Албанија добива кандидатски статус за членство во ЕУ

  • Креатор на темата ADP
  • Време на започнување
Член од
1 ноември 2005
Мислења
1.816
Поени од реакции
794
Најдоброто што може да и се случи на Македонија е Албанија да стане членка на ЕУ.
Mislish deka mnogu Albanomakedonci ke vadat one way ticket za Albanija.?[DOUBLEPOST=1403811326][/DOUBLEPOST]Mozhebi Makedoncite i ne se svesni kolku srekja imaat shto seushte ne se primeni vo EU i NATO.
More znaaat ama se pra'at na "Tosho". Gi igrame ova pizdive od Brisel na mali golchinja i toa tri korni penal.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
7.256
Поени од реакции
3.062
Mislish deka mnogu Albanomakedonci ke vadat one way ticket za Albanija.?[DOUBLEPOST=1403811326][/DOUBLEPOST]Mozhebi Makedoncite i ne se svesni kolku srekja imaat shto seushte ne se primeni vo EU i NATO.
More znaaat ama se pra'at na "Tosho". Gi igrame ova pizdive od Brisel na mali golchinja i toa tri korni penal.
:pos:
 
V

viktora

Гостин
Албанија може да добие уште илјада кандидатски статуси и пак нема да биде членка на ЕУ. Турција, Босна, Албанија се муслимански земји и никад нема да влезат во ЕУ поготово сега кога влегоа една третина фашисти во еу парламентот, кои се закануваат дека и тие муслимани што ги имаат ќе им дадат билет у еден правец. Они попрво Русија ќе ја примат во ЕУ и НАТО, него ли некоја муслиманска земја. Џабе радување, и турците како нив се радуваа ама пред 50 год.
 
Член од
7 август 2010
Мислења
3.425
Поени од реакции
5.276
Ne veruvam! Tie treba najprvo da odgovarat za genocidot nad Camite ( Cameria )

;)
Колку си наивен. Тие не одговараат за ништо, бидејќи имаат силни партнери и поддршка. Не извршија само геноцид над Чамите, туку и над Македонците, Евреите, Власите, Турците и др.
И кажи ми за кој одговараа?
Вие (Албанците), како народ сте им закана, бидејќи има солиден број Албанци кои живеат и на нивна територија, па затоа ќе си измислат тие „рачки“ за спречување.
 
Член од
7 октомври 2008
Мислења
6.054
Поени од реакции
6.440
СО ШТО ГО ПЛАТИ ТИРАНА KАНДИДАТСKИОТ СТАТУС

ГРЦИЈА БАРА НАФТА ВО АЛБАНСКИТЕ ВОДИ
Независно од тоа што водната гранична линија меѓу Албанија и Грција с` уште не е определена, грчката влада самостојно ја определи граничната зона на морската карта на истражување, пренесуваат албанските медиуми.

Грчкото министерство за енергетика соопшти дека Грција почнала испитувања во нејзините територијални води за постоење нафта и гас на 20 локации на површина од 225 квадратни километри. Според весникот „Етнос“, дваесет странски компании ја минале завршната фаза за избор. Меѓу нив се гигантите „Бритиш петролеум“, „Ексон мобајл“, „Шеврон“, „Шел“, „Статоил“ и други. Ако внимателно се разгледа картата, Грците ќе бараат нафта на оддалеченост од неколку милји од познатото албанско приморско гратче Химара.

- Она што особено паѓа во очи во презентираната карта од страна на грчкото министерство е фактот што дел од површината во која ќе се бара нафта е оној кој претставува ексклузивна економска зона на Албанија, но кој со спогодбата потпишана од владата на Бериша ~ бил подаре на Грција. Договорот беше меѓу владите на Бериша и на Kараманлис, но Уставниот суд на Албанија го оцени како несутавен - пишува „Шекули“.

Грчката страна никогаш не се согласи со одлуката на Уставниот суд во Тирана и постојано на сите нивоа бараше ратификација на спогодбата или во најдобар случај нова спогодба со истите координати. Неколку часа откако Албанија доби кандидатскиот статус за ЕУ, шефот на грчката дипломатија ја потсети Албанија дека неговата земја помогнала во добивањето на статусот за што таа треба да исполни некои обврски.

Грчката страна е голем оптимист од досегашните истражувања и смета дека има големи резерви на нафта и гас. Овие резерви се проценуваат на 20 милијарди евра во наредните дваесет години и во исто време земјата ја претвора во еден од најголемите производители на нафта и гас во поширокиот регион.

Спогодбата за определување на водната граница меѓу двете земји во април 2009 година ја потпишаа тогашните шефови на грчката и на албанската дипломатија, Дора Бакојани и Љуљзим Баша, во присуство на премиерите. Но, албанските експерти укажаа дека Албанија губи над 230 квадратни километри од територијалните води и тоа во регион под кој се смета дека има 4 милијарди барели нафта и повеќе од 1,5 милијарда кубни метри природен гас.

- Албанија и за членството во НАТО беше условувана од Грција, но тогаш со изградбата на гробиштата во Kарчула на грчките војници, на што и покрај силните противења на историчарите и јавноста се согласи. Дали и кандидатскиот статус Албанија го плати со таен договор за започнување со истражувањата во водите на Јонското Море - прашуваат медиумите.

Вера Тодоровска
http://dnevnik.mk/?ItemID=B3074EC89C8AAB48BD548BF72DB6C279

Јужните се чудо од народ , задолжени до гуша, не работат ништо и пак се главни во европската унија. Подобар доказ дека се работи за хомосексуална и дегенеразирана унија здравје.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
9.244
Поени од реакции
12.323

Solaire of Astora

A Hoonter must hoont
Член од
30 јули 2014
Мислења
3.987
Поени од реакции
11.121
^ Верувам дека се работи за терористичката организација МЕК, кои не само во Албанија, туку имаат потпора и членство дури и во Германија, најмногу поради поддршката против исламистичката револуција во Иран и врховниот Ајатолах.

Инаку, далеку се Албанците од Персијците, ниту пак се братски народ со нив.
 

ADP

Член од
5 јули 2012
Мислења
3.495
Поени од реакции
2.304
КЕРИ ВО ТИРАНА -ДА СЕ ЗАБЛАГОДАРИ ЗА ПРИФАЌАЊЕТО НА ИРАНСКИТЕ МУЏАХЕДИНИ ?!

Ова ти се вика верен слуга и копче народ, плус културно си ја збогатуваат земјата со братски народи, во случајов блискоисточни Илири. Мене не ми е јасно со кој образ го слават Скендербеу.
Ne citajte sekakvi portali, Keri bese vo Tirana da gi ohrabri albanskite politicari vlasta/opozicija za istoriskite reformi vo pravosudsvoto i anti korupsiskite reformi sto se vo tek.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
9.244
Поени од реакции
12.323
Ne citajte sekakvi portali, Keri bese vo Tirana da gi ohrabri albanskite politicari vlasta/opozicija za istoriskite reformi vo pravosudsvoto i anti korupsiskite reformi sto se vo tek.
Далеку е Капитал од порталче, плус пренесуваат вест на Voice of America, не е нивен оригинален текст.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
15.923
Поени од реакции
10.841
Стриптиз, голооти и многу алкохол – Така Албанките го прославија 8ми Март
http://zase.mk/video-striptiz-golooti-i-mnogu-alkohol-taka-albankite-go-proslavija-8mi-mart/

не ми се верува дека се работи за албанки, посебно не верувам дека се од муслиманска вероисповест.. а се сеќавам кога пред 7-8 години на плажа во Саранда 30 швеѓанки се обидеа да се сончаат топлес интервенираше албанска полиција, со изговор дека Албанија е муслиманска држава..[DOUBLEPOST=1457638907][/DOUBLEPOST]
Mislish deka mnogu Albanomakedonci ke vadat one way ticket za Albanija.?[DOUBLEPOST=1403811326][/DOUBLEPOST]Mozhebi Makedoncite i ne se svesni kolku srekja imaat shto seushte ne se primeni vo EU i NATO.
More znaaat ama se pra'at na "Tosho". Gi igrame ova pizdive od Brisel na mali golchinja i toa tri korni penal.
шуќур и мигрантите да одат таму..
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
6.328
Поени од реакции
3.520
Неколку дневна посета на Еди Рама во Сад

Премиерот на Албанија престојуваше во Сад, каде одржа низа средби со американски политичари како и со албанската дијаспора, тој беше пречекан и од Обама во Белата Куќа, од Џо Бајден, од градоначалникот на Њу Јорк, одржа говор во Атлантскиот совет, се сретна со претседателот на Светската Банка, се сретна со генералната администраторка на УСАИД итн.

Со градоначалникот на Њу Јорк


Со албанската дијаспора


УСАИДСветска БанкаВо Националните граобишта во АрлингтонВо Атлантскиот СоветСо сенатори, конгресмени и влијателни албанци


Со Џо Бајден


И со Обама во Белата Куќа
 
Член од
13 декември 2014
Мислења
422
Поени од реакции
337
Albanija zaedno so Trucija ke vleze vo EU :D
Shala na strana. Zemja koja e 80% Muslimanska i kade uste se praktikuva krvna omraza e kako mozete da zamislite vo totalna sprotivnost od toa sto Evropjanite sega pozeluvat. Srbija i Makedonija ke vlezat pre nego Albanija da stane EU clenka.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom