Албанија добива кандидатски статус за членство во ЕУ

  • Креатор на темата ADP
  • Време на започнување

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
2.270
Тоа не е нешто ново. Неосманизмот винаги е залагал на државите от западен Балкан поради една проста причина - тамо деосманизациja не беше спроведена никога.
 

Keljav

baram zena - test kujna
Член од
8 март 2009
Мислења
1.372
Поени од реакции
307
Браво за Албанија. Алал да им е
 
Член од
16 декември 2013
Мислења
1.856
Поени од реакции
1.189
Бесна војна во Албанија: Дилери со митралези ја нападнаа полицијата
Членови на банда рано пред зори употребиле гранати, минофрлачи и митралези против неколку стотини полицајци кои се обидоа во познатото албанско селоЛазарат за време на операција да разбијат производство на дрога, но никој не е повреден, соопштува албанската полиција.
Токму за ЕУ се.
 

ADP

Член од
5 јули 2012
Мислења
3.495
Поени од реакции
2.304
(y) Samo napred!

ЕУ: Кандидатски статус за Албанија
Албанија и официјално станува земја-кандидат за членство во Европската унија. Шефовите на дипломатии на земјите од ЕУ денеска (24.06) донесоа соодветен заклучок кој до крајот на неделата треба да го усвои и Советот на ЕУ


Еврокомесарот за проширување Штефан Филе денеска соопшти дека министрите за надворешни работи на ЕУ се согласиле околу доделувањето на кандидатски статус за Албанија, додавајќи дека раздвижување на евроинтеграциите во регионот има и за Црна Гора, со која ЕУ ќе започне три нови преговарачки поглавја.

„Честитки за Албанија и добивањето на кандидатскиот статус, за кој одлучија министрите. Ова е признание за напорите во правењето на реформите и уште поголемо охрабрување за натаму“, објави еврокомесарот на својот Твитер-профил.

Сепак, за оваа земја да ги почне официјалните преговори за членство, потребно е прво да добие таква препорака од Европската комисија во рамки на прогрес- извештајот кој ќе се објави во октомври, а потоа и Европскиот совет на Самитот во декември да даде дозвола за тоа.

Во однос на Црна Гора пак, Филе исто така на Твитер соопшти дека ЕУ со Подгорица ќе отвори уште три преговарачки поглавја, со што вкупно бројот на досега отворени поглавја се зголемува на 12, од кои две се веќе завршени.

Шефовите на дипломатиите на ЕУ денеска и утре одржуваат министерски состанок во Луксембург, а Европскиот совет пак ќе заседава во четврток и петок, кога ќе бидат разгледани предлозите и кандидатите за највисоките функции во Европската комисија, по неодамнешните европски избори.
 

Vori

Шејтан на Махалата
Член од
23 март 2009
Мислења
6.915
Поени од реакции
5.685
Честитки до Албанија,шо да кажам,ќе чекаат доста долго време,а и да стигнат до крај,пак Грција ќе стапи и со нив во проблеми ... Албанија има уше многу на поле економија,малцинства,демократија да се поправаат,има мали светли точки со Македонците таму ....

Црна Гора уше неколку поглавја доби,тотал број 12 како шо читав се на се ..
 

ADP

Член од
5 јули 2012
Мислења
3.495
Поени од реакции
2.304
Честитки до Албанија,шо да кажам,ќе чекаат доста долго време,а и да стигнат до крај,пак Грција ќе стапи и со нив во проблеми ... Албанија има уше многу на поле економија,малцинства,демократија да се поправаат,има мали светли точки со Македонците таму ....

Црна Гора уше неколку поглавја доби,тотал број 12 како шо читав се на се ..
Ne veruvam! Tie treba najprvo da odgovarat za genocidot nad Camite ( Cameria )

;)
 
Член од
12 мај 2014
Мислења
236
Поени од реакции
422
Во ЕУ не се влегува поради реформите и заслугите, туку поради интерес на моќните држави.

Кога можат да дадат кандидатски статус на мочалник држава во коишто уште нема извршено фискализација, а каде што царува дрога, криминал, корупција и цели региони посадени со дрога не знам какво друго мислење да имаш. Но, ова е само почеток. За да влезе Албанија во ЕУ ќе им треба миниум 10 -12 години можеби и повеќе. И никој не те прима таму да те прави богат, туку чирак.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.911
Поени од реакции
31.227
Процеесот на прием во ЕУ може да трае различно за различни држави, самиот статус кандидат не е гаранција и за прием, Турција има статус на кандидат од 1987 година речиси 30 години, некои земји беа кандидати 7, 9, 11 години...
 

Vori

Шејтан на Махалата
Член од
23 март 2009
Мислења
6.915
Поени од реакции
5.685
Процеесот на прием во ЕУ може да трае различно за различни држави, самиот статус кандидат не е гаранција и за прием, Турција има статус на кандидат од 1987 година речиси 30 години, некои земји беа кандидати 7, 9, 11 години...
Мижи асан да ти баам е така кажано,како им текне прават филтер услови ... Јас лично не сум за Еу,најдобро ми е како Швајцарија,надвор од Еу,само партнерство за соработка и економија,тоа ...е сеа наша задача да запнеме и да ја средиме економијата ... поголема тежина би имале како земја ...
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
6.328
Поени од реакции
3.520
Честитки за Албанија , мора да ги користат сите овие признанија за да напредуват повише економски ... но политичарите не им чинат воопшто, не им е гајле , би започнале и граѓанска војна само да стигнат на власт.

Само во морето да постават ред , Албанија ќе има доволно пари, имаат многу неискористени природни богатства, меѓу останатото и младото население треба да им биде предност.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.491
Дај Боже нека влезе Албанија у ЕУ што побргу!
 

Max Legend

The black swordsman
Член од
27 септември 2010
Мислења
4.339
Поени од реакции
6.477
Не верувам да примат башибозук држава за 10 години, но штом ги примија Бугарија и Романија, се е можно. Само како ли планира мозокот на ЕУ (Германија) да ја одржува унијата со прием на не баш добро средени држави. На Балканот кој од кој е поутепан.[DOUBLEPOST=1403710767][/DOUBLEPOST]
Mnogu si vo pravo za seto ovaa sto si go napisal , no sepak da znaes deka pred nas ke vlezat vo EU , ne skokam vo vozduh jas , no ovaa ne e triumf za Albanija , tuku od deneska ke treba duplo poveke da se grizhi da se izgradi vladeenjeto na pravoto , vojnata protiv korupcijata , i tn tn.
Повеќе шанси има вонземска цивилизација да воспостави контакт со земјата отколку да ја наречеме Албанија организирана и функционална држава.
 
Последно уредено:

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.491
Најдоброто што може да и се случи на Македонија е Албанија да стане членка на ЕУ.
 

Keljav

baram zena - test kujna
Член од
8 март 2009
Мислења
1.372
Поени од реакции
307
Браво навивам за Албаниа
 

Kajgana Shop

На врв Bottom