Аliexpress (официјална тема)

Член од
5 октомври 2012
Мислења
1.951
Поени од реакции
1.169
^Абе истите информации ги добиваш во апликацијата само треба да ја ажурираш на време и секој ден барем еднаш да проверуваш. Како изгледа тебе ќе ти дојде пратката на врата, а ти еднаш дали си проверил до каде е целава работа.
Epa aplikacijata prae update sama i mi stiga info:lut::kezec:
 
Член од
24 мај 2010
Мислења
2.048
Поени од реакции
4.640
Epa aplikacijata prae update sama i mi stiga info:lut:
Нема потреба апликацијата сама да прави апдејт, само ќе ти троши батерија повеќе. Не секогаш ќе повлече податоци автоматски, нема да се погоди времето, системот може да е паднат, конекција може да изгуби... Еднаш на ден или 2 навечер напрај рифреш, па со искуство ќе знаеш и кога да очекуваш нови податоци посебно од наша пошта. Пример, доколку си одбрал достава AliExpress Standard, од прилика се знае дека се на се пратките стигаат за околу 10-12 дена, ако не се погодат празници или викенди, па штом ја испратат со авион, за околу 6-7 дена потака ќе си проверуваш.
 
Последно уредено:
Член од
5 октомври 2012
Мислења
1.951
Поени од реакции
1.169
е некој да ми кажуваше дека ке стигне алиекспресс пратка за толку брзо време немаше да му верувам , ама денеска на врата донесена браво браво , иначе имам порачано само 2 работи од алиекспресс знам дека овие другите пратки могуче да каснат ајде барем една стигна брзо и тоа најголемата :bravobe:
 
Член од
12 декември 2017
Мислења
23
Поени од реакции
26
Досега сум порачувал многу од аликапрес, цо последните 3-4 години имаѓ премнофу наоравено нарачки и се ми стасало без царина или ДДВ, сега направув нарачка на производ поточно микрофон кој е спакуван во кутија, и плариц вкупно 26,31 долар или еднакво на 22,34 евра. Знаев дека за производи над 45 евра се царини, но сега ќитам над 22 евра се плаќа ДДВ оа може ли некој поточно да ми објасни околу тоа, кога стигне производот како да платам ДДВ или ако ми стаса на врата нетреба никаде ништо да платам?
 
S

staycalm

Гостин
Досега сум порачувал многу од аликапрес, цо последните 3-4 години имаѓ премнофу наоравено нарачки и се ми стасало без царина или ДДВ, сега направув нарачка на производ поточно микрофон кој е спакуван во кутија, и плариц вкупно 26,31 долар или еднакво на 22,34 евра. Знаев дека за производи над 45 евра се царини, но сега ќитам над 22 евра се плаќа ДДВ оа може ли некој поточно да ми објасни околу тоа, кога стигне производот како да платам ДДВ или ако ми стаса на врата нетреба никаде ништо да платам?
На некои производи од 22 до 45 евра се плаќа ДДВ, ама не знам кои. Може некој доколку има листа некоја некаде да прикачи?
 
Член од
12 декември 2017
Мислења
23
Поени од реакции
26
На некои производи од 22 до 45 евра се плаќа ДДВ, ама не знам кои. Може некој доколку има листа некоја некаде да прикачи?
Da, no ako treba da platam.jas posto nadminuvam 22 evra za 30centi kade treba da se obratam ili dodeka neplatam nema da mi go dadat proizvodot, ili od koga go podignes imas rok i mesro kade treba da go platis stvarno ne mi e jasno
 
B

Beginner

Гостин
Леле што е ова побогу :D Зошто ти е?
не е за мене фала богу не сум до толку. За братучетка ми е има 9 години му велам на вујко ми подобро на старо од македонија да земе тој не ефтини биле овие. Што е најтрагично овие ги нема и на интернет. Ама ајде ке видиме што ке стигне :D

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
 
S

staycalm

Гостин
не е за мене фала богу не сум до толку. За братучетка ми е има 9 години му велам на вујко ми подобро на старо од македонија да земе тој не ефтини биле овие. Што е најтрагично овие ги нема и на интернет. Ама ајде ке видиме што ке стигне :D

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
Аман и на деветгодишни деца ли почнаа смартфони да купуваат :))
 

jovankrstevski1

ТАТА_МАТА
Член од
2 декември 2012
Мислења
849
Поени од реакции
568
не е за мене фала богу не сум до толку. За братучетка ми е има 9 години му велам на вујко ми подобро на старо од македонија да земе тој не ефтини биле овие. Што е најтрагично овие ги нема и на интернет. Ама ајде ке видиме што ке стигне :D

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
Не се зема ваков телефон, уште помалце за дете. Проверени брендови имаат зголемена радијација, а не па овој што е склопуван во продавница за чевли. Кога ќе се тргне на страна, провизијата на алиекспрес, ќарот на продавачот и доставата до мк, колку вреди телефонот? 600 денари за смартфон?
Дај боже да трае и со здравје да се користи
 
B

Beginner

Гостин
Аман и на деветгодишни деца ли почнаа смартфони да купуваат :))
Не збори има 3 деца 5, 7 и 9 години сите имат "паметни" телефони и сега 9годишната има ајфон 5 ама не и се допаѓал и ајде сега друг. Каде отиде младинава "модерна" Јас на нивни години не знаев за телефон и сигурен сум постарите генерации без телефони и компјутери подобро детство имале од нас. Забегав малку од темата...

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
 
B

Beginner

Гостин
Не се зема ваков телефон, уште помалце за дете. Проверени брендови имаат зголемена радијација, а не па овој што е склопуван во продавница за чевли. Кога ќе се тргне на страна, провизијата на алиекспрес, ќарот на продавачот и доставата до мк, колку вреди телефонот? 600 денари за смартфон?
Дај боже да трае и со здравје да се користи
Разбирам се ама како да им го објаснам ова на нив.

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
Beginner
купете му на детето самсунг и кога ќе му падне ќе му се расцвета екранот и на сервис ќе ви кажат екранот кошта повеќе од телефонот
дете колку може да пазе, кога и да е ќе расипе или скрше телефон

ама подобро е некој кинески малку попознат бренд за кој колку толку има екрани и други резервни делови
 
B

Beginner

Гостин
Beginner
купете му на детето самсунг и кога ќе му падне ќе му се расцвета екранот и на сервис ќе ви кажат екранот кошта повеќе од телефонот
дете колку може да пазе, кога и да е ќе расипе или скрше телефон

ама подобро е некој кинески малку попознат бренд за кој колку толку има екрани и други резервни делови
Јас моментално користам Ј52016 до сега колку пати ми има паднато ниту 1 гребнатинка нема. И тоа немам заштитно стакло.

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom