Аliexpress (официјална тема)

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.079
Поени од реакции
19.907
Учките и партиските ботови во пошта се со кревко ментално здравје, ќе ве молам воздржете се од негативни коментари и напади.
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
5.044
Поени од реакции
7.069
Учките и партиските ботови во пошта се со кревко ментално здравје, ќе ве молам воздржете се од негативни коментари и напади.
Може во Скопје ги имате по рамковен напикано, но останатите општини ги добиваме од денес за утре сите пратки.

И пак ќе повторам, што е Македонска Пошта крива што 2 месеца не прими никаква пратка од Унгарија? Имаме трекинг бројчиња, знаеме каде заглавија.

Унгарија е транзит зона за сите балкански држави, што значи по вашата логика учк е крива и за доцнењето во Србија.
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
9.011
Поени од реакции
55.284
Унгарија ги држеше пратките и дури оваа недела ги прати во Македонија. Сега кај нас се обработуваат и ќе почекаме некое време бидејќи беа собирани 2 месеца во Будимпешта.

Има гласини дека постоел спор на релација Унгарија - Кина и наводно барале исплата маџарите и затоа ги држеле толку време.

Подобро е да се воздржеме од коментар бидејќи нашата пошта не е ништо крива за настанатата ситуација.
Иам 3 пратки чиј рок на достава истекува утре-задутре, ако е сигурно инфово да не им стискам дека не ми стигнале за да ми вратат кеш.
Прашањето ми е ако ги оставам така непотврдени (за достава и недостава) дали и по истекот на рокот ќе продолжат да постојат и ќе ми бидат доставени кога тогаш?
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
5.044
Поени од реакции
7.069
Иам 3 пратки чиј рок на достава истекува утре-задутре, ако е сигурно инфово да не им стискам дека не ми стигнале за да ми вратат кеш.
Прашањето ми е ако ги оставам така непотврдени (за достава и недостава) дали и по истекот на рокот ќе продолжат да постојат и ќе ми бидат доставени кога тогаш?
3 дена пред истек на рокот ти стига нотификација. Отвори dispute и мирна глава. Пратката ќе стигне кога тогаш.

Имаш опција да му пишеш и на продавачот да ти продолжи Buyer Protection, па ќе ти продолжи рокот за 40-50 дена. Но, сум имал разговор и со менаџер на продавница, и ми пренесе информација дека и тие имале право да си ги рефундираат средствата ако проблемот настанал во логистиката. Само кај нив била посложена процедурата отколку кај нас.
 

saskon

Член од
22 август 2008
Мислења
2.225
Поени од реакции
5.452
Денес сабота ми стигнаа две пратки од алиекспрес??? Краен рок на двете пратки беше 24 јуни. Дојдоа два месеци пред време!. Не преку пошта, приватна фирма која ги превзема дел од нарачките од Али. Така ми кажа тој дечкото, значи не сите пратки туку само дел од нив, одело пробно сега.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom