Аliexpress (официјална тема)

Дискусија во форумот 'Интернет трговија' започната од MARCELLO, 26 септември 2014.

 1. sime333

  sime333

  Член од:
  8 септември 2011
  Мислења:
  3.641
  Допаѓања:
  2.611
  prodavnicata ima poveke od 60 k feedback i e oceneta so 95% positive feedback, bas me interesira ovie degenive od posta so ke mi kazat.

  Sent from my 5051X using Tapatalk
   
 2. macko i

  macko i Локален шериф

  Член од:
  8 јуни 2011
  Мислења:
  2.265
  Допаѓања:
  1.134
  Рејтингот не е веродостоен податок читав негде дека некој дури и заработуваат од оставање на позитивни оценки на интернет продавници. Јас конкренттно имав нарачка на 10 пенкала со сваровски кристали различна боја различна нарачка и место кинезов да ми ги спакува во една ги испорачува посебно од 10 само 2 добив и тоа во рок од месец дена другите е мистерија каде се.
   
 3. Slash-

  Slash-

  Член од:
  21 септември 2008
  Мислења:
  4.011
  Допаѓања:
  2.511
  Значи чекам една пратка денеска конечно стигна во Мк, задњи 3 статуси се

  Receive item at office of exchange (Inb)
  , 2:08:00 PM Send item to domestic location (Inb)
  7:26:00 PM Send item to customs (Inb)

  Дали значи дека ќе го царинат ? ќе оди на царинска проверка ? дали да им идам у пошта ?? дали да го чекам ?? :D иначе 100 евриќи ми е нарачкава гимбал за телефон
   
 4. redmountain

  redmountain

  Член од:
  13 јануари 2013
  Мислења:
  1.369
  Допаѓања:
  940
  Чим ти е над сто евра нарачката треба и царина да платиш.
   
 5. Zaptija Stojkov

  Zaptija Stojkov Комунист

  Член од:
  23 февруари 2010
  Мислења:
  1.529
  Допаѓања:
  925
  На 1 декември имам нарачано и уште тоа не ми е стигнато! Дали после 60 дена од нарачаното (доколку не е стигнато) парите на сметка ти ги враќаат???
   
 6. macko i

  macko i Локален шериф

  Член од:
  8 јуни 2011
  Мислења:
  2.265
  Допаѓања:
  1.134
  Прво контактирај го кинезот ако не ти се брза причекај некој ден знаеш празници и триста глупости, ако си решен за да добиеш повраток на сретства треба да потполниш жалба до системот на али и се враќаат парите за 15 работни дена.
   
 7. Il Fenomeno

  Il Fenomeno non mollare mai

  Член од:
  14 март 2007
  Мислења:
  3.223
  Допаѓања:
  704
  Дали некој знае за 300 долари телефон колку давачки има дали е само 18% ддв
   
 8. macko i

  macko i Локален шериф

  Член од:
  8 јуни 2011
  Мислења:
  2.265
  Допаѓања:
  1.134
  Мобилните се ослободени од царинска стапка, се наплаќа само 18% ДДВ нa вкупната сума, вклучувајќи ја и цената за транспорт.
   
  На whatto му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Forza Milan!!!

  Forza Milan!!!

  Член од:
  1 јуни 2011
  Мислења:
  19.882
  Допаѓања:
  29.691
  Ако планираш да нарачаш скап телефон не заборавај да користиш Topcashback си враќаш 5% од вкупната сума.
   
  На Il Fenomeno му/ѝ се допаѓа ова.
 10. 0C0FFEEBABE

  0C0FFEEBABE Bsc. Sc.

  Член од:
  6 јули 2008
  Мислења:
  4.938
  Допаѓања:
  1.534
  Како работи ова?
   
 11. Forza Milan!!!

  Forza Milan!!!

  Член од:
  1 јуни 2011
  Мислења:
  19.882
  Допаѓања:
  29.691
  Кешбек сајт кој нуди различни кешбек проценти при онлајн плаќање на места како AliExpress, Ebay, Booking, Amazon...
  Се регистрираш и бираш од која продавница ќе купуваш и те пренасочува таму. Те исплаќаат преку PayPal, Amazon, AliExpress, Ebay...
   
  На whatto и 0C0FFEEBABE им се допаѓа ова.
 12. MaNNe

  MaNNe

  Член од:
  4 мај 2014
  Мислења:
  268
  Допаѓања:
  28
  https://goo.gl/3YfWSh
  Aliexpress 7% кеш бек
  Ebay 1.6% Кеш бек
  И многу други
   
 13. apmkd

  apmkd

  Член од:
  29 август 2017
  Мислења:
  82
  Допаѓања:
  39
  До вчера порачував и се беше во ред. Денеска цело време ми дава For security reasons this process can not be continued.

  Со картичката се е океј, дури и пробав да ја тргнам и пак да ја ставам, ама џабе.

  Знае некој како да го решам проблемов со сеќурити ризонс?
   
 14. Flatter

  Flatter Порноглава

  Член од:
  19 септември 2015
  Мислења:
  301
  Допаѓања:
  201
  А имало тема за ова, па да пишам и овде тогаш.

  Момци ми треба помош и совет незнам што да правам. Преку 300 пратки имам досега купено од алиекспрес ове е прв пат ваков случај.

  Во Јули порачав микрофон флекс кабел за телефонот од алиекспре и ете 3 месеца скоро нема ни трага од него а на поста.мк пишува дека е доставено. Отворив диспајт од таму пресудија во корист на продавачот и ете сега јас 3 месеца останав и без пари и без мирофон (3 месеца микрофонот не ми работе на телефонот неможам да се јавам и згорем на тоа без пари останав)

  На алиекспре ми рекоа да отидам Appeal на диспајтот и да доставам некој документи од поштата дека демек наводно како на погрешна адреса да доставиле или дека не се ја доставиле. Јас упорно им тврдам дека не сум ја добил пратката 3 месеци тие упорно гледат според тракингот што и голема веројатност е да е фејк со оглет на тоа дека се работи за пратко од вредност од 1000+/- денари.

  Гледат според тракингот на Македонска Пошта(македонскиот тракинг) од каде да знам дали и е валидиден овој тракинг број со оглет на тоа се е можно во оваа држава...

  Ми треба совет незнам што да правам како да и кажам на поштата да им објаснам да ми даде барем еден документ или било што дека не сум ја примил пратката да им пратам слика.
   
 15. macko i

  macko i Локален шериф

  Член од:
  8 јуни 2011
  Мислења:
  2.265
  Допаѓања:
  1.134
  Веројатно си единствен што си изгубил спор 99% али суди за купувачот. Имаш купувачки сервис на агентот објасни го случајот и ќе те упати. Друго збори со продавачот за ситуацијатаи они не сакаат лош фидбек и незадоволни купувачи.
   

Сподели преку: