Барате некој закон?

Дискусија во форумот 'Право и закони' започната од Acid, 15 октомври 2005.

 1. anakonda88

  anakonda88

  Член од:
  6 април 2015
  Мислења:
  375
  Допаѓања:
  122
  за колку време застарува побарувањето за наплата од извршител (блокирана сметка) , неможев да го најдам законот ...
   
 2. Black Hok

  Black Hok CRUISE

  Член од:
  11 декември 2012
  Мислења:
  2.332
  Допаѓања:
  1.194
  Ne zastaruva toa. Cim te dale na izvrsitel si naebal.Odi do kaj nego,i dolgot so go imas napravi go sto e mozno poveke rati, drug izlez nema.
   
  На Смрт за зони и пајак воз. му/ѝ се допаѓа ова.
 3. anakonda88

  anakonda88

  Член од:
  6 април 2015
  Мислења:
  375
  Допаѓања:
  122
  зарем никогаш не застарува извршувањето кај извршител ?
   
 4. Смрт за зони и пајак воз.

  Смрт за зони и пајак воз.

  Член од:
  20 септември 2011
  Мислења:
  8.143
  Допаѓања:
  8.518
  Побарувања утврдени пред суд или друг надлежен орган
  Член 368
  (1) Сите побарувања што се утврдени со правосилна судска одлука или со
  одлука на друг надлежен орган, или со порамнување пред суд или пред друг надлежен
  орган, застаруваат за десет години, п
  а и оние за кои законот инаку предвидува пократок
  рок за застареност.

  http://pravda.gov.mk/documents/05 ZAKON ZA OBLIGACIONITE ODNOSI.pdf
   
 5. anakonda88

  anakonda88

  Член од:
  6 април 2015
  Мислења:
  375
  Допаѓања:
  122
  значит за 10 години
   
  На Смрт за зони и пајак воз. му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Ireal

  Ireal

  Член од:
  12 март 2009
  Мислења:
  11.490
  Допаѓања:
  5.355
  Последно уредено: 14 ноември 2016
 7. blanco

  blanco

  Член од:
  18 мај 2008
  Мислења:
  4.622
  Допаѓања:
  7.912
  Не застарува барањето за извршување, горенаведениот рок се однесува на рокот во кој може да се поднесе извршување на правосилна и извршна пресуда или пак судско порамнување.
  Што значи доколку ти поднеле извршување, истото никогаш нема да застари.
   
  На Safira26 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. UNISTUVAC

  UNISTUVAC

  Член од:
  16 јули 2014
  Мислења:
  842
  Допаѓања:
  570
  Дечки Адвокати, едно прашање до вас. Имено адвокатот ме извести дека од ова рочиште се зголемиле наградите по рочиште и за состав на поднесок, и со тоа наместо како до сега 6084 ден. ќе треба да плаќам 16380 ден и за поднесок наместо 5831 ден. ќе плаќам 13650 ден. Сето ова наводно било донесено со измените на Адвокатската тарифа на РМ од 01.07.2016 г.<br /><br />Ве замолувам да ми помогнете и да ми дадете некаков совет околу целава работа бидејќи за цивил како мене со само еден вработен ова е претеризам и буквално не би можел да си дозволам волку многу да одвојувам од семејниот буџет. <br />Ви Благодарам :(
   
 9. ми се може

  ми се може

  Член од:
  13 февруари 2012
  Мислења:
  2.734
  Допаѓања:
  1.224
  Сакав да прашам дали може некако да се тужи некој кој ве вознемирува на интернет и како може тоа да се докаже, а секако и која казна би ја добил.
  --- Споено дупло мислење, 3 декември 2016 ---
  Сакам едно две три тужби да закачам, па не знам дали е само губење време или не
   
  На anakonda88 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. anakonda88

  anakonda88

  Член од:
  6 април 2015
  Мислења:
  375
  Допаѓања:
  122
  максимум 150 еврекии би добил , и изгубени живци , и пари по адвокат, не мучи се мавни им блок и терај со животот .
   
  На ми се може му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Итар Пејо

  Итар Пејо Слободен Радикал

  Член од:
  10 октомври 2011
  Мислења:
  679
  Допаѓања:
  591
  Дали некој знае како е регулирано уличното осветлување? Јас плаќам редовно такса за улично осветление а немам улично, немам ни бандера, затоа што кабелот кај мене оди под земја, а најблиската бандера ми е на некои 30-40 метра од почетокот на мојата парцела. Бев во општина и ми побараа потврда дека не сум даночен должник и имотен лист и ми кажаа да пишам барање и дека барањето ќе се разгледа и тоа е тоа. Е сега имам имотен лист само од парцелата, додека за куќата ми е во процедура поднесено до катастар. Дали да поднесам барање со имотен од плацот или да чекам да излезе од куќата па тогаш или како?
   
 12. Смрт за зони и пајак воз.

  Смрт за зони и пајак воз.

  Член од:
  20 септември 2011
  Мислења:
  8.143
  Допаѓања:
  8.518
  Тарифен број 10
  . http://www.gazibaba.gov.mk/business...nansii/komunalni_taksi/01-komunalni-taksi.pdf
   
 13. Итар Пејо

  Итар Пејо Слободен Радикал

  Член од:
  10 октомври 2011
  Мислења:
  679
  Допаѓања:
  591
  тенк ју
   
  На Смрт за зони и пајак воз. му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Смрт за зони и пајак воз.

  Смрт за зони и пајак воз.

  Член од:
  20 септември 2011
  Мислења:
  8.143
  Допаѓања:
  8.518
  My pleasure.
   
  На Итар Пејо му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Филип85

  Филип85

  Член од:
  22 јули 2015
  Мислења:
  442
  Допаѓања:
  268
  Дали некој знае дали сеуште важи законот за полагање за Б категорија за постар малолетник (16 години) ?
   

Сподели преку: