Аliexpress (официјална тема)

MARCELLO

Модератор
Член од
15 јули 2007
Мислења
10.798
Поени од реакции
4.998

Дали некој купувал некогаш нешто од aliexpress.com и како се врши плаќањето ? Вашите искуства пишете ги тука

Видов нема тема за ова па затоа и ја отворив.​
 

Samurai Jack

Penspinner
Член од
15 април 2012
Мислења
3.602
Поени од реакции
8.654
Се плаќа со кредитна, дебитна, Western Union, Bank Transfer.

Имам нарачано ситна работа за да ги испробам и арни се, ми се свиѓа тоа што на страната има чат со кој што можеш да си пишуваш со продавачите, да не чекаш да ти враќаат на мејл туку доколку се онлајн директно си комуницирате. Одлична е за дрангулашки и за облека, само што многу се чекаат пратките, тоа е единствениот проблем.
 
Член од
25 декември 2011
Мислења
390
Поени од реакции
174
Имаше муабет за алито овде негде во интернет торговија, плакањето е супер, одличен сајт за купување само што наша пошта :facepalm:, викале имаат и “изгубени“ односно посвоени пратки од нашите поштари, така што некој вредни работи повеке од 30-50 долари не би препорачувал да земаш.
 
Член од
21 јули 2011
Мислења
1.315
Поени од реакции
3.196
Добра страна, многу евтини производи, сега за сега сум немал никаков проблем. Само гледај да ти биде од некој подобар продавач, и напрај 2-3 реда муабет со него пред порачување.
 
Член од
10 февруари 2011
Мислења
891
Поени од реакции
398
Супер страна , до сеа имам порачано над 10 пати , и што е најважно сите пратки ми пристигнале. Е сега единствен проблем е што се чека 25 + дена додека да ти стигне пратката ...
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
23.353
Поени од реакции
36.379
Јас имам порачано патики од продавач кој што немаше висок рејтинг и ми стасаа многу побрзо од очекуваното. :D
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
13.368
Поени од реакции
9.536
Само позитивно искуство, досега имам потрошено над 300$ и сум немал никаков проблем, нарачките секогаш стигале максимум за еден месец.
 
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.560
Поени од реакции
1.014
Уште од порано имам порачувано , нема проблем со порачката од нивна страна и на време испратени и квалитетно спакувани . Проблемот е кога ке дојдат во Мк , за некои работи сум чекал и 2 месеца да дојдат од Петровец до Скопје !
Последен пат беше батерија , стигна после 80 дена .
Значи , не дека нема да си ги добиете порачаните работи , само наоружајте се со трпение !
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
4.984
Поени од реакции
2.148
Немам некое големо искуство со Али, но лани порачав два ефтини гаџети од 3 и 8 долари и не ми стигнаа. Го контактирав продавачот но никогаш не ми одговори. Затоа не порачувам повеќе од таму. А мој другар стално порачува облека и обувки од таму и му стигаат, но тој ги зема од Бугарија, некаде во Петрич му стигаат, зошто, појма немам. За мене ибеј му е мајката. Се што имам порачано досега ми има стигнато, никогаш не сум морал да вратам производ или пак да не е истиот што го нарачувам.
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Порачувам веќе 2 години од тука

  • Се десило да ми пишат од али да одам во банка што е можно побрзо и да менувам картица и секакви можни податоци со картицата и да ја сменам :icon_lol:
  • Се десило и пратка да добијам за 4 работни дена
  • Ми стигнале пратки и после дури цели 4 месеци.....

Ако порачувате нешто поскапо само преку ибеј заради заштита доколку не стигне продуктот кој го нарачувате.

П.С

И на алиекспрес ќе ти вратат пари но тој процес е претерано долг и глуп

Му влегло на народот нешто дека али е многу многу поефтин од ибеј, а уствари нема врска. Али добар е за кинески срања и емитации....
 

4NHK0

Јас сум ти батка у суштина многу флексибилен шизик
Член од
9 април 2014
Мислења
1.153
Поени од реакции
845
Чекав 2 електрици околу месец ипол и некој ден пред да заврши Customer protection му мавнав Dispute за да ми ги врати парите. После некој ден му текна, ми одби, па почна да ми се извинува и оправдува демек имале некои збрки, па СЕГА го пратиле пакетот. Ме замоли и да го затворам Dispute-от и ми го продолжи времето на Customer protection. Сега (после 2 недели) уште чекам да ми стигне поштарината. Инаку се на се не е лошо. За разлика од Ebay робата стигнува многу побргу.
П.С. Има многу квалитетни и ОРИГИНАЛНИ продукти, само треба да се разбирате и да чепните по некој странски форуми и страници за искуствата со одредените продукти. Јас веднаш ќе ви кажам дека имам порачано Fenix електрик од 72$ (кој кошта 90$ од официјалната страна) кој е навистина Made in China ама е најдобрата фирма во светот за електрици, надминувајќи ги и останатите американски, европски и азиски фирми.
 

Lu5

Som la gent Blaugrana!
Член од
30 ноември 2011
Мислења
4.106
Поени од реакции
7.048
И јас веќе 2 години порачувам од Али. Се било во ред, сите пратки (преку 20) ми стигнале.
За една пратка тракинг бројчето не беше во ред, во country code наместо MK ја имаше Франција, си отворив dispute, си добив full refund, и по два дена ми стаса пакетот. Ме почестија 28 долари. :LOL:
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
3.866
Поени од реакции
12.264
Досега само бижутерија, ланчиња, обетки, прстени еден куп, кои уште ми стигаат. За тоа се доста евтини. Што се однесува за облека, видов интересни работи, али бидејќи сакам јас се да пробам и да опипам пред да купам, тешко дека би порачала таква работа.
 
Член од
25 декември 2011
Мислења
390
Поени од реакции
174
а овде кај нас на поштата ти доага поштар или ти доага ливче во сандаче па идеш и ја земаш пратката во локална пошта?
Споделете како стигале пратките кај вас? (Мали и поголеми)
 
На врв Bottom