Албанија - место за одмор

Член од
12 декември 2010
Мислења
9.911
Поени од реакции
10.541
Лежалките да, ама кога ќе се напиеш пиво Грција за 2 евра на плажа да ми шепниш :)
Исто и храната освен гирото во ресторан да седните да вечерате двајца испод 50 евра нема да поминиш, има разлика во цените и тоа дупло, а за наш стандард не е малку, пиша погоре Бијонс како му е чудно зс 300 евра помалку шо ќр потрошеле ја одбирале Албанија, епа 300 евра за просечен Македонец пари се.
епа ке се напиеш и тоа у Калитеа у јелов бич бар пиво за 2е, кафе за 2.5
последно за двајца у грчка платив 35е со бакшиш 3е
грчка салата, парче фета, 300мл узо, леб и намаз, порција пилешко нешо мешано и порција октопод и куќа части десерт
пак ке кажам сега за сега се исплати Албанија ама не за долго



Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.143
Поени од реакции
16.658
Прв пат слушам вакви цени во Грција ама можи. И пак ќе кажам мене тие краците ич не ме импресионираат, ама ич Јас бев на вториот крак и пивото беше на плажа 4,5 евра, за обична вечера платив 50 евра не знам ти кај си јадел :) Креваат цените Албанија точно ама и напредуваат со туризмот, не вервам да бидат тата пата со Грција никогаш ни со цени ни со ништо и таму креваат со цени.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.911
Поени од реакции
10.541
Прв пат слушам вакви цени во Грција ама можи. И пак ќе кажам мене тие краците ич не ме импресионираат, ама ич Јас бев на вториот крак и пивото беше на плажа 4,5 евра, за обична вечера платив 50 евра не знам ти кај си јадел :) Креваат цените Албанија точно ама и напредуваат со туризмот, не вервам да бидат тата пата со Грција никогаш ни со цени ни со ништо и таму креваат со цени.
вечерав кај шеталиштето до море во Солун со поглед со све и сред центар шо се вика, значи нит забутано нит тапа е местото а цените горе доле им се исти
ствар на вкус е ама ако краците не те импресионираат па Албанија ич, милион места и плажи има само на краците
а за стигање можат само у цените да ги стигнат и тоа со сигурност, сосема природно гужвата си го прави своето


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.143
Поени од реакции
16.658
вечерав кај шеталиштето до море во Солун со поглед со све и сред центар шо се вика, значи нит забутано нит тапа е местото а цените горе доле им се исти
ствар на вкус е ама ако краците не те импресионираат па Албанија ич, милион места и плажи има само на краците
а за стигање можат само у цените да ги стигнат и тоа со сигурност, сосема природно гужвата си го прави своето


Sent from my iPhone using Tapatalk
Ама за Солун ти си ми зборал затоа ме зачуди. Краците не ми се ништо посебно, голема плажа, и едно мало шеталиште, мене тоа ми е многу монотоно, пак ќе речам има острови во Грција умот да ти зајди ама на краците еднаш сум била и не мислам пак да одам, се е тоа ствар на вкус па нема што да судиме, кој сака кај сака нека оди, во зависност од колку му е длабок џебот.
 
Член од
31 декември 2009
Мислења
569
Поени од реакции
142
Himare kako se dvizat cenite sega za smestaj?
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.618
Поени од реакции
34.808
...секој си кажува свое мислење за тоа каде би за годишен одмор, зависи што очекува и што преставува за него „одмор“ а најмалку во кола да спијам, ако никогаш не сум била во АЛбанија има причина и зошто, оти очекувам повеќе од што може таа да нуди, а ризикот е преголем, а и менталитетот не ми одговара, секој се стреми да иде на подобро (барем за годишен одмор), а не на полошо за поевтино...имало залез... па залез има и Кокино ќе си одам таму со шатор!
... рекала казала ?
туку, зошто сите одите во Охрид? ете како Струга нема друга, поевтино во секој поглед на туристичкиот престој, не сме 2001 година, нели? Зашто дестинацијата за викенд секогаш е Охрид, а не Струга? за пријателка прашувам, а не е @pozdrav eden topol! :)
 
Последно уредено:
Член од
5 март 2018
Мислења
15.143
Поени од реакции
16.658
...секој си кажува свое мислење за тоа каде би за годишен одмор, зависи што очекува и што преставува за него „одмор“ а најмалку во кола да спијам, ако никогаш не сум била во АЛбанија има причина и зошто, оти очекувам повеќе од што може таа да нуди, а ризикот е преголем, а и менталитетот не ми одговара, секој се стреми да иде на подобро (барем за годишен одмор), а не на полошо за поевтино...имало залез... па залез има и Кокино ќе си одам таму со шатор!
... туку, зошто сите одите во Охрид? ете како Струга нема друга, поевтино во секој поглед на туристичкиот престој, не сме 2001 година, нели? Зашто дестинацијата за викенд секогаш е Охрид, а не Струга? за пријателка прашувам, а не е @pozdrav eden topol! :)
...секој си кажува свое мислење за тоа каде би за годишен одмор, зависи што очекува и што преставува за него „одмор“ а најмалку во кола да спијам, ако никогаш не сум била во АЛбанија има причина и зошто, оти очекувам повеќе од што може таа да нуди, а ризикот е преголем, а и менталитетот не ми одговара, секој се стреми да иде на подобро (барем за годишен одмор), а не на полошо за поевтино...имало залез... па залез има и Кокино ќе си одам таму со шатор!
... туку, зошто сите одите во Охрид? ете како Струга нема друга, поевтино во секој поглед на туристичкиот престој, не сме 2001 година, нели? Зашто дестинацијата за викенд секогаш е Охрид, а не Струга? за пријателка прашувам, а не е @pozdrav eden topol! :)
...секој си кажува свое мислење за тоа каде би за годишен одмор, зависи што очекува и што преставува за него „одмор“ а најмалку во кола да спијам, ако никогаш не сум била во АЛбанија има причина и зошто, оти очекувам повеќе од што може таа да нуди, а ризикот е преголем, а и менталитетот не ми одговара, секој се стреми да иде на подобро (барем за годишен одмор), а не на полошо за поевтино...имало залез... па залез има и Кокино ќе си одам таму со шатор!
... туку, зошто сите одите во Охрид? ете како Струга нема друга, поевтино во секој поглед на туристичкиот престој, не сме 2001 година, нели? Зашто дестинацијата за викенд секогаш е Охрид, а не Струга? за пријателка прашувам, а не е @pozdrav eden topol! :)
...секој си кажува свое мислење за тоа каде би за годишен одмор, зависи што очекува и што преставува за него „одмор“ а најмалку во кола да спијам, ако никогаш не сум била во АЛбанија има причина и зошто, оти очекувам повеќе од што може таа да нуди, а ризикот е преголем, а и менталитетот не ми одговара, секој се стреми да иде на подобро (барем за годишен одмор), а не на полошо за поевтино...имало залез... па залез има и Кокино ќе си одам таму со шатор!
... туку, зошто сите одите во Охрид? ете како Струга нема друга, поевтино во секој поглед на туристичкиот престој, не сме 2001 година, нели? Зашто дестинацијата за викенд секогаш е Охрид, а не Струга? за пријателка прашувам, а не е @pozdrav eden topol! :)
Зошто би се осеќала несигурно во Албанија ? Ти се има десено нешто лично или пак на некој близок твој ?
Познавам многу луѓе кои биле Албанија на одмор, на некои не им се допаѓа некои се воодушевени, ама не познавам ниту еден да настрадал таму, за ситни кражби и недолично однесување од страна на угостителите можи да ти се случи секаде низ светот, а чисто сумљам дека Албанците се неуслужлив народ ама ајде можи се наоѓа и таму некој таков.
Во Грција ако прајме споредба повеќе треба да се плашиш покрај сите фрки со политиките, знаеме како ќе ти се испонашаат ако им кажеш од каде доаѓаш, додуша повеќето што одат им викаат од Скопје :)
Јас лично имам неколку непријатни ситуации околу таа работа во Грција, и што треба заради некој неизживеан патриот да ја пречкртам Грција.
Пред две години престојував во Тасос, сакавме да земиме рент кола па кога им кажавме дека сме Маледонци у пичку матер не отера тој стариот, дуро и до вербален судир ќе дојдевме, и ?
Пријатели наши исто на островот начекаа будали и поминаа пекол лај што беа сместени, секој ден газдарицата ги вреѓала, струјата им ја гаснеа и што не.
Има дешавки секаде ама не значи дека ако ми се случило во некоја држава нешто дека во глобала не е безбедно таму.
Инаку не знам за другите ама јас во Струга имам многу добри спомени, пред неколку години летувавме таму и можам да тврдам дека се далеку поуслужливи во Струга одколку во Охрид, Охрид за мене е поубаво место ама и во Струга ми се допаѓа и ја посетувам кога ќе имам прилика.
Автоматски споено мислење:

...секој си кажува свое мислење за тоа каде би за годишен одмор, зависи што очекува и што преставува за него „одмор“ а најмалку во кола да спијам, ако никогаш не сум била во АЛбанија има причина и зошто, оти очекувам повеќе од што може таа да нуди, а ризикот е преголем, а и менталитетот не ми одговара, секој се стреми да иде на подобро (барем за годишен одмор), а не на полошо за поевтино...имало залез... па залез има и Кокино ќе си одам таму со шатор!
... туку, зошто сите одите во Охрид? ете како Струга нема друга, поевтино во секој поглед на туристичкиот престој, не сме 2001 година, нели? Зашто дестинацијата за викенд секогаш е Охрид, а не Струга? за пријателка прашувам, а не е @pozdrav eden topol! :)
...секој си кажува свое мислење за тоа каде би за годишен одмор, зависи што очекува и што преставува за него „одмор“ а најмалку во кола да спијам, ако никогаш не сум била во АЛбанија има причина и зошто, оти очекувам повеќе од што може таа да нуди, а ризикот е преголем, а и менталитетот не ми одговара, секој се стреми да иде на подобро (барем за годишен одмор), а не на полошо за поевтино...имало залез... па залез има и Кокино ќе си одам таму со шатор!
... туку, зошто сите одите во Охрид? ете како Струга нема друга, поевтино во секој поглед на туристичкиот престој, не сме 2001 година, нели? Зашто дестинацијата за викенд секогаш е Охрид, а не Струга? за пријателка прашувам, а не е @pozdrav eden topol! :)
...секој си кажува свое мислење за тоа каде би за годишен одмор, зависи што очекува и што преставува за него „одмор“ а најмалку во кола да спијам, ако никогаш не сум била во АЛбанија има причина и зошто, оти очекувам повеќе од што може таа да нуди, а ризикот е преголем, а и менталитетот не ми одговара, секој се стреми да иде на подобро (барем за годишен одмор), а не на полошо за поевтино...имало залез... па залез има и Кокино ќе си одам таму со шатор!
... туку, зошто сите одите во Охрид? ете како Струга нема друга, поевтино во секој поглед на туристичкиот престој, не сме 2001 година, нели? Зашто дестинацијата за викенд секогаш е Охрид, а не Струга? за пријателка прашувам, а не е @pozdrav eden topol! :)
...секој си кажува свое мислење за тоа каде би за годишен одмор, зависи што очекува и што преставува за него „одмор“ а најмалку во кола да спијам, ако никогаш не сум била во АЛбанија има причина и зошто, оти очекувам повеќе од што може таа да нуди, а ризикот е преголем, а и менталитетот не ми одговара, секој се стреми да иде на подобро (барем за годишен одмор), а не на полошо за поевтино...имало залез... па залез има и Кокино ќе си одам таму со шатор!
... туку, зошто сите одите во Охрид? ете како Струга нема друга, поевтино во секој поглед на туристичкиот престој, не сме 2001 година, нели? Зашто дестинацијата за викенд секогаш е Охрид, а не Струга? за пријателка прашувам, а не е @pozdrav eden topol! :)
Зошто би се осеќала несигурно во Албанија ? Ти се има десено нешто лично или пак на некој близок твој ?
Познавам многу луѓе кои биле Албанија на одмор, на некои не им се допаѓа некои се воодушевени, ама не познавам ниту еден да настрадал таму, за ситни кражби и недолично однесување од страна на угостителите можи да ти се случи секаде низ светот, а чисто сумљам дека Албанците се неуслужлив народ ама ајде можи се наоѓа и таму некој таков.
Во Грција ако прајме споредба повеќе треба да се плашиш покрај сите фрки со политиките, знаеме како ќе ти се испонашаат ако им кажеш од каде доаѓаш, додуша повеќето што одат им викаат од Скопје :)
Јас лично имам неколку непријатни ситуации околу таа работа во Грција, и што треба заради некој неизживеан патриот да ја пречкртам Грција.
Пред две години престојував во Тасос, сакавме да земиме рент кола па кога им кажавме дека сме Маледонци у пичку матер не отера тој стариот, дуро и до вербален судир ќе дојдевме, и ?
Пријатели наши исто на островот начекаа будали и поминаа пекол лај што беа сместени, секој ден газдарицата ги вреѓала, струјата им ја гаснеа и што не.
Има дешавки секаде ама не значи дека ако ми се случило во некоја држава нешто дека во глобала не е безбедно таму.
Инаку не знам за другите ама јас во Струга имам многу добри спомени, пред неколку години летувавме таму и можам да тврдам дека се далеку поуслужливи во Струга одколку во Охрид, Охрид за мене е поубаво место ама и во Струга ми се допаѓа и ја посетувам кога ќе имам прилика.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.618
Поени од реакции
34.808
Батали се` уште живее во 2001ваSent from my Mi A1 using Tapatalk
.... а ти во која си година? онака да видам што ќе одговориш, затоа што самиот кажуваш некоја година што не знам што би била поразлична од сегашнава? :toe:
Зошто би се осеќала несигурно во Албанија ? Ти се има десено нешто лично или пак на некој близок твој ?Познавам многу луѓе кои биле Албанија на одмор, на некои не им се допаѓа некои се воодушевени, ама не познавам ниту еден да настрадал таму, за ситни кражби и недолично однесување од страна на угостителите можи да ти се случи секаде низ светот, а чисто сумљам дека Албанците се неуслужлив народ ама ајде можи се наоѓа и таму некој таков.Во Грција ако прајме споредба повеќе треба да се плашиш покрај сите фрки со политиките, знаеме како ќе ти се испонашаат ако им кажеш од каде доаѓаш, додуша повеќето што одат им викаат од Скопје :)Јас лично имам неколку непријатни ситуации околу таа работа во Грција, и што треба заради некој неизживеан патриот да ја пречкртам Грција.Пред две години престојував во Тасос, сакавме да земиме рент кола па кога им кажавме дека сме Маледонци у пичку матер не отера тој стариот, дуро и до вербален судир ќе дојдевме, и ?
Пријатели наши исто на островот начекаа будали и поминаа пекол лај што беа сместени, секој ден газдарицата ги вреѓала, струјата им ја гаснеа и што не.
Има дешавки секаде ама не значи дека ако ми се случило во некоја држава нешто дека во глобала не е безбедно таму.Инаку не знам за другите ама јас во Струга имам многу добри спомени, пред неколку години летувавме таму и можам да тврдам дека се далеку поуслужливи во Струга одколку во Охрид, Охрид за мене е поубаво место ама и во Струга ми се допаѓа и ја посетувам кога ќе имам прилика.Зошто би се осеќала несигурно во Албанија ? Ти се има десено нешто лично или пак на некој близок твој ?
Познавам многу луѓе кои биле Албанија на одмор, на некои не им се допаѓа некои се воодушевени, ама не познавам ниту еден да настрадал таму, за ситни кражби и недолично однесување од страна на угостителите можи да ти се случи секаде низ светот, а чисто сумљам дека Албанците се неуслужлив народ ама ајде можи се наоѓа и таму некој таков.
Во Грција ако прајме споредба повеќе треба да се плашиш покрај сите фрки со политиките, знаеме како ќе ти се испонашаат ако им кажеш од каде доаѓаш, додуша повеќето што одат им викаат од Скопје :)
Јас лично имам неколку непријатни ситуации околу таа работа во Грција, и што треба заради некој неизживеан патриот да ја пречкртам Грција.
Пред две години престојував во Тасос, сакавме да земиме рент кола па кога им кажавме дека сме Маледонци у пичку матер не отера тој стариот, дуро и до вербален судир ќе дојдевме, и ?
Пријатели наши исто на островот начекаа будали и поминаа пекол лај што беа сместени, секој ден газдарицата ги вреѓала, струјата им ја гаснеа и што не.
Има дешавки секаде ама не значи дека ако ми се случило во некоја држава нешто дека во глобала не е безбедно таму.
Инаку не знам за другите ама јас во Струга имам многу добри спомени, пред неколку години летувавме таму и можам да тврдам дека се далеку поуслужливи во Струга одколку во Охрид, Охрид за мене е поубаво место ама и во Струга ми се допаѓа и ја посетувам кога ќе имам прилика.
... види, во ред е...нема потреба од нервоза, колку пати ме цитираш, опис на избор на туристичка дестинација меѓу Охрид и Струга, не е во тој контекс да ми кажеш за пријатели и рестораните во Струга, избор измеѓу Охрид и Струга за сите македонски туристи како град кој е и зошто? не ми треба одговор, се знае тоа, ако не се знае тогаш по тој автоматизам зошто изборот не е ист како кон туристички места во Албанија! :toe:
 
