Аliexpress (официјална тема)

macko i

Локален шериф
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.723
Поени од реакции
1.480
Доколку порачам мобилен од Aliexpress околу 300$ мислите ли дека ќе треба на царина да имам додатни трошоци? И ако имам колку.
Немаш правила околу ова ама ич по новиот закон треба да платиш само ддв , а ослободен си од царина ама нашиве пак ќе ти го царинат гарант . На нивната страна имаш тарифник кој е чисто колку да го има никогаш не е толку обично наплаќаат од 5%-15% на вредноста + ддв од 18% на тоа. Убеди го кинезот да пише помала вредност на пакетот , па може ако не го отворат да не го ни царинат.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.312
Поени од реакции
29.776
Немаш правила околу ова ама ич по новиот закон треба да платиш само ддв , а ослободен си од царина ама нашиве пак ќе ти го царинат гарант
Кога се носел нов закон?
Moже да појасниш?
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
Доколку порачам мобилен од Aliexpress околу 300$ мислите ли дека ќе треба на царина да имам додатни трошоци? И ако имам колку.
Мобилните се ослободени од царинска стапка, се наплаќа само 18% ДДВ нa вкупната сума, вклучувајќи ја и цената за транспорт.
 
Член од
8 септември 2011
Мислења
3.668
Поени од реакции
2.619
mi pisuva order complete a mi nema stignato narckata, otvoriv dispute ama ne znaev sto da selektiram i otidov wrong address, a se raboti power bank ne e bas eftin pa da ostavam taka.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.170
Поени од реакции
15.981
Дечки, порачувал некој од овде техничка роба као појачала и слични ствари?
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
Дечки, порачувал некој од овде техничка роба као појачала и слични ствари?
Зависи, треба добра математика да удриш, ако подлежи на царина, па плус ДДВ па поштенски трошци сепак си тежи конкретно појачалото, може тука и поевтино да ти излезе. Друг можен проблем се нежните и кршливи предмети, немаат многу осет при транспорт особено за монитори (од лично искуство). [DOUBLEPOST=1511021827][/DOUBLEPOST]
mi pisuva order complete a mi nema stignato narckata, otvoriv dispute ama ne znaev sto da selektiram i otidov wrong address, a se raboti power bank ne e bas eftin pa da ostavam taka.
Му пиша на продавачот прво? Втор пат кога порачав порачав патики беа некаде окулу 25$ и не ми стигнаа одбрав погрешна адреса како проблем, ми вратија само 50% од сумата во стилот као 40 дена ли ти требаше да се сетиш дека адресата е грешна (далечната 2013 :P), се надевам дека правилата се сменети, така да гледај во иднина да одбереш дека пратката воопшто не стигнала ако имаш ист проблем. А што е со тракингот?
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.170
Поени од реакции
15.981
Зависи, треба добра математика да удриш, ако подлежи на царина, па плус ДДВ па поштенски трошци сепак си тежи конкретно појачалото, може тука и поевтино да ти излезе. Друг можен проблем се нежните и кршливи предмети, немаат многу осет при транспорт особено за монитори (од лично искуство).
Кај може да видам колку би ме коштале дополнителните трошоци за царина и ДДВ?
Бидејќи истото појачало тука ми го даваат за некои 700 евра поскапо отколку што би ме коштало на али со шипинг.
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
Кај може да видам колку би ме коштале дополнителните трошоци за царина и ДДВ?
Бидејќи истото појачало тука ми го даваат за некои 700 евра поскапо отколку што би ме коштало на али со шипинг.
Порано имаше водич директно на сајтот на царината, само го пишуваш производот и излегуваше табела сега гледам го редизајнирале, истото го имаш во .xis или .doc формат водич за царинење на стоки

Шифра 8518 50 00 00 (Електрични комплети за засилување на звук)
8% царина и 18% ДДВ на вкупната цена со се поштарината.
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.069
Поени од реакции
11.434
Пред 3 недели нарачав спортска опрема во вредност од 30 и нешто долари, со шипинг преку авион. Денес ми кажаа дека лимитот за царинење не е 45 евра, туку 22 евра, па најверојатно е заглавена некаде на царина, само не знам каде точно треба да отидам и да проверам.
@PsychoalieN ?
 
Последно уредено:
Член од
29 август 2008
Мислења
5.210
Поени од реакции
3.594
Пред 3 недели нарачав спортска опрема во вредност од 30 и нешто долари, со шипинг преку авион. Денес ми кажаа дека лимитот за царинење не е 45 евра, туку 22 евра, па најверојатно е заглавена некаде на царина, само не знам каде точно треба да отидам и да проверам.
@PsychoalieN ?
ova 22evra za bilo koja roba ili za odrdeni proizvodi...? ili ne si informiran...
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
Пред 3 недели нарачав спортска опрема во вредност од 30 и нешто долари, со шипинг преку авион. Денес ми кажаа дека лимитот за царинење не е 45 евра, туку 22 евра, па најверојатно е заглавена некаде на царина, само не знам каде точно треба да отидам и да проверам.
@PsychoalieN ?
Ти стигна официјално писмо од царина дека побаруваат некоја сума или дека производот е пратен на царинење? [DOUBLEPOST=1511691912][/DOUBLEPOST]
ova 22evra za bilo koja roba ili za odrdeni proizvodi...? ili ne si informiran...
Сите поштенски пратки кои содржат стока, а кои се испратени од странство од страна на правни лица, како и сите пратки кои се предмет на купопродажба, подлежат на пресметка на царински давачки и ДДВ, независно дали служат за лична употреба на примачот. При тоа од плаќање на царински давачки се ослободуваат пратките чија што вредност не надминува 45 ЕУР, а од плаќање ДДВ се ослободуваат пратките чија што вредност не надминува 22 ЕУР, што значи дека за пратките со вредност до 45 ЕУР се плаќа само ДДВ.
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.069
Поени од реакции
11.434
Ти стигна официјално писмо од царина дека побаруваат некоја сума или дека производот е пратен на царинење?
Немам добиено ништо од сега, се јавив вчера во царина да прашам ама (surprise, surprise) системот не им работеше и ми кажаа да се јавам пак од вторник натаму.
 
Член од
13 јануари 2013
Мислења
1.537
Поени од реакции
1.172
Не знам што е работата со Алиекспрес но во рок од 10 дена од кога порачав ми стигнаа дел од производите, ова не било никогаш вака кога сум порачувал од тука.:cuc: Обично сум чекал и до 2 месеци!
 

macko i

Локален шериф
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.723
Поени од реакции
1.480
Ти стигна официјално писмо од царина дека побаруваат некоја сума или дека производот е пратен на царинење? [DOUBLEPOST=1511691912][/DOUBLEPOST]

Сите поштенски пратки кои содржат стока, а кои се испратени од странство од страна на правни лица, како и сите пратки кои се предмет на купопродажба, подлежат на пресметка на царински давачки и ДДВ, независно дали служат за лична употреба на примачот. При тоа од плаќање на царински давачки се ослободуваат пратките чија што вредност не надминува 45 ЕУР, а од плаќање ДДВ се ослободуваат пратките чија што вредност не надминува 22 ЕУР, што значи дека за пратките со вредност до 45 ЕУР се плаќа само ДДВ.
Не изгласаа ослободување на царина за интернет нарачки или остана тоа на муабет? Плус сум имал нарачки и над 25 евра па не сум платил ддв конкретно една навигација ниту ми ја царинеа ниту пак ми дошло дека треба да платам ддв за неа.
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
Не изгласаа ослободување на царина за интернет нарачки или остана тоа на муабет? Плус сум имал нарачки и над 25 евра па не сум платил ддв конкретно една навигација ниту ми ја царинеа ниту пак ми дошло дека треба да платам ддв за неа.
За едни мајка за други маќеа е работава, јас за ташна за лаптоп 30евра си платив фино лепо 18% ДДВ се тегнев на +50 до под железничка, а другарче патики без проблем и тоа 140 евра од Франција.... Така да веќе секое прашање ,,дали ке платам царина за тоа и тоа" станува ирелевантно...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom