Аliexpress (официјална тема)

Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
чудно компјутериве дома не ми функционираат како што треба веке цел месец неможам да ги проверам праткиве кајмисе а комп,на работа ми ги проверува нормално,,освен тоа едно ИНФО,во поштата денес прашував едно пријателче што работи таму тој вели пратките кој се истовараат во Литванија доаѓаат нормално како и секогаш а оние кој се истовараат на други места или КАСНАТ многу или се ГУБАТ плус оние трацк сериски броеви кој завршувале со CD/CB никаде ги нема,ова денес го дознав
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
ТООООО МАЈСТОРЕ сменето денес,па пи****** от м********* пеш да ја носевте до сега ке ја донесевте,,инаку се работи за пратка от ФЕБРОАРИ од вредност 20е за кој покренав диспај пред 2/3 дена по барање на продавачот кој во изгубив 0 рефунд јас барав само малку повеке време,како и да е сега уште да чукне наврата ДЕДО МРАЗ ОТ КОЊАРИ:)
 

Attachments

Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.063
Си најдов тоа што ми треба за порачка, и преку Германија за беспари достава. Вели дека за 4 дена и 15 часа ќе го испратат пакетот, и дека за 3 работни дена ќе стигне. Ај да видиме :)
Туку да прашам, по грешка ја внесов адресата по лична карта, а сакам да ми достават на друга адреса. На копчето лево од страна Shipping Address - ја сменив адресата, ама на порачката уште си стои првата што ја ставив ... И сега не знам каде да им пишам на тие што ќе испраќаат која е вистинската адреса? Помош?
 

RePrEsEnT

Until The End Of Time
Член од
26 септември 2007
Мислења
92
Поени од реакции
126
Си најдов тоа што ми треба за порачка, и преку Германија за беспари достава. Вели дека за 4 дена и 15 часа ќе го испратат пакетот, и дека за 3 работни дена ќе стигне. Ај да видиме :)
Туку да прашам, по грешка ја внесов адресата по лична карта, а сакам да ми достават на друга адреса. На копчето лево од страна Shipping Address - ја сменив адресата, ама на порачката уште си стои првата што ја ставив ... И сега не знам каде да им пишам на тие што ќе испраќаат која е вистинската адреса? Помош?
Пиши му приватна порака на продавачот и договори се ... може ке ти побара да ја откажеш нарачката и да направиш нова ...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.063
Пиши му приватна порака на продавачот и договори се ... може ке ти побара да ја откажеш нарачката и да направиш нова ...
Sent from my iPhone using Tapatalk
Фала ти, најдов contact seller и оставив таму порака. Се надевам ќе биде ОК, Проблемот е што на адресата што ми е од лична карта во моментов никој не живее, и ако ја донесе поштар таму, нема кој да ме извести ни дека стигнала :(
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.063
Ај да прашам пак, вие што добивате пратки од Алиекспрес, поштар ако не ве најде дома, ќе остави картонче да одите да си ја земете пратката? Така?
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Ај да прашам пак, вие што добивате пратки од Алиекспрес, поштар ако не ве најде дома, ќе остави картонче да одите да си ја земете пратката? Така?
Регуларно е така...мене ми ги донесе сите пратки на врата, не ме матретираше да одам во пошта...
 
Член од
26 април 2020
Мислења
57
Поени од реакции
83
Ај да прашам пак, вие што добивате пратки од Алиекспрес, поштар ако не ве најде дома, ќе остави картонче да одите да си ја земете пратката? Така?
Да. Мене ми се има случено и да ми се јават од пошта да одам да си ја земам, а ми се случи и од пошта да ми се јават за да ми ја достават дома.
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.063
Регуларно е така...мене ми ги донесе сите пратки на врата, не ме матретираше да одам во пошта...
Да. Мене ми се има случено и да ми се јават од пошта да одам да си ја земам, а ми се случи и од пошта да ми се јават за да ми ја достават дома.
Фала ви на одговорите, значи да не се секирам :)
 
Член од
23 февруари 2011
Мислења
1.058
Поени од реакции
1.624
Немаат стандард во нашата пошта, може да ти дадат картонче, може да ти ја достават пратката, може на тел.да ти се јават, а може и ништо од ова и да ти ја вратат пратката назад бидејќи не си ја подигнал во рок од 5 дена иако они на ниеден начин не те известиле (ова мене ми се случи).
Сума сумарум најверојатно нашата пошта е најретардирана од сите пошти на светот
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.063
Немаат стандард во нашата пошта, може да ти дадат картонче, може да ти ја достават пратката, може на тел.да ти се јават, а може и ништо од ова и да ти ја вратат пратката назад бидејќи не си ја подигнал во рок од 5 дена иако они на ниеден начин не те известиле (ова мене ми се случи).
Сума сумарум најверојатно нашата пошта е најретардирана од сите пошти на светот
Јас се надевам дека нема да ја вратат назад ... А во таков случај кој плаќа пенали за поштенското рашетување? Ти ја пратија пак назад пратката или пари ти вратија? Или што се случи?
 
Член од
23 февруари 2011
Мислења
1.058
Поени од реакции
1.624
Ја вратија пратката назад и си побарав рефунд и мене ми ги вратија парите.
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.063
Ја вратија пратката назад и си побарав рефунд и мене ми ги вратија парите.
Проблемот е што мене ми треба тоа што го порачав, и го нема кај нас да се купи. Ако ми ја вратат назад, ќе треба пак цела постапка да ја тераме ... :(
 
Член од
26 април 2020
Мислења
57
Поени од реакции
83
Проблемот е што мене ми треба тоа што го порачав, и го нема кај нас да се купи. Ако ми ја вратат назад, ќе треба пак цела постапка да ја тераме ... :(
Во секој случај проверувај си на сајтот на пошта дали ти е стигната пратката.
 
Член од
20 јануари 2018
Мислења
91
Поени од реакции
76
Проблемот е што мене ми треба тоа што го порачав, и го нема кај нас да се купи. Ако ми ја вратат назад, ќе треба пак цела постапка да ја тераме ... :(
Потполно те разбирам, и јас сум во истата ситуација за неколку нарачки, а и порано ми се случувало да се изгуби нарачкава па да нарачам пак, за литиумски батерии 18650 правам веќе една година нарачки и никако да ги добијам, веќе имам правено 6-7 нарачки за истата работа, и никако да стигнат, а ми кажаа дека се продавале такви батерии во некоја продавница позади Битпазар по тие улици-сокаци, што можеби еи причината зошто престанаа да доаѓаат таквите батерии. За жал тоа е реалноста за државата во која живееме и државната пошта.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom