Аliexpress (официјална тема)

Член од
20 јануари 2018
Мислења
55
Поени од реакции
57
Луѓе, arrived at destination country/region значи дека е во Македонија?

Малку сум збунет, кодот е UB074268085LV , но го нема на posta.com.mk дали всушност тоа arrived се однесува дека има стигнато во Латвија?
Ако не се појавуна на нашава пошта на тракингот во латвија е чешка или некоја друга транзитна земја а на 17-track кажува "arrived at destination country".
 
Член од
25 јуни 2011
Мислења
75
Поени од реакции
9
Дечки , искуство со Singapore post одкако трае корона ?
Колку време чекавте да се испрати пратката ?
Кај мене од 9ти овој месец стои - Information Received – Item En Route to Postal Facility
 
Член од
13 март 2010
Мислења
311
Поени од реакции
353
Дечки , искуство со Singapore post одкако трае корона ?
Колку време чекавте да се испрати пратката ?
Кај мене од 9ти овој месец стои - Information Received – Item En Route to Postal Facility
Јас имав 2 порачки на 30ти април. Едната стигна, другата од 24ти мај стои Information Received – Item En Route to Postal Facility
 

Sasa Ilic

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
2.313
Поени од реакции
5.333
А каде пишува статусот на пратката?
 
Член од
20 јануари 2018
Мислења
55
Поени од реакции
57
Кај мене стигна уште една преку Латвиа нарачaна на 29ти Април. Изгледа дека ќе треба да се опростиме од тие нарачани во Фебруари и Март, не стигаат а тракинг бројот им е expired.
Не знам дали е вратени назад на испраќачот или ја имаат искористено матната ковид 19 ситуација и ги имаат собрано од по поштиве.
 
Последно уредено:
Член од
3 март 2020
Мислења
482
Поени од реакции
747
Кај мене стигна уште една преку Латвиа нарачaна на 29ти Април. Изгледа дека ќе треба да се опростиме од тие нарачани во Фебруари и Март, не стигаат а тракинг бројот им е expired.
Не знам дали е вратени назад на испраќачот или ја имаат искористено матната ковид 19 ситуација и ги имаат собрано од по поштиве.
А парите ќе ти пропаднат?
Автоматски споено мислење:

Вчера бев во пошта, иако имав порака од Алиекспрес дека стигнала пратката уште во саботата, велат ја немаат добиено или прераспоредено, а бројот за тракинг го немав со мене.
Пред мене беше човек, чија пратка од Америка стигнала пред месец дена, а го известиле пред три дена да дојде да си ја земе, и (како што рече самиот) додека одел од шалтер до шалтер да најде од каде да ја подигне, му ја спакувале за назад во Америка! Службеничката му рече - ене ја во возилата надвор, ама никој сега нема да ја извади, спакувана е за назад. Ќе ја вратат во Америка, па пак нека ти ја исрпатат?
Лудило!
 
Член од
20 јануари 2018
Мислења
55
Поени од реакции
57
А парите ќе ти пропаднат?
Автоматски споено мислење:

Вчера бев во пошта, иако имав порака од Алиекспрес дека стигнала пратката уште во саботата, велат ја немаат добиено или прераспоредено, а бројот за тракинг го немав со мене.
Пред мене беше човек, чија пратка од Америка стигнала пред месец дена, а го известиле пред три дена да дојде да си ја земе, и (како што рече самиот) додека одел од шалтер до шалтер да најде од каде да ја подигне, му ја спакувале за назад во Америка! Службеничката му рече - ене ја во возилата надвор, ама никој сега нема да ја извади, спакувана е за назад. Ќе ја вратат во Америка, па пак нека ти ја исрпатат?
Лудило!
Не сме толку наивни ние да не прават будали со такви ефтини приказни, му ја собрале пратката им се бендисало тоа што го има внатре. Багра лоповска отсегаш било и ќе биде, кога му кажале такво нешто требал одма да повика полиција на лице место.
 
Член од
26 април 2020
Мислења
56
Поени од реакции
83
Не сме толку наивни ние да не прават будали со такви ефтини приказни, му ја собрале пратката им се бендисало тоа што го има внатре. Багра лоповска отсегаш било и ќе биде, кога му кажале такво нешто требал одма да повика полиција на лице место.
Треба колективна тужба да им се стегне.
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
1.382
Поени од реакции
581
А парите ќе ти пропаднат?
Автоматски споено мислење:

Вчера бев во пошта, иако имав порака од Алиекспрес дека стигнала пратката уште во саботата, велат ја немаат добиено или прераспоредено, а бројот за тракинг го немав со мене.
Пред мене беше човек, чија пратка од Америка стигнала пред месец дена, а го известиле пред три дена да дојде да си ја земе, и (како што рече самиот) додека одел од шалтер до шалтер да најде од каде да ја подигне, му ја спакувале за назад во Америка! Службеничката му рече - ене ја во возилата надвор, ама никој сега нема да ја извади, спакувана е за назад. Ќе ја вратат во Америка, па пак нека ти ја исрпатат?
Лудило!
Следете го тракингот на Македонска Пошта: https://www.posta.com.mk/TrackTrace/.

Тракингот од Алиекспрес не секогаш е точен, јас имам две пратки кој ми кажува дека се тука, ама во пошта ги нема. Во меѓувреме ми стигнаа други пратки без проблем. Не ја барајте кривицата во нашата пошта секогаш.
 
Член од
3 март 2020
Мислења
482
Поени од реакции
747
Багра лоповска отсегаш било и ќе биде, кога му кажале такво нешто требал одма да повика полиција на лице место.
Треба колективна тужба да им се стегне.
Госпоѓата што му кажа дека нема да може да се извади пратката, бидејќи веќе е спакувана за назад, исто така му посочи каде да оди да поднесе жалба за поштарот, кој наместо на 20 мај, известувањето за стигната пратка му го доставил на 23 јуни. Ама што направи човекот после, дали отиде да поднесе жалба, немам појма, дека јас дојдов на ред.

Следете го тракингот на Македонска Пошта: https://www.posta.com.mk/TrackTrace/.
Следам, и овде ми вели : 6/20/2020, 8:44:37 AM - Pratkata se prima od Ispra}a~ (вака латинично стои), што јас го толкувам дека е пристигната. Се совпаѓа датумот со пораката од Алиекспрес ...

Дополнување: Сега си мислам може пораката „Пратката се прима од испраќачот“ може да значи дека таму во Германија тогаш се примала пратката од испраќачот/ А не овде во МК дека се прима? :)
 
Последно уредено:
Член од
3 ноември 2009
Мислења
1.382
Поени од реакции
581
Следам, и овде ми вели : 6/20/2020, 8:44:37 AM - Pratkata se prima od Ispra}a~ (вака латинично стои), што јас го толкувам дека е пристигната. Се совпаѓа датумот со пораката од Алиекспрес ...

Дополнување: Сега си мислам може пораката „Пратката се прима од испраќачот“ може да значи дека таму во Германија тогаш се примала пратката од испраќачот/ А не овде во МК дека се прима? :)
Пратката се прима од испраќач значи дека овдешната пошта добила информација од странска пошта дека пратката ќе пристигне во Македонија, што не значи дека е пристигната во Македонија. Еве примерот на сликата стои LV што значи се прима од Латвија, а треба да пристигне кај нас. Се додека не видиш Скопје или МК тоа значи дека пратката не е тука или не е процесирана.
 

Attachments

Член од
29 јуни 2020
Мислења
33
Поени од реакции
25
Почнаа да стигаат пратките или уште короната има влијание? Или каде стигаат каде не...
 
Член од
11 ноември 2015
Мислења
299
Поени од реакции
117
Од мајските нарачки, досега две ми имаат стигнато. Првата минатиот петок ја добив, а другата дури вчера. Зависи колку се експедитивни.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
6.770
Поени од реакции
6.603
и јас вчера добив пратка која ја порачав кога за прв пат пред некое време почнаа да пристигнуваат пратки од Кина


Значи пред околу 2 месеци кога малку се откочи работата, тогаш за проба порачав од 4-5 долари пратка, и вчера ја добив
 
На врв Bottom