Последно уредено:
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Јас сум многу понапред од тебе. Типичен пост со слика од непрошетана и неизживеана личност која нема идено подалеку од местото на живеење.
Да прошеташе малку и се запознаеш со луѓе може и немаше да ставаш вакви слики и ќе имаше друго мислење.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.143
Поени од реакции
16.658
Имам
.... а ти во која си година? онака да видам што ќе одговориш, затоа што самиот кажуваш некоја година што не знам што би била поразлична од сегашнава? :toe:

... види, во ред е...нема потреба од нервоза, колку пати ме цитираш, опис на избор на туристичка дестинација меѓу Охрид и Струга, не е во тој контекс да ми кажеш за пријатели и рестораните во Струга, избор измеѓу Охрид и Струга за сите македонски туристи како град кој е и зошто? не ми треба одговор, се знае тоа, ако не се знае тогаш по тој автоматизам зошто изборот не е ист како кон туристички места во Албанија! :toe:
Нема нервоза туку имам проблем со мрежата и затоа дупло цитирам :)
И пак не ни одговори зошто мислиш дека Албанија не е безбедно за одмор.
Албанија ја избираат повеќето заради што е поефтино и нема да се закренва со пиперките и доматите за да готви дома туку ќе јади како господин во ресторан а во Грција неговиот буџет не му го дозволва тоа поготово ако оди на одмор со деца. За мене за тебе и за некој можи не се ништо 200-300 евра ама за некој се многу.
Некој ја одбираат Албанија затоа што можат да патуваат без пасош, не дека немаат патна исправа туку има некоја причина поради што не можи да излези од граница со истиот.
Има и такви кои нејќат да слушнат за Грција заради "патриотизам" и порадо би отишле Албанија.
А има и такви кои едноставно им се допаѓа местото кај што биле и секоја година си одат таму на одмор.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.618
Поени од реакции
34.808
Има и такви кои нејќат да слушнат за Грција заради "патриотизам" и порадо би отишле Албанија.
а во Албанија демек силен патриота е ако иде?...туку ако размислам подобро во право си ТИЕ се вистински патриоти, како тука така и за таму (y)
Јас сум многу понапред од тебе. Типичен пост со слика од непрошетана и неизживеана личност која нема идено подалеку од местото на живеење.
:pos::lolzz:...разбира се, понапред си! посебно со овој одговор за кое прашање преТходно ти го поставив!
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.143
Поени од реакции
16.658
а во Албанија демек силен патриота е ако иде?...туку ако размислам подобро во право си ТИЕ се вистински патриоти, како тука така и за таму (y)
Епа мене ми е дебилно воопшто шо мешаат политика кога станва збор за одење на одмор ама ете има и такви.Инаку каква врска има државата Албанија со Албанците тука, таму повеќето се католици.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.618
Поени од реакции
34.808
Епа мене ми е дебилно воопшто шо мешаат политика кога станва збор за одење на одмор ама ете има и такви.Инаку каква врска има државата Албанија со Албанците тука, таму повеќето се католици.
..па има, штом ги нарекуваме „Албанци“, наместо „Македонци од албанско потекло“ , се знае каде има „Албанци“- во држава Албанија ! инаку ако сакаш можам да прилепам линкови малку што се случиле на некои туристи изминативе години, ама ќе испадне дека правам негативна реклама во темава, па да не идам офф топик, како и да е во грешка сте дека е поевтино таму наместо на друго место конкретно во Грција! само треба да се знае каде да се оди!
;)
П.С.
сите имаме проблеми со „мрежата“ влези повторно во „измени“ и избриши ги дуплите постови!
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.979
Поени од реакции
14.756
Јас одам многу години паралелно и во Грција и во Албанија( по 4,5-6 дена..зависи). Трошам подеднакво пари со тоа што во Грција носам скоро све одовде, а во Албанија многу често си одиме по ресторани.
искрено...во грција освен на гиро со пиво не сум бил во ,,таверна,,

Тоа е разликата.....во албанија можиш да се опуштиш...а во грција само ќе се ѕвериш по кафаните:shok2:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom