот и на фирмата која што мерела.
Нека ти одговори некој правник за тоа.
Ама ако не е законски тоа утврдено фрли му ги назад па ако те праша зашто, речи му пак да викне служба и коа ќе мера ти да си присутен.
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.527
Поени од реакции
5.718
Прво нешто што ми падна на памет беше тоа. Но доколку е законска обврска да бидам известен многу подобро ќе дојде да им опнам по една тужба и на соседот и на фирмата која што мерела.
A da go trgnete toj makedonski mentalitet i namesto tuzbi ili sutiranje, da probate covecki da se razberete so komsijata?
 
Член од
25 октомври 2008
Мислења
534
Поени од реакции
75
A da go trgnete toj makedonski mentalitet i namesto tuzbi ili sutiranje, da probate covecki da se razberete so komsijata?
Ако било за човечки, ќе сум бил известен дека ќе се мери па да бидам присутен и јас. Иначе македонски менталитет е да земам да му ја скршам главата и на соседот, а и на тој што мерел. Тужбата не е нешто според кое сме познати…
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.814
Поени од реакции
15.738
Ke si ides u opstina ke prasas. Preddogovor sekako, i osobeno na rokot na gradba da pazis.
ако си специјализиран со градењето, дали може некој станови да имаат имотен лист а зградата не е пуштена технички, Гаражите езгрешена висина на влез, парно не е завршено и не може да се приклучи ??
(ако е важно, инвеститорот е изборен донатор на партија на власт)
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
ако си специјализиран со градењето, дали може некој станови да имаат имотен лист а зградата не е пуштена технички, Гаражите езгрешена висина на влез, парно не е завршено и не може да се приклучи ??
(ако е важно, инвеститорот е изборен донатор на партија на власт)
Што е битно овде кој е инвеститор, имотниот лист е доказ за сосптвеност, грешката е или кај проектантот или изведувачот. Прашај си во општина.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.814
Поени од реакции
15.738
Што е битно овде кој е инвеститор, имотниот лист е доказ за сосптвеност, грешката е или кај проектантот или изведувачот. Прашај си во општина.
цаката е дека Мафијата си протури поодамна ПРИВАТНИ фирми за Технички прием, кој растат како печурки после дожд.. а пробав да отварам веб сајтот на катастар, ама нешто Глави, не може да се видат детали, а има Броеви на имотни листови, но се отвара само за 12 стана, дали се тие што имале договор со инвеститорот... Но нас не занима сега Техничкиот Аспект на Технички Прием, но изгледа а тоа одамно е Шутнато, технички прием у кафана се праи без никакви одговорности...
Поодамно се јавив во Општината (најкорумпираната во градот), тој надлежен за Сообраќај не го занима проблемот со паркирањето , барајте градежна инспекција а таа не можеш да ја добиеш.. станарите сами со управителот се организираа и го направија кровот, кој имаше проектантски Утки, но поправки на влезот во Гаражи е врзано со улицата и одговорни лица од општината
Правниот проблем е што Општините се Откачија од секаква одговорност за Техничкиот ПРИЕМ на згради !!!!
Треба да се УРНЕ сама од себе некоја зграда, како кај Автобусите и техничките прегледи што настана сообраќајка, ама и тогаш ќе се стави под тепих, НЕМА ПРАВНА Регулатива, проблем е Криминогениот закон за Продавање станови во Градба , во комбинација со Технички прием во кафана...башка инвеститорот и да биде тужен, ако не заврши во краен рок, мислам 10 години по почнување, ќе напраи стечај ако треба и ќе отвори нова фирма и пак ќе почнува и продава нови градби
 

Kajgana Shop

На врв Bottom