Аliexpress (официјална тема)

Член од
20 јануари 2018
Мислења
91
Поени од реакции
76
Дечки треба ли да чекам да истече периодов за заштита за да можам да отворам Dispute ? Некој искуства ?




Sent from my iPhone using Tapatalk
Со оглед на ситуацијава може да чекаш и откако ќе истече нарачкава и ке се појави ,,ордер комплите,, имаш дополнителни 15 дена за да отвориш отвориш ,,Диспуте,, пишува на ордер детал.
Јас би ти препорачал да кликнеш на ,,Order Detail,, направиш ,,extend the Buyer Protection,,. За една нарачка може да се направи ,,extend the Buyer Protection,, до 60 дена. (види на сликите подолу)
Јас лично за половина од пратките веќе направив ,,extend the Buyer Protection,, затоа што ако сите бараме да ни ги вратат парите ќе ја бануваат Македонија како шипинг опција и нема да може никој да купува на Алиекспрес, многу продавачи на Алиекспрес веќе и ја имаат банувано поради тоа што има купувачи што мислат дека се паметни па нарачуваат и активираат ,,Buyer Protection,,добиваат и нарачка и парите назад и така не заебуваат сите да не можеме да нарачуваме. 20200607_020202.jpg 20200607_020219.jpg
 
Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
отвори брат,јас отворив диспајт ПО ИНИЦИЈАТИВА/БАРАЊЕ НА ПРОДАВАЧОТ но Aliexpress џаџмент пресуди во корис на продфавачот О refund ништо посебно,се работи за нарачка от 20 евра от Март месец и сеуште ја чекам,,,ПАТЕМ дали некој има инфо,дали Поштата воопшто работи или сите умреа от вирусот па сега нема кој да ги отвори вратите,две недели се обидувам да ги проверам трак бројчињата но Софтверот нешто не им работи,ДАЛИ НЕКОЈ НЕШТО ЗНАЕ????????
 
Член од
23 февруари 2011
Мислења
1.058
Поени од реакции
1.624
Нарачка од 13 март ми стигна на 8 јуни скоро 90 дена дупло подолго од вообичаено (45дена)
 
Член од
20 јануари 2018
Мислења
91
Поени од реакции
76
Кај мене ништо ново само од пред една недела на 3 пратки што ги регистрираа од Мк пошта дека треба да пристигнат од Латвиа. Инаку на 4 пратки направив ,,екстензион риквест,, како што ви објаснив предходно и продавачите не го прифатија нарачките се комплетираа и сега ке чекам да поминат уште 12-14 дена и ке мора да отворам ,,диспуте,, за враќање на парите, а тешко дека ке ги добијам нарачките со оглед на тоа што се одложи за 30ти отварање на границите, а најверојатно пак ке се одложи за после избори.:(:(:(
 
Последно уредено:
Член од
26 април 2020
Мислења
57
Поени од реакции
83
Кај мене ништо ново само од пред една недела на 3 пратки што ги регистрираа од Мк пошта дека треба да пристигнат од Латвиа. Инаку на 4 пратки направив ,,екстензион риквест,, како што ви објаснив предходно и продавачите не го прифатија нарачките се комплетираа и сега ке чекам да поминат уште 12-14 дена и ке мора да отворам ,,диспуте,, за враќање на парите, а тешко дека ке ги добијам нарачките со оглед на тоа што се одложи за 30ти отварање на границите, а најверојатно пак ке се одложи за после избори.:(:(:(
Мене ми стигнаа две дома, а уште една е стигната во пошта, утре веројатно ќе ја добијам. Иначе за една нарачка за што ми истекоа 90 дена, а од нарачката абер нема, направив диспјут, си ги побарав парите, ама ми го одбија зашто нарачката била "at destination country"
 

Razor

u jelly?
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.543
Поени од реакции
165

jovankrstevski1

ТАТА_МАТА
Член од
2 декември 2012
Мислења
849
Поени од реакции
568
Продолжувајте го рокот колку што можете (extend customer protection time) гледам некои продавници почнале да стават 60 долари шипинг за кај нас. Ќе не блокираат не дај боже, после од нигде нема да купуваме
 
Член од
20 јануари 2018
Мислења
91
Поени од реакции
76
Продолжувајте го рокот колку што можете (extend customer protection time) гледам некои продавници почнале да стават 60 долари шипинг за кај нас. Ќе не блокираат не дај боже, после од нигде нема да купуваме
И јас секогаш го продолжувам рокот до крај а ми се има случено неколку пати, после крајното продолжување на рокот да отворам диспуте да ме рефундираат и после недела две да ми стигне пратката. И сега можеби ке звучи ненормално за просечен балкански ментелатит, ама јас ги контактирав продавачите и им понудив да им платам повторно по што некои прифатија и ми пратија свои пејпал адреси, а имаше и такви кои одбија, и тоа го имам направено за да не бидеме банувани како шипинг опција а има електронски компоненти кои може да се набават само од кина и ако немаме опција да нарачаме нама ни да може да фунционира таа работа.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.952
Поени од реакции
14.703
Jas nikogaš ne baram povrat...no mi promasile poevtini raboti ....

Ne se osiromašuva za nekolku dolari
 
Член од
11 јули 2011
Мислења
1.724
Поени од реакции
1.996
Продолжувајте го рокот колку што можете (extend customer protection time) гледам некои продавници почнале да стават 60 долари шипинг за кај нас. Ќе не блокираат не дај боже, после од нигде нема да купуваме
Каде се наоѓа таа опција? Не можам да ја видам ...
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.062
Таман си одбрав нешто, и вика за Македонија само преку Федекс ... а тоа многу кошта
 

jovankrstevski1

ТАТА_МАТА
Член од
2 декември 2012
Мислења
849
Поени од реакции
568

Kajgana Shop

На врв Bottom