Албанија - место за одмор

Член од
5 март 2018
Мислења
15.142
Поени од реакции
16.657
Дечки јас само шо се вратив од Саранда и сум презадоволна од одморот.
Саранда е преубава, градот има се шо можи да посака еден турист од убави плажи, ресторани, хотели, кафе барови, ноќни клубови, продавници, бутици, се е на едно место.
Градските плажи се преубави и водата е многу чиста, јас си одев редовно кај Аполон хотелот и сум презадоволна и од местенцето како е средено околу хотелот и од услугата на персоналот, лежалките беа најефтини мислам таму, 500 леќи за две лежалки со чадор, цените на плажата исти како кај нас, лежалки два пати плативме после тоа не ни ги наплаќаа.
Шеталиштето им е многу средено, ептен е раздвижено навечер, има еден куп таверни и кафе барови покрај пристаништето, тука има и локалци кои продаваат накит и сувернири низ целото шеталиште, во глобала има што да се прави и што да се види.
Овој дел содржи повеќе ресторани а надолу почнуваат плажите и кафе баровите кај што е целата младина, скоро на секоја плажа има бич бар и навечер е топ, сите плажи се еена до друга и сите се добро уредени.
Е сега за навечер паркинг да најдиш е лото, сообраќајот е во хаос, и подобро е да излезиш без кола :)
Сакам само да ги поздравам сите членови кои делеа тука негативни коментари за Албанија, као таму не знајш шо ќе те најди, криминал, исчезнувале туристи и уште еден тон глупости, премирно е местото и на секого му го препорачувам и за тие кои одат со помал буџет и на тие кои сакаат да имаат пораскошен одмор.
За крај да додадам дека во ниту еден момент не се осетив несигурно или пак непријатно, спиевме со отклучена врата и на плажа си остававме ствари, ништо не ни фалеше, една членка имаш постирано жена завиткана во црно :) ниту една не видов , не дека ми смета тоа ама чисто да му кажам дека грешно е информирана, во Охрид повеќе ги има такви одколку таму.
Луѓето се сите услужливи и пријатни, барем тоа е моето искуство.
Нема споредба Грчките села со Саранда, ги шијат на секое поле и кога би бирала од 10 пати 10 пати ќе ја изберам Саранда.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.968
Поени од реакции
14.720
Дечки јас само шо се вратив од Саранда и сум презадоволна од одморот.
Саранда е преубава, градот има се шо можи да посака еден турист од убави плажи, ресторани, хотели, кафе барови, ноќни клубови, продавници, бутици, се е на едно место.
Градските плажи се преубави и водата е многу чиста, јас си одев редовно кај Аполон хотелот и сум презадоволна и од местенцето како е средено околу хотелот и од услугата на персоналот, лежалките беа најефтини мислам таму, 500 леќи за две лежалки со чадор, цените на плажата исти како кај нас, лежалки два пати плативме после тоа не ни ги наплаќаа.
Шеталиштето им е многу средено, ептен е раздвижено навечер, има еден куп таверни и кафе барови покрај пристаништето, тука има и локалци кои продаваат накит и сувернири низ целото шеталиште, во глобала има што да се прави и што да се види.
Овој дел содржи повеќе ресторани а надолу почнуваат плажите и кафе баровите кај што е целата младина, скоро на секоја плажа има бич бар и навечер е топ, сите плажи се еена до друга и сите се добро уредени.
Е сега за навечер паркинг да најдиш е лото, сообраќајот е во хаос, и подобро е да излезиш без кола :)
Сакам само да ги поздравам сите членови кои делеа тука негативни коментари за Албанија, као таму не знајш шо ќе те најди, криминал, исчезнувале туристи и уште еден тон глупости, премирно е местото и на секого му го препорачувам и за тие кои одат со помал буџет и на тие кои сакаат да имаат пораскошен одмор.
За крај да додадам дека во ниту еден момент не се осетив несигурно или пак непријатно, спиевме со отклучена врата и на плажа си остававме ствари, ништо не ни фалеше, една членка имаш постирано жена завиткана во црно :) ниту една не видов , не дека ми смета тоа ама чисто да му кажам дека грешно е информирана, во Охрид повеќе ги има такви одколку таму.
Луѓето се сите услужливи и пријатни, барем тоа е моето искуство.
Нема споредба Грчките села со Саранда, ги шијат на секое поле и кога би бирала од 10 пати 10 пати ќе ја изберам Саранда.
прилично точно за Саранда
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.142
Поени од реакции
16.657
Е сега да си споделам и едно "негативно" искуство, одевме со навигација и на враќање ни извади рута по стариот пат :D преку Костур. Прв пат одиме натака и појма немавме кај се наоѓаме, јас полош пат немам видено, мислев дека Морача е најлошо ама ова беше бетер, над 200 км угорници и делници, кривини глава да те фати.
А на одење патот милина.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.968
Поени од реакции
14.720
Е сега да си споделам и едно "негативно" искуство, одевме со навигација и на враќање ни извади рута по стариот пат :D преку Костур. Прв пат одиме натака и појма немавме кај се наоѓаме, јас полош пат немам видено, мислев дека Морача е најлошо ама ова беше бетер, над 200 км угорници и делници, кривини глава да те фати.
А на одење патот милина.
Кој пат на одење го возевте? преку Игуменица,Фиер-Ѓирокастро или Валона?
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.142
Поени од реакции
16.657
Кој пат на одење го возевте? преку Игуменица,Фиер-Ѓирокастро или Валона?
Преку игуменица, цел пат беше автопат и тунели, на враќање не извврти од Костур и Преспа
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.549
Поени од реакции
931
Ќе ве изврти.
И нас исто така кога одевме, 2014 или 2015 мислам беше, ние си теравме се убаво, ама на еден одреден дел патот го снема.
Албанија е во огромен процес на развивање, да доцнат многу, а и сите знаеме зошто. Многу нови патишта, автопати се отвараат, па така да треба секад да бидеш осигуран дека ги имаш најновите мапи симнато, и инсталирано.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.968
Поени од реакции
14.720
Avgustov bev na 2 pati do Tirana....na po eden den, i nemam zamerki. Prviot pat odev i se vrakav po noviot avtopat Elbasan-Tirana...a vtoriot pat se vrakav preku Drač.
Tirana se gradi brutalno.....zgrada do zgrada e...kako vo geto se čustvuvaš
Mnigu e promeneto od poslefen pat koda sum bil

Od drugari slusnav deka obikolnicata kaj Fier e puštena vo soobrakaj....i sega do Valona e sve avtopat. Do samoto pristanište
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.142
Поени од реакции
16.657
Trebalo samo da odite pravo.....sve do pred Solun pa levo prema Gevgelija
Од Битола одиме :)
Автоматски споено мислење:

Ќе ве изврти.
И нас исто така кога одевме, 2014 или 2015 мислам беше, ние си теравме се убаво, ама на еден одреден дел патот го снема.
Албанија е во огромен процес на развивање, да доцнат многу, а и сите знаеме зошто. Многу нови патишта, автопати се отвараат, па така да треба секад да бидеш осигуран дека ги имаш најновите мапи симнато, и инсталирано.
И на одење проба да ни извади друг пат ама се снајдовме, на враќање појма немам како ја извади таа рута, како е можно на одење да вади една мапа на враќање друга ама нема гајле авантура имавме :) ќе се памти тоа
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.968
Поени од реакции
14.720
Од Битола одиме :)
Автоматски споено мислење:


И на одење проба да ни извади друг пат ама се снајдовме, на враќање појма немам како ја извади таа рута, како е можно на одење да вади една мапа на враќање друга ама нема гајле авантура имавме :) ќе се памти тоа
Na sekoja app imaš opcija da stavaš ,,as a waipoint,,...t.e. prolazni točki. Taka si ja biraš maršutata

Stom si od Bitola....pazi vo posledno vreme kaj nadvožnjakot kaj Ptolomeida stoi policija ....i toa ne retko...
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.142
Поени од реакции
16.657
Na sekoja app imaš opcija da stavaš ,,as a waipoint,,...t.e. prolazni točki. Taka si ja biraš maršutata

Stom si od Bitola....pazi vo posledno vreme kaj nadvožnjakot kaj Ptolomeida stoi policija ....i toa ne retko...
Сега ќе знам за друг пат :)
Инаку и Саранда имаше многу полиција низ град али џабе како индијанци возат, ни знаци ни ништо не гледаат кој прв ќе стигне тој има предност.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.142
Поени од реакции
16.657
Инаку ја посетив таа плажа во Ксамил Порто Рико и многу ми се допадна, местенцето е фантазија, малечко ама многу добро уредено, со сенки од дрвцата, милина за уживање, одма до Лори бич е исто и таа ми се допадна многу.
Се супер ама оси врие на ова место.Еве неколку слики од Ксамил и Саранда
Еве ја Порто Рико 8B303781-9A19-4388-8F30-A09BC21C4905.jpeg
Лори Бич 6C275C5B-4135-430E-88E4-164E547CD636.jpeg

Оваа е Фламинго, 5B7E987A-2994-4021-AA6C-041258D348ED.jpeg
52EBA791-6932-45B9-9C59-35C80A69F538.jpeg
8842A950-35A4-41A5-BB1E-E173B9A090BC.jpeg 3BA4FCE0-C05E-49A7-B1B7-7DD19FE6D0F7.jpeg
исто добра плажа, се наоѓа во Саранда одма до другите плажи кај што се кафичите, тука се Манго Бич, Алоха, малце подолу е Оранж бар една до друга се и сите се топ, за млади тука е топ, има и забави навечер.



Сите плажи тука се слични, крупни камчиња и од страна платформа како оваа, на плажите имаш и коктел барови и ресторани кои служат многу добра храна и цените се пристапни за наш буџет. Посебно на оваа Фламинго ми се допадна храната, јадев паста со морски плодови и беше прсти да си изедиш буквално :) Порциите им се обилни и како шо кажав ефтини, морската храна беше од 500 до 700 леќи најскапата
Пијачките на плажа 200 леќи Корча и Амстел, Хајнекен 250 леќи, Короната 300 леќи :) Коктелите од 400 леќи до 600
Оваа е Аполон, 0E248C14-DAD2-4365-901D-B6995CCD6318.jpeg
88F2308B-6310-4B22-AC1D-B1402F588E10.jpeg
тука ми де допадна најповеќе и најблиску ни беше до апартманот па повеќето време тука го изминавме, водата најчиста и се зачудив со оглед на тоа дека пристаништето е блиску.
Од граските плажи и кај Бутринт хотелот е многу добро, од таму си земавме пица, најубава ни беше, имаат и достава до дома.
Од 500 леќи до 700 леќи им беа пиците.
Се на се ми се допадна многу, Саранда е поубава и плажите во градот им се доста средени и чисти, единствено нешто шо е мана во Саранда се улиците и сообраќајот, спомнав и претходно многу е напнато да возиш низ град, ептен е гужва, тешко до паркинг да најдиш поготово навечер, и улиците се стрмни, скоро сите улици се едносмерни. Ако си сместен подалеку го јаде стапот :)
Ние имавме апартман скоро над градот, премирно беше навечер, мимаш поглед над целиот град. 78009EC1-F42A-48CC-B649-B13EF375BF7D.jpeg
Да напоменам и тоа ако се сместувате во Саранда избегнувајте го тој дел кај што се кафичите затоа што нема спиење навечер до 3 часот по полноќ ечи музиката, штом кај нас се слушаше со отворен прозор можам да замислам како е долу да си сместен :)
Автоматски споено мислење:

Saranda za razlika od ostanatite mesta e dosta čist gradot....
Чист е градот ама ако се движиш нагоре има многу ѓубре расфрлано, а долу во градот и на плажите е многу чисто.
Како тргнале со градење ќе го пренатрупаат градот, премногу хотели има
 
Последно уредено:
Член од
25 март 2012
Мислења
8.303
Поени од реакции
4.691
Некој комент да напишеше, вака тешко ми е да еазбирам со која намера ти е пратена ова.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom