Аliexpress (официјална тема)

jovankrstevski1

ТАТА_МАТА
Член од
2 декември 2012
Мислења
849
Поени од реакции
568
Потполно те разбирам, и јас сум во истата ситуација за неколку нарачки, а и порано ми се случувало да се изгуби нарачкава па да нарачам пак, за литиумски батерии 18650 правам веќе една година нарачки и никако да ги добијам, веќе имам правено 6-7 нарачки за истата работа, и никако да стигнат, а ми кажаа дека се продавале такви батерии во некоја продавница позади Битпазар по тие улици-сокаци, што можеби еи причината зошто престанаа да доаѓаат таквите батерии. За жал тоа е реалноста за државата во која живееме и државната пошта.
Има по пазариве 18650 батерии за 100 денари, и не знам за што ги користиш НО НЕ ТИ ГИ ПРЕПОРАЧУВАМ, бидејќи можат да експлодираат. И јас барам ама поради тоа што се сметаат за потенцијална опасност не се нафаќаат поштите да ги дистрибуираат. Кај нас ги има овде, иако се прилично поскапи
 
Член од
20 јануари 2018
Мислења
89
Поени од реакции
76
Има по пазариве 18650 батерии за 100 денари, и не знам за што ги користиш НО НЕ ТИ ГИ ПРЕПОРАЧУВАМ, бидејќи можат да експлодираат. И јас барам ама поради тоа што се сметаат за потенцијална опасност не се нафаќаат поштите да ги дистрибуираат. Кај нас ги има овде, иако се прилично поскапи
Батериите 18650 ги користам за правење на полначи (повербанк)со по 5 батерии 18650, и имам нарачуавано една пратка од 10 и две по 20 батерии и од пред една година стоп не испраќаат или пак не ги доставуват.
 

RePrEsEnT

Until The End Of Time
Член од
26 септември 2007
Мислења
92
Поени од реакции
126
Дечки да ве прашам ... знаете ли каде се користат и можете да најдете 18650 батерии ?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

jovankrstevski1

ТАТА_МАТА
Член од
2 декември 2012
Мислења
849
Поени од реакции
568
Батериите 18650 ги користам за правење на полначи (повербанк)со по 5 батерии 18650, и имам нарачуавано една пратка од 10 и две по 20 батерии и од пред една година стоп не испраќаат или пак не ги доставуват.
Toa e, криза. Пиши ако најдеш негде и јас барам
 

RePrEsEnT

Until The End Of Time
Член од
26 септември 2007
Мислења
92
Поени од реакции
126
Дечки ... батеријата на лап топот е составена од 6 барерии 18650 ... кога рикнува батеријата на лап топот претежно се расипува една или две батерии другите се здрави ... барајте стари батерии ид лап топи и вадете, само внимателно .. при спој може да пукаат ...

Во принцип од искуство црвените се најиздржливи па плавите па зелените ....

Thanks me later ...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.408
Поени од реакции
5.049
Ми стигна мејл од Алиекспрес дека пратката ми е стигната во Скопје, и на страницата за статус на пратката исто вели:
shipment has been processed in the parcel center of origin
2020-06-20 09:40:36 [MK]

а од пошта никој не ме известил уште.
Дали ова значи јас да појдам во пошта, онаа кај железничка, пратки од каде што се подигнуваат, и ќе си ја земам пратката? Или да чекам поштар да реагира некако? :)
 

RePrEsEnT

Until The End Of Time
Член од
26 септември 2007
Мислења
92
Поени од реакции
126
Ми стигна мејл од Алиекспрес дека пратката ми е стигната во Скопје, и на страницата за статус на пратката исто вели:
shipment has been processed in the parcel center of origin
2020-06-20 09:40:36 [MK]

а од пошта никој не ме известил уште.
Дали ова значи јас да појдам во пошта, онаа кај железничка, пратки од каде што се подигнуваат, и ќе си ја земам пратката? Или да чекам поштар да реагира некако? :)
Кај нас во Велес викаат имај малку “стрпљење” :)
Денеска е сабота, ако ти стасало известувањето денеска ако е се како што треба понеделник ке ја добиеш пратката, не треба да превземаш никакви активности засега. Уживај во викендот ....


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.408
Поени од реакции
5.049
Кај нас во Велес викаат имај малку “стрпљење” :)
Денеска е сабота, ако ти стасало известувањето денеска ако е се како што треба понеделник ке ја добиеш пратката, не треба да превземаш никакви активности засега. Уживај во викендот ....
Sent from my iPhone using Tapatalk
ОК, фала :)
 
Член од
20 јануари 2018
Мислења
89
Поени од реакции
76
Toa e, криза. Пиши ако најдеш негде и јас барам
По пазари-бувљаци ги продаваат по 130 ден, на реклама 5 користени половни одат по 200ден а нови од 300 до 600 ден, во анхоч панасоник оргинал 18650 се 630ден, неспоредливо со алиекспрес каде што може да се најдат истите за по 70 ден.
 

jovankrstevski1

ТАТА_МАТА
Член од
2 декември 2012
Мислења
849
Поени од реакции
568
По пазари-бувљаци ги продаваат по 130 ден, на реклама 5 користени половни одат по 200ден а нови од 300 до 600 ден, во анхоч панасоник оргинал 18650 се 630ден, неспоредливо со алиекспрес каде што може да се најдат истите за по 70 ден.
Колку што видов во анхоч немаат 18650. Останатите не се со добар квалитет и за мојата намена (електронски цигари) се ризични и не би штедел.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.906
Поени од реакции
14.597
Не сум сигурен уредов какви батерии користи.....вероватно се литиумски бидејќи се многу лесни во рака. батериите се полнат на сонце, а уредот свети ноќе со помош на складираната енергија во батериите. кога поминува некој, сензорот реагира и ЛЕД диодите светат на максимум, а поасле 1 минута осветленоста паѓа на минимум колку да има некаква светлина(ходник, патека, балкон....)

Полнет уште во фабрика, едниот уред го пробав во ходникот кај мене...и светеше све до утрото. Ова сега што свети....е сеуште од таа складирана енергија. сеште го немам полнето.

Е сега што е кваката....гелдам за цени се пипува на батериите....а вакви 3 уреда зедов за 1000 денари...и тоа кај нас, во МКд преку карго

20200621_195816.jpg 20200621_195918.jpg 20200621_195953.jpg 20200621_200012.jpg
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.408
Поени од реакции
5.049
Не сум сигурен уредов какви батерии користи.....вероватно се литиумски бидејќи се многу лесни во рака. батериите се полнат на сонце, а уредот свети ноќе со помош на складираната енергија во батериите. кога поминува некој, сензорот реагира и ЛЕД диодите светат на максимум, а поасле 1 минута осветленоста паѓа на минимум колку да има некаква светлина(ходник, патека, балкон....)

Полнет уште во фабрика, едниот уред го пробав во ходникот кај мене...и светеше све до утрото. Ова сега што свети....е сеуште од таа складирана енергија. сеште го немам полнето.

Е сега што е кваката....гелдам за цени се пипува на батериите....а вакви 3 уреда зедов за 1000 денари...и тоа кај нас, во МКд преку карго

Прегледај го приврзокот 256192Прегледај го приврзокот 256193Прегледај го приврзокот 256194Прегледај го приврзокот 256195
Јас сакав да порачам од овие, задоволен си? Значи убаво светат кога се наполнети?
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.906
Поени од реакции
14.597
како што кажав....едно извадив од кутија, и како што било наполнето го ставив во предсобљето. ноќта кој како стануваше, така тоа си реагираше и светеше со полна сила. после еднха минута осветленоста паѓа скоро на минимум, колку да се гледа.

уште ги немам ставено на сонце да се полнат, и еве изваденото повторно свети и тоа исто како ЛЕД лампите со батерии во себе
 

jovankrstevski1

ТАТА_МАТА
Член од
2 декември 2012
Мислења
849
Поени од реакции
568
како што кажав....едно извадив од кутија, и како што било наполнето го ставив во предсобљето. ноќта кој како стануваше, така тоа си реагираше и светеше со полна сила. после еднха минута осветленоста паѓа скоро на минимум, колку да се гледа.

уште ги немам ставено на сонце да се полнат, и еве изваденото повторно свети и тоа исто како ЛЕД лампите со батерии во себе
Прилично сум сигурен дека се литиум јонски 18650 ама од тие поефтините што за твојата намена не ти менува (освен ако од кога ќе ги наполниш не се трошат брзо)
 
Член од
21 март 2014
Мислења
509
Поени од реакции
366
Луѓе, arrived at destination country/region значи дека е во Македонија?

Малку сум збунет, кодот е UB074268085LV , но го нема на posta.com.mk дали всушност тоа arrived се однесува дека има стигнато во Латвија?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom