Аliexpress (официјална тема)

macko i

Локален шериф
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.723
Поени од реакции
1.480
За едни мајка за други маќеа е работава, јас за ташна за лаптоп 30евра си платив фино лепо 18% ДДВ се тегнев на +50 до под железничка, а другарче патики без проблем и тоа 140 евра од Франција.... Така да веќе секое прашање ,,дали ке платам царина за тоа и тоа" станува ирелевантно...
Чекај те побараа да им платиш ддв? Ако не било препорачано едноставно викаш незнам не сум ја примил ми ја изгубил поштарот па нека си ака тој у ујп каде е нарачката :)
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
Чекај те побараа да им платиш ддв? Ако не било препорачано едноставно викаш незнам не сум ја примил ми ја изгубил поштарот па нека си ака тој у ујп каде е нарачката :)
Не беше препорачана ама тука стана во МКД препорачана, нели од али ти пуштаат некогаш пратки со некој број пример 65548510 е штом стигнат во МКД тој број тука станува интерен тракинг и почнува обично на RT или ОАххххххххххМК истото важи и за ebay



и така ме ,,зезнаа" (мислам ако јас не сакав да ја земам немаше никој да ме зезне ама баш таква сакав :D). Тоа било као сега новина да се намали поимот изгубена пратка и да се подобри угледот на Македонски пошти (а и државава да се заработи некое денарче плус таму кај што може).
 

macko i

Локален шериф
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.723
Поени од реакции
1.480
Не беше препорачана ама тука стана во МКД препорачана, нели од али ти пуштаат некогаш пратки со некој број пример 65548510 е штом стигнат во МКД тој број тука станува интерен тракинг и почнува обично на RT или ОАххххххххххМК истото важи и за ebay



и така ме ,,зезнаа" (мислам ако јас не сакав да ја земам немаше никој да ме зезне ама баш таква сакав :D). Тоа било као сега новина да се намали поимот изгубена пратка и да се подобри угледот на Македонски пошти (а и државава да се заработи некое денарче плус таму кај што може).
Е колку со вакви броеви сум имал пратки па за ниедна не сум платил ни поштарина ни ддв досега.Патем бадијала е овој систем за некој пратки стои дека е испорачана пример во Гевгелија мене лично ми се случи тоа , а ја добив пратката така што се е среќа.
 

DonExo

Apex
Член од
1 ноември 2012
Мислења
454
Поени од реакции
291
Екипо, сакам да споделам (реф) линк со сите вас тука, кој нема да биде само од лична корист - туку напротив ќе ви помогне на сите Вам кои го користите редовно AliExpress да заштедите по некоја пара од секоја нарачка.

Имено станува збор за одличен cashback сајт кој го користам повеќе од пола година и нуди cashback на повеќе од 100 онлине продавници, меѓу која и AliExpress (веројатно сите ја оваа најчесто користиме :) )
Освен Али, на сајтот би има и Ebay, Amazon, Dell, Booking, Hotels и многу други познати имиња кои нудат кешбек преку нивните онлајн продавници.

Сајтов дава 7% cashback на секоја нарачка, ако ги следите чекорите кои ви ги имаат дадено во инструкциите.
Не е воопшто комплицирано како да се направи ова, се што треба да кликнете пред да купете нешто е тоа нешто да го ставите во кошничка, да се логирате на сајтот за кешбек, да го најдете АлиЕкспрес како merchant, и од таму да кликнете на нивниот линк, кој потоа ќе ве пренасочи до официјалната страна на АлиЕкспрес.
Од тука само ја отварате кошничката, го купувате тоа што го сакате и бујрум кешбек.
Simple as that.

Единствена маана му е што се чека многу време за потврда на кешбекот (некогаш може и месец-два да биде), но ова е како заштитна мерка откако вие ќе потврдите дека сте ја примиле нарачката и парите ќе бидат пуштени на продавачот од Али.

Исплатата од сајтот до вас може да биде преку Пејпал (МК Пејпал може да прима пари, но не може да ги повлекува на сметка, а може со истите тие да плаќа онлајн), ACH и преку gift-cards од Ebay, Amazon, NIke итн.
(п.с. доколку некој сака пари да извади од МК Пејпал - пишете ми приватна порака, можам јас да ви ја извадам било која сума, и тоа парите ги добивате истиот ден)

Како функционира сето ова?
Епа Aliexpress има доста јака Affiliate програма, и многу други сајтови го користат ова за дополнителна заработка од секој купен продукт.
Овој сајт е токму еден од тие, и постои од 2005-та година, значи е доста етаблиран и стабилен, не некоја превара.

Зошто реф линк?
Затоа што за секој од Вас кој ќе се регистрира, ќе ја користи странава за повраток на средства, во моментот кога ќе направи 10$ во кешбек - јас ќе добијам гратис 10$ од сајтот како награда затоа што сум препорачал нови членови.
Вие ништо не губите, ништо не ви менува ако се регистрирате со или без реф линк.
Напротив, можете потоа и вие да го споделувате вашиот реф линк со ваши пријатели и да заработите некој долар од тоа :)

Еве мала мотивација, кешбек сума од последната нарачка:


Бујрум,
линк од сајтот

Бујрум,
Wiki страна за сајтот.

Доколку имате било какви прашања или дилеми - слободни пишете ми ПП или ајде да дискутираме тука :)
 
Член од
4 мај 2014
Мислења
322
Поени од реакции
35
Екипо, сакам да споделам (реф) линк со сите вас тука, кој нема да биде само од лична корист - туку напротив ќе ви помогне на сите Вам кои го користите редовно AliExpress да заштедите по некоја пара од секоја нарачка.

Имено станува збор за одличен cashback сајт кој го користам повеќе од пола година и нуди cashback на повеќе од 100 онлине продавници, меѓу која и AliExpress (веројатно сите ја оваа најчесто користиме :) )
Освен Али, на сајтот би има и Ebay, Amazon, Dell, Booking, Hotels и многу други познати имиња кои нудат кешбек преку нивните онлајн продавници.

Сајтов дава 7% cashback на секоја нарачка, ако ги следите чекорите кои ви ги имаат дадено во инструкциите.
Не е воопшто комплицирано како да се направи ова, се што треба да кликнете пред да купете нешто е тоа нешто да го ставите во кошничка, да се логирате на сајтот за кешбек, да го најдете АлиЕкспрес како merchant, и од таму да кликнете на нивниот линк, кој потоа ќе ве пренасочи до официјалната страна на АлиЕкспрес.
Од тука само ја отварате кошничката, го купувате тоа што го сакате и бујрум кешбек.
Simple as that.

Единствена маана му е што се чека многу време за потврда на кешбекот (некогаш може и месец-два да биде), но ова е како заштитна мерка откако вие ќе потврдите дека сте ја примиле нарачката и парите ќе бидат пуштени на продавачот од Али.

Исплатата од сајтот до вас може да биде преку Пејпал (МК Пејпал може да прима пари, но не може да ги повлекува на сметка, а може со истите тие да плаќа онлајн), ACH и преку gift-cards од Ebay, Amazon, NIke итн.
(п.с. доколку некој сака пари да извади од МК Пејпал - пишете ми приватна порака, можам јас да ви ја извадам било која сума, и тоа парите ги добивате истиот ден)

Како функционира сето ова?
Епа Aliexpress има доста јака Affiliate програма, и многу други сајтови го користат ова за дополнителна заработка од секој купен продукт.
Овој сајт е токму еден од тие, и постои од 2005-та година, значи е доста етаблиран и стабилен, не некоја превара.

Зошто реф линк?
Затоа што за секој од Вас кој ќе се регистрира, ќе ја користи странава за повраток на средства, во моментот кога ќе направи 10$ во кешбек - јас ќе добијам гратис 10$ од сајтот како награда затоа што сум препорачал нови членови.
Вие ништо не губите, ништо не ви менува ако се регистрирате со или без реф линк.
Напротив, можете потоа и вие да го споделувате вашиот реф линк со ваши пријатели и да заработите некој долар од тоа :)

Еве мала мотивација, кешбек сума од последната нарачка:


Бујрум,
линк од сајтот

Бујрум,
Wiki страна за сајтот.

Доколку имате било какви прашања или дилеми - слободни пишете ми ПП или ајде да дискутираме тука :)
Интересно а како функционира како работе?
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.069
Поени од реакции
11.434
Гледам на сајтот на пошта денес статусот на пратката се сменил во:

Czech Republic (the)

Insert item into bag (Otb)

Што значи ова? Залутала пратката?
 
Член од
14 август 2010
Мислења
1.156
Поени од реакции
1.376
Значи дека наредна дестинација на пратката е Македонија, веке е сортирана во багажот за Скопје :)
 
Член од
8 септември 2011
Мислења
3.668
Поени од реакции
2.619
поминаа 3 месеци нарачката не ми стигна, од продавачот сигурно е пратена, имаат добар рејтинг,ми викаат не е проблем ќе ти го вратиме парите или ти пратиме нова пратка, е сега факт е некој од нашите партали да ја иима земено, дали воопшто може да се жалиш некаде во оваа наша држава или тешко, значи сега се работи за мала сума но што ако беше некоја поголема пратка од 200-300 евра, што правиме тогаш ?

Sent from my 5051X using Tapatalk
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.069
Поени од реакции
11.434
Каснат многу нарачките овој период, провери си на сајтот на пошта дали стасала во нашата држава.
 
Член од
8 септември 2011
Мислења
3.668
Поени од реакции
2.619
Каснат многу нарачките овој период, провери си на сајтот на пошта дали стасала во нашата држава.
nema sansi ti vikam poracana e poveke od 3 meseci, da pisuva deka e stignata vo nasata drzava ma tracking ako mislise na toa.

Sent from my 5051X using Tapatalk
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.069
Поени од реакции
11.434
А дали се обрати директно во пошта?
Ај направи принт скрин на тоа што ти го дава тракингот на posta.com.mk
 
Член од
8 септември 2011
Мислења
3.668
Поени од реакции
2.619
А дали се обрати директно во пошта?
Ај направи принт скрин на тоа што ти го дава тракингот на posta.com.mk
jas do sega gledav na ova kineskive strani ne znaev za ova, inaku ovde pisiva deka e vo bitola, izgleda stvarno kasnat, samo neznam zosto tolku site naracki so gi napraviv cel mesec pokasno pristigna ovaa ne.


Sent from my 5051X using Tapatalk
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.069
Поени од реакции
11.434
По ова што гледам уште пред месец и пол ја доставиле на некого од Битола, отиди во пошта и прашај ги како е можно да направат ваква грешка, иако тешко дека ќе исправат нешто.
 

DonExo

Apex
Член од
1 ноември 2012
Мислења
454
Поени од реакции
291
Тoa "Isporacana" значи дека веќе е испорачана, некој си ја лапнал...
 
Член од
24 септември 2011
Мислења
62
Поени од реакции
17
Исто така имало случаеви во кои продавачот праќа една нарачка за нешто што го нарачале двајца или повеќе луѓе. На сите им праќа ист податок дека производот е испратен и сите го чекаат тој еден производ што ќе стаса само кај една личност. Во најдобар случај на продавачот нема да му се пожали никој или ќе истече времето за жалба и ќе има продадено еден производ на повеќе луѓе. Во најлош случај сите да си ги побараат парите назад или да им препрати наново, ќе кажат дека пратката е изгубена во државата каде што е пратена ама дека они ќе прателе наново се за цел крајните корисници да бидат задоволни. Во секој случај ќе бидат во ќар :)
Можно е пратката да ти е изгубена уште пред да стаса во Македонија или пак да ти се случило сценариото што е опишано погоре.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom